Kobieta z bolącą głową
Flickr/Mislav Marohnić/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia

Okłady i liście z kapusty na ból głowy przed miesiączką

Ból głowy przed okresem jest przede wszystkim schorzeniem na tle nerwowym. Napięcie przed miesiączką (tzw. PMS) przejawia się w postaci wielu somatycznych objawów, m.in. właśnie w napięciowym bólu, odczuwanym przede wszystkim na czole i skroniach. Domowym sposobem na pozbycie się bólu głowy jest np. zimny okład na czoło i kark, masaż skroni czy świeży liść kapusty.

Ból głowy przed okresem jest przede wszystkim schorzeniem na tle nerwowym. Napięcie przed miesiączką (tzw. PMS) przejawia się w postaci wielu somatycznych objawów, m.in. właśnie w napięciowym bólu, odczuwanym przede wszystkim na czole i skroniach. Domowym sposobem na pozbycie się bólu głowy jest np. zimny okład na czoło i kark, masaż skroni czy świeży liść kapusty.

 

1. Sen – krótka drzemka w ciągu dnia jest idealnym sposobem na zwalczenie bólu przed okresem (nie dość, że ukoi ból, to jeszcze zregeneruje ciało i uspokoi).

2. Zimny okład – namocz chusteczkę w zimnej wodzie i połóż ją na czoło lub kark (poczucie zimna złagodzi ból).

3. Masaż – masowanie skroni dwoma palcami (wskazującym i środkowym) za pomocą okrężnych ruchów znacznie zmniejsza dolegliwości.

4. Okład z kapusty – aby zwalczyć ból przed okresem możesz przyłożyć na chwilę świeże liście kapusty na skroń.

5. Napar z dziurawca – na jeden litr wody dodaj 5 łyżek dziurawca i umyj tym wywarem głowę. Później okręć głowę ręcznikiem i przytrzymaj go tak ok. pół godziny.

6. Aromatoterapia – stosowanie olejków eterycznych ukoi bojącą głowę i wprowadzi w stan relaksu. Włącz w pomieszczeniu świeczkę zapachową z ulubionym zapachem i usiądź wygodnie w fotelu.

7. Kąpiel – ciepła kąpiel odpręży ciało. Dodając do niej olejki eteryczne wzmocnisz działanie relaksacyjne i pozbędziesz się bólu.

8. Unikanie soli, alkoholu i kofeiny – substancje zwiększają możliwość występowania objawów PMS, czyli również bólu głowy.

 

Ból głowy przed okresem jest uciążliwym objawem, jednak przy pomocy tych kilku metod, możesz pożegnać się z problemem. Nie można jednak bagatelizować problemu, gdy ból jest nie do wytrzymania, a domowe sposoby nie pomagają. Wtedy warto sięgnąć po środki przeciwbólowe, dostępne bez recepty w aptece. W przypadku zbyt silnego bólu należy odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu lub ginekologa. Przy bardzo silnych objawach PMS przepisywane są często leki hormonalne na złagodzenie ich występowania.


Młoda kobieta leży na łóżku i trzyma się za bolący brzuch.
©denis_vermenko/Fotolia.com
Styl życia
Bóle przed miesiączką: objaw PMS-u, endometriozy, infekcji czy ciąży pozamacicznej?
Ból podbrzusza przed okresem może pojawiać się nawet 7 dni przed miesiączką. Najczęściej jest to ból brzucha jak podczas okresu, czyli skurczowy – wtedy najprawdopodobniej jego przyczyną jest zespół napięcia przedmiesiączkowego. Może być jednak objawem choroby albo ciąży ektopowej, czyli pozamacicznej.

Ból podbrzusza przed okresem może pojawiać się nawet 7 dni przed miesiączką. Najczęściej jest to ból brzucha jak podczas okresu, czyli skurczowy – wtedy najprawdopodobniej jego przyczyną jest zespół napięcia przedmiesiączkowego. Może być jednak objawem choroby albo ciąży ektopowej, czyli pozamacicznej.   Bóle przed miesiączką mogą zdarzać się w różnym wieku, a najczęściej skarżą się na nie kobiety młode oraz te po 40. roku życia. Bóle podbrzusza przed okresem jako jeden z objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego wynikają ze zmian hormonalnych zachodzących w organizmie.   PMS jako przyczyna bólu brzucha przed okresem   Bóle przed miesiączką najczęściej są objawem PSM (z angielskiego premenstrual syndrome), czyli zespołu napięcia przedmiesiączkowego . Mogą pojawiać się nawet na tydzień przed okresem i mają różne natężenie. To, ile dni przed okresem boli brzuch, jest kwestią indywidualną i zależy od wahania poziomu hormonów w organizmie.   Ból podbrzusza przed okresem to nie jedyny objaw PMS , mogą towarzyszyć mu inne przykre dolegliwości, których nasilenie może nawet uniemożliwiać normalne funkcjonowanie kobiecie w ostatniej fazie cyklu (fazie lutealnej). Czasem w PMS-ie występują: bóle głowy , zmęczenie, obrzęki nóg, wzdęcia, bolesność piersi w reakcji na dotyk.   Oprócz dolegliwości fizycznych często pojawiają się też objawy związane ze sferą psychiczną, w tym: drażliwość, wahania nastroju, osłabienie koncentracji, napięcie, zaburzenia snu, wzrost apetytu , lęk, niepokój.   Zespół napięcia przedmiesiączkowego ustępuje, gdy zaczyna się okres. Jeśli bóle brzucha nasilają się...

zaznaczony czerwonym kółkiem dzień w kalendarzu
Pixabay/Basti93/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Jak długo powinny trwać miesiączka?
Miesiączka jest regularnym, comiesięcznym krwawieniem z dróg rodnych. Jest powodem bólu brzucha, głowy, złego samopoczucia. Wszystko zależne jest od organizmu, dlatego czas trwania okresu jest różny.

Miesiączka jest regularnym oczyszczaniem dróg rodnych . Często może być powodem bólu brzucha, głowy, złego samopoczucia. Wszystko zależne jest od organizmu, dlatego czas trwania okresu jest różny. Jak często pojawia się miesiączka? Okres pojawia się po raz pierwszy w wieku 11-16 lat i może być wtedy nieregularny, gdyż często zdarzają się cykle bezowulacyjne, które u młodych dziewcząt uważa się za stan normalny. Jeśli już zakończy się stadium dojrzewania , krwawienia stają się bardziej obfite. Zaczynają pojawiać się co 28 dni, ale nie w każdym przypadku. Specjaliści twierdzą, że czas trwania cyklu miesiączkowego liczy od 26 do 30 dni . Występuje też częstomiesiączkowanie, gdzie krwawienie pojawia się częściej niż 21-23 dni. Niektóre kobiety mają okres rzadziej – co 32-35 dni. Zależy to od organizmu i nie musi być objawem chorobowym. Ile trwa miesiączka? U dorosłej kobiety miesiączka trwa zazwyczaj od 4 do 6 dni . Kiedy przedłuża się, bądź nie występuje, konieczne jest udanie się do lekarza. Brak krwawienia może być spowodowany, oprócz zaburzeń hormonalnych, zajściem w ciążę. Zmiany w ciele kobiety podczas miesiączki Podczas trwania cyklu miesiączkowego często widoczne są zmiany skórne, wahania nastroju czy temperatury ciała kobiety. Powodem zaburzeń jest zmiana poziomu hormonów żeńskich. Bezpośrednio przed okresem cera często się pogarsza – na przykład pojawiają się pryszcze . Szybciej przetłuszczają się włosy, organizm jest osłabiony, mogą się aktywować infekcje wirusowe, takie jak opryszczka. PMS - co to jest zespół napięcia przedmiesiączkowego? Kobieta przed miesiączką przeżywa często stany rozdrażnienia psychiczneg o, pogorszenia samopoczucia, rozchwiania emocjonalnego. To tak zwany PMS – zespół...

bez
Flickr/Andrey Zharkikh/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Domowe sposoby na obniżenie gorączki: zimne okłady, kąpiele i olejki eteryczne
Najbardziej znany sposób na gorączkę to zimny okład. Jest jednak o wiele więcej metod obniżania zbyt wysokiej temperatury ciała bez użycia środków farmakologicznych.

Najbardziej znany sposób na gorączkę to zimny okład. Jest jednak o wiele więcej metod obniżania zbyt wysokiej temperatury ciała bez użycia środków farmakologicznych. Czym jest gorączka? Prawidłowa temperatura ciała zdrowego człowieka wynosi 36-37 stopni Celsjusza. Do podwyższenia temperatury dochodzi na wskutek infekcji drobnoustrojami (wirusy, bakterie, grzyby, pasożyty). Gorączka jest naturalnym mechanizmem obronnym, który sygnalizuje, że dzieje się coś złego i organizm zaczął wytwarzać przeciwciała. Temperatura do 38 stopni to korzystne warunki dla naszego organizmu , który wtedy lepiej radzi sobie z przyczyną infekcji. Wówczas białka odpornościowe wykazują większą aktywność a drobnoustroje mają ograniczone warunki do namnażania się. Dlatego nie jest zalecane jej obniżanie, ale tylko w przypadku, gdy nie trwa dłużej niż 3 dni. Jeśli gorączka powyżej 38 stopni utrzymuje się dłużej niż 3 dni i towarzyszą jej duszności, uporczywy kaszel oraz znaczne osłabienie i wymioty lub inne niepokojące objawy, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Domowe sposoby na obniżenie gorączki: zimne okłady i kąpiel Aby obniżyć temperaturę bez użycia leków najlepiej zastosować okłady. Zimne okłady to jeden z najprostszych i skutecznych sposobów na gorączkę. Kompresy trzeba przykładać w miejscach, gdzie jest skupisko dużych naczyń krwionośnych – pachwiny, szyja (kark), pod kolanami, nadgarstki. Dzięki temu szybko zostanie ochłodzona krew a wraz z nią cały organizm. Przegrzaniu zapobiegnie również okład na skronie i czoło. Należy pamiętać o częstym moczeniu kompresów, ponieważ szybko się nagrzewają. Kąpiele w wodzie niższej o pół stopnia niż ciało w gorączce, są również zalecane do zbijania zbyt wysokiej temperatury. Ważne jest, aby powoli wchodzić do wody, w przeciwnym razie...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner