Maja Włoszczowska

Maja Włoszczowska to jedna z najlepszych kolarek górskich i przełajowych w historii Polski. Jej kariera rozpoczęła się podczas amatorskiego wyścigu rowerowego, w którym wystartowała dla zabawy, a wkrótce potem pojawiły się sportowe trofea - medale Mistrzostw Polski, Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata oraz tytuły wicemistrzyni olimpijskiej w Pekinie i Rio de Janeiro. Włoszczowska wielokrotnie znajdowała się w pierwszej dziesiątce najlepszych sportowców w rankingu "Przeglądu Sportowego". Sprawdź, jakie odznaczenia państwowe ma w swojej kolekcji.

Imię: Maja Martyna

Nazwisko: Włoszczowska

Nazwisko panieńskie: Włoszczowska

Pseudonim: brak

Wzrost: 170 cm

Data urodzenia: 9.11.1983 r.

Znak zodiaku: skorpion

Zawód: kolarka górska

Osoby - związki: - partner Przemysław Zawada - pilot rajdowy.

Rodzice: Ewa Włoszczowska i Ryszard Włoszczowski

Dzieci: brak

Rodzeństwo: brat Michał Włoszczowski

BIO: Maja Włoszczowska: kolarka górska, medalistka Mistrzostw Świata i Igrzysk Olimpijskich. Wychowała się w rodzinie, gdzie aktywność fizyczna zawsze była praktykowana. Mama Ewa regularnie zabierała Maję i jej brata na długie wycieczki rowerowe, jednak początkowo nikt nie przypuszczał, że sport stanie się jej sposobem na życie. Wszystko zaczęło się od występu w "Family Cup" - Amatorskich Mistrzostwach Polski, w których Maja wystartowała razem z mamą dla zabawy. Początkowo rozwijała swój talent w niewielkim lokalnym klubie KS Śnieżka Karpacz, do którego dołączyła w 1997 r. W 1999 r. zdobyła pierwszy tytuł mistrzyni Polski juniorów w kolarstwie górskim. Po tym sukcesie trafiła do kadry narodowej. Jej pierwszym międzynarodowym sukcesem okazał się srebrny medal wywalczony na Mistrzostwach Świata Juniorów w Sierra Nevada. Debiutancki występ na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach w 2004 r. zakończył się na wysokim 6. miejscu. Oprócz kariery sportowej Maja Włoszczowska rozwijała swój intelektualny potencjał. Studiowała matematykę finansową na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej. Przez wiele lat zdobywała kolejne medale wielkich imprez, takich jak Mistrzostwa Europy, Mistrzostwa Świata czy zawody Pucharu Świata w kolarstwie górskim, a zagraniczne media widziały w niej jedną z czołowych zawodniczek kolarstwa przełajowego. Potwierdziło się to na kolejnych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie (2008), z których Włoszczowska przywiozła srebrny medal. Igrzyska w Londynie nie przyniosły jej medalu, jednak udało jej się powtórzyć sukces w Rio de Janeiro (2016), gdzie ponownie zdobyła srebro. W związku z zapowiedzią zakończyła karierę po Igrzyskach Olimpijskich w Tokio 2020, które z powodu pandemii COVID-19 odbyły się w 2021 r. Po zakończeniu kariery została wybrana do Komisji Sportowej Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Znana z: pasma swoich sportowych sukcesów, które przynosiły jej nie tylko medale, lecz także wysokie miejsca w plebiscycie "Przeglądu Sportowego". Najwyższym miejscem, jakie w nim zajęła, była 4. lokata. Kolarka otrzymała także odznaczenia państwowe, m.in. Złoty Krzyż Zasług. Sportsmenka nie robi kariery w show-biznesie, jednak jest w nim widoczna. W 2018 r. wzięła udział w rozrywkowym programie stacji TVN "Agent - Gwiazdy". Oprócz tego jest bardzo aktywna w mediach społecznościowych - na Instagramie, gdzie obserwuje ją prawie 100 tys. użytkowników, regularnie publikuje posty dotyczące zarówno sportu, jak i swojego życia prywatnego. Maja Włoszczowska chętnie wykorzystuje popularność, aby promować akcje charytatywne, np. charytatywne maratony rowerowe.

Funkcja w filmie: brak

Płyty: brak

Książki:
  • "Szkoła życia" (2014).


  • Nagrody:złoty medal w kolarstwie górskim na Mistrzostwach Świata Juniorów (2001);złoty medal na Mistrzostwach Świata w maratonie rowerowym (2003);srebrny medal w kolarstwie górskim na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie (2008);Złoty Krzyż Zasług za osiągnięcia sportowe (2008);złoty medal na Mistrzostwach Świata w kolarstwie górskim (2010);Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia sportowe i działalność na rzecz upowszechniania kolarstwa (2010);srebrny medal w kolarstwie górskim na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro (2016);Krzyż Oficerski Orderu Odrodzeni Polski za wybitne osiągnięcia sportowe oraz promowanie Polski na arenie międzynarodowej (2016).

    LINK Instagram: @maja.wloszczowska


    Link FB: @mwloszczowska
    Advertisement MPU index
    Advertisement MPU index