Płyty CD do zrobienia choinki
©uthenism/Fotolia
Styl życia

Błyszcząca choinka – dekoracja świąteczna z płyt CD. Recyklingowe DIY

Świąteczna choinka migocząca w świetle, to dekoracja, którą wykonasz ze zużytych płyt CD, kawałka tektury i kleju. Ozdoba tego typu znakomicie współgra z nowoczesnymi dodatkami w minimalistycznych wnętrzach.

Świąteczna choinka migocząca w świetle, to dekoracja, którą wykonasz ze zużytych płyt CD, kawałka tektury i kleju. Ozdoba tego typu znakomicie współgra z nowoczesnymi dodatkami w minimalistycznych wnętrzach.

 

Wykorzystując płyty CD do ozdabiania przedmiotów najlepiej je najpierw rozwarstwić. Za pomocą ostrego i płaskiego narzędzia, np. noża introligatorskiego. Podważ nim brzeg płyty i unieś górną warstwę do góry. Płyta bez problemu dzieli się na dwa krążki: błyszczący i przezroczysty.

Choinka z płyt CD na tekturowym stelażu

W zależności od liczby posiadanych płyt możesz dowolnie modyfikować wielkość choinki. Tego typu, nowoczesna dekoracja może z powodzeniem zastąpić tradycyjne drzewko. Doskonale nadaje się również jako ozdoba np. biurka w pracy czy okna w kuchni.

 

Będą ci potrzebne:

 • około 100 płyt CD – na choinkę wysoką na mniej więcej 50 cm,
 • tektura lub brystol o wymiarach: 70 x 80 cm,
 • klej do papieru,
 • nożyk introligatorski,
 • nożyczki,
 • klej na ciepło w pistolecie.

Sposób wykonania:

 • Z brystolu lub tektury zrób stożek, składając go w trąbkę o ostrym czubku. Sklej i wyrównaj nożyczkami lub nożykiem podstawę.
 • Przetnij promieniście (w taki sposób, w jaki kroi się pizzę) na 4 części 2 płyty – posłużą do oklejenia czubka choinki na końcu.
 • Przetnij 5 płyt, każdą na 2 równe części. Zacznij od nich oklejanie choinki. Mocuj płyty prostym brzegiem do dołu, gorącym klejem.
 • Oklejaj od podstawy do czubka - płyty powinny tworzyć strukturę rybiej łuski lub dachówki. Przyklejaj kolejne płyty w taki sposób, by zachodziły na poprzednie. Najlepiej przyklejać je pasmami dookoła.
 • Oklej wierzchołek wyciętymi wcześniej trójkątami i choinka z płyt CD gotowa.

Mozaikowa choinka wyklejana płytami CD

Mozaika wykonana z błyszczących kwadracików z płyt, pięknie prezentuje się na ozdobach wykonanych w kształcie choinki. Po rozwarstwieniu płyty, materiał jest cieńszy i łatwiejszy do cięcia, a dekoracja wydaje się delikatniejsza. Przezroczysta warstwa płyty jest ciekawym surowcem do wykonania innych ozdób.

 

Materiały na wykonanie około 5 choinek:

 • 15-20 płyt CD,
 • tektura (np. z pudełka po butach) o wymiarach około 30 x 15 cm,
 • klej biurowy w sztyfcie,
 • ołówek,
 • gumka do ścierania,
 • deska do krojenia,
 • nożyk introligatorski,
 • nożyczki,
 • gruba linijka,
 • cienki sznurek lub tasiemka,
 • dziurkacz.

 

Sposób wykonania mozaikowej choinki:

 • Rozwarstw płyty, podważając je nożykiem.
 • Potnij błyszczącą warstwę na małe, nieregularne kawałki, im drobniejsze będą, tym bardziej misterne będzie ich naklejanie. Zacznij ciąć płytę wzdłuż krawędzi, tak jak obiera się jabłko i potnij uzyskaną w ten sposób spiralę.
 • Na tekturze narysuj choinkę, wysoką na około 10-12 cm, najlepiej geometryczną, złożoną z trzech trójkątów i prostokąta. Od pierwszej choinki odrysuj kolejne.
 • Wytnij dokładnie choinki, używając nożyka i linijki. Pamiętaj o podłożeniu deski do krojenia pod spód. Po wycięciu zetrzyj gumką linie.
 • Oklejaj każdą choinkę oddzielnie. Posmaruj jej powierzchnię klejem i mocuj kawałki płyt w dowolnej konfiguracji. Najlepiej wyglądają rozmieszczone w małych odległościach elementy. Oklej obie strony każdej choinki, jeżeli zamierzasz powiesić je na drzewku. Do ozdobienia płaskiej powierzchni lub np. kartki świątecznej czy paczki z prezentem wystarczy okleić jedną stronę (na drugiej napiszesz imię osoby obdarowywanej).
 • Po skończonym oklejaniu, zrób na czubku choinki dziurkaczem otwór i przewlecz tasiemkę lub sznurek. Gotowe.

 

Jeżeli tektura, której używasz jest zadrukowana, przed naklejaniem błyszczącej folii zamaluj ją farbą lub flamastrem.


Czerwony papier mache
©Vladimir Prusakov/Fotolia
Styl życia
Dekoracje świąteczne: choinka z papier-mâché
Dekoracje świąteczne z papier-mâché przygotujesz z papieru toaletowego, starych gazet lub ręcznika papierowego. Ten sposób na przygotowanie ozdób to dobra okazja na wykorzystanie makulatury. Potrzebne będą również stelaże i formy.

Dekoracje świąteczne z papier-mâché przygotujesz z papieru toaletowego, starych gazet lub ręcznika papierowego. Ten sposób wykonania ozdób to dobra okazja na wykorzystanie makulatury. Potrzebne będą również stelaże i formy.   Papier-mâché (papier mache) to delikatnie rozmoczone w kleju kawałki papieru , które nakłada się na siebie, oblepiając formy. Inną wersją papier-mâché jest papierowa pulpa, którą przygotowuje się z mocno rozdrobnionego papieru, wody i kleju. Świąteczna choinka z papier mache krok po kroku Do barwienia ozdób z papier-mâché można użyć zwykłych plakatówek, akwareli lub tempery .   Do wykonania białej i delikatnej masy użyj papieru toaletowego. Nieco twardszą i trwalszą uzyskasz z gazet (nie lakierowanych) oraz rolek po papierze toaletowym. Warto też wykorzystać paski papierowe z niszczarki .   Będą ci potrzebne: stare gazety, klej z mąki, folia np. malarska lub rozcięte duże worki na śmieci do zabezpieczenia stołu i podłogi, rękawiczki np. gumowe, nóż introligatorski, nożyczki, szmatka do wycierania zabrudzeń – najlepiej robić to, gdy jeszcze nie zaschną, plastikowa butelka, najlepiej po wodzie 0,5 l, około 50-70 pasków ze sztywnej tektury , ściętych ostro na jednym końcu – o wymiarach: dł. 10 cm, szer. 1 cm, drobnoziarnisty papier ścierny (np. o granulacji P1000) do wygładzania powierzchni, śnieg w sprayu, szeroki pędzelek, zielona farba.   Składniki na klej z mąki: 1 szklanka wody, 2 szklanki mąki pszennej, 1 łyżka soli.   Sposób przygotowania: Zabezpiecz miejsce pracy folią i załóż rękawiczki. Przygotuj klej: w szerokiej misce połącz i dokładnie...

robienie świecznika świątecznego
©tunedin/Fotolia
Styl życia
Własnoręczne świeczniki świąteczne w szkle
Świeczniki świąteczne wykonane samodzielnie dodają świętom magii, nadają oryginalnego charakteru pomieszczeniu. Bazą do wykonania dekoracji świątecznych jest szkło - słoik lub kieliszek.

Świeczniki świąteczne wykonane samodzielnie dodają świętom magii, nadają oryginalnego charakteru pomieszczeniu. Bazą do wykonania dekoracji świątecznych jest szkło - słoik lub kieliszek. Świeczniki świąteczne – 2 pomysły na piękne dekoracje Świecznik świąteczny ze słoika   Potrzebne materiały: słoik z zamknięciem pałąkowym o pojemności np. 1 l; świeca o kształcie walca o długości dopasowanej do słoika, np. 15 cm; czerwona tasiemka o długości około 20 cm; sznurek lub rzemyk o długości około 20 cm; tektura o długości około 20 cm i szerokości 15 cm; zielone farby; szklanka soli morskiej; drobne koraliki, np. żółte, białe i czerwone (łącznie około 15); klej do tworzywa sztucznego; metalowe dekoracje, np. serca, dzwony (kilka lub kilkanaście sztuk); zapałki lub zapalniczka.   Sposób wykonania świecznika 1. Wsyp solę morską do słoika. 2. Ręką wygładź sól w słoiku, a następnie zostaw w środku puste miejsce. 3. Ustaw świecę w środku słoika. 4. Dokoła świecy porozrzucaj metalowe ozdoby. 5. Z tektury narysuj, a następnie wytnij choinkę (około 8-10 cm). 6. Na szczycie choinki zrób otwór. 7. Pomaluj zieloną farbą z obu stron. 8. Kiedy choinka wyschnie, przyklej na niej z obu stron koraliki (będą imitować ozdoby choinkowe). 9. Przełóż sznurek lub rzemyk przez choinkę. 10. Powieś choinkę na sznurku, wiążąc sznurek wokół otworu słoika. 11. Obwiąż słoik czerwoną tasiemką, zawiązując go wokół otworu słoika. 12. Zapal świecę. 13. Piękna dekoracja jest gotowa.   Świecznik świąteczny z kieliszka   Potrzebne materiały: kieliszek w kształcie tulipana; mała świeca zapachowa; około 5 gałązek jałowca lub tui...

ozdoby z różnych materiałów
©Sergey Chayko/Fotolia
Styl życia
Ozdoby na Święta Bożego Narodzenia: choinka ze sznurka, pinezek czy wstążki
Ozdoby na Święta Bożego Narodzenia można odnaleźć w prawie każdym większym supermarkecie. Warto jednak przygotować pokusić się o własnoręczne wykonanie dekoracji świątecznych. Nie potrzeba do tego dużego nakładu pracy i pieniędzy.

Ozdoby na Święta Bożego Narodzenia można odnaleźć w prawie każdym większym supermarkecie. Warto jednak przygotować pokusić się o własnoręczne wykonanie dekoracji świątecznych. Nie potrzeba do tego dużego nakładu pracy i pieniędzy. Choinka ze sznurka Aby wykonać choinkę ze sznurka potrzebujesz: stożka ze styropianu, brązowego lub szarego sznurka (musi być grubszy, podobny do włóczki, ale nie może to być włóczka), utrwalacza do tkanin, lakieru do włosów lub sprayu z brokatem. Sposób wykonania: 1. Namocz sznurek w utrwalaczu do tkanin. 2. Nakręć gęsto mokry sznurek wokół stożka zaczynając od góry (sznurek nie może być wciśnięty w styropian, a dla pewności przyczep na chwilę jego początek pinezką na czubku stożka). 3. Pamiętaj, że dół sznurka musi być równy, ponieważ po wyschnięciu sznurka usuniesz stożek. 4. Choinkę ze sznurka dla utrwalenia można spryskać delikatnie lakierem do włosów lub sprayem z brokatem. Dla lepszego efektu można na choince powiesić również ozdoby (muszą być małe i lekkie). Choinka z pinezek Aby wykonać choinkę z pinezek potrzebujesz: stożka ze styropianu, pudełka pinezek. Sposób wykonania: 1. Przypnij pinezki na stożek styropianu zaczynając od dołu. 2. Rób to liniowo, aby uzyskać kompozycję na powierzchni. 3. Przypnij je aż do samego czubka stożka, gdzie na samej górze możesz przypiąć (oczywiście pinezką) czerwoną dużą kokardę. Choinka ze wstążki Aby wykonać choinkę ze wstążki potrzebujesz: stożka ze styropianu , wstążki ozdobnej z materiału (najlepiej świąteczną i kolorową), kleju. Sposób wykonania: 1. Przypnij początek wstążki na samym czubku stożka szpilką i owijaj wokół wstążką ,...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner