papiery w teczkach
©thodonal/Fotolia
Styl życia

Sprzedaż rękodzieła: prawo i podatki

Sprzedaż rękodzieła, jeśli nie jest okazjonalna, lecz stanowi stałe – mniejsze lub większe – źródło dochodu, to stanowi działalność gospodarczą i musi zostać zgłoszona.

Sprzedaż rękodzieła, jeśli nie jest okazjonalna, lecz stanowi stałe – mniejsze lub większe – źródło dochodu, to stanowi działalność gospodarczą i musi zostać zgłoszona.

 

Wiąże się to z obowiązkiem odprowadzania zaliczki na podatek dochodowy. Regularna sprzedaż bez rejestracji może skutkować nałożeniem grzywny.

Kasia gotuje z Polki.pl: słony karmel

Sprzedaż rękodzieła a działalność gospodarcza

Trzeba pamiętać, że każda działalność wytwórcza, jeśli prowadzona jest w celach zarobkowych w sposób ciągły i zorganizowany, według prawa stanowi działalność gospodarczą. Jeśli więc sprzedaż własnego rękodzieła np. na allegro jest pomysłem na zarobek, to musimy liczyć się z tym, że zostaniemy uznani za przedsiębiorców. Wiąże się to z tym, że niedochowanie obowiązku rejestracyjnego działalności gospodarczej może skutkować nałożeniem grzywny. Ważną kwestią jest też obowiązek zapłaty podatku od dochodu oraz podatku VAT.

 

Jednak nie każda sprzedaż rękodzieła sprawia, że stajemy się przedsiębiorcami, ze wszystkimi tego konsekwencjami. Nie od razu trzeba zakładać firmę. Warto wiedzieć, kiedy taka sprzedaż będzie zgodna z prawem.

Sprzedaż rękodzieła: sprzedaż okazjonalna

Sprzedaż rękodzieła nie powoduje powstania obowiązku zakładania firmy, jeśli jest okazjonalna. To podatnik zobowiązany jest wykazać, że dokonana przez niego sprzedaż miała charakter okazjonalny, stanowiła sprzedaż prywatną i nie oznaczała dążenia do prowadzenia działalności zarobkowej.

 

Sprzedaż prywatna rozliczana jest dopiero w rocznym zeznaniu PIT. Dopiero więc wtedy należy zapłacić podatek, nie trzeba zaś odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy. Prowadzenie sprzedaży w ten sposób znacznie jednak ogranicza możliwości zarobkowania na wyrabianym rękodziele.

Sprzedaż rękodzieła: komis

Jeśli zamierzamy sprzedać wykonane rękodzieło, zawsze możemy znaleźć komis, który będzie skłonny sprzedać wyrabiane przez nas przedmioty. Takie rozwiązanie skutkuje koniecznością dzielenia się zarobkiem z komisantem – umowa komisu zawsze przewiduje na jego rzecz prowizję od sprzedaży. Tak uzyskane zarobki również rozlicza się dopiero w rocznym zeznaniu PIT. I w tym przypadku trzeba jednak uważać, aby taka działalność nie została uznana za prowadzoną w sposób ciągły i zorganizowany.

Sprzedaż rękodzieła: umowa o dzieło

W stosunku do przedmiotów które nie zostały jeszcze wytworzone można zawrzeć z zainteresowaną osobą umowę o dzieło. Nie może ona dotyczyć przedmiotów już wykonanych – jest to wówczas umowa sprzedaży. W przypadku umowy o dzieło podatek dochodowy odprowadza osoba zlecająca dzieło, a więc np. sprzedawca, który będzie zainteresowany wzbogacić swój asortyment o nasze wyroby. Tak uzyskane dochody ujawniamy w rocznym zeznaniu podatkowym.


pani przed komputerem
©stokkete/Fotolia
Styl życia
Sprzedaż rzeczy używanych na allegro – kiedy jest zgodna z prawem?
Sprzedaż rzeczy używanych jest sprzedażą prywatną, a więc zwolnioną z podatku dochodowego, jeśli sprzedawany przedmiot był naszą własnością przez co najmniej 6 miesięcy. Jeśli na handlu rzeczami używanymi, np. na allegro, chcemy zarobić – musimy założyć działalność gospodarczą.

Sprzedaż rzeczy używanych jest sprzedażą prywatną, a więc zwolnioną z podatku dochodowego, jeśli sprzedawany przedmiot był naszą własnością przez co najmniej 6 miesięcy. Jeśli na handlu rzeczami używanymi, np. na allegro, chcemy zarobić – musimy założyć działalność gospodarczą. Sprzedaż rzeczy używanych na allegro: sprzedaż prywatna Sprzedając na allegro rzeczy używane, które nie są nam już potrzebne, a które posiadaliśmy przez 6 miesięcy (liczone od końca miesiąca, w którym rzecz kupiliśmy) – dokonujemy tzw. sprzedaży prywatnej. Oznacza to, że taka sprzedaż nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Jeśli okazjonalnie sprzedajemy należące do nas przedmioty w okresie krótszym niż 6 miesięcy od ich nabycia, to musimy odprowadzić podatek dochodowy, chyba, że na transakcji nic nie zarobiliśmy. Okazjonalna sprzedaż przedmiotów nie stanowi jeszcze działalności gospodarczej . Sprzedaż rzeczy używanych na allegro: działalność gospodarcza Jeśli sprzedaż rzeczy używanych jest naszym sposobem na zarobkowanie – np. poprzez kupowanie w second handach używanych ubrań i późniejszą ich odsprzedaż z zyskiem, to trzeba liczyć się z koniecznością założenia działalności gospodarczej. Każda bowiem działalność zarobkowa prowadzona w sposób zorganizowany i ciągły, a więc z zamiarem osiągania zysku, jest działalnością gospodarczą .   Prowadzenie działalności wiąże się z koniecznością rejestracji, a niespełnienie tego obowiązku rodzi konsekwencje prawne – możemy otrzymać karę w postaci grzywny, ograniczenia lub nawet pozbawienia wolności. Jednak aby kara ta była aż tak poważna, musielibyśmy prowadzić działalność na naprawdę dużą skalę.   Działalność gospodarcza to także konieczność rozliczania podatku dochodowego. Osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą odprowadzać zaliczkę na poczet podatku...

młody przedsiębiorca
©Peter Atkins/Fotolia
Styl życia
Własna działalność gospodarcza – podatek dochodowy od osób fizycznych
Wszystkie osoby fizyczne zobowiązane są do uiszczania podatku dochodowego. Jeśli osoba taka zakłada własną działalność gospodarczą, to przysługuje jej możliwość wyboru pomiędzy kilkoma dostępnymi formami opodatkowania, a opłacalność każdej z nich dla prowadzonej przez siebie działalności może wykalkulować sam.

Wszystkie osoby fizyczne zobowiązane są do uiszczania podatku dochodowego. Jeśli osoba taka zakłada własną działalność gospodarczą, to przysługuje jej możliwość wyboru pomiędzy kilkoma dostępnymi formami opodatkowania, a opłacalność każdej z nich dla prowadzonej przez siebie działalności może wykalkulować sam. Podatek dochodowy od osób fizycznych Obowiązek ponoszenia ciężaru PIT dotyczy wszystkich osób fizycznych osiągających przychód z działalności zarobkowej, również tych prowadzących własną działalność gospodarczą. Oblicza się go od dochodu, czyli przychodu pomniejszonego o koszty uzyskania tego przychodu. Opłacany jest w cyklach miesięcznych lub kwartalnych, rozliczany zaś jest w urzędzie skarbowym, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania podatnika , czyli miejscowość, gdzie osoba ta stale przebywa z zamiarem stałego pobytu. Zarówno sam podatek, jak i zaliczkę na jego poczet podatnik ma obowiązek wyliczać sam. Zobowiązany jest także do jego regularnego uiszczania – do 20. dnia kolejnego miesiąca. Podatek dochodowy od osób fizycznych: forma opodatkowania Przedsiębiorca, zakładając działalność gospodarczą, może zdecydować się na jedną z kilku form ponoszenia tego ciężaru: wybierając opodatkowanie na zasadach ogólnych, czyli według stawek 18 i 32%. Ta forma opodatkowania daje możliwość skorzystania z przywileju ulgi prorodzinnej czy kwoty wolnej od podatku, dokonując wyboru podatku liniowego w wysokości 19%, opłacając zryczałtowane formy opodatkowania: ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub kartę podatkową. Jeśli przedsiębiorca, rejestrując swoją działalność , nie dokonał wyboru jednej z powyższych form – wówczas objęty jest automatycznie podatkiem dochodowym według zasad ogólnych. Może jednak w późniejszym terminie dokonać takiego wyboru. Możliwa też jest w późniejszym terminie zmiana...

Mężczyzna przed komputerem
©vadymvdrobot/Fototlia
Styl życia
Czy sprzedaż na allegro wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku?
Sprzedaż na allegro, jeśli przynosi dochody i może być uznana za działalność gospodarczą, wiąże się z obowiązkiem opłaty podatku dochodowego oraz podatku VAT. Zwolniona z opodatkowania jest sprzedaż prywatna, przy której nie trzeba zakładać działalności gospodarczej, oraz sprzedaż mieszcząca się w kwocie wolnej od podatku.

Sprzedaż na allegro, jeśli przynosi dochody i może być uznana za działalność gospodarczą, wiąże się z obowiązkiem opłaty podatku dochodowego oraz podatku VAT . Zwolniona z opodatkowania jest sprzedaż prywatna, przy której nie trzeba zakładać działalności gospodarczej, oraz sprzedaż mieszcząca się w kwocie wolnej od podatku. Sprzedaż na allegro: kiedy powstaje obowiązek podatkowy Każda firma i osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą ma obowiązek rozliczać się z urzędem skarbowym ze wszystkich dochodów, bez względu na ich źródło pochodzenia. Dotyczy to także sprzedaży poprzez portal aukcyjny allegro.   Jeśli dokonywana przez nas sprzedaż na allegro może być uznana za działalność gospodarczą, czyli jest wykonywana stale w celach zarobkowych, to od kwoty dochodu ze sprzedaży należy odprowadzić podatek dochodowy oraz VAT. Urząd skarbowy regularnie sprawdza, co dzieje się na portalach aukcyjnych. Jeśli więc zarabiamy na aukcjach internetowych i nie odprowadzamy podatku dochodowego, a w dodatku dokonywaną przez nas sprzedaż można uznać za wykonywanie działalności gospodarczej, a mimo to jej nie zgłosiliśmy – narażamy się na odpowiedzialność karnoskarbową, ale także wykroczeniową – z powodu niedokonania wymogów formalnych prowadzenia działalności gospodarczej. Sprzedaż na allegro: zwolnienie z podatku Nie trzeba płacić podatku od sprzedaży na allegro, gdy: Kwota dochodu ze sprzedaży nie przekracza kwoty wolnej od podatku. Obecnie kwota ta wynosi  3091 zł. Sprzedawany był przedmiot używany. Jeśli przedmiot wystawiony na aukcji był kupiony co najmniej na 6 miesięcy przed jego sprzedażą, wówczas nie trzeba odprowadzać żadnych podatków. Jest to bowiem tzw. sprzedaż prywatna. W ten sposób, sprzedając rzeczy używane, lecz już zbędne, można przekroczyć nawet kwotę wolną od podatku, nie będąc...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik