Nogi
©ALDECAstudio/Fotolia
Styl życia

Jakie mogą być przyczyny bólów stóp?

Bóle stóp mogą wiązać się ze schorzeniami stopy, np. przeciążeniem, złamaniem lub chorobami ogólnoustrojowymi, np. cukrzycą. Kiedy boli stopa, odczuwa się piekący lub palący ból, ostry bądź przewlekły, zlokalizowany np. w okolicy pięty lub palców.

Bóle stóp mogą wiązać się ze schorzeniami stopy, np. przeciążeniem, złamaniem lub chorobami ogólnoustrojowymi, np. cukrzycą. Kiedy boli stopa, odczuwa się piekący lub palący ból, ostry bądź przewlekły, zlokalizowany np. w okolicy pięty lub palców.

Bóle stóp – choroba Mortona, uraz ścięgna Achillesa czy paluch biegacza?

Bóle stóp mogą być chwilowe o ostrym charakterze lub przewlekłe. Te pierwsze mogą być związane np. ze zbyt ciasnym obuwiem (mijają wraz z usunięciem przyczyny), te drugie są objawem ogólnoustrojowych schorzeń.

 

Ból stóp może być piekący lub palący, zlokalizowany zwykle między pierwszym a drugim palcem (najczęściej jest to objaw choroby Mortona – guza wzdłuż nerwu podeszwowego) lub w okolicach pięty (ból stopy w tym miejscu jest często związany z zapaleniem lub urazem ścięgna Achillesa). Biegacze narzekają często na ból stóp u podstawy palucha (tzw. paluch biegacza), zwykle połączony z obrzękiem i zaczerwienieniem – jest to konsekwencja nadmiernego obciążenia stopy (najbardziej narażeni na kontuzje są biegacze i piłkarze). Bóle stóp w okolicy palców mogą być również powiązane z zakażeniami skóry, grzybicą, wrastającym paznokciem. Ból pod stopą oznacza niekiedy dnę moczanową (artretyzm). Kłucie w stopie może być konsekwencją przeciążenia palców stopy lub złamania kostek palucha.

 

Ogólny ból stopy mogą wywoływać schorzenia kręgosłupa, cukrzyca lub nowotwory krwi. Może być także następstwem choroby alkoholowej.

Kobieta w trakcie masażu.
Image by LifetimeStock.com
Fleszstyle
Masaż tensegracyjny na rwę kulszową, bóle kręgosłupa i drętwienie kończyn
Masaż tensegracyjny polega na dotykowej ocenie, w których punktach doszło do silniejszego napięcia spoczynkowego i wrażliwości tkanek. Celem masażu tensegracyjnego jest przywrócenie prawidłowego napięcia, funkcji kończyn oraz wyeliminowanie źródła bólu.

Masaż tensegracyjny polega na dotykowej ocenie, w których punktach doszło do silniejszego napięcia spoczynkowego i wrażliwości tkanek. Celem masażu tensegracyjnego jest przywrócenie prawidłowego napięcia, funkcji kończyn oraz wyeliminowanie źródła bólu.   Twórcy masażu tensegracyjnego to pracownicy Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu – dr Waldemar Andrzejewski i dr Krzysztof Kassolik. Masaż tensegracyjny jest zabiegiem terapeutycznym, który opiera się na zasadach prawa tensegracji (przenoszenia napięć). Zakres masażu tensegracyjnego ustalany jest indywidualnie. Zapewnia to szybkie osiągnięcie efektu leczniczego. Masaż tensegracyjny na ból karku, kręgosłupa, szyi i rwę kulszową Masaż tensegracyjny pomaga na dolegliwości związane z bólem pleców, barku, kręgosłupa i szyi. Łagodzi ból związany z rwą kulszową i rwą udową. Eliminuje zaburzenia czucia, mrowienie, drętwienie i pieczenie zlokalizowane w okolicach szyi, ud, pośladków i rąk . Pomaga przy bólach pięty i ścięgna Achillesa. Zmniejsza uczucie zimnych stóp i kłucia w przedniej części klatki piersiowej. Masaż tensegracyjny zalecany jest w przypadku osób z łokciem tenisisty (ból zlokalizowany na nadkłykciu bocznym kości ramiennej), łokciem golfisty (ból zlokalizowany na przyśrodkowym nadkłykciu kości ramiennej) i cieśnią nadgarstka (mrowienie i drętwienie palców u ręki). Częstotliwość masaży tensegracyjnych To jak często można wykonywać masaż tensegracyjny zależy od stanu zdrowia pacjenta. Liczba masaży ustalana jest indywidualnie. Pozytywne efekty odczuwalne są wykonaniu 2-3 zabiegów. Akupunktura to jedna ze skuteczniejszych metod medycyny naturalnej. Jeśli jeszcze nie przekonałaś się do akupunktury, sprawdź, jak działa na bóle kręgosłupa . Uwielbiasz jogę za jej wpływ na twoją duszę?  Joga jest również skutecznym ćwiczeniem na kręgosłup ....

Kontuzja kolana
© Robert Kneschke/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny kontuzji u biegaczy i sposoby zapobiegania im
Urazy u biegaczy najczęściej dotyczą kolan, łydek i stóp. Powoduje je brak rozgrzewki, przetrenowanie i nieodpowiednie obuwie. Niektóre kontuzje wymagają wizyty u lekarza.

Urazy u biegaczy najczęściej dotyczą kolan, łydek i stóp. Powoduje je brak rozgrzewki, przetrenowanie i nieodpowiednie obuwie. Niektóre kontuzje wymagają wizyty u lekarza.   Bieganie jest świetnym sposobem na zyskanie tężyzny fizycznej. Kilka treningów w tygodniu wystarczy, by zeszczupleć i nabrać masy mięśniowej. Jednak nieumiejętne uprawianie tego sportu prowadzi do kontuzji oraz urazów. A te mogą nas uziemić na długie tygodnie. Przyczyny kontuzji Głównymi przyczynami kontuzji u biegacza są: unikanie rozgrzewek, zbyt krótka rozgrzewka, nieodpowiednia postawa ciała w czasie biegu, nieodpowiednie obuwie (za ciasne, zbyt cienka podeszwa), przetrenowanie organizmu, trening niedostosowany do kondycji fizycznej, ignorowanie bólu stóp i nóg. Najczęstsze kontuzje podczas biegania Nie każdy jest w stanie rozpoznać kontuzję. Często mylimy ją z przemęczeniem. Do najczęstszych kontuzji biegacza zaliczamy: Przeciążenie kolan – objawia się bólem w kolanach w czasie biegu, siedzenia oraz wchodzenia po schodach. Spróbuj trenować w specjalnej opasce ortopedycznej. Jeśli ból nie minie, zrezygnuj z biegania i skontaktuj się z ortopedą lub fizjoterapeutą. Naderwanie mięśni łydki – objawia się bólem łydki, na której może pojawić się krwiak. Zrezygnuj z biegania i udaj się do lekarza. Stosuj maści przeciwzapalne. Zapalenie ścięgna Achillesa – ruchowi towarzyszy ból z tyłu pięty oraz obrzęk. Przerwij treningi i skonsultuj się z lekarzem. Używaj maści przeciwzapalnych oraz wkładek pod piętę. Pęknięcia kości śródstopia – objawia się pulsującym bólem w stopie. Niezbędne będą przerwanie treningów oraz wizyta u lekarza. Zapobieganie kontuzjom Zanim zaczniesz biegać, zapoznaj się z zasadami, które pozwolą ci uniknąć kontuzji. Koniecznie rób rozgrzewkę. Powinna trwać...

Boląca noga
©WavebreakMediaMicro/Fotolia
Styl życia
Objawy reaktywnego zapalenia stawów: zapalenie kręgosłupa, skóry, spojówek
Reaktywne zapalenie stawów jak sama nazwa wskazuje dotyka przede wszystkim stawów, swoim zasięgiem obejmuje również kręgosłup. Powoduje także zaburzenie układu pokarmowego oraz wzroku.

Reaktywne zapalenie stawów jak sama nazwa wskazuje dotyka przede wszystkim stawów, swoim zasięgiem obejmuje również kręgosłup. Powoduje także zaburzenie układu pokarmowego oraz wzroku.   Reaktywne zapalenie stawów to zespół wielu objawów, dotykających kilku narządów równocześnie. Jego przyczyną może być obecność antygenu HLA-B27 ( tendencja genetyczna ) lub infekcja bakteryjna układu oddechowego, pokarmowego lub moczowo-płciowego. Charakteryzuje się przede wszystkim jednostawowym lub asymetrycznym zapaleniem. Dotyczy głównie dwóch obszarów: stawów kolanowych i skokowych u nóg oraz nadgarstkowych i paliczkowych u rąk. Inne objawy reaktywnego zapalenia stawów to:   Zapalenie kręgosłupa – występują dokuczliwe bóle pleców w okolicy krzyżowej, połączone z bólem pośladków i sztywnością kręgosłupa.   Zapalenie przyczepów ścięgna – dotyczy głównie ścięgna Achillesa, występujące z bólem pięty oraz łokcia.   Zapalenie spojówek – zaburzenie zmysłu wzroku jest jednym z typowych objawów reaktywnego zapalenia stawów. Charakteryzuje się zaczerwienieniem oczu, łzawieniem i pogorszeniem ostrego widzenia.   Zapalenie narządów rodnych – u kobiet wystąpić może zapalenie szyjki macicy i pochwy, a u mężczyzn zapalenie jąder.   Zapalenie jelit – pojawią się wtedy charakterystyczne bóle w dole brzucha i biegunki .   Zapalenie skóry – przebarwienia, zaczerwienie czy trądzik to tylko niektóre zaburzenia skórne. Innymi objawami mogą być nadżerki na policzkach, podniebieniu czy języku i dziąsłach.   Zapalenie mięśnia sercowego – bardzo często połączone jest z nieprawidłowym przewodnictwem przedsionkowo-komorowym.   Oprócz typowych objawów reaktywnego zapalenia stawów można odczuwać gorączkę i ogólne osłabienie. Leczenie tej choroby...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner