kobieta trzymająca w dłoniach tabletkę
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Zawody, które wielu osobom mogą wydać się dziwne

Najdziwniejsze zawody to te, które są mało popularne lub te, które wzbudzają swoją nazwą lub zakresem obowiązków wiele kontrowersji.

Najdziwniejsze zawody to te, które są mało popularne lub te, które wzbudzają swoją nazwą lub zakresem obowiązków wiele kontrowersji.

 

Co może świadczyć o „stopniu udziwnienia” zawodu? Może zaciekawienie mediów, może kontrowersja związana z nazwą, a może zaskoczenie osób, które pierwszy raz słyszą o dziwnym zawodzie.

Konstruktor zamków z piasku

Głośno było w mediach o zrealizowanym pomyśle na unijną dotację. Bezrobotny konserwator zabytków wpadł na dochodowy pomysł, napisał biznesplan i oficjalnie stał się budowniczym zamków z piasku na kołobrzeskiej plaży. Jego wspaniałe budowle stały się szybko atrakcją turystyczną i spacerowicze chętnie fotografowali się na tle budowli pomysłowego przedsiębiorcy.

Model w trumnie

Nie wiadomo, czy rzekoma oferta pracy jednego z wrocławskich zakładów pogrzebowych była żartem, czy nie, ale sama wizja tak kontrowersyjnego zawodu jak model w trumnie, wzbudziła wiele emocji. Praca polegała na leżeniu w trumnie nieruchomo przez 6 godzin. Za dzień takiej pracy można było otrzymać 150 zł.

Mąż na godziny

W ofercie męża na godziny można znaleźć fachową pomoc przy drobnych naprawach domowych, czy pomalowaniu mieszkania. Zaskoczeniem dla samych twórców idei był fakt, iż nie tylko kobiety korzystają z pomocy męża na godziny, okazuje się, że równie chętnie z jego usług korzystają mężczyźni.

Żona na godziny

Rozszerzona oferta pomysłowego przedsiębiorcy od „męża na godziny” dotyczy też żony do wynajęcia. Pomoc żon na godziny jest rozliczana na nieco innych zasadach, bo często dotyczy dłuższych zleceń – opieki nad dzieckiem albo pomocy przy sprzątaniu.

Modelka dłoni

Wymaganiem dla modelki dłoni jest posiadanie proporcjonalnych i zadbanych dłoni oraz schludnych paznokci. Modelka użycza swoich rąk, aby reklamować na przykład biżuterię. A o codziennych obowiązkach związanych z narażaniem dłoni na szkodliwe działanie różnych czynników może albo zapomnieć, albo wykonywać je wyłącznie w ochronnych rękawiczkach.

Duch Bieluch

Chełmskie Podziemia Kredowe to ciekawa atrakcja turystyczna we wschodniej Polsce. Aby utrzymać turystów w ryzach i nie pozwolić im na zabłądzenie w krętych podziemnych korytarzach, podziemia zatrudniają Ducha Bielucha. Duch trochę straszy, trochę opowiada i co najważniejsze – pozwala pomyśleć życzenie, które dzięki wizycie w podziemiach ma szansę się spełnić.

kalkulator i obliczenia biznesowe
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Biznes w domu: pomysł na własną firmę
Zarabianie w domu i prowadzenie tam swojego własnego biznesu wbrew pozorom nie jest takie skomplikowane. Najważniejsze żeby profil działalności odpowiadał potrzebom rynku. Wśród zajęć, które możliwe są do wykonywania w domu można wyróżnić między innymi: rękodzieło, korepetycje, chałupnictwo, księgowość, copywriting.

Zarabianie w domu i prowadzenie tam swojego własnego biznesu wbrew pozorom nie jest takie skomplikowane. Najważniejsze żeby profil działalności odpowiadał potrzebom rynku. Wśród zajęć, które możliwe są do wykonywania w domu można wyróżnić między innymi: rękodzieło, korepetycje, chałupnictwo, księgowość, copywriting.   Zaletą jednoosobowej działalności gospodarczej jest fakt, iż pod względem prawnym jest to najprostsza forma prowadzenia działalności. Wadą natomiast to, że przedsiębiorca za wszelkie zobowiązania odpowiada całym swoim majątkiem. Potencjalne problemy Początkujący przedsiębiorca musi liczyć się z wieloma wyzwaniami: zachowaniem równowagi pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym, nieustanną pogonią za klientami lub odbiorcami produktów czy usług, oceną ryzyka zadłużenia, jeśli firma wymagać będzie większych nakładów, kontrolami z urzędu skarbowego, licznymi wątpliwościami w kwestiach księgowych i prawnych itd. Jedyną osobą ponoszącą pełną odpowiedzialność za powodzenie przedsięwzięcia w jednoosobowej działalności gospodarczej jest jej właściciel. Poznanie rynku Można rozejrzeć się dookoła i sprawdzić, czego ludziom w bliższym (lub dalszym) otoczeniu nadal brakuje, albo można udoskonalić już istniejące produkty czy usługi. Decyzja o założeniu działalności powinna być poprzedzona po pierwsze rozmowami z już funkcjonującymi w podobnej branży przedsiębiorcami, a po drugie nieformalnymi rozmowami z potencjalną grupą odbiorców usług czy produktów , które przyszły przedsiębiorca planuje oferować. Jest to świetny moment, aby wykorzystać swoją już istniejącą sieć kontaktów lub aby stworzyć nową i przygotować grunt pod przyszłe działania. Bilans własnych zasobów Zastanawiając się nad własnymi możliwościami, trzeba wziąć pod uwagę wiedzę fachową, zainteresowania, umiejętności czy...

kobieta nad stertą papierów
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Kto i kiedy może odmówić pracy w godzinach nocnych?
Kobiety w ciąży, młodociani, osoby niepełnosprawne i rodzice dzieci do lat 4 – to grupy, które mają szczególne uprawnienia dotyczące pracy w godzinach nocnych.

Kobiety w ciąży, młodociani, osoby niepełnosprawne i rodzice dzieci do lat 4 – to grupy, które mają szczególne uprawnienia dotyczące pracy w godzinach nocnych.   Pracownik ma obowiązek wykonywać swoją pracę w miejscu i czasie wskazanym przez pracodawcę. Jednak są pewne grupy, które są przepisami prawa chronione i albo w ogóle nie mogą być zatrudniane w nocy, albo mogą, ale nie muszą zgodzić się na pracę w tym czasie. Praca w godzinach nocnych, czyli kiedy? Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy (zobacz tekst ustawy ) praca w porze nocnej dotyczy godzin pomiędzy 21.00 a 7:00. Za osobę pracującą w porze nocnej Kodeks pracy uznaje pracownika, który przynajmniej trzy godziny swojej pracy wykonuje pomiędzy godziną 21:00 a 7:00 lub którego czas pracy co najmniej w ¼ przypada na porę nocną (art. 1517 § 1-2). Pracownicy pod szczególną ochroną Kobiety w ciąży. Zgodnie z artykułem 1781 Kodeksu pracy w sytuacji, gdy pracownica zatrudniona w porze nocnej udokumentuje zaświadczeniem lekarskim , iż jest w ciąży, pracodawca zobowiązany jest zmienić rozkład czasu jej pracy, tak, aby mogła wykonywać swoje obowiązki poza godzinami nocnymi. Jeśli jest to niemożliwe, powinien powierzyć pracownicy wykonanie innej pracy w godzinach dziennych. A jeśli nie ma również takiej możliwości, wówczas pracodawca zobowiązany jest na czas niezbędny zwolnić pracownicę z obowiązku świadczenia pracy , przy czym zachowuje ona nadal prawo do wynagrodzenia. Co ciekawe, nawet jeśli ciężarna chce pracować w godzinach nocnych, prawo na to nie pozwala.   Osoby młodociane. Kodeksu pracy określa osoby młodociane jako te, które ukończyły 16 lat, a nie przekroczyły 18 lat. Zgodnie z artykułem 203 Kodeksu pracy pracodawca nie może zatrudniać młodocianych w porze nocnej , przy czym pora nocna tutaj oznacza godziny od 22:00 do 6:00. Nie zależy to od decyzji pracownika – praca...

Jaki żwirek dla kota wybrać? Rodzaje żwirków
© Andrey Kuzmin/Adobe Stock
Styl życia
Jaki żwirek dla kota wybrać? Rodzaje żwirków
Żwirek dla kota to konieczność dla każdej osoby chcącej posiadać to zwierzę w domu, zwłaszcza w małym mieszkaniu. Owszem, do kuwety można nasypać też zwykłego piasku, jednak nie jest to zbyt praktyczne rozwiązanie.

Żwirek dla kota to konieczność dla każdej osoby chcącej posiadać to zwierzę w domu, zwłaszcza w małym mieszkaniu. Owszem, do kuwety można nasypać też zwykłego piasku, jednak nie jest to zbyt praktyczne rozwiązanie.   Zamiłowanie kotów do czystości jest powszechnie znane. Dotyczy ono także kwestii korzystania z kuwety. Długo nieposprzątana kuweta zmusi mruczka do oddawania swojej potrzeby w innym miejscu. Mimo że w naturze koty korzystają z piasku, to w mieszkaniu kompletnie się on nie sprawdza. Czemu żwirek a nie zwykły piasek? Podstawową funkcją żwirków jest pochłanianie brzydkich zapachów , a koci mocz należy do naprawdę bardzo intensywnych - nawet jeśli zwierzę jest wykastrowane. Zwykły piasek trzeba wymieniać bardzo często i w całości. W przypadku żwirku wyrzuca się jedynie zużytą część. Łatwo, szybko, przy pomocy łopatki. Ze względu na swoje właściwości żwirek pozwala kotu na korzystanie z kuwety kilkukrotne bez konieczności każdorazowego sprzątania, choć to uzależnione jest także od charakteru pupila. Nic natomiast się nie stanie, jeśli posprzątamy po jakimś czasie. Stosując żwirek, nie spotka nas niemiły zapach po wejściu do domu z pracy. Ale jaki żwirek wybrać? Żwirki bentonitowe Żwirek to bardzo indywidualna sprawa i nie chodzi wcale o upodobania właściciela. Twój kot może nie tolerować danego zapachu czy materiału, z którego jest zrobiony żwirek, (dany rodzaj może go np. uczulać). Zatem jeśli jeden z poniższych rodzajów nie będzie dla niego odpowiedni, wypróbuj inny. Najpopularniejsze są żwirki bentonitowe . Wyglądają jak jasny żwir. Formułuje on z moczu kulki, które łatwo łopatką oddzielić od pozostałej części żwirku. Ich zalety to: dobre pochłanianie zapachów, wydajność, przystępna cena.   Wybierając ten rodzaj,...

Nasze akcje
Newsy

Nowoczesny wymiar kobiecości? Manifestuj go zapachem!

Partner
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner