piękne stopy
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Przyczyny i objawy grzybicy paznokci

Grzybica paznokci najczęściej występuje na paznokciach stóp. Czasem jednak dotyka też ona paznokci dłoni. Objawy niezależnie od lokalizacji są podobne: płytka paznokciowa staje się zgrubiała, szara i rozdwaja się.

Grzybica paznokci najczęściej występuje na paznokciach stóp. Czasem jednak dotyka też ona paznokci dłoni. Objawy niezależnie od lokalizacji są podobne: płytka paznokciowa staje się zgrubiała, szara i rozdwaja się.

Jak można się zarazić grzybicą paznokci?

Grzybica paznokci często rozwija się jako następstwo grzybicy okolic paznokci: stóp i dłoni. Grzybicą najłatwiej jest się zarazić na basenach, w łaźniach i saunach – wszędzie tam, gdzie stopy i dłonie mają kontakt z wilgotną powierzchnią, której dotykały też inne osoby. Do zarażenia może też dojść wskutek korzystania z nieodkażonych przyrządów do manicure'u, z których wcześniej korzystała osoba z grzybicą. Grzybicą łatwo jest też zarazić się we własnym domu, od partnera lub dziecka. Z tego względu wskazane jest leczenie grzybicy u całej rodziny, nawet jeśli nie u wszystkich jej członków występują objawy.

Jakie są przyczyny grzybicy paznokci?

Grzybica paznokci, jak każda inna, pojawia się często u osób o obniżonej odporności, cierpiących na cukrzycę, anemię, choroby układu krążenia, zaburzenia hormonalne i otyłość. Zakażenia grzybicowe są częste także u osób, które przyjmują antybiotyki, sterydy lub są poddawane chemioterapii.

Jakie są objawy grzybicy paznokci?

Płytka paznokciowa objęta grzybicą staje się biała, szara, matowa, sztywnieje i rozdwaja się. Płytka staje się coraz grubsza, bardziej łamliwa. Jej kolor zmienia się na żółty, a potem brązowy. Palce w okolicy paznokcia swędzą, a pod wpływem dotyku bolą.

 

Jeśli zaobserwujesz u siebie podobne objawy, zgłoś się do dermatologa. Im szybciej rozpoczniesz leczenie, tym bardziej będzie ono skuteczne.


Masaż stóp
©Photographee.eu/Fotolia
Styl życia
Bakterie, grzyby czy paznokieć: co wywołuje ból stopy?
Ból stopy wpływa na codzienne samopoczucie ale i na możliwości ruchowe. Jego źródłem mogą okazać się grzyby powodujące grzybicę oraz bakterie prowadzące do powstania zanokcicy, występującej tylko w obrębie paznokci.

Ból stopy wpływa na codzienne samopoczucie ale i na możliwości ruchowe. Jego źródłem mogą okazać się grzyby powodujące grzybicę oraz bakterie prowadzące do powstania zanokcicy, występującej tylko w obrębie paznokci.   Ból stopy wywołany przez grzybicę oraz zanokcicę jest bardzo dokuczliwy i bez interwencji lekarza nie uda się skutecznie go uśmierzyć. Odczuwany przy każdym dotyku lub kroku powoduje kulenie, przeciążanie drugiej, zdrowej nogi, a w ostateczności wpływa na wykonywanie codziennych czynności. Grzybica – ból stopy wywołany grzybami i bakteriami Lekarze ostrzegają, że nawet co trzeci człowiek cierpi na grzybicę stóp. To choroba wywołana rozwojem grzybów i bakterii, które rozmnażają się przeważnie w butach, gdzie mają odpowiednią temperaturę, a niekiedy również wilgotność. Ciepłe i wilgotne środowisko idealnie sprzyja rozwojowi grzybów. Grzybica najczęściej występuje pomiędzy palcami u stóp, a jej pierwszy objawem jest silne swędzenie. Kolejne objawy grzybicy to nadżerki, pęknięcia, łuszczyca i podrażnienie. Miejscowy ból na powierzchni skóry występuje dopiero jednak, gdy do infekcji grzybiczej dołączy infekcja bakteryjna – wtedy ból jest dokuczliwy i trudny do zniesienia. Samą grzybicą można zarazić się łatwo od innych na basenie, w saunie, publicznej łazience czy od współmieszkańców. Z tym rodzajem schorzenia stóp należy zgłosić się niezwłocznie do dermatologa, który przepisze maści i kremy dezynfekujące stopy oraz uśmierzające objawy grzybicy. Zanokcica – ból stopy wywołany infekcją bakteryjną wokół paznokcia Zanokcica, inaczej nazywana paronychią, występuje w obrębie paznokci na dłoniach i stopach (częściej na tych drugich z powodu zwiększonej wilgoci w butach i potliwości...

stopy i dłonie
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Leczenie grzybicy paznokci: leki przeciwgrzybiczne i higiena stóp
Grzybica paznokci najczęściej dotyczy paznokci stóp. Podstawą leczenia grzybicy paznokci jest przyjmowanie przeciwgrzybiczych środków doustnych. Nie mniej ważne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących higieny stóp. Ponieważ leczenie grzybicy paznokci często jest nieskuteczne właśnie ze względu na nawroty grzybicy spowodowanie niestosowaniem się do tych zaleceń.

Grzybica paznokci najczęściej dotyczy paznokci stóp. Podstawą leczenia grzybicy paznokci jest przyjmowanie przeciwgrzybiczych środków doustnych. Nie mniej ważne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących higieny stóp. Ponieważ leczenie grzybicy paznokci często jest nieskuteczne właśnie ze względu na nawroty grzybicy spowodowanie niestosowaniem się do tych zaleceń. Jakie leki stosuje się w leczeniu grzybicy paznokci? Im szybciej zgłosisz się do dermatologa, tym większe masz szanse na pozbycie się grzybicy paznokci . Grzybicę paznokci leczy się lekami przeciwgrzybiczymi do stosowania doustnego, które hamują syntezę ergosterolu, który buduje błonę komórkową grzyba. Często przepisywanymi lekami są terbinafina i itrakonazol. Początkowo zmiany mogą być niezauważalne, ponieważ płytka paznokcia odrasta wolno. Zdrowa płytka pojawi się dopiero po kilku miesiącach od zakończenia leczenia. Pomocniczo stosuje się preparaty do stosowania zewnętrznego, np. specjalne lakiery do paznokci. Niezwykle ważne jest przestrzeganie podczas leczenia zasad higieny. Dzięki temu uda się uniknąć nawrotów grzybicy, które mogą nastąpić jeszcze zanim płytka paznokciowa zdąży się całkowicie odnowić. Jakich zasad higieny przestrzegać, żeby grzybica paznokci nie wracała? Aby grzybica paznokci nie wracała, zaopatrz się w papierowy jednorazowy ręcznik . Po myciu stóp osuszaj je dokładnie ręcznikiem. Przez pewien czas po myciu nie zakładaj skarpet ani butów, niech stopy doschną. Wyrzuć noszone wcześniej skarpetki i rajstopy. Zdezynfekuj buty. Preparat do dezynfekcji to 10% roztwór formaliny lub 1% roztwór chinksyzolu. Oba preparaty możesz kupić w aptece. Dezynfekcja polega na umieszczeniu butów i naczynia lub gazy nasączonej preparatem w szczelnym worku na 18 godzin. Następnie buty trzeba przez jeden dzień wietrzyć. Po...

Ładne stopy
©Photographee.eu/Fotolia
Styl życia
Grzybica paznokci stóp – przyczyny i objawy
Grzybica paznokci jest powszechną dolegliwością stóp. Nieleczona może rozprzestrzenić się na paznokcie dłoni. Grzybicą paznokci stóp łatwo się zarazić, ale trudno ją wyleczyć.

Grzybica paznokci jest powszechną dolegliwością stóp. Nieleczona może rozprzestrzenić się na paznokcie dłoni. Grzybicą paznokci stóp łatwo się zarazić, ale trudno ją wyleczyć. Przyczyny grzybicy paznokci stóp Wystąpienie grzybicy na stopach może być spowodowane wieloma czynnikami. Jednym z źródeł zakażenia są baseny, sauny i łaźnie . Do pojawienia się grzybicy przyczyniają się także inne choroby, m.in. cukrzyca, niedokrwistość, zaburzenia hormonalne, krążenia, żołądkowe, czy otyłość. Rozwojowi grzybicy sprzyja wilgoć i ciepło, a także niedokładne wycieranie stóp po kąpieli, chodzenie w nieprzewiewnych butach, czy noszenie skarpet ze sztucznego materiału. Choroba jeszcze bardziej rozwija się, kiedy płytka paznokcia jest uszkodzona bądź kiedy za krótko obcinamy paznokcie. Objawy grzybicy paznokci stóp Kiedy paznokcie są białe, nie można ich obciąć i płytka kruszy się, prawdopodobnie wystąpiła grzybica paznokci stóp. W kolejnym stadium choroby paznokcie stają się żółte i twarde. Odczuwalne jest swędzenie stóp i brzydki zapach, który jest wynikiem gromadzenia się grzybów pod paznokciami. Kiedy pojawią się takie objawy koniecznie należy udać się do lekarza, który zleci badania laboratoryjne. Najczęściej pobiera się próbkę płytki paznokcia, a czasem zdrapuje się chory naskórek. Przed wizytą nie należy malować paznokci, nawilżać stóp ani stosować zasypek. Domowe sposoby na grzybicę paznokci stóp 1. Bawełniane skarpetki – noś bawełniane skarpetki, gdyż przepuszczają one powietrze i wchłaniają pot. Skarpety ze sztucznego materiału nie przepuszczają powietrza, co prowadzi do wielu infekcji. 2. Obuwie – bardzo ważny jest dobór obuwia, przede wszystkim w lecie – powinny przepuszczać powietrze. Nie zaleca się noszenia tego samego obuwia codziennie - lepiej odstawić je na jeden dzień. Buty warto spryskać lakierem...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner