Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Produkty spożywcze
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Dieta ketogeniczna: jedz tłuszcz, spal tłuszcz

Dieta ketogeniczna przeznaczona była początkowo wyłącznie dla dzieci, które cierpiały na padaczkę, zespół Retta czy autyzm. Dziś traktowana jest jako forma diety odchudzającej, choć samo odchudzanie to jeden ze skutków ubocznych jej stosowania.

Dieta ketogeniczna przeznaczona była początkowo wyłącznie dla dzieci, które cierpiały na padaczkę, zespół Retta czy autyzm. Dziś traktowana jest jako forma diety odchudzającej, choć samo odchudzanie to jeden ze skutków ubocznych jej stosowania.

 

Dieta ketogeniczna to dieta, które jest jednocześnie wysokotłuszczowa i niskowęglowodanowa. Podstawą jej zastosowania jest wyeliminowanie do minimum węglowodanów (makarony, pieczywo, niektóre warzywa jak ziemniaki), a zastąpienie ich tłuszczami (mięso czy produkty odzwierzęce typu masło, smalec). Dieta wygląda w ten sposób:

  • 70-80% to tłuszcze,
  • 20-30% to węglowodany i białka.

Dieta ketogeniczna: kiedy celem jest ketoza

Ketoza to nagromadzenie ciał ketonowych w organizmie. Powstają one w wyniku rozpadania się tłuszczów, które stają się jedynym źródłem energii. Organizm przyzwyczajony do pobierania siły od węglowodanów, uzupełni braki z tłuszczów tylko w 70-80%, co sprawia, że będzie niedożywiony. To właśnie taka sytuacja sprawia, że dieta ketogeniczna jest skuteczna. Ciała ketonowe obniżają również poziom odczuwania głodu, co zmniejsza ryzyko objadania się i występowaniu efektu jojo.

Dieta ketogeniczna: wady i zalety

Dieta ketogeniczna to zastąpienie węglowodanów tłuszczami, co zaburza naturalny proces czerpania energii z dostarczanego pokarmu. Dieta może obciążać zatem organizm, szczególnie wątrobę i nerki. Bardzo trudno przyzwyczaić się do takiego rodzaju diety (nudności, zaparcia), a co gorsze, dłuższy czas przyjmowania dużej ilości tłuszczów spowoduje takie zaburzenia jak:

  • niedobór witamin,
  • niedobór błonnika,
  • niedobór składników mineralnych,
  • zapalenie wątroby i trzustki,
  • kamica nerkowa.

 

Zalety diety ketogenicznej to m.in. szybki spadek wagi, dobre samopoczucie (po kilku dniach stosowania diety organizm ludzki wpada w stan „euforii”). Niezaprzeczalną jej zaletą jest poprawa pracy organizmu u dzieci chorych na padaczkę czy zespół Retta. To dla nich stworzono dietę ketogeniczną, która wpływa pozytywnie na organizm dziecka – może obniżyć zapotrzebowanie na ilość przyjmowanych leków.

 

Dieta ketogeniczna jest kontrowersyjną, choć skuteczną metodą odchudzania. Aby była poprowadzona w prawidłowy sposób i nie zagrażała zdrowiu najlepiej skonsultować jej działanie ze specjalistą, np. dietetykiem.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Danie mięsne
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Ograniczenie węglowodanów, zwiększenie ilości tłuszczów – dieta ketogeniczna
Dieta ketogeniczna to dieta tłuszczowa i niskowęglodanowa. Pozwala na szybkie schudnięcie, ale jest szkodliwa dla wątroby i nerek.

Dieta ketogeniczna to dieta tłuszczowa i niskowęglodanowa. Pozwala na szybkie schudnięcie, ale jest szkodliwa dla wątroby i nerek.   Zmiana proporcji węglowodanów, białek i tłuszczów w diecie może pomóc spalić tkankę tłuszczową, zapewnić dobre samopoczucie i dodać energii, ale również obciąża niektóre organy, przeważnie nerki i wątrobę. Tak działa m.in. dieta ketogeniczna, w której tłuszcze powinny stanowić od 80 do nawet 90 procent wszystkich składników odżywczych. Tłuszcze zamiast węglowodanów – główna zasada diety ketogenicznej Dieta ketogeniczna oryginalnie przeznaczona była dla dzieci z padaczką odporną na leczenie farmakologiczne. Zalecano jej stosowanie także osobom z niektórymi spośród innych chorób neurologicznych, a także cierpiącym np. na wrodzony brak białka odpowiedzialnego za transport glukozy. Dzięki zastąpieniu węglowodanów tłuszczami organizm musi spalać nagromadzony w organizmie tłuszcz, ponieważ nie może wytwarzać energii z cukrów, których dostarcza mu się zbyt mało.   Ciała ketonowe powstające podczas metabolizmu tłuszczów zmniejszają również uczucie głodu. Tłuszcze powinny w diecie ketogenicznej stanowić od 80 do nawet 90% dostarczanej energii. Stosowanie tej metody żywienia wymaga po pierwsze konsultacji z lekarzem, po drugie uzupełniania witamin i minerałów suplementami diety i po trzecie konsekwencji – wszelkie odstępstwa sprawią, że dieta ketogeniczna będzie nie tylko nieskuteczna, ale wręcz przyniesie odwrotne skutki. Dieta ketogeniczna powinna opierać się na tłuszczach – ale na których? Nie jest prawdą, że nie ma znaczenia, jakie tłuszcze będą spożywane podczas stosowania diety ketogenicznej. W takich samych proporcjach powinny być tłuszcze nasycone, jednonienasycone i wielonienasycone. Źródłem tłuszczów nasyconych są produkty pochodzenia zwierzęcego, a więc mięso, nabiał czy...

szczupła kobieta w białym stroju kąpielowym
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Sekret idealnej sylwetki gwiazdy "Przyjaciół"
Dieta Jennifer Aniston to sposób żywienia bazujący na produktach z małą ilością tłuszczu i kalorii, z dobrze skomponowanymi, prostymi posiłkami. Dopuszczane są w niej małe odstępstwa od diety (10% diety), dzięki którym unikniemy podjadania pomiędzy posiłkami.

Dieta Jennifer Aniston to sposób żywienia bazujący na produktach z małą ilością tłuszczu i kalorii, z dobrze skomponowanymi, prostymi posiłkami. Dopuszczane są w niej małe odstępstwa od diety (10% diety), dzięki którym unikniemy podjadania pomiędzy posiłkami. Zalety diety Jennifer Aniston  Autorska dieta dbającej o zdrowy tryb życia zadbanej aktorki zyskała dużą popularność nie tylko w Hollywood. Swój sukces Jennifer Aniston zawdzięcza trwałym efektom, niewystępowaniu efektu jo-jo i bogatemu menu, które nie pozwala na nudę. Sama Jennifer zrzuciła dzięki niej 13,5 kilograma w sześć miesięcy . Dzięki wytrwałości chudniemy tu powoli, acz skutecznie i trwale. Dieta jest zbilansowana, bezpieczna, zróżnicowana i do długotrwałego stosowania. Dieta Jennifer Aniston - zasady żywienia Opracowana przez gwiazdę dieta 9:1 bazuje na tym, aby 90% menu stanowiły zdrowe produkty niskokaloryczne z małą ilością tłuszczu, bogate w skrobię i błonnik, pozostałe 10% to przyjemności. Ponadto ważne jest takie komponowanie posiłków, aby w każdym z nich znalazło się 40% węglowodanów i po 30% białek i tłuszczów. Dieta zapewnia stabilny poziom insuliny i glukagonu (reguluje spalanie tłuszczu w organizmie). Menu w diecie Jennifer Aniston W diecie Jennifer Aniston należy unikać kawy, słodzonych napojów, tłustych smażonych pokarmów, fast foodów, słodyczy . Podstawą są świeże soki owocowe, niegazowana woda (szklanka przed posiłkiem zapewni uczucie sytości), pełnoziarniste pieczywo , muesli, gotowane w łupinkach ziemniaki, fasolka szparagowa, kukurydza, owoce, grillowana pierś kurczaka. Propozycje posiłków w diecie Jennifer Aniston Śniadanie najlepiej zacząć od świeżo wyciskanego soku owocowego czy warzywnego lub zielonej herbaty. Następnie można zjeść kromkę pełnoziarnistego chleba z twarożkiem i niesłodzonym dżemem, muesli lub płatki owsiane z...

Surowy łosoś, awokado i orzechy na drewnianej desce.
©Syda Productions/Fotolia
Styl życia
Dieta 1200 kalorii – wady, zalety i zasady diety
Dieta 1200 kalorii polega na zastosowaniu w ciągu dnia takiego jadłospisu, który dostarczy do organizmu o 500 kalorii mniej niż wynosi dzienne zapotrzebowanie (1700-1900). Według założeń diety 1200 kalorii po tygodniu stosowania można stracić około kilograma.

Dieta 1200 kalorii polega na zastosowaniu w ciągu dnia takiego jadłospisu, który dostarczy do organizmu o 500 kalorii mniej niż wynosi dzienne zapotrzebowanie (1700-1900). Według założeń diety 1200 kalorii po tygodniu stosowania można stracić około kilograma. Fundamentalne zasady diety 1200 Dzienne spożycie kalorii u kobiet nie powinno być niższe niż 1200, a u mężczyzn 1500 . W diecie 1200 kalorii około 15%-25% kalorii stanowią białka , 45%-65% węglowodany, a 20-35% tłuszcze. Należy spożywać 5 posiłków dziennie, w równych odstępach czasu .   Decydując się tę dietę należy ograniczyć ilość wypijanego alkoholu . Dieta odchudzająca powinna być skomponowana z warzyw i produktów pełnoziarnistych, które dostarczą złożonych węglowodanów. Ważne jest jedzenie roślin strączkowych i chudych białek ( ryby , drób). Dieta 1200 kalorii – zalety diety odchudzającej Główną zaletą diety 1200 kalorii jest bezpieczna utrata zbędnych kilogramów. Utrata wagi następuje powoli, co pozwala uniknąć efektu jojo . Systematyczne spożywanie posiłków reguluje pracę układu pokarmowego. Wady diety 1200 kalorii Odchudzająca dieta 1200 kalorii może prowadzić do osłabienia, rozdrażnienia i zmęczenia. Ograniczenie kalorii często prowadzi do mniejszej ilości składników odżywczych dostarczanych do organizmu. Dieta ta wymaga dyscypliny i rygoru. Osoba będąca na diecie 1200 kalorii musi stale ważyć produkty i pilnować liczby kalorii w przygotowywanych posiłkach .   Diety 1200 kalorii nie powinny stosować osoby poniżej 18. roku życia. Nie jest zalecana w przypadku osób, które mają wysokie zapotrzebowanie kaloryczne oraz osób pracujących fizycznie. Przed rozpoczęciem stosowania diety należy skonsultować się z lekarzem. Dieta powinna być różnorodna, dlatego należy sięgać po różnorodne jadłospisy. W trakcie stosowania diety organizm jest...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner