ruda kobieta
Flickr/Gareth Williams/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia

Choroba wieńcowa, czyli stan niedokrwienia mięśnia sercowego

Choroba wieńcowa to niebezpieczna dolegliwość kardiologiczna. Choroba niedokrwienna może objawiać się dusznościami, bólami w klatce piersiowej lub w okolicach mostka. Najczęściej dotyka kobiet po 55 roku życia i mężczyzn po 45 roku życia. Do grupy ryzyka należą m.in. osoby otyłe i cukrzycy.

Choroba wieńcowa to niebezpieczna dolegliwość kardiologiczna. Choroba niedokrwienna może objawiać się dusznościami, bólami w klatce piersiowej lub w okolicach mostka. Najczęściej dotyka kobiet po 55 roku życia i mężczyzn po 45 roku życia. Do grupy ryzyka należą m.in. osoby otyłe i cukrzycy.

 

Choroba wieńcowa nazywana jest również chorobą niedokrwienną serca. Jest najpowszechniejszą dolegliwością kardiologiczną. Pierwotną przyczyną choroby wieńcowej jest miażdżyca. Rozpoczyna się zmianami w tętnicach wieńcowych, które dostarczają krew do serca. W efekcie ściana tętnicy się zwęża lub zamyka, a mięsień sercowy, który nie otrzymuje odpowiedniej ilości tlenu, przestaje pracować. Rozwój miażdżycy powoduje powstawanie blaszek miażdżycowych, które blokują przepływ krwi. Choroba niedokrwienna serca grozi osobom otyłym, cukrzykom, palaczom, osobom prowadzącym siedzący tryb życia i osobom z wysokim ciśnieniem. Ryzyko zachorowań na chorobę wieńcową jest wyższe w przypadku mężczyzn niż kobiet.

Kasia gotuje z Polki.pl: zupa ogórkowa

Najczęstsze objawy choroby wieńcowej:

  • dławicowe bóle w okolicach klatki piersiowej,
  • stany podgorączkowe niezwiązane z przeziębieniem,
  • nagłe zasłabnięcie,
  • silny ból głowy w tylnej części głowy, z towarzyszącymi mu nudnościami, zaburzeniami widzenia i sennością,
  • nagły ból za mostkiem, który promieniuje w kierunku żuchwy, z towarzyszącym mu lękiem i dusznościami,
  • uczucie nierównego bicia serca i zawroty głowy,
  • ból w klatce piersiowej, który pojawia się podczas wysiłku, stresu, jedzenia lub pod wpływem zimnego powietrza,
  • płytki oddech.

 

Do rozpoznania choroby wieńcowej potrzebne jest dokładne przeprowadzenie wywiadu przez lekarza, wykonanie badanie EKG, badania enzymów sercowych i echokardiografii (UKG). W niektórych przypadkach niezbędne jest także przeprowadzenie koronarografii – badania, które obrazuje tętnice wieńcowe.

 

mężczyzna trzymający się za serce
©Photographee.eu/Fotolia
Styl życia
Choroba niedokrwienna serca - inaczej choroba wieńcowa. Poznaj objawy choroby niedokrwiennej
Choroba niedokrwienna serca występuje, gdy mięsień sercowy jest niedotleniony i niedostatecznie ukrwiony. Objawy choroby wieńcowej to ból i duszność w klatce piersiowej. Ból może promieniować do ramion, a nawet szczęki lub pleców.

Choroba niedokrwienna serca występuje, gdy mięsień sercowy jest niedotleniony i niedostatecznie ukrwiony. Objawy choroby wieńcowej to ból i duszność w klatce piersiowej. Ból może promieniować do ramion, a nawet szczęki lub pleców.   Choroba niedokrwienna serca to – jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) – najczęstsza przyczyna zgonów w państwach zachodnich ( zobacz badania ). Czym jest choroba niedokrwienna serca? Choroba niedokrwienna serca to każdy stan, podczas którego mięsień sercowy jest niedostatecznie ukrwiony . Do prawidłowego przepływu krwi w sercu niezbędny jest tlen. Jest on transportowany właśnie z krwią, przez naczynia wieńcowe. Zmiany w naczyniach wieńcowych mogą skutkować zmniejszeniem ilości tlenu dostarczanego do mięśnia sercowego.   Długotrwałe i przewlekłe niedotlenienie serca oraz niedostateczne zaopatrzenie go w substancje odżywcze może skutkować rozwinięciem się choroby wieńcowej (inaczej choroby niedokrwiennej serca). Następstwem choroby niedokrwiennej może być zawał serca . Przy zawale, z powodu niedotlenienia, komórki mięśnia sercowego obumierają. Najważniejsze objawy choroby niedokrwiennej serca Choroba niedokrwienna serca może być sygnalizowana: dusznością, bólem w klatce piersiowej , szczególnie pojawiającym się podczas stresu bądź wysiłku, pojawieniem się zawrotów głowy, omdleniami lub stanem poprzedzającym omdlenie, uczuciem przewlekłego osłabienia i zmęczenia, trudnym do zniesienia, tzw. skrajnym, zmęczeniem pojawiającym się w czasie ćwiczeń, wymiotami i nudnościami , obrzękiem stóp, bólem w ramieniu lub barku, bólem szczęki bądź pleców – najczęściej u kobiet.   Przeszywający ból w klatce piersiowej jest odczuwalny w okolicy mostka. Może promieniować do barków i ramion, a nawet palców. Ból jest dławiący, odczuwany jako...

wykres EKG
©AlexanderZam/Fotolia
Styl życia
Załamki i rytm serca w interpretacji wyniku EKG
Pierwszy załamek w cyklu na wykresie EKG to załamek P. Pokazuje on moment skurczu przedsionków serca. Załamek P wskazuje, czy rytm serca jest zatokowy, czyli prawidłowo wygenerowany w węźle zatokowym.

Pierwszy załamek w cyklu na wykresie EKG to załamek P. Pokazuje on moment skurczu przedsionków serca. Załamek P wskazuje, czy rytm serca jest zatokowy, czyli prawidłowo wygenerowany w węźle zatokowym.   Wynikiem badania EKG jest wykres, który składa się z załamków i odcinków . Interpretacji poddawany jest nie tylko wygląd fragmentów zapisu, ale też długość ich trwania. Najistotniejsza jest ocena podstawowych załamków i odległości między nimi.   Przeprowadzenie badania elektrokardiograficznego serca nie nastręcza trudności, ale już odczytanie wyniku EKG może być problematyczne. Załamki w zapisie EKG Lekarz, który analizuje wynik badania EKG, zwraca uwagę na liczbę załamków i odległości pomiędzy nimi. Ocenia, czy w każdym odprowadzeniu występują wszystkie załamki. W prawidłowym wyniku badania między poszczególnymi załamkami P powinien znajdować się zespół załamków QRS i załamek T. W przypadku braku obecności zespołu QRS między dwoma załamkami P można podejrzewać problemy zdrowotne, na przykład blok w sercu, który może doprowadzić nawet do zatrzymania akcji tego mięśnia.   Istotna jest również odległość pomiędzy poszczególnymi załamkami w danym odprowadzeniu. Jeżeli stwierdzi się, że nie jest ona jednakowa, może to być oznaka zaburzeń rytmu serca. Jeżeli w wyniku badania EKG występują wyłącznie załamki P, może być to sygnał migotania komór. Natomiast jeśli obserwuje się obecność tylko załamków zespołu QRS, może to oznaczać migotanie przedsionków . Lekarz sprawdza również, czy poszczególne załamki są skierowane w odpowiednią stronę (do góry czy w dół). Załamek P Załamek P jest pierwszym załamkiem przed zespołem QRS, który odpowiada czynności elektrycznej komór serca i przed załamkiem T obrazującym powrót mięśnia sercowego do stanu przed skurczem. Rytm serca w analizie wyniku...

Mężczyzna z bólem serca
© igor/Fotolia.com
Styl życia
Kaszel od serca u chorych na niewydolność sercową
Jeśli cierpisz na niewydolność serca, może dokuczać Ci uporczywy kaszel. Kaszel od serca jest następstwem niewłaściwego działania serca, powodującego przekrwienie płuc. Doprowadza do tego m.in. tachykardia.

Jeśli cierpisz na niewydolność serca, może dokuczać Ci uporczywy kaszel. Kaszel od serca jest następstwem niewłaściwego działania serca, powodującego przekrwienie płuc. Doprowadza do tego m.in. tachykardia. Kaszel od serca pojawia się, gdy serce jest niewydolne Kiedy serce nie działa prawidłowo, krew i tlen nie mają prawidłowego przepływu. W związku z tym tlen nie jest dostarczany w niezbędnej ilości do wszystkich tkanek i narządów, a krew w tych narządach zalega. Niewystarczająco natlenowana krew powoduje, że szybciej się męczymy, oblewa nas zimny pot i nerki nie pracują, jak powinny. Z kolei zaleganie krwi wywołuje przekrwienie narządów. Stąd bierze się kaszel, duszność czy obrzęk nóg i senność. Kaszlowi od serca często towarzyszy odpluwanie wodnisto-śluzowej cieczy. Jeśli jest on wynikiem obrzęku płuc, plwocina może mieć kolor różowy i pienistą konsystencję. Przewlekły, suchy kaszel dotyka ludzi zmagających się z różnymi postaciami niewydolności serca, w tym tachykardią i bradykardią. Doświadczają go także ci, u których stwierdzono znaczne zwężenie zastawki dwudzielnej. Jak poradzić sobie z kaszlem od serca? Kaszlu od serca nie leczy się objawowo, a przyczynowo. Nie pomoże zatem syrop przeciwkaszlowy , jedynym wyjściem jest skuteczne leczenie niewydolności serca . Jeśli przyjmujemy leki, najpierw trzeba wykluczyć, że to one są powodem kaszlu. Ten objaw mogą wywoływać ACE inhibitory, wówczas należy zmienić leczenie. Kardiolog dobierze dawkę do potrzeb chorego, tak by terapia była efektywna a jednocześnie by „sercowiec” nie cierpiał z powodu wielu skutków niepożądanych. Z niewydolnością serca walczy się różnymi specyfikami. Istotne jest przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych w odpowiednich dawkach. Dzięki nim krew jest rzadsza, a dopasowana dawka pozwala uniknąć krwotoku. W zapobieganiu napadów choroby wieńcowej stosuje się...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik