Kamala Harris w Polsce
SAUL LOEB/AFP/East News
Newsy

Kamala Harris w Polsce! Jak została ulubienicą Amerykanów? Kim jest jej mąż i czy ma dzieci? 

Kamala Harris w związku z wojną na Ukrainie przyleciała do Polski! Życie prywatne wiceprezydent USA to scenariusz na film! Jak spełnia swój amerykański sen?

Kamala Harris odbywa wizytę dyplomatyczną w Polsce w związku z wojną na Ukrainie. Wiceprezydent USA spotkała się m.in. z Mateuszem Morawieckim, a głównym tematem rozmów jest oczywiście sytuacja u naszych sąsiadów, ale także wzmocnienie struktur NATO. Kamala Harris jest pierwszą kobietą na stanowisku wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych. Jak została ulubienicą Amerykanów?

Małgorzata Kożuchowska zdradziła swój sposób na idealną figurę: "Nie przepadam za takim totalnym wysiłkiem"

Kamala Harris i jej pochodzenie

„Myślałam o moich małych siostrzenicach, które będą znały tylko jeden świat, w którym kobieta jest wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych, kobieta kolorowa, czarna kobieta, kobieta z rodzicami urodzonymi poza Stanami Zjednoczonymi”, powiedziała Kamala Harris w swoim pierwszym wywiadzie (dla magazynu „Vogue”) tuż po tym, jak się okazało, że zostanie wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych. Jest córką imigrantów z Indii i Jamajki. Jej matka, lekarka i biolożka Shyamala Gopalan Harris, która w 1960 roku wyemigrowała z Indii, swoje życie poświęciła badaniom nad rakiem piersi. Z kolei jej ojciec Donald Harris, Jamajczyk, to profesor ekonomii. Kamala często podkreśla, że przesiąknęła kulturą obojga rodziców. Jako dziecko chodziła zarówno do kościoła czarnych baptystów (przedstawicieli odłamu protestantyzmu), jak i do świątyni hinduistycznej. Jednak mimo że pochodzi z rodziny zamożnych naukowców, to z powodu afrykańsko-azjatyckiego pochodzenia, ciemnej skóry i płci nie pasowała do żadnego środowiska. A z wielu kręgów była wykluczana. Wtedy zdecydowała, że musi być najlepsza, by zmieniać świat dla kobiet. I udało się.

Zobacz także: Agata Duda bohaterką filmiku Joe Bidena krytykującym Trumpa! Wideo z jej wpadką jest hitem sieci w USA!

 

Kamala Harris i początki kariery politycznej 

Harris studiowała nauki polityczne i ekonomię na Uniwersytecie Howarda w Waszyngtonie, a potem prawo w San Francisco. Ale nie chciała zostać prawniczką jak jej młodsza siostra Maya. Po aplikacji w 1990 roku rozpoczęła karierę prokuratora.

„Postanowiłam, że zostanę częścią tego systemu i dzięki temu nie będę musiała prosić o pozwolenie, by zmieniać to, co musi zostać zmienione”, mówiła o swojej decyzji w wywiadzie dla „New York Timesa”.

W 2003 roku została pierwszą kobietą wybraną na prokuratora okręgowego w San Francisco. A w 2011 roku jako pierwszą kobietę powołano ją na urząd prokuratora generalnego Kalifornii. Była także pierwszą osobą na tym stanowisku, która miała inny kolor skóry niż biały. W 2016 roku została wybrana na senatora stanu Kalifornia z ramienia Partii Demokratycznej i rozpoczęła kampanię prezydencką. Nieprzychylne sondaże oraz brak funduszy sprawiły jednak, że po roku się wycofała. Wtedy zadzwonił jej przeciwnik polityczny Joe Biden i zaproponował połączenie sił. I mimo że ponoć oboje nie darzyli się szczególną sympatią, to byli sobie potrzebni. Harris zapewniła Joemu Bidenowi, obecnemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych, setki tysięcy głosów kobiet, Afroamerykanów, Azjatów, Hindusów. I dzięki temu została drugą najważniejszą osobą w USA.

Kamala Harris i Joe Biden podczas kampanii
MANDEL NGAN/AFP/East News

Kamala Harris zmienia świat

Kamala żałuje, że jej mama nie doczekała zaprzysiężenia córki na wiceprezydenta Ameryki. Shyamala poznała pochodzącego z Jamajki studenta Donalda w Berkeley. Byli młodymi aktywistami i mijali się na marszach w obronie praw obywatelskich. Miłość pokonała różnice kulturowe. Pobrali się. Gdy Kamala miała siedem lat, małżeństwo jej rodziców się rozpadło: oboje obronili doktoraty i pracowali na różnych uczelniach w kraju. Harris razem z młodszą siostrą zostały z mamą, a kontakty z tatą się urwały. Po rozwodzie Shyamala jeszcze bardziej się starała, by córki angażowały się w ważne sprawy i nie czekały, aż ktoś za nie zmieni świat.

„Kiedy ciotka Kamala i moja mama były młode i wracały do domu ze szkoły, i narzekały, że coś jest niesprawiedliwe, moja babcia mówiła: "Nie siedź i nie narzekaj, tylko zrób coś", opowiadała w jednym z przemówień siostrzenica Kamali, Meena Harris.

Ojciec wiceprezydent USA, dziś profesor ekonomii na Uniwersytecie Stanforda, wyznał, że stosunki z jego córkami „zatrzymały się nagle w 1972 roku”. W swoim felietonie z 2018 roku przyznał, że nadal uważa się za ich ojca, ale relacje rodzinne nigdy się nie ociepliły. Kiedy w jednym z wywiadów Kamala zażartowała na temat palenia marihuany i jamajskiego dziedzictwa, jej ojciec poczuł się urażony. W mediach wyjaśnił, że takie wypowiedzi tylko utrwalają stereotyp Jamajczyków, i skrytykował córkę. Mama Kamali zmarła na raka okrężnicy 11 lutego 2009 roku. Do końca wspierała to, czemu poświęciła życie – poprosiła, by na pogrzeb ludzie nie przynosili kwiatów, tylko przekazali darowiznę na rzecz organizacji walczącej z rakiem piersi. Po nabożeństwie Kamala rozrzuciła jej prochy nad Oceanem Indyjskim.

Kamala Harris - kim jest?
AP/Associated Press/East News

Rodzina Kamali Harris 

Choć w każdym wywiadzie Harris podkreśla, jak ważna dla niej jest rodzina, sama długo jej nie założyła. Wyszła za mąż w 2014 roku za rozwiedzionego prawnika żydowskiego pochodzenia Douga Emhoffa ( 56 ). Wcześniej była w kilku związkach. Gdy miała 29 lat, spotykała się z przyszłym burmistrzem San Francisco, 60-letnim Williem Brownem, który od lat był w separacji z żoną. Po latach Brown napisał, że będąc w związku z Kamalą, pomógł jej ruszyć z karierą polityczną, i w ten sposób oskarżył ją o robienie kariery przez łóżko. Później Harris spotykała się z prezenterem telewizyjnym Montelem Williamsem. Ale naprawdę zakochała się w wieku 49 lat, kiedy była zapracowaną bezdzietną singielką bez większych widoków na rodzinę. Poznali się z Dougiem w 2013 roku na randce w ciemno zaaranżowanej przez znajomych.

„Jestem za stary na gry. Naprawdę cię lubię”, napisał jej Emhoff zaraz po kolacji i wysłał swój kalendarz.

Romantycznie? Odpowiadając na mail, Harris dołączyła swój kalendarz, by mogli znaleźć wspólny wolny dzień. Po roku się pobrali. Mąż Kamali na czas pełnienia przez żonę nowych obowiązków zawiesił swoją karierę prawniczą. Zyskał popularność jako „drugi dżentelmen” – to hasło zostało już oficjalnie zanotowane w amerykańskim słowniku. „Może jestem pierwszy, ale nie będę ostatni”, napisał na Twitterze Doug Emhoff. Szybko zdobył sympatię i ma swoich fanów, którzy chętnie robią sobie z nim zdjęcia. Po ślubie Kamala została macochą jego dzieci: 20-letniej Elli i 26-letniego Cole’a. Wspólnie ustalili, że będzie dla nich „Mamolą”. To gra słów i połączenie imienia „Kamala” i „MOM-me-lah”, co w jidysz oznacza „małą mamę”.

Zobacz także: Rihanna w środku nocy kupuje ubranka dla dziecka w luksusowym butiku!

Kamala Harris z mężem
Liewig Christian/ABACA/Abaca/East News

Nie zawsze idealna

Wyborcy Harris cenią ją za walkę z rasizmem oraz o prawa kobiet, w tym prawo do aborcji, a także za wspieranie społeczności LGBTQ+. Wiceprezydent budzi kontrowersje. Postulowała, by rodzicom notorycznych wagarowiczów wymierzać karę nawet roku więzienia. Przeciwnicy Kamali wytykają jej niekonsekwencję. Harris opowiada się przeciwko karze śmierci, mimo to jako prokurator generalna Kalifornii zobowiązała się jej bronić. Nawoływała do delegalizacji broni, a okazało się, że sama ją posiada. Media zarzuciły jej, że jako gubernator mało rzetelnie zajęła się oskarżeniami o przestępstwa seksualne popełnione na dzieciach przez duchownych Kościoła katolickiego. Jednak już widać, że wiceprezydent stała się ulubienicą Ameryki. Sama Harris nie ukrywa, że ma apetyt na więcej, bo Joe Biden zapowiedział, że nie będzie ponownie starał się o urząd prezydenta, więc naturalną kandydatką będzie właśnie ona…

Zobacz także: Po śmierci żony i córeczki Joe Biden chciał się rzucić z mostu! Potem choroba zabrała mu syna... Niezwykła historia nowego prezydenta USA

Kamala Harris w Polsce, z Mateuszem Morawieckim
Pawel Wodzynski/East News

Joe Biden, prezydent elekt USA
East News
Newsy
Po śmierci żony i córeczki Joe Biden chciał się rzucić z mostu! Potem choroba zabrała mu syna... Niezwykła historia prezydenta USA 
Po śmierci żony i córeczki Joe Biden chciał się rzucić z mostu! Potem choroba zabrała mu syna... Niezwykła historia prezydenta USA.

Podobieństwo do biblijnego Hioba nasuwa się samo – Joe Biden, okrutnie doświadczony przez los, nigdy nie stracił wiary w Boga, rodzinę i w siebie samego. A historia jego drogi Joego Bidena do Białego Domu brzmi jak biblijna przypowieść, choć z amerykańskim happy endem. Już 20 stycznia Biden zostanie zaprzysiężony na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych.  Jego świat runął wiele razy, ale dziś Joe Biden (77 l.) jest na szczycie. Mimo piekielnie trudnej kampanii i tego, co nastąpiło po niej, pokonał w wyborach na prezydenta USA Donalda Trumpa. To, czego dokonał, wielu wydawało się niemożliwe. Nie tylko z uwagi na Trumpa, po którym - jak potwierdziły ostatnie dni - można spodziewać się wszystkiego. Biden wygrał wybory w dramatycznym momencie – kraj jest rozdarty niemal na pół, do tego walczy z pandemią, która w USA pochłonęła już niemal 400 tysięcy osób. Najtrudniejsze było nie tyle przekonanie Amerykanów, że Stany potrzebują zmian, ale udowodnienie, że to on, Joe Biden, potrafi ich dokonać. Jego życie jest najlepszym dowodem, że jest w stanie to zrobić. Kiedy Biden mówi, że rozumie pokrzywdzonych przez los Amerykanów, ma naprawdę mocne argumenty. Bo niewiele osób los doświadczył tak dotkliwie jak jego.  Jąkającego się Bidena nazywali w szkole „Bye-Bye” Joe Joe od dziecka wiedział, co znaczy określenie „trudy życia”. Dorastał w Scranton w Pensylwanii, z braćmi Francisem i Jamesem oraz siostrą Valerie. Jego ojciec Joseph senior długo próbował wyjść na prostą po kilku nietrafionych biznesach, niestety bez skutku. W końcu zabrał żonę Catherine i dzieci do Wilmington w stanie Delaware, gdzie dostał pracę jako sprzedawca samochodów. Rodzina musiała się pomieścić w niewielkim domu, Joe i jego dwa bracia dzielili pokój z wujkiem Edwardem, którego nazywali „Boo-Boo”, bo się jąkał. Problem z...

Agata Duda Joe Biden
East News
Newsy
Agata Duda bohaterką filmiku Joe Bidena krytykującym Trumpa! Wideo z jej wpadką jest hitem sieci w USA!
Agata Duda bohaterką filmiku Joe Bidena krytykującym Trumpa! Wideo z jej wpadką jest hitem sieci w USA!

Joe Biden podczas kampanii prezydenckiej opublikował na Twitterze filmik, w którym wprost krytykował Donalda Trumpa . Okazuje się, że znalazła się w nim  Agata Duda . Teraz, kiedy Joe Biden został 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych to nagranie stało się hitem sieci, a w Polsce pojawienie się w nim Pierwszej Damy RP jest szeroko komentowane. Nie uwierzycie, jaka scena pojawiła się w nagraniu... Wejdź tutaj po modę dla eleganckich kobiet i zgarnij do Modivo kody rabatowe . Agata Duda w filmiku Joe Bidena krytykującym Trumpa Walka o fotel prezydencki w USA między Donaldem Trumpem a Joe Bidenem była bardzo zacięta. Już wiadomo, że to kandydat Demokratów wygrał wybory, a Internautom udało się dotrzeć do filmiku, w którym nowy prezydent krytykuje rządy Donalda Trumpa i co zaskakujące, znalazła się w nim Agata Duda. Świat śmieje się z prezydenta Trumpa. Oni widzą go takim, jakim jest naprawdę - niebezpiecznie niekompetentny i niezdolny do międzynarodowego przywództwa. Nie możemy dać mu kolejnych czterech lat na stanowisku przywódcy - czytamy w poście opublikowanym pod słynnym już nagraniem. Na nagraniu została przypomniana głośna wpadka Pierwszej Damy, która podczas wizyty amerykańskiej pary prezydenckiej najpierw przywitała się z Melanią Trump pomijając ówczesnego prezydenta USA! To wydarzenie było szeroko komentowane, a teraz znów jest hitem Internetu. Zobacz także:  WPADKA Agaty Dudy podczas wizyty w USA! To wideo to już hit sieci! Zobaczcie sami! Ważna scenka z Agatą Dudą w roli głównej pojawia się w 25. sekundzie filmu : The world is laughing at President Trump. They see him for what he really is: dangerously incompetent and incapable of world leadership. We cannot give him four more years as commander in chief. pic.twitter.com/IR8K2k54YQ — Joe...

Melania Trump
East News
Newsy
To się nazywa odchodzić z klasą, czyli pożegnalne kreacje Melanii Trump 
To się nazywa odchodzić z klasą, czyli pożegnalne kreacje Melanii Trump 

O ile odejście prezydenta Donalda Trumpa wzbudza mnóstwo kontrowersji, o tyle jego żona Melania pokazała jak odchodzić z klasą. Ustępująca pierwsza dama USA w dni zaprzysiężenia nowego prezydenta Joe Bidena pokazała się w dwóch świetnych kreacjach, wygłosiła też mowę, która wywołała żywe reakcje nawet w samej rodzinie Trumpów. Jak wyglądała? Zobacz także:   Po śmierci żony i córeczki Joe Biden chciał się rzucić z mostu! Potem choroba zabrała mu syna... Niezwykła historia nowego prezydenta USA  Ostatnie kreacje pierwszej damy Melanii Trump O ile odejście Donalda Trumpa nie zapisze się najlepiej w politycznej historii USA - ustępujący prezydent nie pojawił się na inauguracji następcy, o zamieszkach kilka dni wcześniej nie wspominając - to trzeba przyznać, że jego żona odchodzi z klasą. Liczni wielbiciele stylu Melanii z pewnością nie zawiedli się i tym razem.  Żona byłego już prezydenta Stanów Zjednoczonych pojawiła się u boku męża w Bazie Andrews (w stanie Marylad) w eleganckim czarnym żakiecie od Chanel, w ciemnyhh okularach, z wartą 70 tys. dolarów torebką Hermes Birkin.. Pożegnała się z zebranymi dziękując i mówiąc o miłości. Stacje telewizyjne pokazały jak w czasie jej krótkiego przemówienia córka prezydenta - Ivanka ocierała łzę. Według "Daily Mail" torebka, która miała w ręku, warta jest 70 tys. dolarów. To daje grubo ponad 200 tys. zł! Ale ostatni raz w roli pierwszej damy Melania Trump pokazała się wysiadając z samolotu na Florydzie, gdzie poleciała wraz z mężem. To zobaczyliśmy ją w eleganckiej sukience w geometryczne wzory. Która kreacja podoba Wam się bardziej?

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik