Ładne stopy
©Photographee.eu/Fotolia
Styl życia

Grzybica paznokci stóp – przyczyny i objawy

Grzybica paznokci jest powszechną dolegliwością stóp. Nieleczona może rozprzestrzenić się na paznokcie dłoni. Grzybicą paznokci stóp łatwo się zarazić, ale trudno ją wyleczyć.

Grzybica paznokci jest powszechną dolegliwością stóp. Nieleczona może rozprzestrzenić się na paznokcie dłoni. Grzybicą paznokci stóp łatwo się zarazić, ale trudno ją wyleczyć.

Przyczyny grzybicy paznokci stóp

Wystąpienie grzybicy na stopach może być spowodowane wieloma czynnikami. Jednym z źródeł zakażenia są baseny, sauny i łaźnie. Do pojawienia się grzybicy przyczyniają się także inne choroby, m.in. cukrzyca, niedokrwistość, zaburzenia hormonalne, krążenia, żołądkowe, czy otyłość. Rozwojowi grzybicy sprzyja wilgoć i ciepło, a także niedokładne wycieranie stóp po kąpieli, chodzenie w nieprzewiewnych butach, czy noszenie skarpet ze sztucznego materiału. Choroba jeszcze bardziej rozwija się, kiedy płytka paznokcia jest uszkodzona bądź kiedy za krótko obcinamy paznokcie.

Objawy grzybicy paznokci stóp

Kiedy paznokcie są białe, nie można ich obciąć i płytka kruszy się, prawdopodobnie wystąpiła grzybica paznokci stóp. W kolejnym stadium choroby paznokcie stają się żółte i twarde. Odczuwalne jest swędzenie stóp i brzydki zapach, który jest wynikiem gromadzenia się grzybów pod paznokciami. Kiedy pojawią się takie objawy koniecznie należy udać się do lekarza, który zleci badania laboratoryjne. Najczęściej pobiera się próbkę płytki paznokcia, a czasem zdrapuje się chory naskórek. Przed wizytą nie należy malować paznokci, nawilżać stóp ani stosować zasypek.

Domowe sposoby na grzybicę paznokci stóp

1. Bawełniane skarpetki – noś bawełniane skarpetki, gdyż przepuszczają one powietrze i wchłaniają pot. Skarpety ze sztucznego materiału nie przepuszczają powietrza, co prowadzi do wielu infekcji.

2. Obuwie – bardzo ważny jest dobór obuwia, przede wszystkim w lecie – powinny przepuszczać powietrze. Nie zaleca się noszenia tego samego obuwia codziennie - lepiej odstawić je na jeden dzień. Buty warto spryskać lakierem przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym.

3. Olejek z drzewa herbacianego – olejek należy nakładać na chorą skórę trzy razy dziennie po 4-10 kropel aż do zniknięcia zapalenia skóry. Kurację profilaktycznie warto wydłużyć o jeszcze o 2 tygodnie, aby infekcja nie powróciła.

4. Wyciąg z pestek grejpfruta – kilka kropel wyciągu z pestek grejpfruta rozprowadź w dłoniach i wmasuj w stopy. Czynność powtarzaj 2-3 razy dziennie. Wyciąg z owocu można też dodawać do wody, w której pierze się skarpetki, aby zmaksymalizować jego działanie.

5. Ocet jabłkowy z wodą – do gorącej wody dodaj szklankę octu i łyżeczkę soli. Wszystko wymieszaj, po czym mocz stopy przez 30 minut w tej miksturze, a następnie wytrzyj je miękkim ręcznikiem.

6. Oliwa z oliwek i olejek z oregano – zmieszaj 2 krople olejku z oregano z łyżeczką oliwy z oliwek. Na chore paznokcie codziennie przez 3 tygodnie nakładaj oleje, które mają właściwości antyseptyczne, odkażające, przeciwgrzybicze, antywirusowe i antybakteryjne.

Leczenie grzybicy paznokci stóp

Różne są sposoby leczenia grzybicy stóp. Na początku stosuje się lakiery antygrzybicze bądź miniplastry. Można też stosować dezodorant z talkiem i przeciwgrzybicze kremy. Terapia trwa nawet 3 miesiące i nazywana jest terapią pulsową, gdyż dociera tylko do zakażonego miejsca. Metoda leczenia jest bezbolesna, a zdrowa płytka jest widoczna po około 10-12 miesiącach. Jeśli zmiany są większe lekarz przepisuje leki doustne. Leki na grzybice paznokci trzeba przyjmować nawet przez rok. Oprócz przyjmowania tabletek terapia obejmuje rekonstrukcję płytki - chory paznokieć powinien być szlifowany co 2-4 tygodnie. Skórę pod paznokciem z grzybicą należy smarować specjalną maścią. W niektórych przypadkach zaleca się całkowite bądź częściowe usunięcie płytki paznokcia. Trzeba pamiętać też o tym, aby higienę stóp utrzymywać nie tylko w czasie kuracji, ale także po jej zakończeniu. Dlatego warto kupić wygodne, przewiewne buty, najlepiej wykonane z naturalnej skóry. 

 

Zobacz także: płyn przeciw grzybicy na skórę i paznokcie


stopy i dłonie
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Leczenie grzybicy paznokci: leki przeciwgrzybiczne i higiena stóp
Grzybica paznokci najczęściej dotyczy paznokci stóp. Podstawą leczenia grzybicy paznokci jest przyjmowanie przeciwgrzybiczych środków doustnych. Nie mniej ważne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących higieny stóp. Ponieważ leczenie grzybicy paznokci często jest nieskuteczne właśnie ze względu na nawroty grzybicy spowodowanie niestosowaniem się do tych zaleceń.

Grzybica paznokci najczęściej dotyczy paznokci stóp. Podstawą leczenia grzybicy paznokci jest przyjmowanie przeciwgrzybiczych środków doustnych. Nie mniej ważne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących higieny stóp. Ponieważ leczenie grzybicy paznokci często jest nieskuteczne właśnie ze względu na nawroty grzybicy spowodowanie niestosowaniem się do tych zaleceń. Jakie leki stosuje się w leczeniu grzybicy paznokci? Im szybciej zgłosisz się do dermatologa, tym większe masz szanse na pozbycie się grzybicy paznokci . Grzybicę paznokci leczy się lekami przeciwgrzybiczymi do stosowania doustnego, które hamują syntezę ergosterolu, który buduje błonę komórkową grzyba. Często przepisywanymi lekami są terbinafina i itrakonazol. Początkowo zmiany mogą być niezauważalne, ponieważ płytka paznokcia odrasta wolno. Zdrowa płytka pojawi się dopiero po kilku miesiącach od zakończenia leczenia. Pomocniczo stosuje się preparaty do stosowania zewnętrznego, np. specjalne lakiery do paznokci. Niezwykle ważne jest przestrzeganie podczas leczenia zasad higieny. Dzięki temu uda się uniknąć nawrotów grzybicy, które mogą nastąpić jeszcze zanim płytka paznokciowa zdąży się całkowicie odnowić. Jakich zasad higieny przestrzegać, żeby grzybica paznokci nie wracała? Aby grzybica paznokci nie wracała, zaopatrz się w papierowy jednorazowy ręcznik . Po myciu stóp osuszaj je dokładnie ręcznikiem. Przez pewien czas po myciu nie zakładaj skarpet ani butów, niech stopy doschną. Wyrzuć noszone wcześniej skarpetki i rajstopy. Zdezynfekuj buty. Preparat do dezynfekcji to 10% roztwór formaliny lub 1% roztwór chinksyzolu. Oba preparaty możesz kupić w aptece. Dezynfekcja polega na umieszczeniu butów i naczynia lub gazy nasączonej preparatem w szczelnym worku na 18 godzin. Następnie buty trzeba przez jeden dzień wietrzyć. Po...

olejek herbaciany w małych butelkach
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Olejek z drzewa herbacianego – zastosowanie w leczeniu grzybicy
Olejek herbaciany ma bardzo szerokie zastosowanie. Sprawdza się przy problemach skórnych, infekcjach, a także w walce z grzybicą.

Olejek herbaciany ma bardzo szerokie zastosowanie. Sprawdza się przy problemach skórnych, infekcjach, a także w walce z grzybicą. Olejek herbaciany działa grzybobójczo Olejek herbaciany najbardziej znany jest jednak z tego, że skutecznie wspomaga walkę z grzybicą. Ma silne właściwości bakteriobójcze i przeciwgrzybicze. Przyspiesza także gojenie się powstałych w wyniku choroby ran. Zastosowanie olejku herbacianego w grzybicy Grzybica międzypalcowa: Rozcieńcz olejek herbaciany z wodą 1:1. Nakładaj roztwór na zmienione chorobowo miejsce dwa razy dziennie. Powtarzaj przez kilka tygodni. Grzybica stóp: Rozcieńcz olejek herbaciany z innym olejkiem, na przykład lawendowym. Nasmaruj nimi stopy. Grzybica paznokcia: Nierozcieńczony olejek herbaciany wsmaruj w paznokieć dwa razy dziennie. Stosuj przez minimum trzy miesiące Olejek herbaciany stosowany regularnie zapobiega nawrotowi grzybicy. Inne zastosowania olejku herbacianego Z powodzeniem można stosować olejek także w innych dolegliwościach, takich jak: problemy skórne ( łupież , trądzik) – dodaj kilka kropli do ulubionego szamponu lub zastosuj po umyciu włosów jako dodatek do płukanki do włosów; parodontoza i zapalenie dziąseł – dodaj kilka kropli olejku herbacianego do połowy szklanki wody i stosuj jako płyn do płukania ust. Łagodzi stany zapalne i pomaga pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust; infekcje dróg oddechowych i przeziębienie – rozcieńczony olejek zastosuj do inhalacji lub dodaj do kominka zapachowego. Pomoże złagodzić katar i ból zatok ; bóle mięśni i stawów – kilka kropli olejku herbacianego wymieszaj z oliwką do ciała i wymasuj bolące miejsce. nieprzyjemny zapach i nadpotliwość stóp . Jak stosować olejek herbaciany? Olejek herbaciany można stosować: bezpośrednio na skórę, w aromaterapii, po rozcieńczeniu z...

Zioła i czosnek
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Fitoterapia: zioła w leczeniu grzybicy skóry i paznokci
Zioła na grzybicę oraz zioła na grzybicę paznokci to ten sam zestaw leczniczych roślin. Zakażenia grzybami powodują szereg nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak swędzenie, łuszczenie skóry, ropne wykwity, pęcherze i trudno gojące się strupy. Grzybica skóry i paznokci to dolegliwość znacznie wpływająca na komfort życia, dlatego bardzo ważne oprócz profilaktyki jest jej wczesne i odpowiednie leczenie.

Zioła na grzybicę oraz zioła na grzybicę paznokci to ten sam zestaw leczniczych roślin. Zakażenia grzybami powodują szereg nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak swędzenie, łuszczenie skóry, ropne wykwity, pęcherze i trudno gojące się strupy. Grzybica skóry i paznokci to dolegliwość znacznie wpływająca na komfort życia, dlatego bardzo ważne oprócz profilaktyki jest jej wczesne i odpowiednie leczenie. Grzybica skóry i paznokci – higiena i profilaktyka Grzyby bytują najchętniej w środowisku wilgotnym i ciepłym. Dlatego tak łatwo o zakażenie, szczególnie podczas korzystania z basenów, saun, siłowni czy solarium . Z tego względu grzybica rozwija się też najczęściej w miejscach takich jak: przestrzenie między palcami, zarówno stóp, jak i dłoni, pachwiny, fałdy skórne oraz paznokcie. Osoby z obniżoną odpornością (np. po przeszczepach, przewlekle chore – cukrzyca , nowotwory, otyłość, AIDS, starsze), osoby po długotrwałej antybiotykoterapii, leczeniu sterydami oraz stosujące preparaty hormonalne zapadają na tę chorobę częściej.   Ważne, aby podczas korzystania z miejsc, w których istnieje duże ryzyko zakażenia grzybami zachować odpowiednią higienę . Wybierać miejsca, gdzie standardem jest korzystanie ze sprzętu jednorazowego użytku oraz rękawiczek, dbać o odporność poprzez zdrowe odżywianie oraz regularną aktywnością fizyczną. Zioła na grzybicę skóry i paznokci – leczenie grzybicy Oprócz terapii odpowiednio dobranym antybiotykiem ważne również jest wzmocnienie odporności oraz zmiana jadłospisu w taki sposób, by wyeliminować z niego zbyt duże ilości białka i węglowodanów (ponieważ spożywane w nadmiarze powodują zaostrzanie objawów). Niezastąpione w walce z grzybem są również zioła. W leczeniu grzybicy skóry i paznokci szczególnie zalecana jest oczyszczająca kąpiel z imbirem i zielem skrzypu polnego. Ma ona działanie...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner