Kamica nerkowa
Kamica nerkowa jest chorobą układu moczowego. Istotą schorzenia jest obecność w drogach moczowych kamieni, czyli nierozpuszczalnych złogów. Tworzą się one na skutek wytrącania substancji chemicznych, które występują w organizmie w nadmiarze i nie mogą być wydalone wraz z moczem.

Kamica nerkowa

kobieta z bolącymi nerkami
Kamica nerkowa
Choroby

Objawy zapalenia nerek: senność, ból głowy, brak apetytu

Objawy zapalenia nerek mogą przez długi czas nie dawać wyraźnych budzących niepokój sygnałów. Może się zdarzyć, że nerki nie pracują prawidłowo, a ty odczuwasz tylko ciągłe zmęczenie lub budzisz się w nocy, by pójść do łazienki.
Justyna Dąbrowska
woda z cytrusami
badanie moczu
Kamica nerkowa
Choroby

Płyny, zioła i suplementy diety, czyli sposoby na kamicę nerkową

Domowe leczenie kamicy nerkowej jest skuteczne tylko przy niewielkich kamieniach. Rozbicie skrystalizowanych złogów i zatrzymanie dalszego procesu krystalizacji ma na celu ułatwienie wydostania się kamieni nerkowych przez drogi moczowe. Ich wędrówka jest niezwykle bolesna, dlatego takie leczenie nie zastąpi farmakologii.
Aleksandra Gajowiak
mężczyzna z bólem pleców
badania diagnostyczne
Kamica nerkowa
Choroby

Jak rozpoznać kamicę nerkową?

Charakterystyczne objawy kamicy nerkowej pojawiają się nagle, zwykle po dużym wysiłku fizycznym, długim przebywaniu w jednej pozycji lub po spożyciu większej ilości alkoholu. Pierwsze symptomy choroby można jednak zaobserwować dużo wcześniej. Żeby ustrzec się przed atakiem kolki nerkowej, trzeba często przeprowadzać kontrolne badania USG.
Aleksandra Gajowiak
Kobieta, która zwija się z bólu
badania diagnostyczne
Kamica nerkowa
Choroby

Kolka nerkowa: sposoby leczenia w razie ataku kamicy nerkowej

Kolka nerkowa to nagły i bardzo dokuczliwy atak kamicy nerkowej. Występuje w momencie, gdy przebywający w torebce nerkowej kamień zatka ujście moczowodu. Wywołuje to silny ból, który promieniuje na plecy i brzuch.
Beata Marzec
Kobieta trzyma się z bólu z brzuch
badanie moczu
Kamica nerkowa
Choroby

Leczenie kamicy nerkowej: fala wstrząsowa, wziernik czy nefoskop

Kamica nerkowa to schorzenie spowodowane wadą wrodzoną, genetyczną tendencją, złą dietą lub zbyt małą ilością płynów spożywanych w ciągu dnia. Powstaje na skutek odkładania się osadu z przemiany materii, opadającego na dno nerki.
Beata Marzec
Kobieta leżąca na łóżku, zwijająca się z bólu.
badania diagnostyczne
badania krwi
Kamica nerkowa

Kiedy w kamicy nerkowej potrzebna jest operacja?

Kamica nerkowa to dotkliwe schorzenie nerek, polegające na odkładaniu się osadu na dnie kielicha nerkowego i tworzeniu z nich kamieni nerkowych. Szczególnie bolesna bywa przy kolce nerkowej – gdy kamień zatka odpływ moczowodu lub się do niego dostanie. Przeważnie kamica nerkowa jest leczona doraźnie lub zalecane są nieinwazyjne metody ich usunięcia, np. przy użyciu fali wstrząsowej. Niestety w przypadku kamieni o dużych rozmiarach lub takich, które nie dają się rozkruszyć na fragmenty, konieczna jest operacja.
Beata Marzec
Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa