Party Stories
Mężczyznę boli kolano
©Shakzu/Fotolia
Styl życia

Martwica kości – zanik tkanki kostnej

Jałowa martwica kości to bardzo poważna choroba, w której dochodzi do całkowitego zniszczenia tkanki kostnej, z powodu jej nieprawidłowego ukrwienia. Do takiego stanu prowadzą zakrzepy i zatory zlokalizowane w kości, która zaczyna obumierać.

Jałowa martwica kości to bardzo poważna choroba, w której dochodzi do całkowitego zniszczenia tkanki kostnej, z powodu jej nieprawidłowego ukrwienia. Do takiego stanu prowadzą zakrzepy i zatory zlokalizowane w kości, która zaczyna obumierać.

Martwica kości – przyczyny

Najczęściej trudno jednoznacznie ustalić przyczynę doprowadzającą do martwicy kości. Jest to szczególnie skomplikowane w przypadku dzieci. Główny czynnik prowadzący do powstawania jałowej martwicy kości to nieprawidłowe ukrwienie. Jest ono spowodowane:

  • zatorem,
  • zakrzepem,
  • innym czynnikiem zaburzającym przepływ krwi, np. lekami.

 

Na wystąpienie martwicy kości szczególnie narażone są osoby, które:

  • przyjmują leki: steroidy (zaburzają one przepływ krwi),
  • cierpią na chorobę nowotworową i przyjmują chemioterapię,
  • są predysponowane genetycznie,
  • mają zaburzenia hormonalne,
  • chorują na: cukrzycę, toczeń układowy, choroby zapalne i zwyrodnieniowe stawów, zaburzenia krzepliwości krwi, anemię sierpowatą oraz chorobę kesonową,
  • nadużywają alkoholu i papierosów.

Obrzęk, unieruchomienie stawu, ból podczas ucisku – objawy martwicy jałowej kości

Ogólny stan osoby, u której rozwija się jałowa martwica kości na ogół jest dobry. Początkowo nie zauważa ona żadnych niepokojących symptomów. Jałowa martwica kości rozpoczyna się bólem wysiłkowym, który ustaje w spoczynku. Jeżeli chorobą objęta jest kończyna dolna wówczas występuje mimowolne utykanie w czasie chodzenia oraz niemożność zginania lub prostowania nogi. Może też wystąpić obrzęk i ból pojawiający się w momencie ucisku kości lub stawu zajętego przez proces chorobowy. W przypadku zniekształcenia krążków kręgowych (guzki Schmorla) w chorobie Scheuermanna dochodzi do stopniowego przygarbienia i zaokrąglania pleców, co ogranicza sprawność ruchową i prowadzi do zmian neurologicznych. Ostateczne unieruchomienie kończyny lub stawu w końcowej fazie choroby prowadzi do stopniowego zaniku okolicznych mięśni i deformacji całej sylwetki.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Boląca kolano
©staras/Fotolia
Styl życia
Diagnostyka i leczenie jałowej martwicy kości
Martwica jałowa atakuje kości kończyn dolnych, górnych, kręgosłupa, śródstopia stopy oraz stawów. Polega na obumarciu tkanek kostnych na skutek wylewów i zatorów.

Martwica jałowa atakuje kości kończyn dolnych, górnych, kręgosłupa, śródstopia stopy oraz stawów. Polega na obumarciu tkanek kostnych na skutek wylewów i zatorów.   Na powstawanie martwiczych ognisk nie mają wpływu drobnoustroje, takie jak bakterie czy wirusy, dlatego choroba ta jest nazywana jałową lub aseptyczną martwicą kości . Martwica jałowa – rodzaje i diagnoza jałowej martwicy kości Obecnie rozpoznanych jest ponad 40 rodzajów jałowej martwicy kości, które są różnie zlokalizowane, wśród nich wyróżniane są m.in.: Choroba Perthesa – zmiana zlokalizowana jest w głowie i szyjce kości udowej; Choroba Freiberga-Köhlera II – zmiana zlokalizowana jest w głowie drugiej, rzadziej w trzeciej kości śródstopia; Choroba Osgooda-Schlattera – zmiana zlokalizowana jest w kości piszczelowej (jest to tzw. jałowa guzowatość kości piszczelowej); Choroba Scheuermanna – zmiana zlokalizowana jest w płytkach granicznych trzonów kręgów; Choroba Haglunda – zmiana zlokalizowana jest w nasadzie kości piętowej; Choroba Pannera – zmiana zlokalizowana jest w główce kości ramiennej. Do najczęściej występujących rodzajów jałowej martwicy kości należy choroba Perthesa i choroba Scheuermanna. Diagnoza martwicy kości polega przede wszystkim na wykonaniu badania radiologicznego (prześwietlenie RTG) oraz wywiadzie lekarskim. Leczenie martwicy jałowej kości – fizjoterapia, gorsety ortopedyczne, ćwiczenia oddechowe Lokalizacja zmian martwiczych ma bezpośredni wpływ na sposób leczenia jałowej martwicy kości. Przede wszystkim stosuje się metody, takie jak: fizjoterapia, rehabilitacja, która zapobiega przykurczom oraz zanikowi mięśni, różne formy unieruchomienia (np....

Kobieta z bólem kręgosłupa
© drubig-photo/Fotolia.com
Styl życia
Jak rozpoznać i leczyć gruźlicę kości?
Gruźlica kości powstaje na skutek rozsiania się prątków gruźlicy przez krew z płuc i węzłów chłonnych przy oskrzelach. Wywołuje ją prątek gruźlicy bydlęcy lub ludzki. Gruźlica kości najczęściej dotyka kręgosłupa, stawów: kolanowych, biodrowych, kości śródstopia i śródręcza, a także paliczków. Gruźlica pozapłucna nie jest zaraźliwa.

Gruźlica kości powstaje na skutek rozsiania się prątków gruźlicy przez krew z płuc i węzłów chłonnych przy oskrzelach. Wywołuje ją prątek gruźlicy bydlęcy lub ludzki. Gruźlica kości najczęściej dotyka kręgosłupa, stawów: kolanowych, biodrowych, kości śródstopia i śródręcza, a także paliczków. Gruźlica pozapłucna nie jest zaraźliwa. Co powoduje gruźlicę kości? Gruźlica dotyka osoby z obniżoną odpornością , to znaczy chorych na AIDS, alkoholików, narkomanów, osoby niedożywione i te, które przyjmują leki immunosupresyjne podawane po przeszczepie. Ryzyko zachorowania na gruźlicę jest wyższe u osób, które przyjmują kortykosteroidy , a także u osób z cukrzycą i pylicą. Jakie są objawy gruźlicy kości? W początkowym okresie gruźlica kości może nie dawać żadnych objawów. Później pojawia się stan podgorączkowy i potliwość. Towarzyszy im osłabienie i utrata wagi. Dodatkowo występuje niedokrwistość, a skóra może być blada. Powiększają się węzły chłonne, a w nocy pojawiają się bóle przy gośćcu stawowym . Mogą także wystąpić ropnie bez stanu zapalnego. Zazwyczaj choroba dotyka jednej kości lub kręgosłupa. W przypadku kręgosłupa objawia się dodatkowo nerwobólami międzyżebrowymi, lumbago i rwą kulszową. Na czym polega leczenie gruźlicy kości? Gruźlicę kości rozpoznaje się po przeprowadzeniu badań histopatologicznych, laboratoryjnych i radiologicznych. Największą pewność dają badania mikroskopowe , które stwierdzają obecność prątków gruźlicy, i hodowla – posiew na mikrobiologicznych pożywkach, dzięki czemu bakterie mnożą się i można je zaobserwować pod mikroskopem. Próbki tkanki do badania pobiera się z płynu mózgowo-rdzeniowego , gdy gruźlica dotyka kręgosłupa, i ze szpiku kostnego, gdy gruźlica dotyka innych kości. Sprawdza się też, czy prątki dotknęły płuc, nerek i układu pokarmowego....

Mężczyzna ze złamaniem trzyma się za rękę.
©Adiano/Fotolia.com
Styl życia
Jałowa martwica kości u dzieci i dorosłych – objawy, przyczyny, metody leczenia
U dorosłych może rozwinąć się martwica kości po złamaniu lub innym urazie, a także m.in. na skutek stosowania glikokortykosteroidów czy nadużywania alkoholu. U dzieci przyczyną jałowej martwicy kości często jest problem z ukrwieniem okolic kości.

U dorosłych może rozwinąć się martwica kości po złamaniu lub innym urazie, a także m.in. na skutek stosowania glikokortykosteroidów czy nadużywania alkoholu. U dzieci przyczyną jałowej martwicy kości często jest problem z ukrwieniem okolic kości.   Martwica kości to zjawisko obumierania tkanki kostnej . Obumarła tkanka jest zastępowana nową, ale zregenerowane części są znacznie słabsze i mogą ulegać deformacjom. Jałowa martwica kości oznacza, że czynnikiem wywołującym tę chorobę nie są bakterie, wirusy ani pasożyty. U dzieci jałowa martwica kości występuje częściej niż u dorosłych.   Rodzaje jałowej martwicy kości i objawy choroby   Wyróżnia się rodzaje jałowej martwicy kości ze względu na lokalizację zmian martwiczych. Najczęściej występują: choroba Perthesa, czyli martwica koci udowe j – powoduje zniekształcenia głowy kości udowej i deformacje stawu biodrowego, występuje ból uda i kolana, rzadziej kości biodrowej, ból w pachwinie, utykanie; w miarę postępu choroby zauważalne jest wyszczuplenie pośladka i uda po chorej stronie, może dojść do skrócenia nogi, choroba Osgooda-Schlattera, czyli guzowatość kości piszczelowej – martwica kości powoduje ból kolana (zwłaszcza podczas wysiłku i na skutek nacisku) i ogranicza ruchomość nogi w tym odcinku, choroba Freiberga-Köhlera II, czyli martwica w głowie II kości śródstopia, czasem III kości śródstopia, oraz choroba Kohlera I, czyli martwica kości łódkowatej – objawiają się bólem stóp podczas chodzenia, choroba Haglunda-Severa, czyli martwica guza piętowego – objawia się silnym bólem pięty, obrzękiem i deformacją okolic guza piętowego, pęcherzami i zgrubieniami na skórze w tej okolicy.   Martwica kości może obejmować...

Nasze akcje
maseczki-orientana
Fleszstyle

Maseczki stworzone przez naturę – 99% naturalnych składników i 100% skuteczność! 

Partner
kosmetyki-alkemie
Fleszstyle

Alkmie - polska marka, która tworzy kosmetyczne dzieła sztuki!

Partner
Newsy

Natura i nauka łączą siły w walce ze zmarszczkami. Poznaj kosmetyki Botanical HiTech

Partner
jane-perkins
Newsy

Plastikowa REwolucja, czyli o sile REcyklingu!

Partner
anabelle-minerals
Fleszstyle

Doskonały makijaż w duchu eko i zero waste: odkryj mineralne kosmetyki Annabelle Minerals! 

Partner