Jednodniowa gorączka
© Ermolaev Alexandr/Fotolia.com
Styl życia

Jednodniowa gorączka u dziecka: przyczyny i postępowanie

Gorączka u dziecka utrzymująca się jeden dzień, o ile wynosi mniej niż 38 stopni Celsjusza, nie powinna wzbudzać niepokoju. Jednodniowa gorączka u małych dzieci towarzyszy np. ząbkowaniu u dziecka i z reguły mija samoczynnie. Jeśli gorączka wynosi około 40 stopni należy skontaktować się z lekarzem.

Gorączka u dziecka utrzymująca się jeden dzień, o ile wynosi mniej niż 38 stopni Celsjusza, nie powinna wzbudzać niepokoju. Jednodniowa gorączka u małych dzieci towarzyszy np. ząbkowaniu u dziecka i z reguły mija samoczynnie. Jeśli gorączka wynosi około 40 stopni należy skontaktować się z lekarzem.

 

Gorączka u dziecka jest sygnałem, że w organizmie rozwija się choroba. Najczęstsze choroby, których pierwszym objawem jest gorączka, to: odra, różyczka, świnka, ospa wietrzna i tzw. trzydniówka, inaczej rumień nagły.

Przyczyny jednodniowej gorączki u dziecka do pierwszego roku życia

Jednodniowa gorączka u niemowlaka (od urodzenia do pierwszego roku życia) występuje w czasie wyżynania się pierwszych zębów. Dziąsła podczas ząbkowania są zaczerwienione i bolą, dlatego dziecko płacze i marudzi. Jeżeli gorączka u dziecka jest umiarkowana, czyli wynosi około 38 stopni Celsjusza, z reguły nie ma powodu do niepokoju. Podwyższona temperatura ciała zazwyczaj ustępuje następnego dnia, a gorączka przebiega bezobjawowo. Z kolei jeśli temperatura sięga ponad 38 stopni Celsjusza, a dziecko ma biegunkę, kaszel lub wymiotuje, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Przyczyny jednodniowej gorączki u dziecka powyżej 1 roku życia

U dzieci starszych np. około 10. roku życia, wysoka gorączka może być efektem udaru słonecznego. Przebywanie na słońcu bez okrycia głowy, gdy temperatura powietrza sięga ponad 25 stopni Celsjusza, może doprowadzić do przegrzania organizmu i wystąpienia jednodniowej gorączki. Zdarza się również, że podwyższona temperatura ciała (powyżej 38 stopni Celsjusza) może wystąpić po wzmożonym wysiłku fizycznym, np. po 90 minutach biegania po boisku piłkarskim.

Jednodniowa gorączka u dziecka – postępowanie

Jeżeli gorączka u dziecka jest umiarkowana, czyli poniżej 39 stopni Celsjusza, warto sięgnąć po naturalne metody zmniejszające temperaturę ciała np. kąpiel w chłodnej wodzie (o 2 stopnie niższej niż temperatura ciała malucha) oraz okłady z mokrej gazy na czoło i klatkę piersiową. Kiedy te metody nie skutkują, można podać dziecku lek przeciwgorączkowy, np. paracetamol dostępny w czopkach, syropie oraz tabletkach.

Gorączka u dziecka powyżej 40 stopni Celsjusza

Kiedy temperatura ciała przekroczy 39 stopni Celsjusza, mówi się o wysokiej gorączce. Temperatura powyżej 40 st. Celsjusza jest już niebezpieczna, w szczególności dla dziecka poniżej 6 miesiąca życia. Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, gdy rodzic zauważy u malucha takie objawy, jak: drgawki na ciele, sztywność karku uniemożliwiającą pochylenie głowy, oraz jeśli gorączka utrzymuje się dłużej niż 3 dni.

 

Gorączka u dziecka
© angiolina/Fotolia.com
Styl życia
Gorączka u dziecka bez innych objawów u 7 latka – postępowanie
Gorączka u dziecka to stan kiedy temperatura ciała wynosi powyżej 38 stopni Celsjusza. Jeśli przebiega ona bezobjawowo, to może być skutkiem np. przeżywania silnych emocji, ale nie musi. Pierwszą pomocą jest podanie dziecku leku przeciwgorączkowego, np. paracetamolu.

Gorączka u dziecka to stan kiedy temperatura ciała wynosi powyżej 38 stopni Celsjusza. Jeśli przebiega ona bezobjawowo, to może być skutkiem np. przeżywania silnych emocji, ale nie musi. Pierwszą pomocą jest podanie dziecku leku przeciwgorączkowego, np. paracetamolu.   Prawidłowa temperatura ciała dzieci powyżej 2 lat wynosi około 36,6 stopni Celsjusza. Gdy temperatura zwiększa się do 37,1 – 38 stopni Celsjusza występuje stan podgorączkowy. Powyżej 38 stopni Celsjusza - gorączka. Gorączka u dziecka – objawy Gorączkę u dziecka można poznać nie używając do tego termometru. Gorączkujący siedmiolatek może być spocony, choć często ma wysuszoną, gorącą skórę. Twarz ma zaczerwienioną a oczy przeszklone. Dziecko narzeka na zimno, boli je głowa i nie ma ochoty na zabawę. U dzieci gorączka może także przebiegać bezobjawowo. Gorączka u dziecka bez innych objawów - przyczyny Temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza bez innych objawów może być spowodowana intensywnym wysiłkiem fizycznym, przegrzaniem organizmu lub silnym napadem emocji.   Gorączka u dziecka może też oznaczać chorobę np.: wirusową trzydniówkę (ta choroba najczęściej występuje u małych dzieci), która po trzech dniach bezobjawowej gorączki około 39-40 stopni Celsjusza kończy się wysypką na ciele dziecka . Mimo, że temperatura jest wysoka, to trzydniówka nie jest groźną chorobą i nie leczy się jej. Sepsę , inaczej posocznicę . Sepsa to bardzo groźne zakażenie organizmu. Może spowodować ją infekcja wirusowa, grzybicza lub pasożytnicza. Dzieci szczególnie narażone na posocznicę to te, z obniżoną odpornością (spowodowaną np. przebytym zapaleniem płuc ). Chorobę wywołują głównie bakterie pneumokoki oraz meningokoki. W przypadku, gdy gorączka u 7 latka utrzymuje się...

termometr
Pixabay/OpenClipartVectors/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Gorączka – kiedy jest korzystna a kiedy groźna dla zdrowia?
Gorączka jest to zwiększenie temperatury ciała ponad normę, którą jest 36-37 stopni Celsjusza. Lekko podwyższona temperatura informuje, że w organizmie coś się dzieje. To sygnał, że zostały uruchomione reakcje obronne. Ważne jest, aby właściwie określić wysokość gorączki i podjąć środki zaradcze.

Gorączka jest to zwiększenie temperatury ciała ponad normę, którą jest 36-37 stopni Celsjusza. Lekko podwyższona temperatura informuje, że w organizmie coś się dzieje. To sygnał, że zostały uruchomione reakcje obronne. Ważne jest, aby właściwie określić wysokość gorączki i podjąć środki zaradcze. Kiedy gorączka jest korzystna dla organizmu? Ośrodek termoregulacji naszego organizmu znajduje się w części mózgu zwanej podwzgórzem. Stan podgorączkowy to około 37 stopni Celsjusza, temperatura powyżej 38 stopni określana jest mianem gorączki. Przy czym należy pamiętać, że wysiłek fizyczny może podnieść ciepłotę ciała nawet o 0,5 stopnia. Podwyższona temperatura to odpowiedź organizmu na zakażenie bakteriami, wirusami, grzybami. Może to być też informacja, o obecności części martwych tkanek, ciała obcego, alergenów oraz związków chemicznych. Czynniki wywołujące ten stan to pirogeny, które przestawiają biologiczny wzorzec temperatury. Stan podgorączkowy oraz temperatura podwyższona do około 39 stopni Celsjusza, to korzystne środowisko dla mechanizmów obronnych organizmu. Wzrasta poziom leukocytów, natomiast blokowany jest dostęp patogenów do substancji odżywczych, co hamuje namnażanie szkodliwych czynników. Mimo, że gorączka jest stanem fizjologicznie męczącym dla organizmu i trwająca długo znacznie go osłabia, z biologicznego punktu widzenia jest naszym sprzymierzeńcem w walce z pirogenami. Istotne jest miejsce pomiaru temperatury. Najmniej dokładny wynik uzyskamy, mierząc temperaturę pod pachą: 36,6 stopni Celsjusza, w ustach wynosi 36,9 natomiast najbardziej dokładny, dla którego normą jest 37,1 stopni jest pomiar wykonywany w odbytnicy oraz uchu. Kiedy gorączka jest groźna dla zdrowia? Temperatura ciała wynosząca 41 stopni Celsjusza to poważne zagrożenie dla zdrowia. Może...

Niemowlak leży na plecach i uśmiecha się do rodzica
©Dmitry Naumov/Fotolia
Styl życia
Przyczyny dużego brzucha u dzieci przed 3. rokiem życia i starszych
Wystający brzuch u dziecka poniżej 3. roku życia jest stanem normalnym. U starszych może być objawem dolegliwości żołądkowych, takich jak: zaparcia, wzdęcia czy biegunka. Zapalenie wyrostka robaczkowego można podejrzewać, gdy brzuch dodatkowo robi się twardy, a dziecko gorączkuje (temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza).

Wystający brzuch u dziecka poniżej 3. roku życia jest stanem normalnym. U starszych może być objawem dolegliwości żołądkowych, takich jak: zaparcia, wzdęcia czy biegunka. Zapalenie wyrostka robaczkowego można podejrzewać, gdy brzuch dodatkowo robi się twardy, a dziecko gorączkuje (temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza).   Niemowlaki mają nieproporcjonalne główki i brzuszki w stosunku do całego ciała, ale to jest zupełnie normalne do 3 roku życia. Potem brzuch stopniowo „wyciąga się” i robi się płaski. Przyczyny dużego brzuszka u dzieci poniżej 3. roku życia U dzieci do 3 roku życia brzuszki są naturalnie wypukłe i nie jest to powód do niepokoju. Przez 2 pierwsze lata życia dziecka żołądek znajduje się w pozycji poziomej. Dopiero między 2 a 3 rokiem układa się pionowo (tak jak u dorosłego człowieka). Duży brzuch u dziecka spowodowany jest także zaokrąglonym dolnym odcinkiem kręgosłupa (u dorosłych jest on płaski). Duży brzuch u dzieci po 3. roku życia, a problemy z układem pokarmowym Wystający brzuszek u dziecka może być wynikiem dolegliwości układu pokarmowego. Do najczęstszych z nich należą: Wzdęcia - wywołane np. nadmiarem laktozy w mleku matki. Zaparcia – gdy maluszek dostaje zbyt mało pokarmów zawierających błonnik. Biegunka i wysypka – mogąca być oznaką celiakii czyli nietolerancji glutenu (białka występującego w nasionach pszenicy, jęczmienia, owsa i żyta). Zapalenie wyrostka robaczkowego – towarzyszą mu bóle brzucha i gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza. Wymagana jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem. Wystający brzuszek u dziecka po 3. roku życia a wady kręgosłupa Duży brzuch u dzieci może być objawem zniekształcenia klatki piersiowej nazywanego klatką piersiową szewską lub lejkowatą. Jest to wada wrodzona, którą można zauważyć tuż po urodzeniu dziecka. Polega ona...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria
Styl życia

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner
Newsy

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner
Newsy

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner
Newsy

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy

Małgorzata Rozenek-Majdan

BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy

Julia Wieniawa

BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy

Katarzyna Cichopek

BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show

Hotel Paradise

BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show

Ślub od pierwszego wejrzenia

BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji

Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021

Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle

Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend

Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle

Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają

Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle

Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat

Anna Kusiak