zamyślona, smutna kobieta z podpartą głową siedząca nad dokumentami
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Objawy prokrastynacji. Typowe zachowania prokrastynatora

Prokrastynator to osoba, która dezorganizuje życie rodzinne i zawodowe, ponieważ nie jest zdolna do inicjatywy, podjęcia decyzji ani wywiązywania się z obowiązków.

Prokrastynator to osoba, która dezorganizuje życie rodzinne i zawodowe, ponieważ nie jest zdolna do inicjatywy, podjęcia decyzji ani wywiązywania się z obowiązków.

 

Zachowanie prokrastynacyjne jest uciążliwe dla otoczenia, lecz nie wynika ze złej woli czy trudnego charakteru, a z zaburzenia psychicznego, z którego bardzo ciężko wyjść. Aby wyleczyć prokrastynację, trzeba mieć pomoc i wsparcie ze strony najbliższych.

Prokrastynacja – czy to choroba?

Prokrastynacja to zaburzenie psychiczne, które przejawia się patologiczną tendencją do odraczania czynności w czasie. Dotyczy to zarówno podejmowania decyzji, jak i wykonywania obowiązków zawodowych czy domowych. Prokrastynator ma trudności z zabraniem się do pracy, co nie ma żadnego związku z lenistwem. Prokrastynacja może dotykać nawet bardzo pracowitych, ambitnych i utalentowanych osób, które boją się podjąć konkretne kroki, bo stawiają sobie poprzeczkę tak wysoko, że zniechęca ich to rozpoczęcia działań. U źródła prokrastynacji leży często niska samoocena, która niszczy wiarę w siebie i we własne możliwości oraz aktywuje strach przed krytyką.

Jak rozpoznać prokrastynatora?

Prokrastynator jest osobą, która dezintegruje życie nie tylko sobie, ale i ludziom, którzy z nim współpracują. Interwencja rodziny czy znajomych często przyczynia się do podźwignięcia z choroby, ponieważ osobie z takimi zaburzeniami potrzebny jest ktoś, kto będzie ją kontrolował i mobilizował do podejmowania działań.

Aby rozpoznać prokrastynatora w swoim otoczeniu trzeba wiedzieć, że osoba taka:

  • Czuje wewnętrzny lęk przed wykonaniem powierzonego jej zadania.
  • W czasie, który jest przeznaczony na pracę, wykonuje wiele innych, niezwiązanych z pracą czynności.
  • Wynajduje co raz, to nowe powody, aby odwlec w czasie rozpoczęcie działania.
  • Ma problem z koncentracją na konkretnej czynności – ucieka myślami wszędzie, gdzie się da.
  • Irytuje się brakiem postępów w pracy, mając jednocześnie poczucie winy.
  • Zawsze znajdzie usprawiedliwienie dla niedotrzymania terminów.
  • Zabiera się do pracy w ostatniej chwili, kiedy już jest przyparty do muru.
  • Za każdym razem, gdy jego brak obowiązkowości wpędzi go w tarapaty, obiecuje sobie i innym, że nigdy już nie będzie niczego odkładał na później.

 

Prokrastynacja rzadko jest leczona, bo nie traktuje się jej w kategoriach choroby. Powszechne jest uznawanie prokrastynatorów za osoby leniwe, roztargnione, pozbawione silnej woli i motywacji, a ich zachowanie za uwarunkowane charakterologicznie. Tymczasem osoby zaburzone borykają się z silnymi lękami przed porażką, bezradnością, izolacją, czy nawet przed sukcesem. 

starszy mężczyzna
© Monkey Business/Fotolia.comPhotographee.eu
Styl życia
Demencja: objawy, które powinny zaniepokoić
Demencja, zwana też otępieniem starczym, dotyka najczęściej osób powyżej 65. roku życia. Pierwsze objawy tej dolegliwości to osłabienie pamięci krótkotrwałej, niezdolność do wykonywania codziennych czynności, problemy z orientacją, obniżenie nastroju i trudności w komunikacji.

Demencja, zwana też otępieniem starczym, dotyka najczęściej osób powyżej 65. roku życia. Pierwsze objawy tej dolegliwości to osłabienie pamięci krótkotrwałej, niezdolność do wykonywania codziennych czynności, problemy z orientacją, obniżenie nastroju i trudności w komunikacji.   Demencja dotyka najczęściej seniorów mało aktywnych , wychodzących z domu tylko okazjonalnie. Rzadziej zapadają na nią osoby czytające książki, rozwiązujące krzyżówki, sudoku, grające w szachy lub warcaby. Osłabiona pamięć krótkotrwała Cierpiący na demencję mają problemy z pamięcią krótkotrwałą, ale jednocześnie pamiętają zdarzenia sprzed wielu lat. Osoba dotknięta tym schorzeniem może zapomnieć, co robiła przed chwilą, czy zażyła leki, co jadła na obiad tego samego dnia. Często jest jednak w stanie opowiadać ze szczegółami o swojej młodości, a nawet pamięta nazwiska znajomych ze szkoły. Niezdolność do pracy i wykonywania codziennych czynności Demencja może objawić się niechęcią do pracy i wykonywania obowiązków, zwłaszcza do czynności wymagających zaangażowania intelektualnego. U osób dotkniętych otępieniem starczym obniża się zdolność rozumienia, umiejętność planowania, dokonywania wyborów i podejmowania racjonalnych decyzji. Często uniemożliwia to czytanie książek i gazet ze zrozumieniem, rozwiązywanie krzyżówek, a nawet wykonywanie najprostszych czynności, takich jak zrobienie zakupów. Problemy z orientacją Osoby dotknięte demencją często mają problemy z orientacją w terenie. Dotyczy to nie tylko miejsc nowych, widzianych po raz pierwszy, ale również doskonale wcześniej znanych. Cierpiący na otępienie mogą zapomnieć drogę do codziennie odwiedzanego sklepu albo zgubić się na własnym osiedlu. Apatia i obniżenie nastroju Objawy...

podpisywanie dokumentu
©gzorgz/Fotolia
Styl życia
Jak napisać skargę na czynności komornika?
Skarga na czynności komornika najczęściej jest skargą na czynność lub zaniechanie. Rzadziej składa się pisma w sprawie doprowadzenia do przewlekłości postępowania na skutek bezczynności komornika.

Skarga na czynności komornika najczęściej jest skargą na czynność lub zaniechanie. Rzadziej składa się pisma w sprawie doprowadzenia do przewlekłości postępowania na skutek bezczynności komornika.   Samo wniesienie skargi nie wstrzymuje postępowania egzekucyjnego (np. egzekucji  alimentów ) ani wykonania zaskarżonej czynności. Może się to odbyć tylko w wyniku decyzji sądu. Kto może wnieść skargę na czynności komornika? Skarga na czynności komornika może zostać wniesiona przez każdego, kto doświadczył negatywnych konsekwencji w związku z działaniem lub zaniechaniem działań komornika , lub którego prawa zostały w jakikolwiek sposób naruszone. Na czynności komornicze skargę może wznieść również osoba trzecia, jeżeli udowodni interes prawny takiego postępowania oraz organ uprawniony, prokurator czy organizacja społeczna. Forma skargi na czynności komornika Skarga na czynności komornika jest to pisemna forma zażalenia, która musi spełniać wymagania pism procesowych . Dlatego ważne jest, aby przede wszystkim określić właściwość sądu, do którego ją składamy. Sąd rejonowy, przy którym działa komornik , którego dotyczy skarga jest właściwą instancją do jej wniesienia. Skargę na czynności komornika reguluje Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. 1964 r., Nr 43, poz. 296 ze zmianami). Opłata sądowa za wniesienie skargi wynosi 100 zł. Jeżeli pismo jest wysyłane pocztą, to najlepiej zrobić to listem poleconym z potwierdzeniem nadania, które trzeba zachować . Jeden egzemplarz skargi należy zachować dla siebie, na nim sąd potwierdzi wniesienie pisma podczas składania go w biurze podawczym. Składając jako załączniki cenne dokumenty, np. weksle lub czeki trzeba je wyeksponować, by sąd mógł je właściwie zabezpieczyć. Co powinna zawierać skarga na czynności komornika? Ważne jest, aby w piśmie...

Lokówka
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Porażenie prądem: pierwsza pomoc, czyli co robić, a czego stanowczo unikać?
Pierwsza pomoc przy porażeniu prądem jest działaniem podlegającym zagrożeniu zarówno dla osoby poszkodowanej, jak i dla osoby, która stara się udzielić pierwszej pomocy. Jeżeli starasz się odratować osobę porażoną, to od razu powinieneś odłączyć źródło prądu, które spowodowało wypadek. Bez tej czynności nie wolno wykonywać następnych kroków pomocy.

Pierwsza pomoc przy porażeniu prądem jest działaniem podlegającym zagrożeniu zarówno dla osoby poszkodowanej, jak i dla osoby, która stara się udzielić pierwszej pomocy. Jeżeli starasz się odratować osobę porażoną, to od razu powinieneś odłączyć źródło prądu, które spowodowało wypadek. Bez tej czynności nie wolno wykonywać następnych kroków pomocy.   Pierwsza pomoc przy porażeniu prądem to zbiór czynności, które mają swoją ustaloną kolejność. Osoba, która chce pomóc porażonemu, powinna trzymać się jej, aby jej pomoc była skuteczna. Jak zauważyć, że osoba została porażona prądem : ma widoczne obrażenia na ciele, czuć zapach spalonej skóry, jest obolała, ma widoczne poparzenia skóry, ma zaburzenia oddychania. Pierwsza pomoc: co robić, gdy prąd porazi? Oto kolejność działań, które możesz podjąć gdy zauważysz, że ktoś został porażony prądem: 1. Odłączyć źródło prądu – wyłączyć korki w domu lub odłączyć z gniazda elektrycznego urządzenie, które wywołało porażenie. 2. Sprawdzić, czy dana osoba jest przytomna i samodzielnie może oddychać: gdy nie oddycha, należy rozpocząć reanimację (osobę należy położyć na plecach i odchylić jej głowę do tyłu – następnie wykonać 30 ucisków na klatce piersiowej, przyłożyć dokładnie usta do ust osoby poszkodowanej i wykonać 2 głębokie oddechy – gdy osoba nadal nie oddycha należy powtórzyć czynności reanimacyjne). gdy straciła przytomność, ale oddycha - ułóż ją w pozycji bocznej ustalonej. Natychmiast zadzwonić po pogotowie. 3. Jeżeli zauważysz u osoby poszkodowanej silne objawy wstrząsu (blednięcie, dreszcze, niewyraźna mowa), połóż ją na plecach i unieś jej nogi. 4. Gdy osoba jest przytomna i nie ma problemów z oddychaniem, można zrobić opatrunek na poparzone miejsce na ciele i czekać na...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik