mężczyzna oblicza podatek
©wawritto/fotolia
Styl życia

Ile wynosi kwota wolna od podatku dochodowego?

Kwota wolna od podatku to kwota dochodu osoby fizycznej za dany rok podatkowy, od której nie trzeba opłacać podatku Jeśli dochód przekroczy tę kwotę – wówczas podatek dochodowy opłacany jest od nadwyżki ponad 3091 zł. Otrzymanie dochodu w kwocie wolnej od podatku nie zwalnia z obowiązku złożenia deklaracji PIT.

Kwota wolna od podatku to kwota dochodu osoby fizycznej za dany rok podatkowy, od której nie trzeba opłacać podatku Jeśli dochód przekroczy tę kwotę – wówczas podatek dochodowy opłacany jest od nadwyżki ponad 3091 zł. Otrzymanie dochodu w kwocie wolnej od podatku nie zwalnia z obowiązku złożenia deklaracji PIT.

Kwota wolna od podatku dochodowego: co oznacza?

Kwota wolna od podatku to właściwie kwota dochodu wolnego od podatku dochodowego. Jest to ustalona kwota, od której podatku tego nie trzeba odprowadzać. Określana jest w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. W różnych krajach kwota ta jest różna, w różny sposób się ją oblicza. Na przykład w Polsce opłacone składki na świadczenia ubezpieczeniowe zmniejszają dochód, który podlega opodatkowaniu, zmniejszając również należny podatek.

Kwota wolna od podatku dochodowego: ile wynosi?

Aktualnie kwota zwolniona z opodatkowania to 3091 zł w skali roku. Podatek dochodowy wynosi 0 zł, jeśli suma rocznych dochodów nie przekracza kwoty wolnej od podatku.

 

Jeśli zaś otrzymaliśmy dochody wyższe od tej kwoty, to należny podatek zostanie pomniejszony o 18% kwoty wolnej od podatku, czyli 556,02 zł.

Kwota wolna od podatku: jak obliczyć?

Zasady obliczania kwoty zwolnionej od podatku są następujące:

  • Podatek dochodowy pobierany jest od podstawy jego obliczenia. Jeśli roczny przychód wynosi do 85 528 zł, to osoba taka płaci 18% podatek, pomniejszony o kwotę zmniejszającą podatek, czyli 556,02 zł,
  • Obliczaną kwotę zaokrągla się do pełnych złotych,
  • Kwota podatku dochodowego należnego do zapłacenia zaokrąglana jest do pełnych złotych.

Kwota wolna od podatku: deklaracja podatkowa

Trzeba jednak pamiętać, że nawet jeśli otrzymane przez nas dochody nie przekraczają kwoty wolnej od podatku, to i tak należy złożyć w urzędzie skarbowym deklaracje podatkową. Wówczas, jeśli nasz dochód jest zwolniony z opodatkowania – zostanie nam zwrócona kwota zaliczki na poczet podatku dochodowego, jaką zapłaciliśmy w ciągu roku.

kobieta oblicza podatek
©Andrey Popov/fotolia
Styl życia
Podatek dochodowy – od jakiej kwoty się płaci?
Podatek dochodowy jest opłacany, jeśli dochód danej osoby wynosi więcej, niż 3091 zł w skali roku – jest to kwota wolna od podatku. Po jej przekroczeniu podatek jest pobierany, jednak odlicza się od niego kwotę zwolnioną z opodatkowania, stanowiącą 46,33 zł miesięcznie, czyli 556,02 zł rocznie.

Podatek dochodowy jest opłacany, jeśli dochód danej osoby wynosi więcej, niż 3091 zł w skali roku – jest to kwota wolna od podatku . Po jej przekroczeniu podatek jest pobierany, jednak odlicza się od niego kwotę zwolnioną z opodatkowania, stanowiącą 46,33 zł miesięcznie, czyli 556,02 zł rocznie. Od jakiej kwoty należy płacić podatek dochodowy Podatek dochodowy opłaca się od kwoty, która przekracza kwotę wolną od podatku. Jeśli kwota ta zostanie przekroczona, wówczas od należnego podatku dochodowego odliczana jest kwota wolna od podatku, wynosząca 18% kwoty wolnej od podatku.   Jeśli zarabiamy mniej niż wynosi limit kwoty wolnej od podatku, to pobrana zaliczka na poczet podatku dochodowego zostanie zwrócona. Otrzymywanie dochodów poniżej tej kwoty nie oznacza jednak, że nie trzeba składać zeznania podatkowego . Obowiązek ten istnieje zawsze, gdy osiągamy dochód.   Trzeba też pamiętać, że z tej preferencji podatkowej korzystają tylko ci podatnicy, którzy są opodatkowani podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej (18 i 32%). Jeśli więc przekroczymy w roku podatkowym kwotę dochodu 3091 zł, to będziemy zobowiązani zapłacić podatek dochodowy. Jednak należny podatek zostanie pomniejszony o 18% kwoty wolnej od podatku, czyli 556,02 zł na miesiąc. Kwota wolna od podatku Aktualnie kwota wolna od podatku wynosi 3091 zł w skali roku. Podatek dochodowy nie zostanie więc naliczony, jeśli nasz dochód wyniesie mniej lub dokładnie tyle. Jeśli natomiast przekroczy on 3091 zł – wówczas od podatku zostanie odliczona kwota wolna od podatku, wynosząca 556,02 zł rocznie, czyli 46,33 zł miesięcznie . Dywidenda wypłacana jest po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego. 19% - to wysokość podatku od dywidendy z zysków, który opłaca się w Polsce. Dywidenda to wypłacana wspólnikowi część dochodu spółki....

gotówka leży na podatku
©shake_pl/fotolia
Styl życia
Ile wynosi kwota zmniejszająca podatek?
Kwota zmniejszająca podatek to procent kwoty wolnej od podatku, odliczany od dochodu, który przekracza kwotę zwolnioną. Oznacza to, że nawet jeśli przekroczymy kwotę wolną od podatku dochodowego, to nasz obowiązek podatkowy zostanie pomniejszony o kwotę wolną od podatku.

Kwota zmniejszająca podatek to procent kwoty wolnej od podatku, odliczany od dochodu, który przekracza kwotę zwolnioną. Oznacza to, że nawet jeśli przekroczymy kwotę wolną od podatku dochodowego, to nasz obowiązek podatkowy zostanie pomniejszony o kwotę wolną od podatku. Kwota zmniejszająca podatek: co to oznacza? Kwota zmniejszająca podatek to kwota, którą odlicza się od należnego podatku dochodowego. Związana jest z kwotą wolną od podatku dochodowego. Jeśli przekroczymy tę kwotę dochodu, czyli 3091 zł, to od kwoty naszego dochodu oblicza się podatek dochodowy w skali 18%, jeśli dochód nie przekracza 85 528 zł. Podatek ten pomniejszany jest o kwotę wolną od podatku . Kwota zmniejszająca podatek: ile wynosi? Kwota zmniejszająca podatek dochodowy wynosi 18% kwoty wolnej od podatku. Oznacza to zmniejszenie podatku dochodowego o 556,02 zł rocznie, czyli 46,33 zł miesięcznie. Kwota wolna od podatku: kto odlicza? Do odliczania kwoty wolnej od podatku uprawnieni są przedsiębiorcy, którzy rozliczają się z fiskusem na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej – 18 i 32%. Nie mają takiej możliwości osoby rozliczające się za pomocą podatku liniowego czy podatku zryczałtowanego.   Do odliczania kwoty wolnej od podatku zobowiązany jest pracodawca. Przy wyliczaniu miesięcznej zaliczki na poczet podatku dochodowego powinien odliczyć miesięcznie 46,33 zł. Pracownik musi jednak wcześniej złożyć oświadczenie PIT-2, z którego wynika, że nie otrzymuje on: emerytury lub renty za pośrednictwem płatnika podatku, dochodów z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni, która zajmuje się produkcją rolną, innych dochodów , na podstawie których zobowiązany jest odliczać zaliczki na poczet podatku dochodowego, świadczeń pieniężnych od organu zatrudnienia lub od biura terenowego Funduszu...

Mężczyzna przed komputerem
©vadymvdrobot/Fototlia
Styl życia
Czy sprzedaż na allegro wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku?
Sprzedaż na allegro, jeśli przynosi dochody i może być uznana za działalność gospodarczą, wiąże się z obowiązkiem opłaty podatku dochodowego oraz podatku VAT. Zwolniona z opodatkowania jest sprzedaż prywatna, przy której nie trzeba zakładać działalności gospodarczej, oraz sprzedaż mieszcząca się w kwocie wolnej od podatku.

Sprzedaż na allegro, jeśli przynosi dochody i może być uznana za działalność gospodarczą, wiąże się z obowiązkiem opłaty podatku dochodowego oraz podatku VAT . Zwolniona z opodatkowania jest sprzedaż prywatna, przy której nie trzeba zakładać działalności gospodarczej, oraz sprzedaż mieszcząca się w kwocie wolnej od podatku. Sprzedaż na allegro: kiedy powstaje obowiązek podatkowy Każda firma i osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą ma obowiązek rozliczać się z urzędem skarbowym ze wszystkich dochodów, bez względu na ich źródło pochodzenia. Dotyczy to także sprzedaży poprzez portal aukcyjny allegro.   Jeśli dokonywana przez nas sprzedaż na allegro może być uznana za działalność gospodarczą, czyli jest wykonywana stale w celach zarobkowych, to od kwoty dochodu ze sprzedaży należy odprowadzić podatek dochodowy oraz VAT. Urząd skarbowy regularnie sprawdza, co dzieje się na portalach aukcyjnych. Jeśli więc zarabiamy na aukcjach internetowych i nie odprowadzamy podatku dochodowego, a w dodatku dokonywaną przez nas sprzedaż można uznać za wykonywanie działalności gospodarczej, a mimo to jej nie zgłosiliśmy – narażamy się na odpowiedzialność karnoskarbową, ale także wykroczeniową – z powodu niedokonania wymogów formalnych prowadzenia działalności gospodarczej. Sprzedaż na allegro: zwolnienie z podatku Nie trzeba płacić podatku od sprzedaży na allegro, gdy: Kwota dochodu ze sprzedaży nie przekracza kwoty wolnej od podatku. Obecnie kwota ta wynosi  3091 zł. Sprzedawany był przedmiot używany. Jeśli przedmiot wystawiony na aukcji był kupiony co najmniej na 6 miesięcy przed jego sprzedażą, wówczas nie trzeba odprowadzać żadnych podatków. Jest to bowiem tzw. sprzedaż prywatna. W ten sposób, sprzedając rzeczy używane, lecz już zbędne, można przekroczyć nawet kwotę wolną od podatku, nie będąc...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Newsy
Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji
Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021
Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle
Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend
Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle
Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają
Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle
Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat
Anna Kusiak