Polskie nadzieje medalowe na igrzyska w Rio 2016
East News
1/13
Polskie nadzieje medalowe na igrzyska w Rio 2016
East News

Którzy z polskich sportowców mają szansę na medal podczas rozpoczynających się w piątek 5 sierpnia igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro? Postanowiliśmy to sprawdzić! Prognozy dla naszej 245-osobowej kadry są optymistyczne. Według analityków ze strony Infostradasports.com Polakom przypadnie w udziale 14 medali (3 złote, 5 srebrnych, 6 brązowych). Gdyby tak się stało, w końcu udałoby się przełamać klątwę 10 medali – właśnie tyle medali przywoziliśmy z trzech ostatnich letnich igrzysk olimpijskich.

My nie lubimy wróżyć z fusów (to sport, wszystko może się zdarzyć), dlatego nie powiemy Wam, ile dokładnie medali zdobędziemy. Trzymamy kciuki, by było ich jak najwięcej i zapraszamy do naszej galerii, w której przedstawiamy polskich sportowców z największymi szansami na olimpijski medal w Rio de Janeiro.

 

Zobacz też: Karol Bielecki chorążym polskiej reprezentacji na Igrzyska w Rio! Zdołał wrócić do sportu po wielkiej tragedii

2/13
Szczęśliwa Anita Włodarczyk z biało-czerwoną flagą
East News

Anita Włodarczyk

 

Tylko kataklizm mógłby odebrać złoty medal tej największej polskiej nadziei na olimpijskie złoto. Anita nie ma sobie równych, a w kole nie przegrała już od dwóch lat! Co więcej, srebrna medalistka poprzednich igrzysk w Londynie może zdobyć aż dwa olimpijskie złota! Jedno na stadionie, a drugie przy zielonym stoliku. Na dopingu przyłapana została bowiem Rosjanka Tatiana Łysenko, z którą Włodarczyk przegrała w Londynie. Jeśli zostałby jej odebrany olimpijski medal, złoto trafiłoby automatycznie do Włodarczyk. Tym samym skompletowałaby złote medale wszystkich największych imprez lekkoatletycznych – jest już wielokrotną złotą medalistką mistrzostw świata i Europy.

Anita Włodarczyk występuje w lekkoatletycznej konkurencji rzutu młotem. Młot to czterokilogramowa kula umieszczona na końcu długiej metalowej linki :). Polka jest rekordzistką świata w tej konkurencji. Najdalej w karierze rzuciła młotem na odległość 81,08 metra.

 

Kurs bukmachera: 1.055 na zwycięstwo Włodarczyk (im niższy kurs tym większe szanse na zwycięstwo). Za postawione 10 złotych można wygrać... 55 groszy.

3/13
Paweł Fajdek
East News

Paweł Fajdek

 

Polscy lekkoatleci zdominowali w ostatnich latach rzut młotem. Tak jak Anita Włodarczyk u kobiet, tak Paweł Fajdek u mężczyzn wydaje się murowanym kandydatem do złotego medalu. Powody? Wystarczy spojrzeć na listę najdłuższych tegorocznych rzutów:

 

Fajdek wyniki 2016
iaaf.org
iaaf.org

 

Najgroźniejszym przeciwnikiem Fajdka wydaje się więc być... on sam. Podczas poprzednich igrzysk spalił wszystkie trzy próby i nie został w ogóle skwalifikowany w konkursie. Dlatego najważniejsze, by dobrze wszedł w olimpijski konkurs i ponad siedmiokilowym (7,26 kg) młotem od razu rzucił jak najdalej i zgodnie z przepisami – podczas rzutu zawodnik nie może wyjść z tzw. koła.

 

Kurs u bukmachera: 1.062 na zwycięstwo Fajdka. Za postawione 10 złotych można wygrać 62 grosze.

4/13
Piotr Małachowski
ons.pl

Piotr Małachowski

 

Zmieniamy konkurencję, ale pozostajemy na lekkoatletycznej rzutni. Rzut dyskiem towarzyszył igrzyskom olimpijskim od zawsze – znajdował się już pośród konkurencji starożytnych igrzysk olimpijskich. W Rio De Janeiro wśród zawodników przystępujących do rzutu dyskiem jest dwóch Polaków: Robert Urbanek i Piotr Małachowski. Małachowski, prywatnie żołnierz Wojska Polskiego ma na medal dużo większe szanse od swojego młodszego kolegi. I choć w sporcie nie ma nic pewnego, to wydaje się, że przynajmniej srebrny medal powinien zawisnąć na szyi Polaka. Powody? Dwa najdłuższe rzuty tego sezonu należą właśnie do Małachowskiego. Najgroźniejszymi rywalami Polaka będą w Rio dwaj bracia z Niemiec: Christoph i Robert Hartingowie. Pomiędzy nimi powinna rozegrać się walka o medale.

 

Kurs u bukmachera: 2.50 na zwycięstwo Małachowskiego. Za postawione 10 złotych można wygrać 25 złotych.

5/13
Polskie nadzieje medalowe na igrzyska w Rio 2016: Adam Kszczot
East News

Adam Kszczot

 

Polscy biegacze na 800 metrów od lat przynoszą nam wiele powodów do radości. Sygnał do szybkiego biegania dał Paweł Czapiewski wyróżniający się na bieżni czupryną i charakterystycznym sposobem biegania (atak z ostatniego miejsca na ostatnim wirażu), a jego sukcesy kontynuują Adam Kszczot i Marcin Lewandowski. I to właśnie ten pierwszy zawodnik typowany jest na medalistę igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. O medal nie będzie łatwo (nigdy nie jest), ale przy odrobinie szczęścia możliwe jest wszystko. Szczególnie że Adam Kszczot jest w formie – niedawno został złotym medalistą mistrzostw Europy.

 

Kurs u bukmachera: 6.50 na zwycięstwo Kszczota. Za postawione 10 złotych można wygrać 65 złotych.

6/13
Maja Włoszczowska
Ula Szczepaniak

Maja Włoszczowska

 

Od lat jedna z najbardziej utytułowanych i najpiękniejszych polskich sportsmenek. Spośród ekipy kolarskiej, którą wysyłamy na igrzyska, to właśnie w występie Mai upatrywane są największe szanse na olimpijski medal. Dla Włoszczowskiej będą to już trzecie igrzyska olimpijskie. W Atenach w 2004 roku była szósta, a w Pekinie (2006) zdobyła srebrny medal. Wyjazd do Londynu uniemożliwiła jej pechowa kontuzja, którą odniosła na zgrupowaniu tuż przed igrzyskami. W tym roku Maja Włoszczowska znów jest w formie, a limit pecha chyba został już przez nią wykorzystany – defekt roweru pozbawił Maję pewnego srebrnego medalu na niedawnych mistrzostwach świata.

 

Kurs u bukmachera: 10.0 na zwycięstwo Włoszczowskiej. Za postawione 10 złotych można wygrać 100 złotych.

7/13
Polskie nadzieje medalowe na igrzyska w Rio 2016: Katarzyna Niewiadoma
East News

Katarzyna Niewiadoma

 

Choć w składzie reprezentacji Polski na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro znajdują się mistrz świata Michał Kwiatkowski i najlepszy góral Tour de France Rafał Majka, to właśnie w Katarzynie Niewiadomej upatruje się szansy na olimpijski medal. Niewiadoma nie jest bez szans zarówno w wyścigu ze startu wspólnego jak i w jeździe na czas. Polka to młoda kolarka (22 lata) i całą karierę ma jeszcze przed sobą, a medal na igrzyskach w Rio z pewnością byłby niespodzianką, ale przecież właśnie to lubimy na igrzyskach najbardziej – niespodziewane medale polskich reprezentantów.

 

Kurs u bukmachera: 25.0 na zwycięstwo w wyścigu szosowym. Za postawione 10 złotych można wygrać 250 złotych. 126.0 na zwycięstwo w jeździe na czas (1.260 złotych wygranej).

8/13
Polskie nadzieje medalowe na igrzyska w Rio 2016: reprezentacja siatkarzy
East News

Siatkarze

 

Gdyby polscy siatkarze utrzymali formę z ostatnich mistrzostw świata rozgrywanych w Polsce – o medal moglibyśmy być spokojni. Jednak od tych dni chwały, w których zostaliśmy najlepszą siatkarską reprezentacją świata minęły już w dwa lata, w trakcie których wiele się zmieniło. Ostatnie wyniki polskiej kadry wskazują na poważną zniżkę formy, a o awans na igrzyska musieliśmy walczyć praktycznie do ostatniej chwili. Udało się i teraz występ Polski to jedna wielka niewiadoma, która może zakończyć się właściwie w każdy możliwy sposób.

Jeśli będzie to złota przygoda, to jeden ze sklepów podobnie jak w trakcie EURO 2016 już zadeklarował, że zwróci pieniądze klientom, którzy dokonają tam zakupów w dniach od 29 lipca do 4 sierpnia.

 

Kurs u bukmachera: 15.0 na zwycięstwo Polski. 150 złotych za "dychę".

9/13
Polskie nadzieje medalowe na igrzyska w Rio 2016: Małgorzata Białecka, Piotr Myszka
East News

Piotr Myszka i Małgorzata Białecka

 

Żeglarstwo to zawsze mocna strona polskiej reprezentacji olimpijskiej. Cztery lata temu zawodnicy w klasie RS:X (w tłumaczeniu na polski: deska z żaglem) Zofia Klepacka i Przemysław Miarczyński zdobyli dla Polski dwa brązowe medale, a teraz w Rio de Janeiro kandydatami do walki o medale w tej samej klasie są Piotr Myszka i Małgorzata Białecka. Oboje są tegorocznymi mistrzami świata w swojej kategorii i nic nie stoi na przeszkodzie, by w Rio de Janeiro powtórzyli swoje sukcesy. Pozostaje więc jedynie trzymać kciuki za pomyślne wiatry, bo w żeglarstwie to chyba nawet ważniejsze od dobrej formy.

 

Kurs u bukmachera: 6.50 na zwycięstwo Myszki (65 złotych za "dychę"), 11.0 na zwycięstwo Białeckiej (110 złotych za "dychę").

10/13
Radosław Kawęcki
East News

Radosław Kawęcki

 

Z akwenu żeglarskiego przenosimy się do 50-metrowego basenu olimpijskiego, na którym powalczy liczna, bo dwudziestoosobowa grupa pływaków z Polski. Wśród nich największe szanse na medal upatrywane są w osobach Konrada Czerniaka i Radosława Kawęckiego. My pozostańmy przy drugim z nich, który powinien nam dostarczyć na pływalni najwięcej emocji. Kawęcki to mistrz pływania pod wodą i specjalista od dystansu 200 metrów stylem grzbietowym, na którym powinien wyłowić z wody medal. Jaki? Gdyby zawody odbywały się na basenie 25-metrowym nie byłoby żadnych wątpliwości. Polak jednak mniej lubi basen dłuższy i choć w Rio nie wystartują jego najwięksi przeciwnicy sprzed czterech lat (Kawęcki w Londynie był czwarty), to i tak zdarzyć może się wszystko.

 

Kurs u bukmachera: 15.0 na zwycięstwo Kawęckiego. 150 złotych za "dychę".

11/13
Agnieszka Radwańska trzyma puchar
East News

Agnieszka Radwańska

 

Przed czterema laty w Londynie, cytując klasyka: miało być tak pięknie, a wyszło jak zawsze. Typowana do medali Agnieszka Radwańska odpadła w pierwszej rundzie turnieju tenisowego, a potem przegrała jeszcze w deblu i mikście. Jeśli istnieje jakaś sprawiedliwość dziejowa, to teraz powinno być tylko lepiej. Wszystko jednak zależeć będzie od samej Agnieszki, która w tym sezonie nie błyszczy na kortach. Podczas ostatniego sprawdzianu przedolimpijskiego na turnieju w Montrealu Polka odpadła już w 1/8, ale pozostaje wierzyć w to, że zwyczajnie oszczędzała siły na igrzyska. W Rio wystartuje też Jerzy Janowicz, który wraca do sportu po kontuzji. Popularny Jerzyk zapowiada, że jest w świetnej formie (nic na to nie wskazuje, w turnieju, który rozgrywał ostatnio odpadł w pierwszej rundzie), ale z zawodnikami trenującymi po szopach nigdy nic nie wiadomo ;).

 

Kurs u bukmachera: Bukmacherzy wciąż się zastanawiają :).

12/13
Polskie nadzieje medalowe na igrzyska w Rio 2016: Marta Walczykiewicz
East News

Marta Walczykiewicz

 

I na koniec zaglądamy jeszcze na tor kajakowo/wioślarski. Smutną tradycją polskiego sportu jest to, że polscy kajakarze i wioślarze wybierają się na igrzyska w roli murowanych faworytów do medali, a potem kończy się zawodem. Oczywiście są od tej reguły odstępstwa, ale reprezentanci Polski przeważnie lepiej startują na mistrzostwach świata. Przed czterema laty radość z długo wyczekiwanego, jedynego brązowego medalu w wioślarstwie była tak duża, że... a zobaczcie sami:

 

 

W tym roku znów wszyscy mają nadzieję na to, że będzie dobrze. Wśród kandydatów do medali najgłośniej mówi się o szansach kajakarki Marty Walczykiewicz w wyścigu K-1 na 200 metrów. Marta głośno zapowiada walkę o medal i nie pozostaje nic innego jak tylko jej wierzyć.

 

Kurs u bukmachera: Bukmacherzy wciąż się zastanawiają :).

13/13
znaki zapytania igrzyska rio 2016

Kto jeszcze?

 

To z pewnością nie wszyscy polscy sportowcy, którzy mogą dostarczyć nam powodów do radości. Sport ma to do siebie, że niczego nie można w nim przewidzieć i bez wątpienia nie obędzie się bez łez zawodu oraz niespodziewanych wyników. Medale możemy zdobyć też na pomoście sztangistów (Adrian Zieliński, Bartłomiej Bonk) czy na boisku do piłki ręcznej. W Rio de Janeiro w strzelectwie wystartuje medalistka poprzednich igrzysk Sylwia Bogacka, a na torze wioślarsko/kajakowym nie bez szans są londyńskie medalistki Karolina Naja i Beata Mikołajczyk w kajakowym wyścigu K2 na 500 metrów czy wioślarską dwójkę podwójną Magdalena Fularczyk/Natalia Madaj.

Zapomnieliśmy o kimś? Zgadzacie się z naszymi przewidywaniami? Dajcie znać!