Radzenie sobie z krytyką wymaga spokoju oraz świadomości swoich atutów i mankamentów. Na początku należy rozpoznać przedmiot negatywnej opinii i spróbować obiektywnie ocenić, czy jest on zasadny. W żadnym przypadku nie należy dać ponieść się emocjom. Najlepszym sposobem na dojrzałe zniesienie krytyki jest przyznanie się do błędu, wyciągnięcie wniosków i praca nad sobą. Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie popularnych technik radzenia sobie z krytyką: mgły i potwierdzenia negatywnego.

Reklama

Wyróżnia się dwa podstawowe typy krytyki: konstruktywną i destruktywną. Celem pierwszej z nich jest wytknięcie błędów i pouczenie, które ma wywołać pozytywny skutek w przyszłości. Natomiast krytyka destruktywna najczęściej przyjmuję formę bezprzedmiotowej negatywnej opinii, którą zadaje się w celu zranienia drugiego człowieka.

  • Nie przejmuj się każdą krytyką

Gdy człowiek staje się obiektem personalnej krytyki, powinien spróbować ocenić czy osoba, która ją wymierza ma do tego podstawy. Często niepochlebne opinie wydaje się pod wpływem negatywnych emocji i ich przyczyna może być błaha, np. zły humor lub problemy rodzinne krytykanta. Niekiedy przyczyną bezprzedmiotowych uwag może być również antypatia do drugiej osoby. Tego typu krytykę najlepiej ignorować i nie wdawać się w dyskusje.

  • Nie daj się ponieść negatywnym emocjom

Niezawodnym sposobem na radzenie sobie z krytyką jest zachowanie spokoju i wysłuchanie negatywnej opinii na swój temat. Impulsywna reakcja może doprowadzić do zaostrzenia konfliktu oraz wywołać agresywną reakcję. Przyjęcie spokojnej postawy jest zachowaniem dojrzałym i może zostać docenione w oczach osoby wystawiającej zarzuty.

Zobacz także
  • Umiej przyznać się do popełnienia błędu

Umiejętność przyznania się do błędów jest bardzo ważna w kontekście pracy nad swoimi wadami i budowania poczucia własnej wartości. Jeśli krytyka jest uzasadniona, nie warto wysuwać kontrargumentów, tylko zgodzić się z osobą, wystawiającą niepochlebną opinię i obiecać poprawę.

  • Wyciągaj wnioski z krytyki

Krytyka konstruktywna jest pouczeniem, z którego osoba krytykowana powinna wyciągnąć wnioski. Zazwyczaj zawiera ona wskazówki dotyczące przyszłego postępowania. W takiej sytuacji warto podziękować za wszelkie uwagi, poprosić o wyrozumiałość i obiecać pracę nad zachowaniem, które stało się przedmiotem krytyki.

  • Stosuj techniki radzenia sobie z krytyką: mgła i potwierdzenie negatywne

Gdy wyżej wymienione sposoby nie sprawdzają się w praktyce, warto zastosować profesjonalne techniki radzenia sobie z krytyką. Wśród nich należy wymienić mgłę i potwierdzenie negatywne. Pierwsza z metod polega na przyznaniu częściowej racji krytykantowi przy jednoczesnym odrzuceniu większości stawianych zarzutów. Technika ta jest dobrym rozwiązaniem przy niekonstruktywnej krytyce. Drugą metodą jest potwierdzenie negatywne, przy którym niezbędne jest wysokie poczucie wartości. Polega ono na odrzuceniu negatywnych emocji i przyznaniu całkowitej racji osobie wystawiającej zarzuty.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama