Herbata ziołowa
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Co należy pić podczas biegunki, żeby uniknąć odwodnienia?

Biegunka może doprowadzić do odwodnienia i zaburzenia gospodarki elektrolitowej organizmu. Z tego względu podczas biegunki należy regularnie pić. Odwodnienie może być szczególnie niebezpieczne dla dzieci. Dlatego należy dbać o to, by w czasie biegunki przyjmowały płyny, nawet w małej ilości, ale często.

Biegunka może doprowadzić do odwodnienia i zaburzenia gospodarki elektrolitowej organizmu. Z tego względu podczas biegunki należy regularnie pić. Odwodnienie może być szczególnie niebezpieczne dla dzieci. Dlatego należy dbać o to, by w czasie biegunki przyjmowały płyny, nawet w małej ilości, ale często.

Co pić podczas biegunki?

Podczas biegunki wraz ze stolcem w dużej ilości wydalana jest z organizmu woda. Odwodnienie może doprowadzić do poważnej niewydolności psychicznej i fizycznej, a nawet do śmierci. Z tego względu w czasie biegunki należy uzupełniać płyny. Najlepiej przyjmować je regularnie, np. pić co godzinę szklankę wody. Do picia podczas biegunki najlepsza będzie woda wysoko zmineralizowana. Pozwoli ona uzupełnić płyny i utracone wraz z wodą elektrolity. Oprócz niej do picia w czasie biegunki odpowiednie są herbatki ziołowe, np. z rumianku i pierwiosnka lekarskiego. Elektrolity warto uzupełnić też napojami dostępnymi w aptekach. Zazwyczaj dostępne są one w postaci proszku, który trzeba rozpuścić w wodzie.

 

Pierwszego dnia po ustaniu biegunki warto zadbać o odtworzenie prawidłowej flory bakteryjnej jelit. Pomoże w tym picie jogurtu naturalnego lub kefiru, soku z kiszonych warzyw i dodawanie do potraw błonnika owsianego.

Czego nie pić podczas biegunki?

Podczas biegunki nie należy natomiast pić gorących napojów: kawy, herbaty, kakao, alkoholu, soków i napojów owocowych, soków warzywnych, słodkich napojów gazowanych.

Co podczas biegunki powinny pić dzieci?

Dzieciom, które nie ukończyły jeszcze pierwszego roku życia, należy podawać wodę o niskiej zawartości minerałów oraz herbatki, np. z rumianku. Nie można ich słodzić. Napoje powinny mieć temperaturę pokojową. W aptece można kupić przeznaczone dla dzieci napoje, które uzupełnią utracone podczas biegunki elektrolity.

 

Nawet jeśli dziecko nie chce pić, należy podawać mu płyny, nawet w niewielkiej ilości, ale często. Do odwodnienia podczas biegunki może u dziecka dojść dużo szybciej niż u dorosłej osoby. Jeśli zauważysz, że dziecko stało się nienaturalnie ospałe, ma suchy język i usta oraz podkrążone oczy, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.

dziewczynka polewa się wodą
Pixabay/Pezibear/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Wpływ odwodnienia na kondycję organizmu
Objawy odwodnienia to sygnał, że nasz organizm nie może prawidłowo funkcjonować, gdyż dostarczamy mu za mało wody. Pić należy nie tylko zanim pojawi się odwodnienie, ale i zanim odczujesz pragnienie.

Objawy odwodnienia to sygnał, że nasz organizm nie może prawidłowo funkcjonować, gdyż dostarczamy mu za mało wody. Pić należy nie tylko zanim pojawi się odwodnienie, ale i zanim odczujesz pragnienie.   Kobiety powinny przyjmować 2,7 litra płynów dziennie, natomiast mężczyźni 3,7 litra wody (zarówno z napojów, jak i z pożywienia). Należy zadbać, aby dziecko codziennie wypijało 100 mililitrów wody na każdy z pierwszych dziesięciu kilogramów ciała, 50 mililitrów na każdy z kolejnych dziesięciu i 20 mililitrów na każdy kilogram powyżej 20 kilogramów.   Jeśli pijesz wodę dopiero w momencie, kiedy odczuwasz pragnienie, popełniasz błąd . Problemy z koncentracją, zawał, zaparcia, a nawet śmierć – do tego może prowadzić odwodnienie organizmu. Oto 8 najczęstszych oznak odwodnienia u dorosłych: Ból i zawroty głowy; Suchość w ustach – sygnał, aby jak najszybciej uzupełnić płyny; Silne odczuwanie pragnienia; Bardzo sucha skóra to także oznaka odwodnienia organizmu; Nudności mogą być oznaką wielu chorób, w tym sygnałem, że Twoje ciało prosi o wodę; Rzadkie oddawanie moczu, który ma ciemną barwę i specyficzny, intensywny zapach; Zaparcia. W tym przypadku oprócz wody pomocne mogą być także herbatki z mięty; Omdlenia. O ile dorosły sam może zadbać o nawodnienie organizmu, tak dziecko – zwłaszcza to, które nie potrafi jeszcze mówić – jest bezradne. To na rodzicu spoczywa obowiązek niedopuszczenia do sytuacji, w której dochodzi do odwodnienia. Do objawów odwodnienia u dzieci i niemowląt należą: senność; mniejsza aktywność ruchowa; podenerwowanie; płacz bez łez lub z mniejszą ich ilością; gęsta ślina; zapadnięte oczy i brzuch; zapadnięte...

Uprawianie sportu latem.
© Maridav/Adobe Stock
Styl życia
Sport latem - jak się odżywiać i jaką stosować suplementację?
Lato i wakacje sprzyjają aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Jednak w takich przypadkach słoneczna pogoda i wysoka temperatura mają również drugą stronę medalu - mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Aby uprawianie sportu było bezpieczne, należy stosować się do kilku zasad.

Lato i wakacje sprzyjają aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Jednak w takich przypadkach słoneczna pogoda i wysoka temperatura mają również drugą stronę medalu - mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Aby uprawianie sportu było bezpieczne, należy stosować się do kilku zasad.   W czasie wysiłku na pełnym słońcu, przy wysokiej temperaturze powietrza (powyżej 25 stopni Celsjusza) ryzyko przegrzania organizmu i odwodnienia wzrasta znacznie w porównaniu do ćwiczeń w niższych temperaturach. Dlatego tak ważne jest odpowiednie odżywianie, przyjmowanie suplementów i uzupełnianie płynów. Trening w upale: jak chronić swój organizm podczas wysiłku? Jeśli chodzi o sam wysiłek fizyczny w czasie upałów, to przede wszystkim należy możliwie najdokładniej chronić swój organizm . Można to robić poprzez: regularne uzupełnianie płynów (wskazane picie 150-200 ml płynów co 20 minut), schładzanie organizmu poprzez okłady na szyję z lodu lub ręcznika nasączonego zimną wodą, odpowiednie dobranie odzieży (najlepiej, by była wykonana z materiałów „oddychających“ w jasnych kolorach, które nie przyciągają promieni słonecznych), stosowanie nakrycia głowy.   Najważniejsze, by podczas wysiłku w trudnych warunkach atmosferycznych regularnie obserwować reakcje swojego organizmu. Wszelkiego rodzaju zawroty i bóle głowy , przyspieszona akcja serca, suchość w ustach czy drżenie mięśni są sygnałem alarmowym, którego nie wolno lekceważyć. W takich sytuacjach należy bezwzględnie zaprzestać wysiłku, schłodzić ciało i uzupełnić płyny. Co jeść i pić przed i po treningach w upale? Dieta odgrywa istotną rolę dla reakcji organizmu podczas wzmożonego wysiłku podczas wysokich temperatur. Dlatego latem osobom aktywnym fizycznie poleca...

dziewczyna uśmiecha się i trzyma w rękach wodę mineralną
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Dla kogo przeznaczona jest woda mineralna?
Woda mineralna uzupełnia niedobór makroskładników w organizmie. Warto pić ją po treningach, żeby uzupełnić poziom elektrolitów.

Woda mineralna uzupełnia niedobór makroskładników w organizmie. Warto pić ją po treningach, żeby uzupełnić poziom elektrolitów.   Woda mineralna wydobywana jest z zabezpieczonych zbiorników podwodnych. Jest chroniona przed wszelkimi biologicznymi oraz chemicznymi zanieczyszczeniami. Woda mineralna swą nazwę zawdzięcza dużej ilości minerałów, jakie są niej obecne. Są to makroskładniki takie jak sód, potas, wapń czy magnez , dodatkowo krzemiany, związki azotu, żelazo oraz rzadkie pierwiastki typu fluor, jod, bor czy brom.   Wyróżnia się cztery rodzaje wód mineralnych pod względem zawartych w niej minerałów: woda bardzo niskozmineralizowana (zawiera 50 mg/l minerałów); woda niskozmineralizowana (zawiera około 500 mg/l minerałów); woda średniozmineralizowana (zawiera do 1500 mg/l minerałów); woda wysokozmineralizowana (zawiera ponad 1500 mg/l minerałów). Właściwości wody mineralnej nawadnia organizm; wspomaga pracę układu pokarmowego – wspomaga trawienie; dzięki zawartym pierwiastkom wspomaga pracę żołądka – regulują nadkwasotę oraz niwelują kwasy żołądkowe; dostarcza organizmowi potrzebnych składników i pierwiastków. Dla kogo woda mineralna będzie najlepsza do picia? Woda mineralna nadaje się do picia przez wszystkich. Mająca około 1500 mg/l składników mineralnych, może być stosowana do picia jako napój potreningowy, który uzupełni utracone elektrolity. Przeciwwskazania do picia wody wysokomineralizowanej Codzienne picie zbyt dużej ilości wody wysokomineralizowanej może doprowadzić do kamicy nerkowej spowodowanej za dużą liczbą minerałów w organizmie. Należy także pamiętać, aby po otwarciu butelki wypić wodę jak najszybciej – im dłużej będzie stała otwarta, tym mniej minerałów w niej zostanie.   W sprzedaży jest tyle rodzajów wody, a Ty nie wiesz co wybrać?...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner