Mały bobas z czapką na głowie
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Jan czy Cedmon – czym się kierować przy wyborze imienia dla chłopca?

Wybór imienia dla chłopca jest ważny, ponieważ według onomastów (badaczy nazw osobowych) istnieje wiele powiązań pomiędzy nazwą dziecka, a jego osobowością. Jeżeli jesteśmy tradycjonalistami, szukajmy imion w polskiej kulturze i historii (Jan, Stanisław).

Wybór imienia dla chłopca jest ważny, ponieważ według onomastów (badaczy nazw osobowych) istnieje wiele powiązań pomiędzy nazwą dziecka, a jego osobowością. Jeżeli jesteśmy tradycjonalistami, szukajmy imion w polskiej kulturze i historii (Jan, Stanisław).

 

Jeśli chcesz zabłysnąć oryginalnością, możesz sięgnąć po... kalendarz. Obok imion znanych i popularnych, odnajdziemy tam również imiona z innych kręgów kulturowych – na przykład Cedmon.

 

Dobrze, gdy imiona dla dzieci będą dobrze brzmieć w dorosłym życiu. Dlatego warto wybrać imię, od którego w prosty sposób stworzy się zdrobnienie – Jakub i Kubuś czy Michał i Michaś. Niech to nie będzie jedyne kryterium wyboru, ponieważ przede wszystkim musimy się kierować tym, czy imię ma być typowe dla danej kultury czy wręcz przeciwnie – oryginalne i nietuzinkowe.

Popularne imiona dla chłopców

Według badań przeprowadzonych przez Gazetę Wyborczą od 2004 roku na łamach dodatku sobotnio-niedzielnego pod tytułem „Witajcie na świecie”, można wywnioskować, ze najpopularniejsze imię dla chłopca to Jan. Na dalszych miejscach uplasował się Antoni, Jakub, Michał i Filip. Są to imiona typowe dla polskiej kultury, dlatego jeżeli chcemy, aby dziecko czuło się dobrze i identyfikowało się z innymi Michałami i Jankami, wybierzmy któreś z nich.

Oryginalne imiona dla chłopców

Aby wyróżnić dziecko na starcie, powinniśmy poszukać bardziej kreatywnie, na przykład sięgnąć po dzienny kalendarz. Oprócz typowych imion, znajdują się tam imiona nietuzinkowe. Najczęściej pochodzą z innych kręgów kulturowych, na przykład Cedmon czy Samogost. Jedno jest pewne – dziecko z takim imieniem będzie łatwo rozpoznawalne i zapamiętywane w szkole i w towarzystwie. Jednak należy się zastanowić, czy chcemy stawiać syna przed wyzwaniem, jakie niesie ze sobą posiadanie oryginalnego imienia.

 

Na pewno powinniśmy dobrze przemyśleć, czy nadane imię jest zbliżone brzmieniowo do jakichś nieprzyjemnych znanych słów – jest bardzo prawdopodobne, że koledzy będą szukać możliwych form przekręcenia nietypowego imienia dziecka. Choćby w powyższym przykładzie – niezależnie od tego, jak szlachetnym imieniem jest „Samogost”, jest niemal pewne, że dziecko szybko zyska niezbyt miłe przezwisko „Samogon”.

Imię dla chłopca: przydatne porady

Zarówno dla dziewczynek jak i chłopców funkcjonują w Polsce podobne zasady wyboru imienia dla dziecka. Oprócz preferencji indywidualnych rodziców, powinniśmy zwrócić uwagę, czy chcemy chrzcić dziecko w obrządku Kościoła Katolickiego – wtedy musimy wybrać imię świętego (albo chociaż na drugie nadać mu takie imię). Unikajmy imion obraźliwych, trudnych do wymówienia (najczęściej pochodzenia zagranicznego).

 

Niektórzy wierzą, że imię dziecka wyznacza jego charakter. Istnieją nawet poradniki charakterologiczne, które przypisują cechy osobowości do każdego imienia. Ponadto magazyn „Social Science Quarterly” opublikował niedawno badania amerykańskich i angielskich naukowców, którzy odkryli, że chłopcy z oryginalnymi imionami mają zwiększoną tendencję do popadania w konflikt z prawem. Czasami lepiej kierować się własnym rozsądkiem.

 

Dziecko układa klocki
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Zosia czy Rebeka – czym kierować się przy wyborze imienia dla dziewczynki?
Wybór imienia dla dzieci jest jedną z najważniejszych decyzji, które podejmują rodzice przed lub zaraz po ich przyjściu na świat. Imię dla dziewczynki czasami łączy się z zasugerowaniem pewnych cech charakteru – Julia czy Oliwia wydają się bardziej przyjazne niż zdecydowana Greta czy Tamara.

Wybór imienia dla dzieci jest jedną z najważniejszych decyzji, które podejmują rodzice przed lub zaraz po ich przyjściu na świat. Imię dla dziewczynki czasami łączy się z zasugerowaniem pewnych cech charakteru – Julia czy Oliwia wydają się bardziej przyjazne niż zdecydowana Greta czy Tamara.   Imiona dla dziewczynek w Polsce są różnorodne, dlatego też i tradycjonaliści i osoby, chcące się wyróżnić, znajdą coś dla siebie. Przyszli rodzice powinni zacząć od postawienia sobie pytania: czy poszukują imienia typowego dla swojej kultury czy wolą nadać córce wyszukane imię, najczęściej pochodzące z innego kręgu kulturowego. Popularne imiona dla dziewczynek Według badań Gazety Wyborczej, które prowadzone są od 2004 roku na łamach dodatku weekendowego pod tytułem „Witajcie na świecie”, można stwierdzić, ze najpopularniejsze imię dla dziewczynki to Zosia, Julia i Alicja. Na dalszych miejscach uplasowała się jeszcze Zuzanna i Aleksandra. Są to typowe, polskie imiona, które sprawią, że dziecko będzie się dobrze czuć wśród swoich imienniczek. Oryginalne imiona dla dziewczynek Są tacy, którzy wierzą, że oryginalne imię to zapowiedź dobrej przyszłości dziecka . Wystarczy zastanowić się, którą dziewczynkę zapamiętamy szybciej: Olę czy Leilę. Osoba z nietuzinkowym imieniem nie tylko jest łatwiej zapamiętywana – czuje swoją wyjątkowość i niepowtarzalność. Łączy się to jednak również z brakiem poczucia przynależności. Jeżeli chcemy wyróżnić córkę, otwórzmy dzienny kalendarz, w którym na każdy dzień przypisanych jest kilka imion. Wśród nich odnajdziemy m.in. Sekundę, Asumptę czy najdłuższe imię w kulturze polskiej – Wierzchosławę . Imiona dla dziewczynek: praktyczne porady Jeżeli nie mamy pomysłu na imię dla dziewczynki lub wciąż spieramy się z partnerem, można wykorzystać sprawdzoną metodę – wypisać...

Mata edukacyjna dla dziecka – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
© megustadesign/Adobe Stock
Styl życia
Najpopularniejsze imiona dla dzieci w 2020 roku - dla dziewczynek i chłopców
Poznajcie najpopularniejsze i najbardziej specyficzne imiona dla dzieci w 2020 roku. Jakie imię dla dziewczynki, a jakie dla chłopca?

Wybór imienia dla dziecka nigdy nie jest łatwy. Rodzice biorą pod uwagę najróżniejsze rzeczy - modę, porady bliskich, to czy dziecko będzie w przyszłości dumne z ich wyboru. Jeżeli nie macie pomysłu lub nadal się wahacie, zajrzyjcie do naszego zestawienia najpopularniejszych imion dla dziewczynki i chłopca w 2020 roku . Możecie również zobaczyć najdziwniejsze i najbardziej kreatywne pomysły rodziców z zeszłego roku. Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek 2020 W zeszłym roku największą popularnością cieszyły się proste imiona takie jak Zuzanna, Julia i Maja . W tym roku odnotowane nieco inne trendy, nastąpi wielki powrót do imion nadawanych pokoleniu naszych rodziców, a nawet dziadków.  Choć na pierwszym miejscu nadal pozostanie imię Zuzia, do łask powrócą klasyczne i dość eleganckie imiona. W tym roku na pewno urodzi się wiele Zofii, Marii, Helen czy Alicji oraz odrobinę mniej popularnych Amelek, Poli i Emilek. Jednak w tym roku trafił się również bardzo nietypowe imiona, które mogą niektórych szokować. W urzędzie odnotowano takie imię jak Merida , do którego inspiracją z pewnością była popularna bajka. Były również osoby, które chciały nazwać swoje dzieci Nutella, Pipa lub Koka , jednak urzędnicy USC odmówili na podstawie przepisów z 2015 r. Do życia weszło wtedy prawo, iż dziecku można nadać imię pochodzenia zagranicznego, ale nie może być ono zdrobniałe, uwłaczające ani ośmieszające. Najpopularniejsze imiona dla chłopców 2020 Również wśród chłopców można będzie dostrzec tendencję wybierania tradycyjnych imion. W 2020 roku urodzi się wiele chłopców, którym zostanie nadane imię: Stanisław, Ignacy, Leon czy Nikodem . Na mocnych pozycjach nadal będą utrzymywać się...

Maja Bohosiewicz wybiera imię dla dziecka?
Instagram
Newsy
Jak Maja Bohosiewicz nazwie swoje drugie dziecko? O pomoc poprosiła na Instagramie! Efekt przerósł jej oczekiwania!
Jak Maja Bohosiewicz nazwie swoje drugie dziecko? O pomoc poprosiła na Instagramie! Efekt przerósł jej oczekiwania!

Maja Bohosiewicz wybiera imię dla dziecka? Według wciąż niepotwierdzonych informacji aktorka spodziewa się drugiego dziecka. Młodsza siostra Sonii Bohosiewicz nie komentuje doniesień na swój temat, ostatnio pokazała tylko zdjęcia z wyjazdu na Malediwy, na których chwali się płaskim i umięśnionym brzuchem. Teraz jednak na swoim profilu na Instagramie Maja Bohosiewicz poprosiła swoich fanów o pomoc w wyszukiwaniu oryginalnych imion dla dzieci. Maja Bohosiewicz poprosiła fanów o pomoc. Maja Bohosiewicz poprosiła swoich fanów o pomoc w wyszukiwaniu najbardziej oryginalnych i niespotykanych imion. Co ciekawe, wcześniej na profilu aktorki pojawił się zabawny mem na którym pokazane są pokoiki dla pierwszego i drugiego dziecka. Czyżby Maja szykowała również drugi pokój dziecięcy? Jedną z najczęściej wyszukiwanych fraz na google przez rodziców-to-be jest "oryginalne imiona dla dzieci". Dlatego proszę was wpiszcie kochane #instamatki najbardziej oryginalne, niespotykane być może staromodne imiona jakie znacie  - napisała na Instagramie. Fanki zaczęły wypisywać naprawdę ciekawe imiona: Carmen, Rosalie, Scarlett, Jessika, Lucjan, Milan, Roch, Seweryn, Remigiusz... Ciekawe, że wybierze któreś z nich? Jak myślicie? ;)   Warto przypomnieć, że pierwsze dziecko Mai Bohosiewicz również nosi bardzo oryginalne imię. Syn aktorki ma na imię Zachary.   Zobacz także:  JAK WYBRAĆ IMIĘ DLA DZIECKA?   Maja Bohosiewicz szuka oryginalnych imion. Aktorka pokazała również zabawne zdjęcie.

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner