Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
mężczyzna trzymający się za serce
©Photographee.eu/Fotolia
Styl życia

Choroba niedokrwienna serca - inaczej choroba wieńcowa. Poznaj objawy choroby niedokrwiennej

Choroba niedokrwienna serca występuje, gdy mięsień sercowy jest niedotleniony i niedostatecznie ukrwiony. Objawy choroby wieńcowej to ból i duszność w klatce piersiowej. Ból może promieniować do ramion, a nawet szczęki lub pleców.

Choroba niedokrwienna serca występuje, gdy mięsień sercowy jest niedotleniony i niedostatecznie ukrwiony. Objawy choroby wieńcowej to ból i duszność w klatce piersiowej. Ból może promieniować do ramion, a nawet szczęki lub pleców.

 

Choroba niedokrwienna serca to – jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) – najczęstsza przyczyna zgonów w państwach zachodnich (zobacz badania).

Czym jest choroba niedokrwienna serca?

Choroba niedokrwienna serca to każdy stan, podczas którego mięsień sercowy jest niedostatecznie ukrwiony. Do prawidłowego przepływu krwi w sercu niezbędny jest tlen. Jest on transportowany właśnie z krwią, przez naczynia wieńcowe. Zmiany w naczyniach wieńcowych mogą skutkować zmniejszeniem ilości tlenu dostarczanego do mięśnia sercowego.

 

Długotrwałe i przewlekłe niedotlenienie serca oraz niedostateczne zaopatrzenie go w substancje odżywcze może skutkować rozwinięciem się choroby wieńcowej (inaczej choroby niedokrwiennej serca). Następstwem choroby niedokrwiennej może być zawał serca. Przy zawale, z powodu niedotlenienia, komórki mięśnia sercowego obumierają.

Najważniejsze objawy choroby niedokrwiennej serca

Choroba niedokrwienna serca może być sygnalizowana:

 • dusznością,
 • bólem w klatce piersiowej, szczególnie pojawiającym się podczas stresu bądź wysiłku,
 • pojawieniem się zawrotów głowy, omdleniami lub stanem poprzedzającym omdlenie,
 • uczuciem przewlekłego osłabienia i zmęczenia,
 • trudnym do zniesienia, tzw. skrajnym, zmęczeniem pojawiającym się w czasie ćwiczeń,
 • wymiotami i nudnościami,
 • obrzękiem stóp,
 • bólem w ramieniu lub barku,
 • bólem szczęki bądź pleców – najczęściej u kobiet.

 

Przeszywający ból w klatce piersiowej jest odczuwalny w okolicy mostka. Może promieniować do barków i ramion, a nawet palców. Ból jest dławiący, odczuwany jako ucisk. Czasami nasila się po obfitym posiłku lub kiedy jest zimno.

Choroba niedokrwienna serca: przewlekła i ostra postać choroby

Występują dwie postacie choroby wieńcowej: przewlekła i ostra. Objawy przewlekłej choroby niedokrwiennej pojawiają się podczas długiego lub intensywnego wysiłku fizycznego. Nitrogliceryna podawana pod język niweluje te symptomy po kilku minutach. Duszność i ból związane z chorobą wieńcową mijają także, kiedy przerwiemy wysiłek i odpoczniemy chwilę.

 

Ostra postać choroby niedokrwiennej serca obejmuje objawy pojawiające się w nocy, w trakcie odpoczynku i przy niewielkim wysiłku, np. podniesieniu torby z zakupami. W postaci ostrej ból trwa dłużej niż w przypadku przewlekłej fazy choroby wieńcowej.

Klasyfikacja objawów choroby niedokrwiennej serca – jak zaawansowana jest choroba?

Canadian Society od Cardiology opublikował klasyfikację CCS objawów choroby niedokrwiennej serca, która wskazuje na zaawansowanie choroby.

 • Klasa I CCS to objawy choroby wieńcowej pojawiające się jedynie w czasie intensywnego bądź długiego wysiłku.
 • Klasa II CCS to bóle występujące przy szybkim wchodzeniu po schodach, po obfitym posiłku lub w zimne dni. Objawy chorobowe pojawiają się np. po wejściu po schodach na pierwsze piętro bądź po przejściu 200 metrów.
 • Klasa III CCS to objawy choroby niedokrwiennej, utrudniające funkcjonowanie, które pojawiają się po wejściu na parter lub wolnym wejściu na pierwsze piętro.
 • Klasa IV CCS obejmuje bóle i duszności w klatce piersiowej, występujące w spoczynku, np. w nocy i po niewielkim wysiłku.
   

   


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
ruda kobieta
Flickr/Gareth Williams/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Choroba wieńcowa, czyli stan niedokrwienia mięśnia sercowego
Choroba wieńcowa to niebezpieczna dolegliwość kardiologiczna. Choroba niedokrwienna może objawiać się dusznościami, bólami w klatce piersiowej lub w okolicach mostka. Najczęściej dotyka kobiet po 55 roku życia i mężczyzn po 45 roku życia. Do grupy ryzyka należą m.in. osoby otyłe i cukrzycy.

Choroba wieńcowa to niebezpieczna dolegliwość kardiologiczna. Choroba niedokrwienna może objawiać się dusznościami, bólami w klatce piersiowej lub w okolicach mostka. Najczęściej dotyka kobiet po 55 roku życia i mężczyzn po 45 roku życia. Do grupy ryzyka należą m.in. osoby otyłe i cukrzycy.   Choroba wieńcowa nazywana jest również chorobą niedokrwienną serca. Jest najpowszechniejszą dolegliwością kardiologiczną. Pierwotną przyczyną choroby wieńcowej jest miażdżyca . Rozpoczyna się zmianami w tętnicach wieńcowych, które dostarczają krew do serca. W efekcie ściana tętnicy się zwęża lub zamyka, a mięsień sercowy, który nie otrzymuje odpowiedniej ilości tlenu, przestaje pracować. Rozwój miażdżycy powoduje powstawanie blaszek miażdżycowych, które blokują przepływ krwi. Choroba niedokrwienna serca grozi osobom otyłym, cukrzykom, palaczom, osobom prowadzącym siedzący tryb życia i osobom z wysokim ciśnieniem. Ryzyko zachorowań na chorobę wieńcową jest wyższe w przypadku mężczyzn niż kobiet. Najczęstsze objawy choroby wieńcowej: dławicowe bóle w okolicach klatki piersiowej, stany podgorączkowe niezwiązane z przeziębieniem, nagłe zasłabnięcie, silny ból głowy w tylnej części głowy, z towarzyszącymi mu nudnościami, zaburzeniami widzenia i sennością, nagły ból za mostkiem, który promieniuje w kierunku żuchwy, z towarzyszącym mu lękiem i dusznościami, uczucie nierównego bicia serca i zawroty głowy, ból w klatce piersiowej, który pojawia się podczas wysiłku, stresu, jedzenia lub pod wpływem zimnego powietrza, płytki oddech.   Do rozpoznania choroby wieńcowej potrzebne jest dokładne przeprowadzenie wywiadu przez lekarza, wykonanie badanie EKG , badania enzymów sercowych i echokardiografii (UKG). W...

kobieta kaszląca w rękach
©absolutimages/Fotolia
Styl życia
Objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP)
POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc, polega na zmniejszaniu się przepływu powietrza przez drogi oddechowe. POChP rozpoznawane jest, gdy obturacja, czyli zwężanie się kanałów przepływu powietrza, jest postępująca i nie w pełni odwracalna.

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc, polega na zmniejszaniu się przepływu powietrza przez drogi oddechowe. POChP rozpoznawane jest, gdy obturacja, czyli zwężanie się kanałów przepływu powietrza, jest postępująca i nie w pełni odwracalna.   Najczęstszą przyczyną przewlekłej obturacyjnej choroby płuc jest dym tytoniowy oraz wdychanie zanieczyszczonego powietrza. Objawy POChP – duszność, uporczywy kaszel i jadłowstręt Głównym objawem POChP jest duszność. Może ona występować przez kilka miesięcy lub lat. W początkowych fazach choroby duszność obecna jest tylko przy wysiłku. Wraz z rozwojem choroby ataki duszności narastają, mogą występować nawet w stanie spoczynku, utrudniają normalne funkcjonowanie. Inne objawy POChP to: świszczący oddech, uczucie ciasnoty i ucisku w klatce piersiowej, przewlekły kaszel (suchy lub mokry). Plwocina pojawiająca się podczas kaszlu może zawierać ślady krwi i ulegać zagęszczeniu. Duża ilość odkrztuszanej plwociny jest objawem zaostrzenia POChP. Zaawansowane stadium choroby może prowadzić do sinicy, której przyczyną jest obniżona saturacja (nasycenie cieczy gazem, np. nasycenie krwi gazami). Wśród objawów przewlekłej obturacyjnej choroby płuc znajduje się także: przyspieszony oddech, obniżona tolerancja wysiłku, jadłowstręt, depresja , omdlenia w trakcie ataków kaszlu, obniżenie masy ciała.        Hiperwentylacja może być jedną z oznak chorób płuc. Zobacz, na czym polega  przewlekła obturacyjna choroba płuc i jakie są przyczyny POChP . Ktoś w Twojej rodzinie choruje na POChP? Sprawdź, czym jest  przewlekła obturacyjna choroba płuc i jak przebiega diagnostyka POChP . Jej przyczyną może być stres. Dowiedz się, dlaczego jeszcze pojawia się  hiperwentylacja, czyli zbyt głęboki oddech . Powoduje przewlekłe problemy z...

Mężczyzna z bólem serca
© igor/Fotolia.com
Styl życia
Kaszel od serca u chorych na niewydolność sercową
Jeśli cierpisz na niewydolność serca, może dokuczać Ci uporczywy kaszel. Kaszel od serca jest następstwem niewłaściwego działania serca, powodującego przekrwienie płuc. Doprowadza do tego m.in. tachykardia.

Jeśli cierpisz na niewydolność serca, może dokuczać Ci uporczywy kaszel. Kaszel od serca jest następstwem niewłaściwego działania serca, powodującego przekrwienie płuc. Doprowadza do tego m.in. tachykardia. Kaszel od serca pojawia się, gdy serce jest niewydolne Kiedy serce nie działa prawidłowo, krew i tlen nie mają prawidłowego przepływu. W związku z tym tlen nie jest dostarczany w niezbędnej ilości do wszystkich tkanek i narządów, a krew w tych narządach zalega. Niewystarczająco natlenowana krew powoduje, że szybciej się męczymy, oblewa nas zimny pot i nerki nie pracują, jak powinny. Z kolei zaleganie krwi wywołuje przekrwienie narządów. Stąd bierze się kaszel, duszność czy obrzęk nóg i senność. Kaszlowi od serca często towarzyszy odpluwanie wodnisto-śluzowej cieczy. Jeśli jest on wynikiem obrzęku płuc, plwocina może mieć kolor różowy i pienistą konsystencję. Przewlekły, suchy kaszel dotyka ludzi zmagających się z różnymi postaciami niewydolności serca, w tym tachykardią i bradykardią. Doświadczają go także ci, u których stwierdzono znaczne zwężenie zastawki dwudzielnej. Jak poradzić sobie z kaszlem od serca? Kaszlu od serca nie leczy się objawowo, a przyczynowo. Nie pomoże zatem syrop przeciwkaszlowy , jedynym wyjściem jest skuteczne leczenie niewydolności serca . Jeśli przyjmujemy leki, najpierw trzeba wykluczyć, że to one są powodem kaszlu. Ten objaw mogą wywoływać ACE inhibitory, wówczas należy zmienić leczenie. Kardiolog dobierze dawkę do potrzeb chorego, tak by terapia była efektywna a jednocześnie by „sercowiec” nie cierpiał z powodu wielu skutków niepożądanych. Z niewydolnością serca walczy się różnymi specyfikami. Istotne jest przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych w odpowiednich dawkach. Dzięki nim krew jest rzadsza, a dopasowana dawka pozwala uniknąć krwotoku. W zapobieganiu napadów choroby wieńcowej stosuje się...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner