Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
kobieta popijająca tabletki
© BillionPhotos.com/Fotolia.com
Styl życia

Naturalne i farmakologiczne leczenie osteoporozy

Osteoporoza jest chorobą, podczas której dochodzi do demineralizacji i znacznego osłabienia kości. Wczesne rozpoczęcie leczenia osteoporozy pozwala na zahamowanie utraty wapnia z kości, zmniejszenie bólu i prawdopodobieństwa złamania.

Osteoporoza jest chorobą, podczas której dochodzi do demineralizacji i znacznego osłabienia kości. Wczesne rozpoczęcie leczenia osteoporozy pozwala na zahamowanie utraty wapnia z kości, zmniejszenie bólu i prawdopodobieństwa złamania.

 

Do leczenia osteoporozy stosuje się zarówno farmakologię, jak i naturalne sposoby: dietę oraz ćwiczenia fizyczne.

Farmakologiczne leczenie osteoporozy

W osteoporozie bardzo ważne jest monitorowanie stanu kości. Z tego względu należy regularnie odwiedzać lekarza specjalistę oraz na jego zalecenie poddawać się badaniu gęstości kości, densytometrii.

 

Chorym na osteoporozę oraz osobom z grupy ryzyka podaje się preparaty wapnia oraz witaminę D3, a także leki powstrzymujące utratę minerałów z kości i stymulujące odbudowę kości. Do tych leków należą m.in. bisfosfoniany, np. bonefos, difosfen, osalen, zwiększające mineralizację kości. Inną grupą leków są środki zawierające denozumab, czyli ludzkie przeciwciało monoklonalne (IgG2), np. prolia, xgeva. W leczeniu osteoporozy stosuje się też kalcytoninę, hormon biorący udział w regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej. Do leków z kalcytoniną należą np. tonocalcin, calcitonin, miacalcic. U kobiet w okresie pomenopauzalnym stosuje się środki hormonalne w tabletkach i plastrach, np. estrium, tibolon, provera, gestomikron, które hamują utratę masy kostnej.

Naturalne sposoby leczenia osteoporozy

Podstawą w leczeniu osteoporozy jest zapobieganie urazom i złamaniom, a kiedy już do nich dojdzie, podjęcie leczenia zapobiegającego powikłaniom.

 

Aktywność fizyczna wymagająca umiarkowanego wysiłku, np. ćwiczenia izometryczne, ćwiczenia oporowe, pływanie, a także ruch na świeżym powietrzu, np. spacery, nordic walking.

 

Osoby chore na osteoporozę powinny też uczestniczyć w rehabilitacji, której celem będzie wzmocnienie mięśni w bezpieczny sposób, a także nauka bezpiecznego upadania i wyćwiczenie koordynacji ruchowej.

 

Podczas leczenia ważna jest dieta bogata w wapń, witaminę D, białko, fosfor, magnez. Zawierają je m.in. morskie ryby, nabiał, orzechy, kasze i gruboziarniste pieczywo.

 

Bardzo istotne jest również ograniczenie używek, które mogą powodować demineralizację kości: papierosów, alkoholu oraz kawy.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
warzywa
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Dieta wzmacniająca kości. Co powinni jeść chorzy na osteoporozę?
Osteoporoza jest chorobą, która charakteryzuje się postępującym ubytkiem masy kostnej i zmianami w strukturze kości. Na skutek choroby kości stają się słabe i podatne na złamania. Głównym celem diety osób chorych na osteoporozę powinno być wzmocnienie kości poprzez dostarczanie organizmowi substancji potrzebnych do prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych w tkance kostnej.

Osteoporoza jest chorobą, która charakteryzuje się postępującym ubytkiem masy kostnej i zmianami w strukturze kości. Na skutek choroby kości stają się słabe i podatne na złamania. Głównym celem diety osób chorych na osteoporozę powinno być wzmocnienie kości poprzez dostarczanie organizmowi substancji potrzebnych do prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych w tkance kostnej. Produkty bogate w wapń podstawą diety wzmacniającej kości Dieta wzmacniająca kości powinna zawierać dużo wapnia , który jest podstawowym budulcem tkanki kostnej. Bogate źródło wapnia stanowi mleko i jego przetwory (jogurt, kefir, sery) oraz ryby , zwłaszcza rybki z puszki zjadane razem z ośćmi. Wapń przyswajany jest przez kości przy udziale witaminy D, C i fosforu. Dlatego w diecie wzmacniającej kości powinny znaleźć się także duże ilości tych składników. Witamina D umożliwia wchłanianie wapnia Witamina D ułatwia wchłaniania wapnia, stymuluje też wytwarzanie tkanki kostnej. Ta witamina wytwarzana jest w organizmie pod wpływem promieni słonecznych. Dodatkowym źródłem witaminy D mogą być produkty spożywcze takie, jak: tran, tłuste ryby morskie, żółtko jaj, masło oraz wątróbka . Witamina C ważna dla zdrowych kości Witamina C oprócz tego, że ułatwia wchłanianie wapnia, umożliwia też syntezę kolagenu, który stanowi ważny składnik tkanki kostnej. Bogatym źródłem witaminy C są: świeże owoce (porzeczki, owoce cytrusowe, acerola, truskawki, owoce dzikiej róży) i warzywa (brukselka, papryka, nać pietruszki, pomidory, ziemniaki). Fosfor pomaga na osłabione kości Pierwiastkiem, który wspomaga przyswajanie wapnia jest też fosfor. Duże jego ilości znajdują się w kaszy gryczanej, serze żółtym, orzechach włoskich, jajach oraz rybach. Jakich produktów...

Boląca kolano
©staras/Fotolia
Styl życia
Diagnostyka i leczenie jałowej martwicy kości
Martwica jałowa atakuje kości kończyn dolnych, górnych, kręgosłupa, śródstopia stopy oraz stawów. Polega na obumarciu tkanek kostnych na skutek wylewów i zatorów.

Martwica jałowa atakuje kości kończyn dolnych, górnych, kręgosłupa, śródstopia stopy oraz stawów. Polega na obumarciu tkanek kostnych na skutek wylewów i zatorów.   Na powstawanie martwiczych ognisk nie mają wpływu drobnoustroje, takie jak bakterie czy wirusy, dlatego choroba ta jest nazywana jałową lub aseptyczną martwicą kości . Martwica jałowa – rodzaje i diagnoza jałowej martwicy kości Obecnie rozpoznanych jest ponad 40 rodzajów jałowej martwicy kości, które są różnie zlokalizowane, wśród nich wyróżniane są m.in.: Choroba Perthesa – zmiana zlokalizowana jest w głowie i szyjce kości udowej; Choroba Freiberga-Köhlera II – zmiana zlokalizowana jest w głowie drugiej, rzadziej w trzeciej kości śródstopia; Choroba Osgooda-Schlattera – zmiana zlokalizowana jest w kości piszczelowej (jest to tzw. jałowa guzowatość kości piszczelowej); Choroba Scheuermanna – zmiana zlokalizowana jest w płytkach granicznych trzonów kręgów; Choroba Haglunda – zmiana zlokalizowana jest w nasadzie kości piętowej; Choroba Pannera – zmiana zlokalizowana jest w główce kości ramiennej. Do najczęściej występujących rodzajów jałowej martwicy kości należy choroba Perthesa i choroba Scheuermanna. Diagnoza martwicy kości polega przede wszystkim na wykonaniu badania radiologicznego (prześwietlenie RTG) oraz wywiadzie lekarskim. Leczenie martwicy jałowej kości – fizjoterapia, gorsety ortopedyczne, ćwiczenia oddechowe Lokalizacja zmian martwiczych ma bezpośredni wpływ na sposób leczenia jałowej martwicy kości. Przede wszystkim stosuje się metody, takie jak: fizjoterapia, rehabilitacja, która zapobiega przykurczom oraz zanikowi mięśni, różne formy unieruchomienia (np....

Starsza kobieta po treningu
© Ivonne Wierink/Fotolia.com
Styl życia
Dieta, aktywność ruchowa i higieniczny tryb życia zapobiegają osteoporozie
Profilaktyka osteoporozy jest szczególnie ważna, jeśli jesteś w grupie ryzyka. Chorobie powodującej nadmierną łamliwość kości pomogą zapobiec ćwiczenia, odpowiednia dieta i zdrowy tryb życia. Na szybszy rozwój osteoporozy wpływ mają nałogi – alkoholowy i nikotynowy.

Profilaktyka osteoporozy jest szczególnie ważna, jeśli jesteś w grupie ryzyka. Chorobie powodującej nadmierną łamliwość kości pomogą zapobiec ćwiczenia, odpowiednia dieta i zdrowy tryb życia. Na szybszy rozwój osteoporozy wpływ mają nałogi – alkoholowy i nikotynowy. Dieta zapobiegająca osteoporozie W profilaktyce osteoporozy ważne są wapń i witamina D. Są one bowiem budulcem kości. Dlatego istotne jest, aby w diecie znalazły się produkty w nie bogate. Regularnie powinno się spożywać mleko i jego przetwory, np. kefir, jogurt, maślankę. Witaminę D zawierają m.in. tłuste ryby (dorsz, halibut, tuńczyk), żółtka jaj. Organizm jest też w stanie wytworzyć ją sam pod wpływem promieni słonecznych. Jeśli nie ma możliwości naturalnego uzupełniania tych składników, należy przyjmować zawierające je suplementy diety. Dla kości dobre jest też utrzymywanie prawidłowej wagi. Obciążone mogą być bardziej podatne na złamania. Łamliwość kości zwiększają również produkty kofeinowe i sól. Kobiety powinny dostarczać sobie także witaminy K, która ma wpływ na gęstość kości. Witamina K znajduje się w brokułach, rzepie, ziemniakach, awokado czy jajkach. Ćwiczenia chroniące przed osteoporozą Spacery i gimnastyka są zalecane jako jeden z elementów profilaktyki osteoporozy . Podczas spacerów możemy przy okazji sprowokować wytwarzanie w organizmie witaminy D dzięki działaniu promieni słonecznych. Gimnastyka może wzmacniać kości dzięki temu, że rozciągając mięśnie, pobudzamy stykającą się z nimi tkankę kostną do powstawania nowej. Warto zatem ćwiczyć i nogi, i ramiona, i mięśnie grzbietu oraz brzucha. Styl życia w profilaktyce osteoporozy Jeśli chcesz zapobiec osteoporozie, zrezygnuj z używek albo ogranicz je do minimum. Alkohol, kawa i nikotyna negatywnie wpływają na stan kości. Wskazane są też ćwiczenia i spacery. Urozmaicenie diety w...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner