Herbata ziołowa
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Co należy pić podczas biegunki, żeby uniknąć odwodnienia?

Biegunka może doprowadzić do odwodnienia i zaburzenia gospodarki elektrolitowej organizmu. Z tego względu podczas biegunki należy regularnie pić. Odwodnienie może być szczególnie niebezpieczne dla dzieci. Dlatego należy dbać o to, by w czasie biegunki przyjmowały płyny, nawet w małej ilości, ale często.

Biegunka może doprowadzić do odwodnienia i zaburzenia gospodarki elektrolitowej organizmu. Z tego względu podczas biegunki należy regularnie pić. Odwodnienie może być szczególnie niebezpieczne dla dzieci. Dlatego należy dbać o to, by w czasie biegunki przyjmowały płyny, nawet w małej ilości, ale często.

Co pić podczas biegunki?

Podczas biegunki wraz ze stolcem w dużej ilości wydalana jest z organizmu woda. Odwodnienie może doprowadzić do poważnej niewydolności psychicznej i fizycznej, a nawet do śmierci. Z tego względu w czasie biegunki należy uzupełniać płyny. Najlepiej przyjmować je regularnie, np. pić co godzinę szklankę wody. Do picia podczas biegunki najlepsza będzie woda wysoko zmineralizowana. Pozwoli ona uzupełnić płyny i utracone wraz z wodą elektrolity. Oprócz niej do picia w czasie biegunki odpowiednie są herbatki ziołowe, np. z rumianku i pierwiosnka lekarskiego. Elektrolity warto uzupełnić też napojami dostępnymi w aptekach. Zazwyczaj dostępne są one w postaci proszku, który trzeba rozpuścić w wodzie.

 

Kasia gotuje z Polki.pl: ciasto marchewkowe

Pierwszego dnia po ustaniu biegunki warto zadbać o odtworzenie prawidłowej flory bakteryjnej jelit. Pomoże w tym picie jogurtu naturalnego lub kefiru, soku z kiszonych warzyw i dodawanie do potraw błonnika owsianego.

Czego nie pić podczas biegunki?

Podczas biegunki nie należy natomiast pić gorących napojów: kawy, herbaty, kakao, alkoholu, soków i napojów owocowych, soków warzywnych, słodkich napojów gazowanych.

Co podczas biegunki powinny pić dzieci?

Dzieciom, które nie ukończyły jeszcze pierwszego roku życia, należy podawać wodę o niskiej zawartości minerałów oraz herbatki, np. z rumianku. Nie można ich słodzić. Napoje powinny mieć temperaturę pokojową. W aptece można kupić przeznaczone dla dzieci napoje, które uzupełnią utracone podczas biegunki elektrolity.

 

Nawet jeśli dziecko nie chce pić, należy podawać mu płyny, nawet w niewielkiej ilości, ale często. Do odwodnienia podczas biegunki może u dziecka dojść dużo szybciej niż u dorosłej osoby. Jeśli zauważysz, że dziecko stało się nienaturalnie ospałe, ma suchy język i usta oraz podkrążone oczy, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.

dziewczynka polewa się wodą
Pixabay/Pezibear/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Wpływ odwodnienia na kondycję organizmu
Objawy odwodnienia to sygnał, że nasz organizm nie może prawidłowo funkcjonować, gdyż dostarczamy mu za mało wody. Pić należy nie tylko zanim pojawi się odwodnienie, ale i zanim odczujesz pragnienie.

Objawy odwodnienia to sygnał, że nasz organizm nie może prawidłowo funkcjonować, gdyż dostarczamy mu za mało wody. Pić należy nie tylko zanim pojawi się odwodnienie, ale i zanim odczujesz pragnienie.   Kobiety powinny przyjmować 2,7 litra płynów dziennie, natomiast mężczyźni 3,7 litra wody (zarówno z napojów, jak i z pożywienia). Należy zadbać, aby dziecko codziennie wypijało 100 mililitrów wody na każdy z pierwszych dziesięciu kilogramów ciała, 50 mililitrów na każdy z kolejnych dziesięciu i 20 mililitrów na każdy kilogram powyżej 20 kilogramów.   Jeśli pijesz wodę dopiero w momencie, kiedy odczuwasz pragnienie, popełniasz błąd . Problemy z koncentracją, zawał, zaparcia, a nawet śmierć – do tego może prowadzić odwodnienie organizmu. Oto 8 najczęstszych oznak odwodnienia u dorosłych: Ból i zawroty głowy; Suchość w ustach – sygnał, aby jak najszybciej uzupełnić płyny; Silne odczuwanie pragnienia; Bardzo sucha skóra to także oznaka odwodnienia organizmu; Nudności mogą być oznaką wielu chorób, w tym sygnałem, że Twoje ciało prosi o wodę; Rzadkie oddawanie moczu, który ma ciemną barwę i specyficzny, intensywny zapach; Zaparcia. W tym przypadku oprócz wody pomocne mogą być także herbatki z mięty; Omdlenia. O ile dorosły sam może zadbać o nawodnienie organizmu, tak dziecko – zwłaszcza to, które nie potrafi jeszcze mówić – jest bezradne. To na rodzicu spoczywa obowiązek niedopuszczenia do sytuacji, w której dochodzi do odwodnienia. Do objawów odwodnienia u dzieci i niemowląt należą: senność; mniejsza aktywność ruchowa; podenerwowanie; płacz bez łez lub z mniejszą ich ilością; gęsta ślina; zapadnięte oczy i brzuch; zapadnięte...

Uprawianie sportu latem.
© Maridav/Adobe Stock
Styl życia
Sport latem - jak się odżywiać i jaką stosować suplementację?
Lato i wakacje sprzyjają aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Jednak w takich przypadkach słoneczna pogoda i wysoka temperatura mają również drugą stronę medalu - mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Aby uprawianie sportu było bezpieczne, należy stosować się do kilku zasad.

Lato i wakacje sprzyjają aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Jednak w takich przypadkach słoneczna pogoda i wysoka temperatura mają również drugą stronę medalu - mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Aby uprawianie sportu było bezpieczne, należy stosować się do kilku zasad.   W czasie wysiłku na pełnym słońcu, przy wysokiej temperaturze powietrza (powyżej 25 stopni Celsjusza) ryzyko przegrzania organizmu i odwodnienia wzrasta znacznie w porównaniu do ćwiczeń w niższych temperaturach. Dlatego tak ważne jest odpowiednie odżywianie, przyjmowanie suplementów i uzupełnianie płynów. Trening w upale: jak chronić swój organizm podczas wysiłku? Jeśli chodzi o sam wysiłek fizyczny w czasie upałów, to przede wszystkim należy możliwie najdokładniej chronić swój organizm . Można to robić poprzez: regularne uzupełnianie płynów (wskazane picie 150-200 ml płynów co 20 minut), schładzanie organizmu poprzez okłady na szyję z lodu lub ręcznika nasączonego zimną wodą, odpowiednie dobranie odzieży (najlepiej, by była wykonana z materiałów „oddychających“ w jasnych kolorach, które nie przyciągają promieni słonecznych), stosowanie nakrycia głowy.   Najważniejsze, by podczas wysiłku w trudnych warunkach atmosferycznych regularnie obserwować reakcje swojego organizmu. Wszelkiego rodzaju zawroty i bóle głowy , przyspieszona akcja serca, suchość w ustach czy drżenie mięśni są sygnałem alarmowym, którego nie wolno lekceważyć. W takich sytuacjach należy bezwzględnie zaprzestać wysiłku, schłodzić ciało i uzupełnić płyny. Co jeść i pić przed i po treningach w upale? Dieta odgrywa istotną rolę dla reakcji organizmu podczas wzmożonego wysiłku podczas wysokich temperatur. Dlatego latem osobom aktywnym fizycznie poleca...

dziecko na nocniku
©Kalim/Fotolia
Styl życia
Biegunka u dziecka: jak rozpoznać i leczyć?
Biegunka u dziecka nie zawsze jest łatwa do rozpoznania. Luźny stolec trudno zauważyć u niemowląt, które zwykle bardzo często się wypróżniają. Objawów biegunki nie można bagatelizować, bo mogą świadczyć o innej chorobie albo prowadzić do odwodnienia.

Biegunka u dziecka nie zawsze jest łatwa do rozpoznania. Luźny stolec trudno zauważyć u niemowląt, które zwykle bardzo często się wypróżniają. Objawów biegunki nie można bagatelizować, bo mogą świadczyć o innej chorobie albo prowadzić do odwodnienia. Objawy biegunki u dziecka Niezależnie od typu biegunki prócz luźnych stolców mogą towarzyszyć jej nudności, wymioty, bóle brzucha i gorączka . Rozpoznanie nieprawidłowego stolca nie zawsze jednak jest proste, zwłaszcza jeśli chodzi o niemowlę, które może się wypróżniać nawet do 7 razy dziennie, a jego kupa na co dzień jest znacznie bardziej płynna niż u osoby dorosłej.   Niemowlę wysyła sygnały o chorobie, kiedy staje się markotne i płaczliwe. Jeśli częstotliwość oddawania stolca nagle się u niego zwiększa, bez wątpienia mamy do czynienia z biegunką. Jeśli utrzymuje się na stałym poziomie, trzeba zwrócić uwagę na zawartość pieluszki. Rzadka, pienista kupa o zielonkawym lub czerwonawym zabarwieniu, która ma bardzo nieprzyjemny zapach to sygnał, że dziecko mogło się zatruć lub złapać rotawirus . Leczenie biegunki u dziecka: czy trzeba iść do lekarza? U najmniejszych dzieci ostra biegunka wymaga hospitalizacji, zwłaszcza jeśli towarzyszy jej wysoka gorączka. Aby uchronić maleństwo przed odwodnieniem trzeba uzupełnić elektrolity , które utraciło wraz z luźnym stolcem. W tym celu konieczne jest podanie kroplówki. U większych dzieci kroplówkę mogą zastąpić preparaty elektrolitowe dostępne w aptece, jeśli jednak ostra biegunka nie ustępuje, także trzeba udać się do lekarza.   Odwodnienie jest bardzo niebezpieczne w każdym wieku – powoduje silne osłabienie, zatrzymanie moczu, wysuszenie błon śluzowych, może doprowadzić nawet do śmierci. Oprócz odwodnienia dużym zagrożeniem jest możliwość pojawienia się biegunki jako objawu innej choroby. Bardzo ostry jej przebieg...

Nasze akcje
Douglas
Styl życia
Największa perfumeria Douglas to miejsce inne niż wszystkie
Współpraca reklamowa
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik