Leki nasenne wraz z uspokajającymi, tworzą jedną grupę o działaniu nieswoistym na ośrodkowy układ nerwowy. Są stosowane w celu wywołania snu, który nie jest snem fizjologicznym, ale wymuszonym poprzez stłumienie ośrodków aktywacyjnych. Stosuje się je na bezsenność, kłopoty z zasypianiem i częste wybudzanie się.

Reklama

Jak można przedawkować leki nasenne?

Do przedawkowania leków nasennych dochodzi jednorazowo przypadkowo, gdy spożyją je dzieci albo na skutek zapomnienia, że już przyjęło się tabletki, albo świadomie w celu wywołania negatywnych objawów. Ma to czasem charakter demonstracyjny, innym razem związane jest z rzeczywistą chęcią odebrania sobie życia. Zatrucie lekami nasennymi może stanowić zagrożenie dla życia człowieka, ponieważ może wpłynąć na ośrodek oddechowy i skutkować bezdechem. Ryzyko zwiększa się, jeżeli lek nasenny przyjmie się razem z alkoholem.

Zolpidem jako lek nasenny

Zolpidem to lek nasenny o krótkim czasie działania (1-3 godziny). Wpływa na regiony ośrodkowego układu nerwowego, które są odpowiedzialne za działanie nasenne. W związku z tym nie ma zbyt wielu efektów klinicznych. Nie działa uspokajająco, przeciwdrgawkowo i przeciwlękowo. Przyjmowanie zolpidemu w dużych dawkach może wywołać zwiotczenie mięśni oraz efekt przeciwdrgawkowy.

Wpływ zolpidemu na stan zdrowia

Zolpidem nie wpływa na zaburzenie struktury snu, niepamięci wstecznej, a po odstawieniu nie powoduje bezsenności. Natomiast charakteryzuje go słaba tolerancja. Ponadto daje objawy uzależnienia i zepół abstynencji w przypadku odstawienia. Uboczne objawy stosowania zolpidemu obejmują: bóle głowy, wymioty i nudności. Mogą pojawić się także zaburzenia pamięci i dezorientacja. Zolpidem może nasilać działanie depresyjne alkoholu. W przypadku zatrucia pojawiają się: senność, zawroty głowy i szpilkowate źrenice. Może wystąpić śpiączka o krótkim czasie trwania. Ponadto występują nudności i wymioty oraz depresja ośrodkowego układu nerwowego i oddechowego Duże stężenie leku sprawia, że wpływa na podjednostki receptora GABA-ergicznego, które związane są z działaniem uspokajającym.

Zopiklon jako lek nasenny

Zopiklon charakteryzuje się wysoką aktywnością farmakologiczną. Wykazuje działanie nasenne, przeciwlękowe i przeciwagresyjne. Ponadto zmniejsza napięcie mięśni. Mimo to stosowany jest głównie jako lek nasenny w przypadku zaburzeń snu oraz w czasie przygotowywania osoby do znieczulenia.

Zobacz także

Jeśli zopiklon był przyjmowany w dużych dawkach i zostanie nagle odstawiony mogą wystąpić objawy abstynencji. Okres biologiczny jego półtrwania wynosi 5 godzin. Nie kumuluje się w organizmie człowieka.

Reklama

Wpływ zopiklonu na stan organizmu

Objawy uboczne stosowania zopiklonu to metaliczny albo gorzki posmak w ustach, a także wrażenie suchości. Rzadko obserwowane są: senność, nudności i bóle głowy.

Reklama
Reklama
Reklama