lampka nocna, budzik i leki
©Richard Villalon/Fotolia
Styl życia

Skutki przedawkowania leków nasennych: zolpidemu i zopiklonu

Leki nasenne wraz z uspokajającymi, tworzą jedną grupę o działaniu nieswoistym na ośrodkowy układ nerwowy. Są stosowane w celu wywołania snu, który nie jest snem fizjologicznym, ale wymuszonym poprzez stłumienie ośrodków aktywacyjnych. Stosuje się je na bezsenność, kłopoty z zasypianiem i częste wybudzanie się.

Leki nasenne wraz z uspokajającymi, tworzą jedną grupę o działaniu nieswoistym na ośrodkowy układ nerwowy. Są stosowane w celu wywołania snu, który nie jest snem fizjologicznym, ale wymuszonym poprzez stłumienie ośrodków aktywacyjnych. Stosuje się je na bezsenność, kłopoty z zasypianiem i częste wybudzanie się.

Jak można przedawkować leki nasenne?

Do przedawkowania leków nasennych dochodzi jednorazowo przypadkowo, gdy spożyją je dzieci albo na skutek zapomnienia, że już przyjęło się tabletki, albo świadomie w celu wywołania negatywnych objawów. Ma to czasem charakter demonstracyjny, innym razem związane jest z rzeczywistą chęcią odebrania sobie życia. Zatrucie lekami nasennymi może stanowić zagrożenie dla życia człowieka, ponieważ może wpłynąć na ośrodek oddechowy i skutkować bezdechem. Ryzyko zwiększa się, jeżeli lek nasenny przyjmie się razem z alkoholem.

Zolpidem jako lek nasenny

Zolpidem to lek nasenny o krótkim czasie działania (1-3 godziny). Wpływa na regiony ośrodkowego układu nerwowego, które są odpowiedzialne za działanie nasenne. W związku z tym nie ma zbyt wielu efektów klinicznych. Nie działa uspokajająco, przeciwdrgawkowo i przeciwlękowo. Przyjmowanie zolpidemu w dużych dawkach może wywołać zwiotczenie mięśni oraz efekt przeciwdrgawkowy.

Wpływ zolpidemu na stan zdrowia

Zolpidem nie wpływa na zaburzenie struktury snu, niepamięci wstecznej, a po odstawieniu nie powoduje bezsenności. Natomiast charakteryzuje go słaba tolerancja. Ponadto daje objawy uzależnienia i zepół abstynencji w przypadku odstawienia. Uboczne objawy stosowania zolpidemu obejmują: bóle głowy, wymioty i nudności. Mogą pojawić się także zaburzenia pamięci i dezorientacja. Zolpidem może nasilać działanie depresyjne alkoholu. W przypadku zatrucia pojawiają się: senność, zawroty głowy i szpilkowate źrenice. Może wystąpić śpiączka o krótkim czasie trwania. Ponadto występują nudności i wymioty oraz depresja ośrodkowego układu nerwowego i oddechowego Duże stężenie leku sprawia, że wpływa na podjednostki receptora GABA-ergicznego, które związane są z działaniem uspokajającym.

Zopiklon jako lek nasenny

Zopiklon charakteryzuje się wysoką aktywnością farmakologiczną. Wykazuje działanie nasenne, przeciwlękowe i przeciwagresyjne. Ponadto zmniejsza napięcie mięśni. Mimo to stosowany jest głównie jako lek nasenny w przypadku zaburzeń snu oraz w czasie przygotowywania osoby do znieczulenia.

 

Jeśli zopiklon był przyjmowany w dużych dawkach i zostanie nagle odstawiony mogą wystąpić objawy abstynencji. Okres biologiczny jego półtrwania wynosi 5 godzin. Nie kumuluje się w organizmie człowieka.

Wpływ zopiklonu na stan organizmu

Objawy uboczne stosowania zopiklonu to metaliczny albo gorzki posmak w ustach, a także wrażenie suchości. Rzadko obserwowane są: senność, nudności i bóle głowy.

Kobieta ma zawroty głowy, trzyma się za głowę z zamkniętymi oczami
©BillionPhotos.com/Fotolia.com
Styl życia
Zespół serotoninowy to skutek uboczny przyjmowania leków psychotropowych
Zespół serotoninowy jest skutkiem przyjęcia zbyt dużej dawki leków psychotropowych lub interakcji pomiędzy lekami. Objawia się on m.in. pobudzeniem psychicznym połączonym z niepokojem, trudnością w zebraniu myśli, nadmiernym poceniem się oraz drżeniem mięśni. Zespół serotoninowy może zagrażać życiu.

Zespół serotoninowy jest skutkiem przyjęcia zbyt dużej dawki leków psychotropowych lub interakcji pomiędzy lekami. Objawia się on m.in. pobudzeniem psychicznym połączonym z niepokojem, trudnością w zebraniu myśli, nadmiernym poceniem się oraz drżeniem mięśni. Zespół serotoninowy może zagrażać życiu.   Objawy zespołu serotoninowego mogą wystąpić już po dwóch, trzech godzinach od przyjęcia dawki leku. Czym jest serotonina Serotonina jest jednym z neuroprzekaźników , substancji pośredniczących w przesyłaniu impulsów pomiędzy komórkami układu nerwowego. Impulsy nerwowe są nośnikiem informacji, a ich prawidłowe przekazywanie jest warunkiem adekwatnego reagowania przez organizm na bodźce zewnętrzne i wewnętrzne. Serotonina reguluje szereg psychologicznych czynności organizmu, jej niedobór może być przyczyną przewlekłego zmęczenia, niższej odporności na stres, obniżonego nastroju. Leki stosowane w leczeniu epizodów depresji, przewlekłych zaburzeń depresyjnych, zaburzeń lękowych i nerwicowych, a także przedwczesnego wytrysku (np. inhibitory monoaminooksydazy oraz selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny) zwiększają stężenie serotoniny w organizmie. Przyczyny zespołu serotoninowego Zespół serotoninowy powstaje wskutek nadmiernej aktywności komórek układu nerwowego. Jest on wywołany przyjęciem zbyt dużej dawki leków wpływających na przekaźnictwo serotoninergiczne. Może przydarzyć się w sytuacji, kiedy osoba przyjmująca te leki znacznie zwiększy ich dawkę, rozpocznie leczenie za pomocą nowego leku lub stosowany już lek połączy z innym. Jak objawia się zespół serotoninowy Zespół serotoninowy może prowadzić do śmierci. W przypadku, kiedy podczas stosowania leków psychotropowych zauważy się u siebie poniższe objawy,...

budzik, leki i szklanka z wodą
©Andrey Popov/Fotolia
Styl życia
Skutki uboczne stosowania barbituranów i benzodiazepiny na sen
Benzodiapiny są bezpieczniejszymi lekami nasennymi od stosowanych wcześniej powszechnie barbituranów. Barbiturany mają działanie uzależniające.

Benzodiapiny są bezpieczniejszymi lekami nasennymi od stosowanych wcześniej powszechnie barbituranów. Barbiturany mają działanie uzależniające.   Leki nasenne mają niedługą historię (barbiturany wprowadzono do leczenia na początku XX wieku). Jednak ze względu na to, że wykazują działanie uzależniające, są toksyczne i stwierdza się przedawkowania prowadzące do zgonu, zastąpiono je bezpieczniejszymi benzodiazepinami. Wpływ barbituranów na stan zdrowia Pochodne kwasu barbiturowego dzieli się na 4 grupy w zależności od okresu trwania działania: długo, średnio, krótko i bardzo krótko działające.   Barbiturany w zależności od przyjętej dawki w różnym stopniu wywołują senność. Na początku jest to sen z zachowaną reakcją na bodźce słowne , potem ta reakcja zostaje zniesiona, również ta związana z bodźcami bólowymi. W następstwie dochodzi do śpiączki z brakiem odruchów. Początkowo źrenice osoby, która przyjęła nadmierną ilość leków nasennych , są wąskie, natomiast w przypadku ciężkiego zatrucia stają się rozszerzone i nierówne. Ostatecznie dochodzi do obniżenia temperatury ciała i ciśnienia krwi. Następuje porażenie układu oddechowego. Benzodiazepiny jako leki nasenne Leki z tej grupy stanowią najczęstszą przyczynę zatruć, mimo że cechują się wysokim indeksem bezpieczeństwa. Większe dawki benzodiazepin ułatwiają zasypianie, natomiast przyjmowanie ich w mniejszych porcjach ma działanie przeciwlękowe . Wykazują też właściwości przeciwpadaczkowe i miorelaksujące.   Dzieli się je (ze względu na biologiczny czas półtrwania) na bardzo krótko działające, krótko i długo działające. Pochodne benzodiazepin o średnim i krótkim okresie działania stosuje się jak leki nasenne (wyróżnia się flurazepam, temazepam, midazolam, triazolam). Benzodiazepiny łatwo przedostają się do płynu mózgowo-rdzeniowego, do...

tabletki leżące na wydruku ekg
©Sherry Young/Fotolia.com
Styl życia
Objawy przedawkowania leków przeciwbólowych i nasercowych
Zatrucie lekami może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Przekroczenie dozwolonej dobowej dawki środków przeciwbólowych lub nasercowych objawia się dolegliwościami ze strony układów: pokarmowego, nerwowego i krwionośnego.

Zatrucie lekami może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Przekroczenie dozwolonej dobowej dawki środków przeciwbólowych lub nasercowych objawia się dolegliwościami ze strony układów: pokarmowego, nerwowego i krwionośnego.   Specjaliści biją na alarm: Polacy są w czołówce narodów nadużywających leków , zwłaszcza tych bez recepty. Przedawkowanie leków przeciwbólowych Najpopularniejsze środki przeciwbólowe to paracetamol , ibuprofen i aspiryna . Najczęściej stosowany jest paracetamol – składnik wielu leków na infekcje wirusowe. Łatwo go przedawkować zwłaszcza lecząc przeziębienie farmaceutykami kupionymi w aptece bez recepty. Jednoczesne przyjmowanie tabletek i preparatów z saszetki sprawia, że bezpieczna ilość paracetamolu w organizmie zostaje przekroczona. Dopuszczalna dzienna dawka paracetamolu (dla osoby dorosłej) to 4 g. Objawy lekkiego zatrucia lekami przeciwbólowymi: biegunka , nudności i wymioty , bóle brzucha, brak łaknienia, osłabienie i senność, wzmożona potliwość . Objawy ostrego zatrucia lekami przeciwbólowymi: nudności i wymioty, uczucie parcia w nadbrzuszu, ból z prawej strony brzucha, skaza krwotoczna, żółtaczka . Przedawkowanie leków nasercowych Drugą grupą leków, którymi Polakom najczęściej zdarza się zatruć są leki nasercowe. Farmaceutykami stosowanymi przy zaburzeniach rytmu serca , nadciśnieniu tętniczym i chorobie niedokrwiennej serca są β-blokery (np. propranolol, metaprolol i bisoprolol) i blokery kanału wapniowego (np. werapamil, amlodypina i nifedypina). Zatrucie nimi rzadko prowadzi do śmierci, ale może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Dopuszczalna dzienna dawka propranololu (dla osoby dorosłej) to 240–640 mg (zależnie od rodzaju zaburzenia). Objawy lekkiego zatrucia lekami nasercowymi: bradykardia, spadek...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner