Choinka w doniczce
©mtlapcevic/Fotolia
Styl życia

Choinka w doniczce: pielęgnacja

Choinkę do posadzenia w doniczkę można kupić w szkółce leśnej, a potem samodzielnie przesadzić ją do doniczki i postawić w domu. Choinka w doniczce wymaga odpowiedniej pielęgnacji: chłodu i częstego podlewania.

Choinkę do posadzenia w doniczkę można kupić w szkółce leśnej, a potem samodzielnie przesadzić ją do doniczki i postawić w domu. Choinka w doniczce wymaga odpowiedniej pielęgnacji: chłodu i częstego podlewania.

O czym należy pamiętać przed zasadzeniem choinki w doniczce?

Choinka w doniczce potrzebuje dużo światła i dość chłodnego miejsca. Najlepiej, aby było nie cieplej niż 10 stopni, choć to trudne do uzyskania w domu. Ważne jest, aby choinka nie znajdowała się zbyt blisko kaloryfera, ponieważ wtedy pogubi igły. Choinka w doniczce musi być ciągle nawadniana. Trzeba pilnować, aby nie miała sucho, inaczej zżółknie i będzie się nadawała do wyrzucenia.

Ile czasu można trzymać choinkę w doniczce w domu?

Choinka w doniczce nie jest wytrzymała. Potrzebuje chłodu, a w domu jest to trudne do uzyskania, zwłaszcza w grudniu, kiedy grzejniki są ciepłe. Choinkę należy przynieść do domu tuż przed świętami, najlepiej w Wigilię, i wynieść od razu po świętach. Można wydłużyć jej trwałość, sypiąc do doniczki wilgotny piasek. Wtedy choinka może wytrzymać w domu około dwóch tygodni.

 

Zanim wyniesie się choinkę z domu, należy najpierw przestawić ją do zimniejszego pomieszczenia, np. garażu, i dopiero po kilku dniach wynieść ją na dwór. Dzięki temu choinka po świętach będzie się nadawała do posadzenia w ogrodzie.


Choinka wykonana z bibuły
©BigKnell/Fotolia
Styl życia
Ozdoby świąteczne - choinka z bibuły: instruktaż
Prostą dekoracją na Boże Narodzenie jest choinka z bibuły. Ozdoby świąteczne można przygotować samemu – będą wtedy oryginalne i dopasowane do wnętrz.

Prostą dekoracją na Boże Narodzenie jest choinka z bibuły. Ozdoby świąteczne można przygotować samemu – będą wtedy oryginalne i dopasowane do wnętrz.   Przy zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia w sklepach pojawia się coraz więcej ozdób i bibelotów – ręcznie malowane bombki, długie, kolorowe łańcuchy i świąteczne lampki. Najważniejszym atrybutem grudniowych świąt jest jednak choinka.   W marketach i szkółkach leśnych wybór choinek jest ogromny. Zamiast jednak kupować wielką, gubiącą igły żywą choinkę , można ją zastąpić mniejszą, lecz równie atrakcyjną – choinką z bibuły .   Do przygotowania choinki z bibuły potrzebne będą: kartka papieru A4, biała lub zielona; zielona bibuła karbowana; klej w płynie albo w sztyfcie; nożyczki; ewentualnie taśma samoprzylepna.   Z kartki papieru należy zrobić podstawę choinki. Trzeba odrysować na niej koło, następnie to koło wyciąć, zrobić nacięcie w kole i uformować z niego stożek. Brzegi stożka można skleić taśmą samoprzylepną. Kiedy podstawa jest już gotowa, trzeba przygotować bibułę. Bibułę należy pociąć na małe kwadraty. Małe kwadraty następnie trzeba złożyć dwa razy na pół, a potem od zgiętej strony zakręcić bibułę jak cukierka. Z bibuły powstanie wtedy małe piórko. Trzeba zrobić tyle piórek, żeby wystarczyło na oklejenie całej podstawy choinki.   Igły choinki za pomocą bibuły można zrobić w jeszcze inny sposób – można ją pociąć na długie i szerokie na około 5 cm paseczki, a następnie te paseczki naciąć. Dalej trzeba okleić bibułę wokół podstawy tak, aby paski bibuły schodziły rzędami. Wszystkie nacięcia powinny być widoczne, bo imitują tutaj gałęzie choinki.   Można zastosować także inną podstawę do choinki. Zamiast kartki można użyć drucika albo długiego patyczka do...

Koperek w blaszanym pojemniku.
©RybaiDrwalSisters/Fotolia
Styl życia
Zioła do domu i na balkon – koperek w doniczce
Koperek w doniczce może być świeżą i soczyście zieloną ozdobą parapetu w kuchni lub na balkonie. Roślina jest odporna na szkodniki i choroby, jednak wymaga częstego podlewania.

Koperek w doniczce może być świeżą i soczyście zieloną ozdobą parapetu w kuchni lub na balkonie. Roślina jest odporna na szkodniki i choroby, jednak wymaga częstego podlewania. Jaką doniczkę do uprawy koperku wybrać? Doniczka, w której zasadzimy koperek powinna mieć co najmniej 10 cm średnicy. Najlepsze są doniczki ceramiczne lub gliniane . Do uprawy koperku niewskazane są doniczki metalowe, ponieważ roślina może w nich zgnić. Na dno doniczki należy wysypać nieco żwiru i drobnych kamyków (warstwa ok. 2 cm). Uprawa koperku w doniczce – wysiew, podlewanie, gleba i zbiór Koperek to roślina jednoroczna. Jest łatwa w uprawie. Wymaga słonecznego i chronionego przed wiatrem miejsca (optymalna temperatura 15ºC-20ºC). Zimą należy zabrać koper w doniczce z balkonu, ponieważ roślina źle znosi mrozy . Podlewanie koperku w doniczce Koperek najlepiej rośnie w wilgotnej glebie. Roślina wymaga codziennego podlewania niewielką ilością wody. W upalne dni wskazane jest podlewanie koperku w doniczce nawet dwa razy dziennie rano i wieczorem (można także spryskiwać liście rośliny wodą ze zraszacza). Nie należy podlewać koperku w porze największego nasłonecznienia. Woda nie powinna być czerpana bezpośrednio z kranu. Najlepsza jest woda, która odstała minimum jeden dzień w temperaturze pokojowej. Gleba do uprawy koperku w doniczce Ziemia powinna być żyzna, przepuszczalna i dobrze spulchniona . Najlepiej wybierać ziemię ogrodową wapienną i próchniczną. Wysiew nasion koperku do doniczki Koper wysiewany jest z nasion wiosną bezpośrednio do gruntu (wysiew od marca do sierpnia). Koper cechuje się krótkim okresem wegetacyjnym – trwa on około 45-50 dni. W miarę potrzeb nasiona możemy dosiewać przez lato i jesień. Ochrona przed chorobami i szkodnikami Koperek w doniczce jest rzadko atakowany przez...

cebulki tulipanów w doniczce
©sablinstanislav/Fotolia.com
Styl życia
Tulipany - jak zasadzić je w doniczkach, wykorzystując metodę pędzenia?
Tulipany to najpopularniejsze rośliny cebulowe, które kwitną i urozmaicają wygląd mieszkania wczesną wiosną. Aby było to możliwe, należy je sadzić w doniczkach jeszcze w trakcie mroźnych, zimowych dni. W ogrodzie sadzi się je natomiast jesienią.

Tulipany to najpopularniejsze rośliny cebulowe, które kwitną i urozmaicają wygląd mieszkania wczesną wiosną. Aby było to możliwe, należy je sadzić w doniczkach jeszcze w trakcie mroźnych, zimowych dni. W ogrodzie sadzi się je natomiast jesienią. Tulipany są znane głównie z upraw w Holandii. Zanim jednak dotarły do tego kraju, uprawiano je głównie na tureckich stepach i obszarach górskich. Jak wybrać tulipany do sadzenia w doniczkach? Do uprawy w doniczkach nadają się jedynie niektóre odmiany tulipanów. Dorastają one najwyżej do 30 cm i są nazywane karłowatymi. Metoda pędzenia tulipanów sprawdzi się w przypadku takich odmian, jak te z grup Kaufmanna, Fostera lub Greiga oraz tulipanów botanicznych. Należy zwrócić uwagę na nazwę znajdującą się na opakowaniu lub etykiecie cebulek, aby kupić takie, które się przyjmą. Kwiaty pochodzące z wysokich odmian przewieszają się przez doniczkę, ponieważ chcą się wyciągnąć w kierunku światła. Ważne, aby sadzić cebulki dosyć gęsto, jednak w tak dużych odstępach, by się ze sobą nie stykały. Aby zakwitły zimą na dworze, należałoby je sadzić pod koniec września. Jednak można to zrobić także w zimie i wynieść na dwór w kwietniu. Ważne, aby miały kilka miesięcy na ukorzenienie się. Doniczki z tulipanami można postawić w garażu, chłodnej piwnicy lub innym pomieszczeniu o niskiej temperaturze. Kiedy nadejdzie wiosna, a temperatura przekroczy 10 stopni Celsjusza, można wystawić kwiaty na balkon lub taras. Na czym polega zimowe pędzenie tulipanów? Przed sadzeniem cebulek tulipanów należy sprawdzić, czy są zdrowe, czyli nie mają plam ani uszkodzeń. Nie wolno ich zbyt długo przechowywać, ponieważ mogą ulec wtedy nadmiernemu przesuszeniu. Jeśli jednak nie można ich posadzić od razu po zakupie, najlepiej włożyć je do...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner