Żywa choinka stoi w doniczce
©Eugenio Chelli/Fotolia
Styl życia

Jak przedłużyć życie świątecznej choinki? Przycinanie, podlewanie, chłodzenie

Choinka kupiona w szkółce leśnej bądź przywieziona z lasu nie postoi w domu zbyt długo. Mimo zapewnienia jej odpowiedniej temperatury i miejsca, choinka już po tygodniu często nadaje się do wyrzucenia. Są jednak sposoby na to, aby można się było cieszyć choinką dłużej i aby nie zaczęła zbyt szybko gubić igieł.

Choinka kupiona w szkółce leśnej bądź przywieziona z lasu nie postoi w domu zbyt długo. Mimo zapewnienia jej odpowiedniej temperatury i miejsca, choinka już po tygodniu często nadaje się do wyrzucenia. Są jednak sposoby na to, aby można się było cieszyć choinką dłużej i aby nie zaczęła zbyt szybko gubić igieł.

 

Przed zakupem choinki trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które świadczą o tym, że drzewko jest świeżo wycięte. Na początku trzeba się przyjrzeć jakiego koloru jest pień choinki. Jeśli jest jasnobrązowy, oznacza to, że choinka jest świeżo ścięta i tym samym dłużej postoi w domu. Należy się wystrzegać choinek o ciemnobrązowym pniu – zostały wycięte jakiś czas temu, więc szybko zwiędną i szybko zaczną gubić igły. Kolejnym ważnym krokiem jest sprawdzenie koloru choinki.

 

Należy wybierać choinki o soczyście zielonej barwie, a unikać tych z ciemnobrązowymi igłami. Ważne jest także to, aby nie kupować choinki zawiniętej w worek, której nie można dokładnie obejrzeć przed zakupem. Takie kupowanie „w ciemno” może sprawić, że przywieziona do domu choinka okaże się stara, pozbawiona połowy igieł i najprościej mówiąc – brzydka.

Pielęgnacja choinki: podlewać i chłodzić

Od razu po przywiezieniu choinki do domu należy znaleźć jej odpowiedni stojak albo donicę. Następnie warto dla odświeżenia choinki przyciąć jej pień, a gdy choinka już będzie stała na stojaku lub w donicy – koniecznie podlać. Choinka lubi mieć wilgotne podłoże, trzeba dbać więc o jej regularne nawadnianie.

 

Najlepszymi warunkami dla choinki jest dość niska temperatura. Im ma chłodniej, tym dłużej pozostanie świeża i nie będzie gubiła igieł. Należy więc pamiętać, aby nie stawiać drzewka blisko grzejnika, a także aby nie przegrzewać pokoju, w którym się znajduje. Optymalna temperatura, w jakiej powinna stać choinka, to 10 stopni.

 

Przy ubieraniu choinki należy uważać, aby nie wieszać na niej zbyt wielu ozdób. Gałęzie staną się o wiele cięższe, a to doprowadzi do gubienia igieł. Warto więc ograniczyć liczbę ozdób albo zastąpić ciężkie lżejszymi.


 

Dekoracja na biurku w postaci małej choinki
©Georgy Dzyura/Fotolia
Styl życia
Jak udekorować biuro na Święta Bożego Narodzenia – praktyczne porady i wskazówki
Ozdoby świąteczne pozwalają wnieść pogodą atmosferę oczekiwania na Boże Narodzenie także do pracy. Ozdabiając biuro, warto dekoracje dostosować do charakteru firmy i raczej unikać jaskrawych kolorów. W dużych przestrzeniach ładnie będzie się prezentować choinka ubrana np. na złoto. Mniejsze gabinety można udekorować stroikiem świątecznym lub elegancką girlandą.

Ozdoby świąteczne pozwalają wnieść pogodą atmosferę oczekiwania na Boże Narodzenie także do pracy. Ozdabiając biuro, warto dekoracje dostosować do charakteru firmy i raczej unikać jaskrawych kolorów. W dużych przestrzeniach ładnie będzie się prezentować choinka ubrana np. na złoto. Mniejsze gabinety można udekorować stroikiem świątecznym lub elegancką girlandą.   Wspólne dekorowanie biura przez pracowników może być doskonałą okazją do integracji . Warto więc zaangażować cały zespół w „prace” świąteczne. Świąteczna choinka do biura Świąteczna choinka to dobry pomysł, gdy w biurze jest dużo przestrzeni. Stawia się ją zwykle w rogu pomieszczenia , bo w ruchliwych miejscach, np. przy wyjściu lub między biurkami może przeszkadzać. Mały gabinet można udekorować drzewkiem w wersji mini. W nowoczesnych wnętrzach ładnie będzie prezentować się choinka srebrna , złota, w odcieniach bordo i granatu. Migające lub grające lampki choinkowe mogą rozpraszać pracowników, dlatego lepiej zapalić takie, które świecą cały czas lub w ogóle z nich zrezygnować. Sztuczna choinka nie pachnie, ale nie wymaga pielęgnacji. Wstawiając żywą choinkę do biura, trzeba liczyć się z tym, że po jakimś czasie dojdzie obowiązek sprzątania opadających igieł . Ozdoby na Boże Narodzenie: stroiki, wianki, girlandy Świąteczne dekoracje z koralików i piórek , igieł jodłowych, bombek można zrobić samodzielnie lub kupić gotową dekorację w sklepie. Tradycyjny stroik świąteczny zrobiony jest zazwyczaj z igliwia ozdobionego kokardą lub bombkami. W środek wstawia się świecę. Do dekoracji może posłużyć girlanda lub wianek do powieszenia na drzwi. Tego typu ozdoby można postawić, np. na biurku recepcjonistki. Warto tylko unikać miejsc z których często się korzysta , np. stolik przy ksero,...

Fragment choinki z bombkami
© DN6/Fotolia.com
Styl życia
Ekologia i zapach kontra wygoda i wątpliwa estetyka – choinka naturalna czy sztuczna?
Dobrej jakości choinka sztuczna nie jest tania, ale posłuży przez kilka lat. Natomiast żywe drzewko trzeba po świętach wyrzucić, ale roztacza w mieszkaniu piękny zapach, kojarzący się ze świętami. Wybór powinien być podyktowany m.in. tym, czy będziemy wiedzieli, co z choinką zrobić po świętach.

Dobrej jakości choinka sztuczna nie jest tania, ale posłuży przez kilka lat. Natomiast żywe drzewko trzeba po świętach wyrzucić, ale roztacza w mieszkaniu piękny zapach, kojarzący się ze świętami. Wybór powinien być podyktowany m.in. tym, czy będziemy wiedzieli, co z choinką zrobić po świętach. Sztuczna choinka nie jest ekologiczna, żywa – tak Chociaż popularna była opinia, że sztuczna choinka jest ekologiczna, to nie miała ona wiele wspólnego z prawdą. Do wyprodukowania sztucznej choinki używa się materiałów, które rozkładają się około 400 lat. Poza tym trudno poddać ją recyklingowi, ponieważ metal i sztuczne tworzywo są ze sobą mocno połączone. Podczas utylizacji, ale i podczas produkcji takiego drzewa wydzielają się toksyczne opary, które z ekologią nie mają nic wspólnego.   Z kolei żywa choinka nie tylko łatwo spala się całkowicie, ale za życia, kiedy jeszcze jest na plantacji, produkuje tlen, jak wszystkie rośliny. Nie generuje też problemu pt. „Co zrobić z choinką po świętach?”, ponieważ może zostać wykorzystana jako opał albo pozostawiona do rozkładu na kompost. To prawda, że sztuczne choinki mogą być używane przez kilka, a nawet kilkanaście lat, jednak ten okres nie jest na tyle długi, by zrekompensować straty dla środowiska związane z rozkładem takiego drzewka. Najbardziej ekologiczna jest natomiast żywa choinka w donicy – po zimie, kiedy spełni swoją rolę, może być wysadzona do ogródka . Wady i zalety choinki sztucznej i choinki żywej Święta kojarzą się nie tylko z zapachem korzennej przyprawy, ale i z aromatem drzewka wybranego na choinkę. Żywa choinka roztacza woń, która wypełnia pomieszczenie i podkreśla świąteczny nastrój. Jeśli jednak drzewko będzie miało zbyt ciepło, szybko zacznie gubić igły. Wymaga to częstego odkurzania, a...

Srebrne bombki ze sznurka
© gwiazdaa/Fotolia.com
Styl życia
Bombki świąteczne z balonów – wykonaj je sam
Bombki świąteczne możesz zrobić z kolorowych balonów. Końcowy efekt jest imponujący, a samo wykonanie ozdób świątecznych proste i nie wymaga zbyt wiele czasu.

Bombki świąteczne możesz zrobić z kolorowych balonów. Końcowy efekt jest imponujący, a samo wykonanie ozdób świątecznych proste i nie wymaga zbyt wiele czasu. Bombki świąteczne – jak je wykonać z balonów krok po kroku? Bombki świąteczne z balonów są nietypowe i wyglądają oryginalnie na choince. Potrzebujesz do ich wykonania kolorowych balonów, kolorowej włóczki i kleju w płynie.   1) Pompowanie balonów – na początku napompuj tyle balonów, ilu potrzebujesz bombek. Balony powinny być kolorowe i różnej wielkości. Dzięki temu bombki będą małe, średnie i duże. Po napompowaniu balonów końcówkę zwiąż nitką bądź włóczką, by nie uleciało z nich powietrze. 2) Smarowanie klejem balonów – każdy balon z osobna nasmaruj klejem w płynie, a potem owiń go gęsto kolorowymi włóczkami. Postaraj się robić to dokładnie, by nie pozostawiać pustego miejsca. Owinięte włóczką balony ponownie posmaruj klejem i pozostaw do wyschnięcia na około 60 minut. Balony muszą dokładnie wyschnąć, by włóczka stwardniała. 3) Przebicie balona – po wyschnięciu włóczki przebij w środku balony, a pozostałości po nich usuń. Kształt, który powstał z włóczki będzie nienaruszony i w ten sposób utworzy bombkę. 4) Przywiązanie nitki – na koniec wystarczy, że przywiążesz do bombki sznureczek bądź nitkę, za pomocą którego będziesz mógł przywiesić ozdobę na choince, czy na oknie. Możesz wykonać kilkanaście takich bombek i tylko nimi ozdobić świąteczną choinkę . Warto udekorować biuro na Boże Narodzenie. Oto pomysły na ozdoby świąteczne w miejscu pracy . Dekoracje wokół domu nie wychodzą z mody.  Jak udekorować ogród: świąteczne ozdoby ....

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner