Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Kobieta z bólem kręgosłupa
© drubig-photo/Fotolia.com
Styl życia

Jak rozpoznać i leczyć gruźlicę kości?

Gruźlica kości powstaje na skutek rozsiania się prątków gruźlicy przez krew z płuc i węzłów chłonnych przy oskrzelach. Wywołuje ją prątek gruźlicy bydlęcy lub ludzki. Gruźlica kości najczęściej dotyka kręgosłupa, stawów: kolanowych, biodrowych, kości śródstopia i śródręcza, a także paliczków. Gruźlica pozapłucna nie jest zaraźliwa.

Gruźlica kości powstaje na skutek rozsiania się prątków gruźlicy przez krew z płuc i węzłów chłonnych przy oskrzelach. Wywołuje ją prątek gruźlicy bydlęcy lub ludzki. Gruźlica kości najczęściej dotyka kręgosłupa, stawów: kolanowych, biodrowych, kości śródstopia i śródręcza, a także paliczków. Gruźlica pozapłucna nie jest zaraźliwa.

Co powoduje gruźlicę kości?

Gruźlica dotyka osoby z obniżoną odpornością, to znaczy chorych na AIDS, alkoholików, narkomanów, osoby niedożywione i te, które przyjmują leki immunosupresyjne podawane po przeszczepie. Ryzyko zachorowania na gruźlicę jest wyższe u osób, które przyjmują kortykosteroidy, a także u osób z cukrzycą i pylicą.

Jakie są objawy gruźlicy kości?

W początkowym okresie gruźlica kości może nie dawać żadnych objawów. Później pojawia się stan podgorączkowy i potliwość. Towarzyszy im osłabienie i utrata wagi. Dodatkowo występuje niedokrwistość, a skóra może być blada. Powiększają się węzły chłonne, a w nocy pojawiają się bóle przy gośćcu stawowym. Mogą także wystąpić ropnie bez stanu zapalnego. Zazwyczaj choroba dotyka jednej kości lub kręgosłupa. W przypadku kręgosłupa objawia się dodatkowo nerwobólami międzyżebrowymi, lumbago i rwą kulszową.

Na czym polega leczenie gruźlicy kości?

Gruźlicę kości rozpoznaje się po przeprowadzeniu badań histopatologicznych, laboratoryjnych i radiologicznych. Największą pewność dają badania mikroskopowe, które stwierdzają obecność prątków gruźlicy, i hodowla – posiew na mikrobiologicznych pożywkach, dzięki czemu bakterie mnożą się i można je zaobserwować pod mikroskopem. Próbki tkanki do badania pobiera się z płynu mózgowo-rdzeniowego, gdy gruźlica dotyka kręgosłupa, i ze szpiku kostnego, gdy gruźlica dotyka innych kości. Sprawdza się też, czy prątki dotknęły płuc, nerek i układu pokarmowego.

 

Leczenie gruźlicy kości jest skuteczne, nie jest ona nieuleczalna. Gdy przeprowadza się leczenie operacyjne, stosuje się leki przeciwprątkowe, wycina się ogniska gruźlicy z kości, a także prowadzi się leczenie ogólne i ortopedyczne. Jeśli chodzi o leczenie farmakologiczne, są to głównie leki przeciwgruźlicze, które zmniejszają ilość prątków w organizmie, i leki, które mają zapobiec uodpornieniu się bakterii na te leki. Po wyleczeniu podaje się leki, które mają zapobiec nawrotowi choroby, czyli takie, które zniszczą bakterie pozostałe w organizmie (nawet te w stanie uśpienia). W większości przypadków leczenie gruźlicy kości zakończone jest sukcesem, a nawroty choroby pojawiają się rzadko.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Mężczyznę boli kolano
©Shakzu/Fotolia
Styl życia
Martwica kości – zanik tkanki kostnej
Jałowa martwica kości to bardzo poważna choroba, w której dochodzi do całkowitego zniszczenia tkanki kostnej, z powodu jej nieprawidłowego ukrwienia. Do takiego stanu prowadzą zakrzepy i zatory zlokalizowane w kości, która zaczyna obumierać.

Jałowa martwica kości to bardzo poważna choroba, w której dochodzi do całkowitego zniszczenia tkanki kostnej, z powodu jej nieprawidłowego ukrwienia. Do takiego stanu prowadzą zakrzepy i zatory zlokalizowane w kości, która zaczyna obumierać. Martwica kości – przyczyny Najczęściej trudno jednoznacznie ustalić przyczynę doprowadzającą do martwicy kości. Jest to szczególnie skomplikowane w przypadku dzieci. Główny czynnik prowadzący do powstawania jałowej martwicy kości to nieprawidłowe ukrwienie. Jest ono spowodowane: zatorem, zakrzepem, innym czynnikiem zaburzającym przepływ krwi, np. lekami.   Na wystąpienie martwicy kości szczególnie narażone są osoby, które: przyjmują leki: steroidy (zaburzają one przepływ krwi), cierpią na chorobę nowotworową i przyjmują chemioterapię, są predysponowane genetycznie, mają zaburzenia hormonalne, chorują na: cukrzycę , toczeń układowy, choroby zapalne i zwyrodnieniowe stawów, zaburzenia krzepliwości krwi, anemię sierpowatą oraz chorobę kesonową, nadużywają alkoholu i papierosów. Obrzęk, unieruchomienie stawu, ból podczas ucisku – objawy martwicy jałowej kości Ogólny stan osoby, u której rozwija się jałowa martwica kości na ogół jest dobry. Początkowo nie zauważa ona żadnych niepokojących symptomów. Jałowa martwica kości rozpoczyna się bólem wysiłkowym , który ustaje w spoczynku. Jeżeli chorobą objęta jest kończyna dolna wówczas występuje mimowolne utykanie w czasie chodzenia oraz niemożność zginania lub prostowania nogi. Może też wystąpić obrzęk i ból pojawiający się w momencie ucisku kości lub stawu zajętego przez proces chorobowy. W przypadku zniekształcenia krążków kręgowych (guzki Schmorla) w chorobie...

Boląca kolano
©staras/Fotolia
Styl życia
Diagnostyka i leczenie jałowej martwicy kości
Martwica jałowa atakuje kości kończyn dolnych, górnych, kręgosłupa, śródstopia stopy oraz stawów. Polega na obumarciu tkanek kostnych na skutek wylewów i zatorów.

Martwica jałowa atakuje kości kończyn dolnych, górnych, kręgosłupa, śródstopia stopy oraz stawów. Polega na obumarciu tkanek kostnych na skutek wylewów i zatorów.   Na powstawanie martwiczych ognisk nie mają wpływu drobnoustroje, takie jak bakterie czy wirusy, dlatego choroba ta jest nazywana jałową lub aseptyczną martwicą kości . Martwica jałowa – rodzaje i diagnoza jałowej martwicy kości Obecnie rozpoznanych jest ponad 40 rodzajów jałowej martwicy kości, które są różnie zlokalizowane, wśród nich wyróżniane są m.in.: Choroba Perthesa – zmiana zlokalizowana jest w głowie i szyjce kości udowej; Choroba Freiberga-Köhlera II – zmiana zlokalizowana jest w głowie drugiej, rzadziej w trzeciej kości śródstopia; Choroba Osgooda-Schlattera – zmiana zlokalizowana jest w kości piszczelowej (jest to tzw. jałowa guzowatość kości piszczelowej); Choroba Scheuermanna – zmiana zlokalizowana jest w płytkach granicznych trzonów kręgów; Choroba Haglunda – zmiana zlokalizowana jest w nasadzie kości piętowej; Choroba Pannera – zmiana zlokalizowana jest w główce kości ramiennej. Do najczęściej występujących rodzajów jałowej martwicy kości należy choroba Perthesa i choroba Scheuermanna. Diagnoza martwicy kości polega przede wszystkim na wykonaniu badania radiologicznego (prześwietlenie RTG) oraz wywiadzie lekarskim. Leczenie martwicy jałowej kości – fizjoterapia, gorsety ortopedyczne, ćwiczenia oddechowe Lokalizacja zmian martwiczych ma bezpośredni wpływ na sposób leczenia jałowej martwicy kości. Przede wszystkim stosuje się metody, takie jak: fizjoterapia, rehabilitacja, która zapobiega przykurczom oraz zanikowi mięśni, różne formy unieruchomienia (np....

kobieta popijająca tabletki
© BillionPhotos.com/Fotolia.com
Styl życia
Naturalne i farmakologiczne leczenie osteoporozy
Osteoporoza jest chorobą, podczas której dochodzi do demineralizacji i znacznego osłabienia kości. Wczesne rozpoczęcie leczenia osteoporozy pozwala na zahamowanie utraty wapnia z kości, zmniejszenie bólu i prawdopodobieństwa złamania.

Osteoporoza jest chorobą, podczas której dochodzi do demineralizacji i znacznego osłabienia kości. Wczesne rozpoczęcie leczenia osteoporozy pozwala na zahamowanie utraty wapnia z kości, zmniejszenie bólu i prawdopodobieństwa złamania.   Do leczenia osteoporozy stosuje się zarówno farmakologię, jak i naturalne sposoby: dietę oraz ćwiczenia fizyczne. Farmakologiczne leczenie osteoporozy W osteoporozie bardzo ważne jest monitorowanie stanu kości. Z tego względu należy regularnie odwiedzać lekarza specjalistę oraz na jego zalecenie poddawać się badaniu gęstości kości, densytometrii.   Chorym na osteoporozę oraz osobom z grupy ryzyka podaje się preparaty wapnia oraz witaminę D3 , a także leki powstrzymujące utratę minerałów z kości i stymulujące odbudowę kości. Do tych leków należą m.in. bisfosfoniany, np. bonefos, difosfen, osalen, zwiększające mineralizację kości. Inną grupą leków są środki zawierające denozumab, czyli ludzkie przeciwciało monoklonalne (IgG2), np. prolia, xgeva. W leczeniu osteoporozy stosuje się też kalcytoninę, hormon biorący udział w regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej. Do leków z kalcytoniną należą np. tonocalcin, calcitonin, miacalcic. U kobiet w okresie pomenopauzalnym stosuje się środki hormonalne w tabletkach i plastrach , np. estrium, tibolon, provera, gestomikron, które hamują utratę masy kostnej. Naturalne sposoby leczenia osteoporozy Podstawą w leczeniu osteoporozy jest zapobieganie urazom i złamaniom , a kiedy już do nich dojdzie, podjęcie leczenia zapobiegającego powikłaniom.   Aktywność fizyczna wymagająca umiarkowanego wysiłku, np. ćwiczenia izometryczne, ćwiczenia oporowe, pływanie, a także ruch na świeżym powietrzu, np. spacery, nordic walking.   Osoby chore na osteoporozę powinny też uczestniczyć w...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner