Party Stories
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
uśmiechnięty mężczyzna czytający na tablecie
© WavebreakMediaMicro/Fotolia.comPhotographee.eu
Styl życia

Chorobę Huntingtona leczy się objawowo

Leczenie choroby Huntingtona (pląsawicy) opiera się na eliminacji objawów fizycznych i psychicznych. Pląsawica wymaga zwiększenia kaloryczności posiłków, zażywania leków hamujących mimowolne ruchy. Stosowane są też leki łagodzące depresję oraz zaburzenia pamięci i funkcje poznawcze.

Leczenie choroby Huntingtona (pląsawicy) opiera się na eliminacji objawów fizycznych i psychicznych. Pląsawica wymaga zwiększenia kaloryczności posiłków, zażywania leków hamujących mimowolne ruchy. Stosowane są też leki łagodzące depresję oraz zaburzenia pamięci i funkcje poznawcze.

 

Pląsawica Huntingtona pojawia się najczęściej u osób w przedziale wiekowym 35-50 lat. Jej odmiana młodzieńcza daje symptomy u chorych do 20. roku życia. Od postawienia diagnozy chory żyje od około 15 do 20 lat (zobacz badania).

Leczenie przyczynowe choroby Huntingtona

Przyczynowe leczenie choroby Huntingtona nie jest możliwe. Dotychczas nie wynaleziono sposobu na zatrzymanie postępującej degradacji komórek nerwowych. Nie podejmowano również prób ingerencji w strukturę ludzkiego DNA. Osoby cierpiące na pląsawicę Huntingtona poddawane są rehabilitacji i leczeniu objawowemu. Niwelowanie objawów poprawia komfort życia chorych i może wydłużyć ich sprawność oraz życie nawet o kilka lat.

Redukcja fizycznych objawów choroby Huntingtona

W leczeniu choroby Huntingtona bardzo ważne jest maksymalne wydłużenie okresu sprawności osoby chorej. Mimowolne ruchy pląsawiczne i trudności z połykaniem oraz brak apetytu powodują spadek masy ciała i osłabienie. Aby zminimalizować skutki tych symptomów, warto z pomocą dietetyka ustalić dietę o wartości energetycznej i odżywczej pokrywającej zwiększone zapotrzebowanie chorego.

 

W chorobie Huntingtona problemem jest także upośledzenie mowy i połykania. Utrzymanie sprawności aparatu mowy opóźnia pogorszenie stanu psychicznego osób z pląsawicą. Istotne są wizyty u logopedy i samodzielne ćwiczenia zalecone przez tego specjalistę.

 

Gdy pozwala na to stan chorego i korzyści przewyższają możliwe skutki uboczne, w leczeniu choroby Huntingtona stosuje się:

Łagodzenie objawów psychicznych choroby Huntingtona

Stan psychiczny chorych na pląsawicę Huntingtona można poprawić dzięki lekom przeciwdepresyjnym i przeciwlękowym. Zaburzenia snu eliminują lub łagodzą leki nasenne. W kuracji stosuje się również środki farmakologiczne na zaburzenia zachowania i likwidujące objawy psychotyczne, w tym agresję i drażliwość.

 

Pomocne w utrzymaniu sprawności intelektualnej chorego są ćwiczenia na pamięć. Wspomagać można je lekami prokognitywnymi (nootropowymi), które pozytywnie wpływają na pamięć i zdolności poznawcze.

Choroba Huntingtona
© lostproject/Fotolia.com
Styl życia
Choroba Huntingtona daje objawy fizyczne i psychiczne
Choroba Huntingtona objawia się ruchami pląsawicznymi, spowolnieniem ruchowym, kłopotami z połykaniem i szeregiem dolegliwości psychicznych, w tym depresją i problemami z pamięcią.

Choroba Huntingtona objawia się ruchami pląsawicznymi, spowolnieniem ruchowym, kłopotami z połykaniem i szeregiem dolegliwości psychicznych, w tym depresją i problemami z pamięcią.   Leczenie choroby Huntingtona jest objawowe, polega na zwiększeniu komfortu życia chorego. Stosuje się w nim przeważnie leki przeciwdepresyjne. Istotne w walce z pląsawicą jest też możliwie najdłuższe utrzymywanie aktywności fizycznej. Fizyczne objawy choroby Huntingtona Od fizycznych objawów choroba Huntingtona wzięła swoją nazwę i to one zwykle pojawiają się przed objawami psychicznymi. Charakterystycznym symptomem są mimowolne ruchy pląsawiczne, które przypominają taniec. Poruszają się ręce i nogi, a w miarę postępu choroby również tułów.   Osoby chore na pląsawicę Huntingtona wolniej niż ich zdrowi rówieśnicy rozpoczynają ruchy zaplanowane, są bardziej powolne. Objaw ten nosi nazwę bradykinezji.   Trzecim najczęstszym objawem fizycznym choroby Huntingtona jest dystonia, czyli powtarzające się ruchy wykonywane mimowolnie. Jest to skutek skurczów mięśniowych dłuższych i bardziej powolnych niż u osób zdrowych.   W zaawansowanym stadium choroby Huntingtona pojawiają się zaburzenia mowy (utrata zdolności wyraźnego mówienia), a także problemy z połykaniem . Kłopoty z połykaniem powodują zachłystowe zapalenie płuc , które jest najczęstszą przyczyną śmierci osób chorych (85% zgonów – Andrzej Szczeklik (red.), Choroby wewnętrzne. Przyczyny, rozpoznanie i leczenie, tom I, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, 2005). Psychiczne objawy choroby Huntingtona Choroba Huntingtona objawia się także w sferze psychicznej, zwykle apatią, depresją i drażliwością .   Inne symptomy psychiczne to: problemy z rozumowaniem,...

młody mężczyzna trzymający palec na ustach
© Bits and Splits/Fotolia.com
Styl życia
Chorobę Huntingtona powoduje mutacja genów
Pląsawica Huntingtona jest dziedziczna. O wystąpieniu objawów, jego czasie i intensywności decyduje to, jak bardzo zaawansowana jest mutacja. Pląsawica Huntingtona najczęściej daje symptomy u chorych od 35. do 50. roku życia.

Pląsawica Huntingtona jest dziedziczna. O wystąpieniu objawów, jego czasie i intensywności decyduje to, jak bardzo zaawansowana jest mutacja. Pląsawica Huntingtona najczęściej daje symptomy u chorych od 35. do 50. roku życia.   Pląsawica Huntingtona daje objawy fizyczne i psychiczne, w tym emocjonalne i poznawcze. Mimowolne ruchy przypominające pląsanie, drażliwość, depresja i problemy z pamięcią i oceną sytuacji to jedne z najczęstszych dolegliwości osób cierpiących na tę chorobę. Grupy ryzyka i zapadalność na chorobę Huntingtona Na chorobę Huntingtona najczęściej zapadają osoby pomiędzy 35. a 50. rokiem życia ( zobacz badania ). Pląsawica ma też odmianę młodzieńczą, tzw. postać Westphala, która objawia się do 20. roku życia. Pod postacią Westphala choroba Huntingtona postępuje szybko i ma zwykle ostry przebieg. Zachorowanie przed 20. rokiem życia daje szansę na 15 do 20 lat życia.   Postać młodzieńcza i przypadki choroby Huntingtona u osób powyżej 50 lat są rzadkie. Na świecie są regiony, w których pląsawica występuje częściej niż w Europie, np. Wenezuela, lub rzadziej, np. Japonia, Chiny, niektóre obszary w Afryce. Mutacja genów i sposób dziedziczenia Człowiek ma 23 pary chromosomów. Chromosomy składają się z kwasu dezoksyrybonukleinowego, czyli DNA. Łańcuch DNA złożony jest z tzw. zasad, które powinny występować w konkretnym porządku. Wszelkie odstępstwa i zaburzenia kolejności ich występowania są określane jako mutacja genów. Przyczyną choroby Huntingtona jest mutacja w genie o nazwie IT15. Gen ten jest położony na 4 chromosomie.   Choroba Huntingtona jest dziedziczna w sposób autosomalny dominujący. Autosomalny oznacza, że nie odpowiada za nią chromosom związany z płcią – zachorować mogą zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Dominujący – że do zachorowania wystarczy gdy jedno z rodziców jest...

Wózek w pokoju
©ChiccoDodiFC/fotolia
Styl życia
Dystrofia miotoniczna: choroba genetyczna powodująca zanik mięśni
Dystrofia miotoniczna objawia się osłabieniem i zanikiem mięśni. Powoduje też zaćmę, zaburzenia rytmu serca i utrudnia połykanie. Jest nieuleczalna. Jakość życia chorego można poprawić dzięki niwelowaniu symptomów dystrofii miotonicznej.

Dystrofia miotoniczna objawia się osłabieniem i zanikiem mięśni. Powoduje też zaćmę, zaburzenia rytmu serca i utrudnia połykanie. Jest nieuleczalna. Jakość życia chorego można poprawić dzięki niwelowaniu symptomów dystrofii miotonicznej.   Dystrofia miotoniczna jest dziedziczona w sposób autosomalny dominujący (podlinkuj Czym jest dziedziczenie autosomalne: dominujące i recesywne?). Oznacza to, że dziedziczony wadliwy gen ma przewagę nad genem prawidłowym i na pewno wywoła chorobę . Objawy dystrofii miotonicznej mogą być silniejsze w każdym kolejnym pokoleniu. Przyczyny dystrofii miotonicznej Dystrofia miotoniczna to choroba genetyczna występująca u 1 na 8000 osób . Wyróżnia się dwa typy dystrofii miotonicznej : dystrofię miotoniczną typu 1 zwaną również chorobą Crushmanna-Steinerta, dystrofię miotoniczną typu 2 znaną też pod nazwą choroba Rickera.   Obie odmiany są wynikiem mutacji genetycznych: typ 1: zachodzi mutacja w genie DMPK na chromosomie 19, typ 2: zachodzi mutacja w genie ZNF9 na chromosomie 3. Objawy dystrofii miotonicznej – miotonia i miopatia Miotonia to przetrwały skurcz mięśni będących w spoczynku. Oznacza to, że po wykonaniu skurczu rozluźnienie mięśni jest opóźnione. Drugim sztandarowym objawem dystrofii miotonicznej jest miopatia – uszkodzenie mięśni i ich wyraźne osłabienie . Gdy choroba ujawnia się u niemowląt, daje następujące objawy: trudności w połykaniu, deformacje kości, przykurcz nóg i rąk, niewydolność oddechowa w ciężkich przypadkach.   Najczęściej dystrofia miotoniczna objawia się u osób w wieku od 20 do 30 lat . Wówczas zauważalne są symptomy: zaburzenia połykania, zaburzenia mowy, opadanie powiek, nieprawidłowe ruchy gałek ocznych, wydłużona, szczupła twarz, zanik mięśni twarzy (na skroniach i przy żuchwie),...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner