Księżyc
©al85/Fotolia
Styl życia

Bezsenność podczas pełni Księżyca – nierozwiązana zagadka

Wiele osób skarży się na bezsenność w czasie pełni Księżyca. Naukowcy nie wyjaśnili jeszcze, dlaczego satelita Ziemi może wpływać na zaburzenia snu.

Wiele osób skarży się na bezsenność w czasie pełni Księżyca. Naukowcy nie wyjaśnili jeszcze, dlaczego satelita Ziemi może wpływać na zaburzenia snu.

 

Wiadomo, że obecność księżyca powoduje pływy morskie. Niektórzy przy uprawie roślin korzystają z kalendarza uwzględniającego fazy Księżyca w wysiewie i zbiorze. Księżyc wpływa też bezpośrednio na ludzkie życie – pełnia księżyca powoduje bezsenność u grupy osób.

Kasia gotuje z Polki.pl - Dietetyczna sałatka z pomarańczą

Naukowe badania zależności między pełnią Księżyca a bezsennością

Na początku XXI wieku szwajcarscy naukowcy podjęli problem bezsenności zależnej od pełni Księżyca (http://www.cell.com/current-biology/abstract/S0960-9822(13)00754-9). Osobom badanym nie ujawniono, co jest badane, by wyniki były bardziej wiarygodne. Byli to ludzie między 20. a 74. rokiem życia. Odizolowano ich od światła naturalnego, a mimo to zauważalne były różnice między snem w czasie pełni i poza nią. Stwierdzono zmiany ilościowe i jakościowe w śnie tych osób. W czasie pełni wolontariusze zapadali w sen 5 minut później i spali 20 minut krócej. Inna była także jakość snu – faza głębokiego snu, czyli NREM, występowała o 30% rzadziej. Autorzy badań wysunęli przypuszczenie, że tak duży wpływ Księżyca na ludzki organizm wynika z tego, że niemal od zawsze Księżyc regulował cykl życia człowieka.

Odrzucone teorie wyjaśniające zależność bezsenności od pełni Księżyca

Wykluczono, że bezsenność przy pełni Księżyca wynika z wpływu fazy naszego naturalnego satelity na wodę zawartą w ludzkim organizmie. Co prawda Księżyc odpowiada za pływy morskie, ale nie wywołuje podobnych ruchów wody np. na jeziorach. Idąc tym tropem, można stwierdzić, iż ciało ludzkie jest zbyt małe, by Księżyc mógł mieć wpływ na wodę, z której owo ciało się składa. Izolacja osób poddanych badaniu od światła Księżyca w pełni obala również teorię, że to intensywny blask jest główną przyczyną bezsenności. Choć w codziennym życiu niewątpliwie jest to duża uciążliwość, jeśli chodzi o zasypianie.

 

kobieta z bólem głowy
© Adiano/Fotolia.com
Styl życia
Tężyczka jawna, czyli wzmożona pobudliwość nerwowo-mięśniowa
Tężyczka jawna to stan chorobowy. Charakteryzuje ją pobudliwość nerwowo-mięśniowa. Objawy tężyczki to, np. bezsenność, bóle głowy i kurcze mięśni. Leczenie odbywa się w warunkach szpitalnych i polega na wyrównaniu poziomu wapnia we krwi.

Tężyczka jawna to stan chorobowy. Charakteryzuje ją pobudliwość nerwowo-mięśniowa. Objawy tężyczki to, np. bezsenność, bóle głowy i kurcze mięśni. Leczenie odbywa się w warunkach szpitalnych i polega na wyrównaniu poziomu wapnia we krwi.   Tężyczka występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Osoby szczególnie narażone na występowanie tężyczki to alergicy, szczególnie z astmą oskrzelową, cukrzycy oraz osoby cierpiące na choroby tarczycy. Tężyczka jawna a tężyczka utajona Tężyczka to choroba, która polega na nadmiernej pobudliwości nerwowo-mięśniowej. Rozróżnia się dwa typy tężyczki – utajoną i jawną. Tężyczka utajona, zwana też spazmofilią, to wynik niedoboru wapnia. Tężyczka jawna to pobudliwość nerwowo-mięśniowa, która występuje przy współistniejących zaburzeniach hormonalnych. Przyczyny tężyczki jawnej Najczęściej przyczynami tężyczki jawnej są dysfunkcje przytarczyc lub ich usunięcie podczas zabiegów operacyjnych szyi, np. przy zabiegu wycinania gruczołu tarczowego (strumektomii) . Choroba może być też wywołana przez niektóre leki, np. silne leki moczopędne. Objawy tężyczki jawnej Tężyczka jawna objawia się uczuciem mrowienia w opuszkach palców rąk i na twarzy, szczególnie w okolicach ust. Choroba objawia się napięciem i przykurczami w mięśniach. Często przy tych objawach pojawia się także niepokój, lęk, pobudzenie psychiczne i hiperwentylacja (zwiększona wentylacja płuc). Rzadziej dochodzi do utraty przytomności i drgawek. Inne symptomy tężyczki jawnej to kurcz mięśni głośni, zaburzenia pamięci, stałe znużenie, dwojenie obrazu przed oczami nagłe, silne bóle głowy, nagłe duszności i zaburzenia świadomości. Próba tężyczkowa Próba tężyczkowa to badanie elektromiograficzne, które dowodzi obecności tężyczki. Badanie przeprowadzane jest przez wprowadzenie w mięsień...

kobieta przykładająca dłonie do skroni
©anidimi/Fotolia.com
Styl życia
Jak sobie radzić z bólem głowy?
Domowe sposoby na ból głowy warto znać i w razie potrzeby stosować. Są z pewnością zdrowsze niż sięganie po tabletki, a jeśli są zastosowane odpowiednio szybko – nie mniej skuteczne. Warto je wypróbować, aby sprawdzić, które z nich sprawdzają się w konkretnym przypadku.

Domowe sposoby na ból głowy warto znać i w razie potrzeby stosować. Są z pewnością zdrowsze niż sięganie po tabletki, a jeśli są zastosowane odpowiednio szybko – nie mniej skuteczne. Warto je wypróbować, aby sprawdzić, które z nich sprawdzają się w konkretnym przypadku. Sposoby na ból głowy zależą od przyczyny bólu Przyczyną bólu głowy mogą być zmiany ciśnienia, pogody czy zmiana klimatu związana z podróżami. Ból może być spowodowany także stresem w pracy, napięciem psychicznym, które się długo utrzymuje, zwyrodnieniem kręgosłupa, czy brakiem świeżego powietrza. Ból głowy może być także spowodowany głodem lub pragnieniem. Sprzyjają mu takie czynniki jak: picie czerwonego wina, palenie papierosów , stosowane słodzików (aspartamu), konserwantów, a także jedzenie niektórych produktów (np. sera żółtego, czekolady). Wiedza o tym co powoduje ból głowy może pomóc w wyeliminowaniu czynników sprzyjających tej dolegliwości. Akupresura na ból głowy Pomocna w leczeniu bólu głowy może okazać się akupresura . Poszczególne miejsca (ściśle określone) powinny być uciskane 20 razy przez 2 minuty. Takie uciski powodują zwiększenie produkcji endorfin , co wpływa na zmniejszenie odczuwania bólu. Uciskać należy w kolejności: punkt między brwiami, miejsce między kciukiem a palcem wskazującym (należy to powtórzyć na obu dłoniach), zagłębienie tuż nad linią włosów na środku karku, miejsce na stopie między paluchem, a drugim palcem. Masaż głowy lekarstwem na ból Trzema środkowymi palcami należy masować skórę głowy. Samymi koniuszkami palców trzeba delikatnie uciskać brwi i przeciągać od nasady nosa aż do zewnętrznej ich części. Później warto zrobić delikatny masaż całej twarzy, skroni, głowy oraz karku . Rozluźnienie mięśni Bardzo ważne w leczeniu bólu głowy jest rozluźnienie mięśni szyi i karku. Należy...

kobieta mająca problemy ze snem
© von Lieres/Fotolia.com
Styl życia
Efekt księżycowy – podczas pełni śpimy gorzej
Nie możesz zasnąć podczas pełni lub masz w tym czasie dziwne sny? Wiele osób skarży się na podobne problemy, gdy księżyca przybywa. Z jednej strony to wynik stosunkowo jasnej nocy, a z drugiej – naturalnej reakcji organizmu na pełnię, choć naukowcy w dalszym ciągu nie są pewni, dlaczego tak się dzieje.

Nie możesz zasnąć podczas pełni lub masz w tym czasie dziwne sny? Wiele osób skarży się na podobne problemy, gdy księżyca przybywa. Z jednej strony to wynik stosunkowo jasnej nocy, a z drugiej – naturalnej reakcji organizmu na pełnię, choć naukowcy w dalszym ciągu nie są pewni, dlaczego tak się dzieje. Czym jest i ile trwa pełnia Księżyca Pełnia to czas, kiedy widoczna jest cała tarcza Księżyca. Ponieważ Księżyc sam z siebie nie świeci, efekt ten jest wynikiem odbijania światła słonecznego. Oświetlony jest wtedy cały obszar, który jest zwrócony w kierunku Ziemi. Trwa około 3-4 dni, a następnie przez fazę zwaną ostatnią kwadrą Księżyc przechodzi do nowiu, gdy nie jest oświetlony ani widoczny gołym okiem. Pełny miesiąc synodyczny, czyli okres od jednego nowiu do drugiego, trwa średnio 29,5 dnia. Efekt lunarny Efekt lunarny, inaczej efekt księżycowy, jest związany z tym, w jaki sposób Księżyc wpływa na zachowanie człowieka w poszczególnych fazach. W niektórych przypadkach to oddziaływanie jest wynikiem ciemniejszych lub jaśniejszych nocy. Niektóre zależności między np. pełnią Księżyca a samopoczuciem można wyjaśnić nakładaniem się na siebie cyklu księżycowego i miesięcznego cyklu kobiety, choć idealne dopasowanie występuje u zaledwie kilku procent kobiet.   Naukowcy wielokrotnie próbowali badać wpływ Księżyca na ludzi – przeprowadzano zarówno analizy statystyczne jak i eksperymenty. Jednak mimo iż jedne z pierwszych badań wykazywały pewien związek, to nowsze – z dopracowaną metodologią i zaawansowaną aparaturą pomiarową- nie potwierdziły go. Jedynie badania z 2013 roku pozwalają stwierdzić, że pełnia Księżyca ma wpływ na sen. Wpływ pełni księżyca na poród Panuje opinia, że pełnia Księżyca ma wpływ również na to, kiedy odbędzie się poród. W tym czasie ma się odbywać się ich statystycznie więcej...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik