Party Stories
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Smutne dziecko
©astrosystem/Fotolia
Styl życia

Czy anoreksja u dzieci jest możliwa?

Anoreksja u dzieci to choroba, która dotyka już przedszkolaków i uczniów pierwszych klas podstawówki. Jest to zaburzenie odżywiania się o podłożu psychicznym, które objawia się głodzeniem. Odmawianie sobie posiłków z czasem prowadzi do znacznego spadku wagi ciała, a co za tym idzie – do wyniszczenia organizmu.

Anoreksja u dzieci to choroba, która dotyka już przedszkolaków i uczniów pierwszych klas podstawówki. Jest to zaburzenie odżywiania się o podłożu psychicznym, które objawia się głodzeniem. Odmawianie sobie posiłków z czasem prowadzi do znacznego spadku wagi ciała, a co za tym idzie – do wyniszczenia organizmu.

 

Anoreksja to zaburzenie psychiczne, utkwione głęboko w podświadomości człowieka. Objawia się przede wszystkim silnym lękiem przed przybraniem na wadze. Dotyka również dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, które wzorują się na kanonie szczupłości lansowanym w mass mediach.

Anoreksja u dzieci, czyli dlaczego 7-latek się odchudza

Podłoże anoreksji nie jest jednoznaczne, a powody jej powstania mogą być różnorodne. Są to m.in.:

czynniki rodzinne – nadmierna kontrola rodzicielska, zbyt wysokie wymagania lub narzucanie konkretnych schematów zachowania często stają się powodem popadania w anoreksję. Dzieci dążą do perfekcji nawet w obszarze własnego ciała, bo tego nauczyli je rodzice. Jeżeli sami rodzice są szczupli i tego wymagają od dziecka, to istnieje ryzko, że samo zaprzestanie jeść – aby im dorównać.

  • czynniki społeczne – mass media, które kreują kanon piękna w postaci wychudzonej modelki, zmuszają dziecko do myślenia nad własnym wyglądem. Nie trzeba przypominać, że dzieci uczą się najszybciej na zasadzie wzorowania się i naśladownictwa innych. Porównywanie się do innych w szkole, wyśmiewanie otyłych uczniów czy napiętnowanie ich to jedne z głównych powodów „szkolnych”, przyczyniających się do powstania anoreksji u dzieci.
  • czynniki biologiczne – nie dowiedziono naukowo, że anoreksja jest chorobą dziedziczną, jednak zauważa się znaczną tendencję do marudzenia przy karmieniu piersią czy późniejszym, samodzielnym jedzeniu dzieci anorektyczek czy anorektyków.
  • czynniki behawioralne – zaburzenia odżywiania to przede wszystkim zaburzenia o charakterze impulsywno-kompulsywnym. Oznacza to, że specyficzne myślenie determinuje dziecko do konkretnego działania. Nadmierny lęk przed przytyciem powoduje powstrzymywanie się przed jedzeniem.

Anoreksja u dzieci: jak wygląda głodówka u przedszkolaka?

„Anorektyczne zachowanie” to cykl powtarzających się czynności, które oscylują wokół jednej zasady – zjeść jak najmniej lub w ogóle. Objawami anoreksji są m.in.:

  • nadmierne wychudzenie,
  • jedzenie w samotności małych ilości,
  • wyrzucanie jedzenia, chowanie w różne miejsca czy oddanie innym dzieciom,
  • unikanie sytuacji związanych z jedzeniem, np. grill, rodzinny obiad czy wesele,
  • chodzenie w szerokich ubraniach, aby zakryć wychudzone ciało lub przeciwnie – eksponowanie nadmiernie chudej sylwetki,
  • udział w zajęciach kulinarnych, pomoc w kuchni, ale nie jedzenie posiłków – częstowanie innych,
  • objawy psychologiczne: nadwrażliwość, poczucie winy po zjedzeniu posiłku, niskie poczucie własnej wartości, ciągłe dążenie do „chudości”, perfekcjonizm, silne zaangażowanie w sprawy szkolne (dzieci z anoreksją często mają bardzo dobre wyniki w nauce).

 

Anoreksja u dzieci jest niebezpiecznym zaburzeniem, ponieważ doprowadza do wyniszczenia organizmu – uszkodzenia mózgu, nerek, serca czy żołądka. Obniża temperaturę ciała i zwalnia tętno. Zaburza rozwój układu kostnego, który u dzieci w okresie przedszkolnym i szkolnym jest w fazie intensywnego wzrostu. Nie zapominajmy o psychologicznych skutkach, które prowadzą do zaburzeń osobowości i w najbardziej drastycznych przypadkach – do samobójstwa.

 

Smutne dziecko
©Ovidiu Iordachi/Fotolia
Styl życia
Jak odbywa się leczenie anoreksji u dzieci?
Jedyną i podstawową formą leczenia jest hospitalizacja i intensywna terapia. Anoreksja u dzieci jest niebezpiecznym zaburzeniem psychicznym, które odbija się na ich zdrowiu, a nawet życiu. Wpływa na ich rozwój psychiczny i fizyczny, szczególnie gdy choroba dotyka dziecko w wieku szkolnym lub przedszkolnym.

Jedyną i podstawową formą leczenia jest hospitalizacja i intensywna terapia. Anoreksja u dzieci jest niebezpiecznym zaburzeniem psychicznym, które odbija się na ich zdrowiu, a nawet życiu. Wpływa na ich rozwój psychiczny i fizyczny, szczególnie gdy choroba dotyka dziecko w wieku szkolnym lub przedszkolnym.   Anoreksja to zaburzenie odżywiania, polegające na ciągłym odmawianiu sobie posiłków. Głodzenie odbywa się w tajemnicy i przeważnie najbliższe otoczenie nie zauważa pierwszych skutków choroby. Znaczny spadek wagi zakrywany jest przez dzieci szerokimi ubraniami i izolowaniem się. Anoreksja u dzieci: dlaczego konieczny jest pobyt w szpitalu? Dzieci cierpiące na zaburzenia odżywiania wykazują się niezwykłym sprytem i inteligencją, żeby udawać, że zjadły posiłek. Dopuszczają się różnych technik manipulacji i perswazji , aby utrzymać przekonanie, że wszystko jest w porządku. Dlatego wymagają specjalistycznej opieki w szpitalu zamkniętym, gdzie będą rygorystycznie kontrolowane. Dodatkowo otrzymają tam stałą opiekę lekarza-psychiatry, który dostosuje leki wyhamowujące zaburzenia impulsywno-kompulsywne (zakodowany w głowie schemat: nie jeść, albo jeść minimalnie). Anoreksja u dzieci: dlaczego konieczna jest terapia? Odnowa nawyków żywieniowych to podstawa terapii dzieci chory na anoreksję . Psychoterapia maluchów jest odmienna niż u dorosłych – nie opiera się na głębokim wglądzie w siebie i swoje problemy. Rozwój psychiczny dziecka na poziomie przedszkolnym lub szkolnym jest niewystarczający, aby pojąć pewien związek przyczyno-skutkowy. Relacje z rodzicem są bardzo podkreślane, nie tylko dlatego, że powinien brać udział w spotkaniach, ale również dawać dziecku odpowiedni przykład wzorcowy. Jeżeli w domu nie będzie kultywowany wzorzec „chudości”, to cała rodzina zacznie właściwie podchodzić do ciała i jego proporcji. Co może zrobić...

Nadgryzione jabłko przegląda się w lustrze, w którym widzi owoc o okrągłych kształtach.
Flickr/Benjamin Watson/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Zaburzenia odżywiania – anoreksja, bulimia, kompulsywne jedzenie, ortoreksja
Zaburzenia odżywiania zwykle mają podłoże psychologiczne. Chorują najczęściej dziewczyny, które mają problem z samoakceptacją, towarzyszy im zaniżone poczucie własnej wartości. 90-95% chorych to kobiety w wieku 19-30 lat. Zaburzenia odżywiania dotyczą często perfekcjonistów oraz osób, którym dobry wygląd potrzebny jest w pracy: tancerzy, modelek, aktorów. Promowane przez mass media wychudzone dziewczyny stały się wzorem dla wielu kobiet. Zrzucenie kilku kilogramów staje się często początkiem anoreksji, bulimii, kompulsywnego jedzenia lub ortoreksji. Im wcześniej zaburzenie odżywiania zdiagnozuje lekarz, tym większe szanse na całkowite wyleczenie, dlatego tak ważne jest reagowanie już na pierwsze objawy.

Zaburzenia odżywiania zwykle mają podłoże psychologiczne. Chorują najczęściej dziewczyny, które mają problem z samoakceptacją, towarzyszy im zaniżone poczucie własnej wartości. 90-95% chorych to kobiety w wieku 19-30 lat. Zaburzenia odżywiania dotyczą często perfekcjonistów oraz osób, którym dobry wygląd potrzebny jest w pracy: tancerzy, modelek, aktorów. Promowane przez mass media wychudzone dziewczyny stały się wzorem dla wielu kobiet. Zrzucenie kilku kilogramów staje się często początkiem anoreksji , bulimii , kompulsywnego jedzenia lub ortoreksji. Im wcześniej zaburzenie odżywiania zdiagnozuje lekarz, tym większe szanse na całkowite wyleczenie, dlatego tak ważne jest reagowanie już na pierwsze objawy. Anoreksja (jadłowstręt psychiczny) – objawy Nagły spadek wagi. Unikanie regularnych posiłków. Jedzenie w samotności. Liczenie każdej pojedynczej kilokalorii. Postrzeganie siebie jako osoby z nadwagą, pomimo uwag otoczenia o chudej sylwetce. Obsesyjne wykonywanie ćwiczeń. Paniczny strach przed przytyciem. Nieregularny okres, a nawet zanik miesiączki. Wycofanie z kontaktów społecznych. Późniejsze objawy: kruche włosy i paznokcie, żółta, sucha skóra, problemy z wypróżnianiem, anemia, obrzęk stawów, próchnica, intensywne odczuwanie chłodu. Chorobę diagnozuje się, gdy osoba waży co najmniej 15% mniej niż wynosi idealna masa ciała. Bulimia (napady obżarstwa) – objawy Używanie środków przeczyszczających i moczopędnych. Opuchnięta twarz. Nagradzanie się jedzeniem. Obsesyjne czytanie etykiet produktów. Wychodzenie do toalety po posiłku w celu sprowokowania wymiotów. Jedzenie w nocy, kiedy nikt nie widzi. Kradzież żywności, środków przeczyszczających. Intensywne ćwiczenia...

Dziewczyna i jedzenie
Flickr/Daniela Brown/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia
Przyczyny anoreksji, czyli kiedy posiłek staje się problemem
Koleżanka nagle zaczęła chudnąć, początkowo było to niewinne zrzucenie kilku kilogramów, po którym otrzymała wiele komplementów. Później jednak zaczęła wyglądać jak „skóra i kości”, wycofała się z życia towarzyskiego, a zaproszenie jej na wspólny obiad graniczyło z cudem. Tak powstaje anoreksja – jedna z najpoważniejszych zaburzeń odżywiania.

Koleżanka nagle zaczęła chudnąć, początkowo było to niewinne zrzucenie kilku kilogramów, po którym otrzymała wiele komplementów. Później jednak zaczęła wyglądać jak „skóra i kości”, wycofała się z życia towarzyskiego, a zaproszenie jej na wspólny obiad graniczyło z cudem. Tak powstaje anoreksja – jedna z najpoważniejszych zaburzeń odżywiania.   Anoreksja (inaczej nazywana jadłowstrętem psychicznym) prowadzi do poważnego wyniszczenia organizmu, a w skrajnych przypadkach do śmierci. Jest to zaburzenie odżywiania, polegające głównie na odmawianiu sobie posiłków, zwracaniu ich (odmiana bulimiczna) lub na całkowitym wstrzymaniu się od jedzenia. Anoreksja to choroba, która jest trudno zauważalna przez rodzinę i znajomych, bo osoba w szybkim tempie wpada w psychiczne związanie się z „niejedzeniem”, ukrywając swój problem (niekiedy nawet przez wiele miesięcy).   Anoreksja to choroba o zróżnicowanym podłożu, przez co zaobserwować możemy różne przyczyny tej choroby. Co ciekawe, w większości przypadków wcale nie chodzi o zrzucenie kilku kilogramów, ten powierzchowny cel jest przeważnie tylko „czubkiem góry lodowej” faktycznych problemów (przyczyn) anoreksji. Genetyczne przyczyny anoreksji Ryzyko zachorowania na jadłowstręt psychiczny wzrasta, gdy w rodzinie ktoś już cierpiał na zaburzenia odżywiania – rodzice, dziadkowie. Anoreksja jest dziedziczna – mówią jednogłośnie uczeni z Center for Applied Genomics, którzy przeprowadzili badania nad DNA osób z jadłowstrętem. Tendencja przekazywana w genach zwiększa ryzyko wystąpienia anoreksji aż do 50 %. Środowiskowe przyczyny anoreksji Środowisko otaczające dziecko we wczesnym dzieciństwie odciska na podświadomości człowieka...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner