krytykowana kobieta
©contrastwerkstatt/fotolia
Styl życia

Konstruktywna krytyka, czyli kanapkowy feedback

Konstruktywna krytyka opiera się na feedbacku – informacji zwrotnej, dzięki której adresat dowiaduje się, co powinien poprawić w swoim zachowaniu. Kanapkowy feedback umożliwia przekazanie swoich uwag bez zepsucia relacji interpersonalnych. „Mięsko”, czyli „nagana” powinna znaleźć się w środku wiadomości (stąd analogia do kanapki).

Konstruktywna krytyka opiera się na feedbacku – informacji zwrotnej, dzięki której adresat dowiaduje się, co powinien poprawić w swoim zachowaniu. Kanapkowy feedback umożliwia przekazanie swoich uwag bez zepsucia relacji interpersonalnych. „Mięsko”, czyli „nagana” powinna znaleźć się w środku wiadomości (stąd analogia do kanapki).

Metoda kanapki (ang. feedback sandwich)

Metoda kanapki polega na przekazaniu tego, co dana osoba zrobiła źle w środku wypowiedzi – poprzedzonej i zakończonej pochwałą. Feedback sandwich składa się z trzech elementów:

  • Drobna pochwała – powinna być to szczera, ogólna uwaga na temat zachowania danej osoby, np. „Gratulacje – wiem, że długo przygotowywałeś się do tego wystąpienia”.

Rzecz, którą należy poprawić – w tym miejscu należy wskazać element, z którego nie jesteśmy zadowoleni wraz ze wskazaniem, jakie pozytywne skutki wniesie ta zmiana. Przykłady:

  • zamiast mówić „ciągle spóźniasz się do pracy”, lepiej sformułować uwagę w następujący sposób – jeśli będziesz przychodzić do pracy na czas, na pewno wyrobimy się z projektem, dzięki czemu możemy zyskać stałego klienta”;
  • zamiast - „fatalnie wyszło ci to wystąpienie”, powiedz - „jeśli popracujesz nad gestykulacją, słuchacze będą cię odbierać jako bardziej otwartego”.

Drobna pochwała – zakończ ogólną pozytywną uwagą, np. „generalnie, poszło ci bardzo dobrze”.

 

Pochwały nie powinny być przesadzone, aby druga osoba zdała sobie sprawę, że przede wszystkim zależy nam na zmianie jakiegoś zachowania.

Konstruktywny feedback – rady dodatkowe

Umiejętność udzielania konstruktywnej krytyki przydaje się zarówno w pracy, jak i w domu. Należy pamiętać o kilku dodatkowych wskazówkach:

  • Nie daj się ponieść emocjom – nie krzycz.
  • Opieraj się na faktach, nie na opiniach.
  • Odnoś się do aktualnej sytuacji.
  • Nie oceniaj.
  • Mów konkretnie.

Aktywnie słuchaj.


Kobieta stoi przy tablicy z markerem w ręku.
©contrastwerkstatt/Fotolia.com
Styl życia
Jak znosić krytykę? – Niezawodne sposoby radzenia sobie z bezpodstawną i konstruktywną krytyką
Radzenie sobie z krytyką wymaga spokoju oraz świadomości swoich atutów i mankamentów. Na początku należy rozpoznać przedmiot negatywnej opinii i spróbować obiektywnie ocenić, czy jest on zasadny. W żadnym przypadku nie należy dać ponieść się emocjom. Najlepszym sposobem na dojrzałe zniesienie krytyki jest przyznanie się do błędu, wyciągnięcie wniosków i praca nad sobą. Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie popularnych technik radzenia sobie z krytyką: mgły i potwierdzenia negatywnego.

Radzenie sobie z krytyką wymaga spokoju oraz świadomości swoich atutów i mankamentów. Na początku należy rozpoznać przedmiot negatywnej opinii i spróbować obiektywnie ocenić, czy jest on zasadny. W żadnym przypadku nie należy dać ponieść się emocjom. Najlepszym sposobem na dojrzałe zniesienie krytyki jest przyznanie się do błędu, wyciągnięcie wniosków i praca nad sobą. Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie popularnych technik radzenia sobie z krytyką: mgły i potwierdzenia negatywnego.   Wyróżnia się dwa podstawowe typy krytyki: konstruktywną i destruktywną. Celem pierwszej z nich jest wytknięcie błędów i pouczenie, które ma wywołać pozytywny skutek w przyszłości . Natomiast krytyka destruktywna najczęściej przyjmuję formę bezprzedmiotowej negatywnej opinii, którą zadaje się w celu zranienia drugiego człowieka. Nie przejmuj się każdą krytyką   Gdy człowiek staje się obiektem personalnej krytyki , powinien spróbować ocenić czy osoba, która ją wymierza ma do tego podstawy. Często niepochlebne opinie wydaje się pod wpływem negatywnych emocji i ich przyczyna może być błaha, np. zły humor lub problemy rodzinne krytykanta. Niekiedy przyczyną bezprzedmiotowych uwag może być również antypatia do drugiej osoby. Tego typu krytykę najlepiej ignorować i nie wdawać się w dyskusje. Nie daj się ponieść negatywnym emocjom Niezawodnym sposobem na radzenie sobie z krytyką jest zachowanie spokoju i wysłuchanie negatywnej opinii na swój temat. Impulsywna reakcja może doprowadzić do zaostrzenia konfliktu oraz wywołać agresywną reakcję. Przyjęcie spokojnej postawy jest zachowaniem dojrzałym i może zostać docenione w oczach osoby wystawiającej zarzuty. Umiej przyznać się do popełnienia błędu Umiejętność przyznania...

Elegancko ubrana kobieta dyskutuje z mężczyzną nad ważynym projektem w pracy.
©21. Anton Gepolov/Fotolia.com
Styl życia
Zjawisko szklanego sufitu utrudnia kobietom awans zawodowy
Zjawisko szklanego sufitu, określane również mianem ruchomych schodów, jest niewidzialną barierą, utrudniającą kobietom awans zawodowy. Związane jest ono ze stereotypowymi rolami społecznymi: matki i gospodyni domowej. Dobrym sposobem na „rozbicie” szklanego sufitu jest uwierzenie w swoje możliwości i zbudowanie wysokiego poczucia własnej wartości poprzez rozwój osobisty. Warto zainteresować się szkoleniami podnoszącymi kwalifikację oraz programami coachingowymi.

Zjawisko szklanego sufitu, określane również mianem ruchomych schodów, jest niewidzialną barierą, utrudniającą kobietom awans zawodowy. Związane jest ono ze stereotypowymi rolami społecznymi: matki i gospodyni domowej. Dobrym sposobem na „rozbicie” szklanego sufitu jest uwierzenie w swoje możliwości i zbudowanie wysokiego poczucia własnej wartości poprzez rozwój osobisty. Warto zainteresować się szkoleniami podnoszącymi kwalifikację oraz programami coachingowymi.   Utrudnianie awansu zawodowego ze względu na płeć jest niezgodne z prawem. Dyskryminacja kobiet jest bardzo często spotykana na rozmowach kwalifikacyjnych , na których padają pytana o: stan cywilny, posiadanie dzieci oraz plany dotyczące przyszłego życia rodzinnego. Pracodawca lub osoba przeprowadzająca rekrutację nie ma prawa zadawać tego typu pytań. Rozwój osobisty: szkolenia podnoszące kwalifikacje i programy coachingowe Dobrym sposobem na walkę ze zjawiskiem szklanego sufitu jest udowodnienie swoich kompetencji oraz tego, że płeć w żaden sposób nie wpływa na jakość wykonywanej pracy. Można to zrobić biorąc udział w szkoleniach podnoszących kwalifikacje . Dobrym rozwiązaniem jest również skorzystanie z programów coachinowych , dzięki którym można poznać siebie i zbudować wysokie poczucie własnej wartości. Sprzeciwianie się seksizmowi i dyskryminacji ze względu na płeć Ważnym aspektem w walce ze zjawiskiem ruchomych schodów jest piętnowanie tego typu zachowań. Dyskryminacja ze względu na płeć i seksizm (pogląd, że mężczyźni są lepsi od kobiet) w miejscu pracy są niezgodne z prawem. Dlatego należy reagować na wszystkie ich przejawy, wśród których można wymienić, m.in.: wyraźne utrudnianie kobietom awansu , zadawanie pytań o sprawy prywatne oraz za przyznawanie kobietom niższego...

Kobieta, której maluje się usta
Image by Lifetimestock.com
Fleszstyle
Makijaż permanentny konturu ust z cieniowaniem ukryje niedoskonały kształt warg
Makijaż permanentny daje wygodę i sprawia, że nawet w ekstremalnych warunkach, jak wizyta na basenie, można wyglądać olśniewająco. Dotyczy to zarówno makijażu trwałego brwi, jak i ust. Niewyraźne albo niekształtne usta można „poprawić”, dzięki wykonaniu w profesjonalnym gabinecie zabiegu o nazwie kontur ust z cieniowaniem.

Makijaż permanentny daje wygodę i sprawia, że nawet w ekstremalnych warunkach, jak wizyta na basenie, można wyglądać olśniewająco. Dotyczy to zarówno makijażu trwałego brwi, jak i ust. Niewyraźne albo niekształtne usta można „poprawić”, dzięki wykonaniu w profesjonalnym gabinecie zabiegu o nazwie kontur ust z cieniowaniem. Makijaż permanentny ust pozwala pozbyć się kompleksów Zbyt małe, wąskie lub niewyraźne usta mogą być przyczyną kompleksów. Natomiast codziennie tuszowanie niedostatków jest czaso- i pracochłonne, a efekty znikają w trakcie dnia – podczas mówienia czy jedzenia. Dlatego warto w takiej sytuacji rozważyć zrobienie konturu ust z cieniowaniem. Efekty utrzymują się nawet przez kilka lat, a wygląd ust jest bardzo naturalny dzięki cieniowaniu. Zabieg polega na wyrysowaniu żądanego kształtu ust i utrwaleniu go przy użyciu maszynki i pigmentu wstrzykiwanego pod skórę. Metoda cieniowania oznacza, że akcentowany jest nie sam kontur, ale i ⅔ warg. Dzięki temu usta wyglądają naturalnie i nie wymagają dodatkowego malowania przed wyjściem. Z efektów będą zadowolone szczególnie te kobiety, które mają słaby naturalny kontur ust lub gdy został on utracony na przykład w wyniku opryszczki wargowej. Kontur ust z cieniowaniem zaleca się też osobom z nierównomiernie rozłożoną czerwienią ust. Zabieg kosztuje od około 1000 do 1200 złotych. Środki ostrożności przed i po wykonaniu makijażu permanentnego ust Makijaż permanentny to zabieg naruszający skórę, dlatego wymaga zachowania ostrożności zwłaszcza po jego wykonaniu. Aby uniknąć wystąpienia opryszczki wargowej, należy przyjmować 3 dni przed zabiegiem i 3 dni po nim leki zwalczające wirusa HSV1. Skóra przed zabiegiem powinna być całkowicie zdrowa, należy wstrzymać się z zabiegiem, jeśli w organizmie jest stan zapalny lub aktywna infekcja. Przeciwwskazaniami do wykonania konturu ust z...

Nasze akcje
Douglas
Styl życia
Największa perfumeria Douglas to miejsce inne niż wszystkie
Współpraca reklamowa
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik