Danie mięsne
Image by Lifetimestock.com
Styl życia

Ograniczenie węglowodanów, zwiększenie ilości tłuszczów – dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna to dieta tłuszczowa i niskowęglodanowa. Pozwala na szybkie schudnięcie, ale jest szkodliwa dla wątroby i nerek.

Dieta ketogeniczna to dieta tłuszczowa i niskowęglodanowa. Pozwala na szybkie schudnięcie, ale jest szkodliwa dla wątroby i nerek.

 

Zmiana proporcji węglowodanów, białek i tłuszczów w diecie może pomóc spalić tkankę tłuszczową, zapewnić dobre samopoczucie i dodać energii, ale również obciąża niektóre organy, przeważnie nerki i wątrobę. Tak działa m.in. dieta ketogeniczna, w której tłuszcze powinny stanowić od 80 do nawet 90 procent wszystkich składników odżywczych.

Tłuszcze zamiast węglowodanów – główna zasada diety ketogenicznej

Dieta ketogeniczna oryginalnie przeznaczona była dla dzieci z padaczką odporną na leczenie farmakologiczne. Zalecano jej stosowanie także osobom z niektórymi spośród innych chorób neurologicznych, a także cierpiącym np. na wrodzony brak białka odpowiedzialnego za transport glukozy. Dzięki zastąpieniu węglowodanów tłuszczami organizm musi spalać nagromadzony w organizmie tłuszcz, ponieważ nie może wytwarzać energii z cukrów, których dostarcza mu się zbyt mało.

 

Ciała ketonowe powstające podczas metabolizmu tłuszczów zmniejszają również uczucie głodu. Tłuszcze powinny w diecie ketogenicznej stanowić od 80 do nawet 90% dostarczanej energii. Stosowanie tej metody żywienia wymaga po pierwsze konsultacji z lekarzem, po drugie uzupełniania witamin i minerałów suplementami diety i po trzecie konsekwencji – wszelkie odstępstwa sprawią, że dieta ketogeniczna będzie nie tylko nieskuteczna, ale wręcz przyniesie odwrotne skutki.

Dieta ketogeniczna powinna opierać się na tłuszczach – ale na których?

Nie jest prawdą, że nie ma znaczenia, jakie tłuszcze będą spożywane podczas stosowania diety ketogenicznej. W takich samych proporcjach powinny być tłuszcze nasycone, jednonienasycone i wielonienasycone. Źródłem tłuszczów nasyconych są produkty pochodzenia zwierzęcego, a więc mięso, nabiał czy smalec, a także olej kokosowy. Kwasy wielonienasycone to omega-3 i omega-6, obecne m.in. w rybach, a kwasy jednonienasycone zawierają oliwa z oliwek, oliwki, awokado czy orzechy. Białka w diecie powinny być zwierzęce, pochodzące z mięsa i nabiału. Dieta ketogeniczna nie wyklucza całkowicie węglowodanów, a tylko znacznie je ogranicza. Źródłem węglowodanów dla osób stosujących ten sposób żywienia powinny być warzywa zielone o niskiej zawartości cukrów, błonnik i małe ilości owoców (np. jedno jabłko dziennie).

Dlaczego dieta ketogeniczna nie jest dla każdego? Skutki uboczne diety ketogenicznej

Aby dieta ketogeniczna była skuteczna, muszą zostać zachowane proporcje, każde odstępstwo może skutkować nie tylko brakiem efektów, ale i pogorszeniem stanu zdrowia. Ciała ketonowe, na których przewadze opiera się dieta ketogeniczna, obciążają wątrobę i nerki. Natomiast niewystarczająca ilość białka poważnie zaburza pracę organizmu, podobnie jak zbyt mała ilość witamin i minerałów. Skutkami ubocznymi diety ketogenicznej mogą być problemy z trzustką, wątrobą i nerkami. Ryzyko uszkodzenia naczyń krwionośnych i tkanek niesie natomiast kumulujący się w organizmie osób stosujących dietę ketogeniczną aldehyd pirogronowy.


Produkty spożywcze
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Dieta ketogeniczna: jedz tłuszcz, spal tłuszcz
Dieta ketogeniczna przeznaczona była początkowo wyłącznie dla dzieci, które cierpiały na padaczkę, zespół Retta czy autyzm. Dziś traktowana jest jako forma diety odchudzającej, choć samo odchudzanie to jeden ze skutków ubocznych jej stosowania.

Dieta ketogeniczna przeznaczona była początkowo wyłącznie dla dzieci, które cierpiały na padaczkę, zespół Retta czy autyzm. Dziś traktowana jest jako forma diety odchudzającej, choć samo odchudzanie to jeden ze skutków ubocznych jej stosowania.   Dieta ketogeniczna to dieta, które jest jednocześnie wysokotłuszczowa i niskowęglowodanowa. Podstawą jej zastosowania jest wyeliminowanie do minimum węglowodanów (makarony, pieczywo, niektóre warzywa jak ziemniaki), a zastąpienie ich tłuszczami (mięso czy produkty odzwierzęce typu masło, smalec). Dieta wygląda w ten sposób: 70-80% to tłuszcze, 20-30% to węglowodany i białka. Dieta ketogeniczna: kiedy celem jest ketoza Ketoza to nagromadzenie ciał ketonowych w organizmie. Powstają one w wyniku rozpadania się tłuszczów, które stają się jedynym źródłem energii. Organizm przyzwyczajony do pobierania siły od węglowodanów, uzupełni braki z tłuszczów tylko w 70-80%, co sprawia, że będzie niedożywiony. To właśnie taka sytuacja sprawia, że dieta ketogeniczna jest skuteczna. Ciała ketonowe obniżają również poziom odczuwania głodu, co zmniejsza ryzyko objadania się i występowaniu efektu jojo. Dieta ketogeniczna: wady i zalety Dieta ketogeniczna to zastąpienie węglowodanów tłuszczami, co zaburza naturalny proces czerpania energii z dostarczanego pokarmu. Dieta może obciążać zatem organizm, szczególnie wątrobę i nerki. Bardzo trudno przyzwyczaić się do takiego rodzaju diety (nudności, zaparcia), a co gorsze, dłuższy czas przyjmowania dużej ilości tłuszczów spowoduje takie zaburzenia jak: niedobór witamin , niedobór błonnika, niedobór składników mineralnych, zapalenie wątroby i trzustki, kamica nerkowa.   Zalety diety ketogenicznej to m.in. szybki spadek wagi, dobre samopoczucie (po kilku dniach stosowania diety organizm ludzki wpada w stan „euforii”)....

pierś z kurczaka
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Co jeść w trakcie diety na przyrost masy mięśniowej?
Dieta na przyrost masy musi uwzględniać odpowiednie proporcje białka, węglowodanów i tłuszczów.

Dieta na przyrost masy musi uwzględniać odpowiednie proporcje białka, węglowodanów i tłuszczów.   Budowanie masy mięśniowej oparte jest na trzech fundamentach: na treningu,  na odżywianiu  i na regeneracji. Tylko działanie mające na celu wpływ na każdy z tych obszarów przyniesie oczekiwane efekty. Zatem nie można budować masy mięśniowej bez właściwego treningu, bez odpowiednio zbilansowanego posiłku i bez czasu przeznaczonego na regenerację. Ile białka, ile tłuszczu i ile węglowodanów w diecie na przyrost masy Jest tyle propozycji proporcjonalnego ułożenia składników w diecie, ilu jest trenerów i kulturystów. Poza tym ilości poszczególnych elementów zależeć będą od dziennego zapotrzebowania energetycznego oraz intensywności wysiłku fizycznego. W diecie powinno znaleźć się miejsce na wszystkie elementy i można przyjąć, że  białka należy przyjąć od 1,7 g do 2,5 g na kilogram masy ciała , węglowodanów od 3 g do 7 g na kilogram masy ciała (w dni treningowe ilość ta może wzrosnąć), natomiast tłuszczów od 1 g do 1,5 g na kilogram masy ciała. Białko jest oczywiście podstawowym budulcem masy mięśniowej, ale to tłuszcze i węglowodany pozwalają mu na korzystne działanie. Poza tym znaczne  ograniczenie węglowodanów przy wysokiej zawartości białka w pożywieniu może doprowadzić do kwasicy ketonowej , a osoby z zaburzeniami pracy nerek i wątroby powinny skonsultować z lekarzem stosowanie diet o wysokiej zawartości białka. Źródła białka, z których można korzystać Ryby nie tylko są źródłem białka, ale również dobrych kwasów tłuszczowych omega-3, które mają świetny wpływ na układ sercowo-naczyniowy i nerwowy. Do wyboru jest ich wiele: makrela, halibut, tuńczyk, śledź, łosoś, szprot itd.  Źródłem białka są też mięsa – na przykład kurczak i wołowina . Również orzechy zawierają dużo białka (na podium pod tym względem...

ryba na talerzu
Flickr/Lisa Risager/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
Nienasycone kwasy tłuszczowe – tłuszcz może być zdrowy
Oliwa z oliwek i ryby są źródłem zdrowych tłuszczów. Dostarczają niezbędnych wartości odżywczych, ponieważ dla organizmu człowieka niezbędne są kwasy tłuszczowe z grupy wielonienasyconych i jednonienasyconych.

Oliwa z oliwek i ryby są źródłem zdrowych tłuszczów. Dostarczają niezbędnych wartości odżywczych, ponieważ dla organizmu człowieka niezbędne są kwasy tłuszczowe z grupy wielonienasyconych i jednonienasyconych. Funkcje tłuszczów w organizmie człowieka Nie wszystkie tłuszcze mają rzeczywiście zły wpływ na zdrowie. Fakty są takie, że tłuszcze są bardzo potrzebne do właściwego funkcjonowania organizmu człowieka. Ich podstawową funkcją jest kumulowanie energii i tworzenie błon komórek . Tłuszcze chronią narządy wewnętrzne. Pomagają też w procesie wykorzystania witamin (A, K, D i E) przez organizm i powodują zdrowszy wygląd skóry . Zdrowe tłuszcze, czyli jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe Do zdrowych tłuszczów, tych których nie powinniśmy unikać, należą tłuszcze jednonienasycone i wielonienasycone . Wystrzegać się trzeba natomiast tłuszczów nasyconych i trans, ponieważ zamykają tętnice i zwiększają ryzyko chorób serca.   Najbogatszym źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych są: ryby, oleje roślinne, orzechy, nasiona. Składnikiem bogatym w tłuszcze jednonienasycone jest oliwa z oliwek. Jest bardzo dobrze przyswajana przez organizm i ma pozytywny wpływ na kondycję ciała. Oliwa z oliwek ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Zawarty w niej kwas oleinowy wspomaga profilaktykę miażdżycy, nadciśnienia tętniczego i chorób serca. Oliwa z oliwek – zdrowy tłuszcz do wszystkiego Oliwa z oliwek nadaje niepowtarzalny smak i aromat potrawom. Najczęściej używana jest jako dodatek do sałatek, ale sprawdza się także przy przyrządzaniu mięs. Dzięki niej mięsa stają się chrupiące. Podkreśla smak dań pieczonych i gotowanych. Jest dodatkiem do makaronów, owoców morza i potraw z ryżu. Oliwa z...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner