niemowlę
Flickr/christina rutz/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia

Żółtaczka – czyli nadmiar bilirubiny w tkankach organizmu

Żółtaczka, to zażółcenie skóry, błon śluzowych oraz białek oczu. Jest bezpośrednim wynikiem podwyższonego stężenia bilirubiny we krwi. Często żółtaczką określane jest wirusowe zapalenie wątroby typu C, co jest błędem, ponieważ żółtaczka to nie choroba a nazwa określająca współwystępujące ze sobą symptomy.

Żółtaczka, to zażółcenie skóry, błon śluzowych oraz białek oczu. Jest bezpośrednim wynikiem podwyższonego stężenia bilirubiny we krwi. Często żółtaczką określane jest wirusowe zapalenie wątroby typu C, co jest błędem, ponieważ żółtaczka to nie choroba a nazwa określająca współwystępujące ze sobą symptomy.

Fakt 1: Za powstawanie żółtaczki odpowiedzialna jest bilirubina

Żółtaczkę powoduje podwyższone stężenie bilirubiny. Jest ona żółtym barwnikiem występującym w naszym organizmie. W żółtaczce ma miejsce około trzykrotne przekroczenie normy bilirubiny - ok. 3 mg/dl lub 50 µmoli/dl. Gdy wynik jest nieco niższy (ale cały czas powyżej normy, która wynosi 1 mg/dl lub 17 µmoli/dl), wówczas mówi się o stanie przedżółtaczkowym.

Fakt 2: Żółtaczka to nie choroba

Żółtaczka jest zespołem współwystępujących ze sobą objawów, takich jak: żółte zabarwienie skóry, błon śluzowych i białek oczu. Kolor zmienia też mocz, który staje się ciemno-herbaciany. Często współwystępuje uporczywe swędzenie skóry. Kolejnym, pojawiającym się w niektórych chorobach objawem żółtaczki jest odbarwienie stolca, który wówczas ma gliniany kolor. Żółte zabarwienie skóry, nie będące żółtaczką, występuje u osób spożywających duże ilości marchwi i soku marchwiowego. Ciemnożółte stają się pięty i wewnętrzna strona dłoni, co jest wynikiem odkładania się karotenu w organizmie, natomiast białka oczu nie zmieniają barwy.

Kasia gotuje z Polki.pl: klasyczne ciasto drożdżowe

Fakt 3: Żółtaczka, to symptom wielu chorób

Żółtaczkę ze względu na przyczyny dzieli się na 3 typy. Żółtaczka może sygnalizować istnienie wielu chorób, które mają zróżnicowany przebieg. Ze względu na zachowanie się barwników żółciowych we krwi, kale oraz moczu wyróżnia się następujące typy żółtaczki: przedwątrobową, wewnątrzwątrobową i pozawątrobową.

  • Żółtaczka przedwątrobwa, to wzmożona hemoliza (rozpad) krwinek czerwonych powodująca zbyt wysokie stężenie bilirubiny, to symptom takich schorzeń, jak, m.in. wrodzona niedokrwistość hemolityczna, różnego rodzaju zakażenia, uszkodzenie erytrocytów, zespół Crigler-Najjar oraz zespół Gliberta (czyli wrodzone zaburzenia funkcji enzymów wątrobowych, odpowiedzialnych za przemiany bilirubiny), powiększenie śledziony (hipersplenizm). Żółtaczka przedwątrobowa jest najczęściej spotykana u noworodków.
  • Żółtaczka wewnątrzwątrobowa to przede wszystkim objaw zakażeń bakteryjnych oraz autoimmunologicznych, jak również marskości wątroby, czy wirusowego zapalenia wątroby. Żółtaczka ta sygnalizuje uszkodzenia wątroby alkoholem, środkami chemicznymi, toksynami lub lekami. Żółtaczka wewnątrzwątrobowa, to również symptom rozwijających się w wątrobie nowotworów oraz zaburzeń krążenia w naczyniach wątrobowych. Oprócz zażółcenia białek oczu i skóry występuje tu zmiana koloru kału.
  • Żółtaczka pozawątrobowa (mechaniczna) – to zablokowanie przepływu żółci – przede wszystkim jej odpływu z dróg żółciowych. Charakteryzuje ona choroby takie jak: kamica żółciowa, rak trzustki, zapalenie lub rak dróg żółciowych. Oprócz symptomów zażółcenia oczu, skóry i błon śluzowych może towarzyszyć tym schorzeniom uporczywe swędzenie skóry, ciemnobrązowe zabarwienie moczu oraz jasno zabarwione stolce.

Fakt 4 : Po zaobserwowaniu u siebie symptomów żółtaczki należy niezwłocznie udać się do lekarza

Zauważenie u siebie zażółcenia białek oczu, błon śluzowych oraz skóry, jak również zmiany koloru moczu czy stolca, wymaga jak najszybszej wizyty u specjalisty. Lekarz zleci badania, które ustalą przyczynę zmiany barwy skóry a tym samym zdiagnozuje chorobę i zaproponuje właściwe leczenie. Badaniem podstawowym w celu stwierdzenia choroby, która objawia się żółtaczką, jest wykonanie badania krwi i oznaczenie poziomu bilirubiny.

Kobieta zakrywa rękami oczy
©pathdoc/Fotolia.com
Styl życia
Żółte białka oczu mogą oznaczać kamicę, żółtaczkę, problemy z wątrobą i zespół Gilberta
Żółte białka oczu mogą niekiedy świadczyć o poważnej chorobie, ale równie dobrze ich przyczyna może być błaha. Najczęściej jest to jeden z objawów żółtaczki, ale może być także oznaką problemów wątrobowych czy kamicy żółciowej. Z problemem żółtych białek oczu zmagają się także osoby chore na zespół Gilberta.

Żółte białka oczu mogą niekiedy świadczyć o poważnej chorobie, ale równie dobrze ich przyczyna może być błaha. Najczęściej jest to jeden z objawów żółtaczki, ale może być także oznaką problemów wątrobowych czy kamicy żółciowej. Z problemem żółtych białek oczu zmagają się także osoby chore na zespół Gilberta.   Przyczyną zażółcenia białek oczu jest podwyższony poziom bilirubiny (barwnik związany z wątrobą) we krwi. Może to świadczyć o wielu chorobach, w tym: żółtaczce, dolegliwościach wątrobowych, kamicy woreczka żółciowego , a nawet o zespole Gilberta, który często mylony jest z żółtaczką. Powód jednak może być mniej skomplikowany, bo żółte biała oczu często stanowią skutek uboczny terapii lekowej. Żółte białka oczne jako objaw żółtaczki Zażółcone białka oczne najczęściej są jednym z objawów żółtaczki. Obok zmiany koloru białek oczu, przy tej chorobie występują takie objawy, jak: zabarwienie na żółto skóry , błon śluzowych oraz narządów wewnętrznych. Przyczynami tej choroby mogą być: ostre zapalenie wątroby , poalkoholowe dolegliwości wątrobowe oraz czynniki genetyczne. Zażółcone białka oczne – objaw problemów wątrobowych Twardówka oka (czyli tzw. białko) powinna być biała. Jeżeli zmieniła się ona na żółtą to znak, że coś niepokojącego dzieje się w organizmie. Może to świadczyć o poważnym uszkodzeniu wątroby , które nieleczone doprowadza do jej marskości. Na tę chorobę szczególnie narażone są osoby, które nadużywają alkoholu. Niepokojącymi objawami uszkodzonej wątroby, obok zażółconych białek ocznych, są także: utrata apetytu, nudności, spadek masy ciała,...

pusta probówka
Pixabay/kropekk_pl/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Wysoka bilirubina sygnalizuje choroby wątroby
Bilirubina całkowita to substancja, która pomaga w diagnozie i kontroli schorzeń wątroby. Jej poziom należy kontrolować szczególnie przy przyjmowaniu leków obciążających ten organ.

Bilirubina całkowita to substancja, która pomaga w diagnozie i kontroli schorzeń wątroby. Jej poziom należy kontrolować szczególnie przy przyjmowaniu leków obciążających ten organ.   Bilirubina wchodzi w skład hemoglobiny – jest to żółty barwnik, który pochodzi z rozpadu czerwonych krwinek. Na bilirubinę całkowitą składa się bilirubina bezpośrednia (sprzężona) i bilirubina pośrednia (wolna). Kiedy należy zbadać poziom bilirubiny? Badanie poziomu bilirubiny zaleca się przy podejrzeniu schorzeń i zaburzeń pracy wątroby , m.in. z powodu zatrucia substancjami mogącymi ją uszkodzić albo wirusowego zapalenia wątroby (WZW). Należy to zrobić także przy żółtaczce, by zidentyfikować jej rodzaj. U dorosłych osób poziom bilirubiny całkowitej nie powinien przekraczać 17 µmol/l , czyli 1,1 mg/dl (inaczej 1,1 mg%). Dla noworodków normy są wyższe: noworodek jednodniowy – do 68 µmol/l lub 4 mg/dl, noworodek trzydniowy – do 17 lub 10 mg/dl, miesięczne dziecko – do 17,1 µmol/l lub 1 mg/dl. Gdy poziom bilirubiny całkowitej wzrośnie powyżej 34 µmol/l czyli 2 mg/ dl dochodzi do rozwoju żółtaczki. Analizę wykonuje się na podstawie pobranej próbki krwi. Przed badaniem nie trzeba być na czczo. Koszt badania na własną rękę wynosi około 10 złotych. Hiperbilirubinemia, czyli wysoki poziom bilirubiny Zwiększone stężenie bilirubiny całkowitej to inaczej hiperbilirubinemia. Występuje w chorobie hemolitycznej (tzw. konflikcie serologicznym),  zespole rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego (DIC), i zespole Gilberta (genetycznej chorobie metabolicznej, związanej z zaburzeniem metabolizmu bilirubiny w wątrobie).   Wzrost wartości bilirubiny całkowitej powoduje żółciowa marskość wątroby, rak dróg...

Kobieta trzymająca się za brzuch
©Piotr Marcinski/Fotolia
Styl życia
Zespół Gilberta – objawy i leczenie choroby Gilberta
Zespół Gilberta – objawy i leczenie choroby Gilberta

Zespół Gilberta to hiperbilirubinemia uwarunkowana genetycznie. Nie jest groźny dla zdrowia, ani życia człowieka. Czasami objawia się nieprzyjemnymi symptomami, jak żółtaczka czy niestrawność. Choroba ta jest nieuleczalna, należy stosować się do wskazań lekarzy, aby objawy nie powracały. Jak rozpoznać objawy choroby Gilberta i się przed nimi chronić? Na czym polega ta choroba? Zespół Gilberta - co to jest i jakie są jego przyczyny? Zespół Gilberta ta wada uwarunkowana genetycznie .  Jest dziedziczony autosomalnie recesywnie, co oznacza, że żeby zachorować, trzeba odziedziczyć mutację genu od obojga rodziców. Według statystyk występuje wśród 5% populacji, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Choroba polega na powracającym, okresowym podwyższonym poziomie bilirubiny . Oznacza to, że jest przypadłością z rodziny hiperbilirubinemii. U chorych z zespołem Gilberta stężenie bilirubiny wolnej wynosi zwykle < 4–5 mg/dl, u osób zdrowych 0,2 – 0,8 mg/dl. Warto wspomnieć, że jest to niegroźna i bardzo łagodna choroba. Nie ma zbyt dużego wpływu na funkcjonowanie organizmu. Zespół Gilberta - charakterystyczne objawy Zespół Gilberta często nie daje żadnych wyraźnych objawów. Wykrywany jest zupełnie przypadkowo, np. podczas badania krwi. Głównym i najczęstszym symptomem tej choroby jest okresowa żółtaczka. Pojawia się w postaci zażółcenia skóry i białek oczu. Inne objawy występują bardzo rzadko, są to m.in: niestrawność, złe samopoczucie, przyspieszone bicie serca , zaburzenia koncentracji, nadmierna potliwość. Objawy mogą się nasilać przy nadwyrężeniu organizmu, wynikającym ze: stresu, nadmiernej aktywności fizycznej, restrykcyjnej diety, operacji, miesiączki czy...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik