Anita Włodarczyk

Anita Włodarczyk pochodzi z rodziny ze sportowymi tradycjami. Trudno się zatem dziwić, że sama również wkroczyła w świat rywalizacji. Najpierw trenowała speedrover, a dokładniej rzecz ujmując - kolarstwo, które przypomina żużel. Z biegiem czasu zainteresowała się lekkoatletyką. Sprawdź, co osiągnęła w tej dziedzinie.

Imię: Anita

Nazwisko: Włodarczyk

Nazwisko Panieńskie: Włodarczyk

Pseudonim: brak

Wzrost: 178 cm

Data urodzenia: 8 sierpnia 1985 roku

Znak zodiaku: lew

Zawód: lekkoatletka, mistrzyni i rekordzistka świata w rzucie młotem

Osoby -

związki: Anita Włodarczyk całe dotychczasowe życie poświęciła sportowej pasji. Jak sama przyznała w jednym z wywiadów, nie miała zbyt wiele czasu na związki. Na temat życia miłosnego lekkoatletki niewiele wiadomo. Do mediów nie przedostały się żadne informacje odnośnie do jej partnera życiowego. Najprawdopodobniej Anita pozostaje singielką. Nieco więcej można powiedzieć natomiast o jej związkach w świecie sportowym. Przez wiele lat trenowała z Krzysztofem Kaliszewskim, byłym młociarzem i działaczem sportowym. We wrześniu 2020 roku u jej boku stanął Chorwat Ivica Jakelić, i to pod jego czujnym okiem Anita szlifuje teraz swoją formę.

Rodzice: brak dokładnych informacji

Dzieci: brak

Rodzeństwo: starszy brat Karol (urodzony w 1979 roku)

BIO: Anita Włodarczyk przyszła na świat w Rawiczu. Pasją do sportu zarazili ją rodzice. Matka w młodości trenowała koszykówkę i bieganie, a ojciec był piłkarzem. Przyszła mistrzyni jako mała dziewczynka zainteresowała się specyficznym rodzajem kolarstwa, wzorowanym na żużlu, i szybko zaczęła odnosić sukcesy w tej dziedzinie. W 1998 roku zdobyła tytuł mistrzyni Europy juniorów w kategorii drużynowej. Fascynacja lekkoatletyką pojawiła się niemal w tym samym czasie. W 2001 roku Anita nawiązała współpracę z klubem Kadet Rawicz. Najpierw trenowała rzut dyskiem, a potem rzut młotem. Brała udział w młodzieżowych mistrzostwach Polski, a także w mistrzostwach Polski seniorów. Niejednokrotnie stawała na podium, zdobywając brązowe, srebrne, a nawet złote medale. Swój pierwszy rekord życiowy ustanowiła w 2008 roku w Splicie podczas Zimowego Pucharu Europy. Poprawiła go rok później. Jej dobra passa trwała w najlepsze. Na Mistrzostwach Świata w Berlinie ustanowiła rekord świata. W 2020 roku Anita Włodarczyk została uznana za najlepszą lekkoatletkę dekady według magazynu "Track and Field News". Wielokrotnie triumfowała również w krajowych w plebiscytach, firma Mattel stworzyła na jej cześć specjalną lalkę Barbie Shero. Jak można podsumować dotychczasową karierę Anity Włodarczyk? To nieustające pasmo sukcesów, o czym najlepiej świadczą statystyki. Lekkoatletka ma na swoim koncie osiem tytułów mistrzyni Polski i tyle samo medali w mistrzostwach Europy i świata. Dwanaście razy uzyskała najlepszy wynik w historii rzutów młotem. Zdobyła cztery medale igrzysk olimpijskich.

Znana z: działalności sportowej

Funkcja w filmie: nie dotyczy

Osiągnięcia sportowe:
 • pierwsze miejsce w Zimowym Pucharze Europy w rzutach (2008);

 • pierwsze miejsce w Zimowym Pucharze Europy w rzutach (2009);

 • pierwsze miejsce na Mistrzostwach Świata w Berlinie (2009);
 • trzecie miejsce na Mistrzostwach Europy w Barcelonie (2010);
 • pierwsze miejsce na Mistrzostwach Europy w Helsinkach (2012);
 • złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie (2012);
 • pierwsze miejsce na Mistrzostwach Świata w Moskwie (2013);
 • pierwsze miejsce na Mistrzostwach Europy w Zurychu (2014);
 • pierwsze miejsce na Mistrzostwach Świata w Pekinie (2015);
 • pierwsze miejsce na Mistrzostwach Europy w Amsterdamie (2016);
 • złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro (2016) i wiele innych...


 • Płyty: brak

  Książki: brak

  Nagrody: - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2009); - Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2016); - Wielka Honorowa Nagroda Sportowa (2009, 2014, 2015, 2016); - Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2021) i wiele innych...

  LINK Instagram: https://www.instagram.com/anitawlodarczykk/


  Link FB: https://pl-pl.facebook.com/anitawlodarczykofficial
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index