Ewa Kopacz przemawia do wyborców, Beata Szydło z szalikiem Polska Beata Szydło w ciemnej marynarce Ewa Kopacz w kolorowym szliku Beata Szydło kibicuje polskiej reprezentacji podczas meczu Polska Szkocja Premier Ewa Kopacz z córką i wnukiem idą po chodniku ze święconką
Ewa Kopacz przemawia do wyborców, Beata Szydło z szalikiem Polska
Eastnews
1/10
Ewa Kopacz przemawia do wyborców, Beata Szydło z szalikiem Polska
Eastnews

Ewa Kopacz kontra Beata Szydło! Już dziś obie kandydatki na premiera spotkają się podczas debaty. A w najbliższą niedzielę (25 października) wybory do Sejmu, które rozstrzygną, która partia obejmie władze w Polsce. Według najnowszych sondaży największe szanse na zwycięstwo ma PiS i Beata Szydło. To ona jest kandydatką partii na Prezesa Rady Ministrów. Jej największą przeciwniczką w nadchodzących wyborach będzie Ewa Kopacz, obecna premier przewodnicząca klubu PO. Przed debatą, która może zdecydować o wynikach wyborów, postanowiliśmy przybliżyć wam obie kandydatki. Jakie kryją tajemnice? Ile mają lat? Skąd pochodzą? Komu zawdzięczają sukces?

 

ZOBACZ: Beata Szydło o stylu Ewy Kopacz: "Zaczyna naśladować mnie w ubiorze"

2/10
Beata Szydło w ciemnej marynarce
East News

Beata Szydło ma 52 lata. Pochodzi z Przecieszyna - miejscowości położonej w gminie Brzeszcze w Zachodniej Małopolsce.

Beata Szydło - dzieciństwo

"Z sentymentem wspominam ciepło mojego rodzinnego domu. Nie brakowało w nim wsparcia, ale i dyscypliny. Rodzice ciężko pracowali. Tata był górnikiem", czytamy na stronie Beaty Szydło.

Skończyła szkołę podstawową w Brzeszczach, liceum w Oświęcimiu, studia w Krakowie. Studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim etnografię, później studia podyplomowe dla menedżerów kultury, a także studia w zakresie zarządzania terytorialnego. Była burmistrzem gminy Brzeszcze, została wiceministrem Ochotniczej Straży Pożarnej, a w 2005 roku wstąpiła do Prawa i Sprawiedliwości.

3/10
Ewa Kopacz w kolorowym szliku
East News
Ewa Kopacz ma 58 lat i pochodzi z Skaryszewa, małej miejscowości pod Radomiem. Jako nastolatka wraz z rodzicami ( tata mechanik, mama krawcowa) zamieszkała w Radomiu. Ukończyła tam liceum, a później przeniosła się do Lublina, gdzie studiowała medycynę. Uzyskała specjalizację drugiego stopnia w zakresie medycyny rodzinnej i pierwszego stopnia w zakresie pediatrii oraz medycyny sądowej.

Ewa Kopacz - początki kariery

Najpierw pracowała w pogotowiu, a później została kierownikiem zakładu opieki zdrowotnej w Szydłowcu. W latach 90.tych zajęła się polityką - najpierw wstąpiła do Unii Wolności, a później Platformy Obywatelskiej. Była posłanką na Sejm, ministrem zdrowia i Marszałkiem Sejmu. Ewa Kopacz była pierwszą kobietą w historii Sejmu na tym stanowisku. W 2014 roku została Prezesem Rady Ministrów zastępując na tym stanowisku Donalda Tuska.
4/10
Beata Szydło kibicuje polskiej reprezentacji podczas meczu Polska Szkocja
Eastnews

Mężem Beaty Szydło od 1987roku jest Edward Szydło. Para ma dwóch synów: Tymoteusza i Błażeja. Starszy syn Tymoteusz jest na piątym roku Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie i przygotowuje się do święceń kapłańskich. Młodszy syn Błażej studiuje medycynę. Mąż Beaty Szydło jest dyrektorem Społecznej Szkoły Zarządzania i Handlu. To zapalony myśliwy i pszczelarz. 

Beata Szydło - życie prywatne

"Jest moim największym kibicem. Zawsze bardzo mi pomagał w kampaniach wyborczych. Między innymi był pomysłodawcą moich plakatów wyborczych", mówiła Beata Szydło w "Rzeczpospolitej". 

Kandydatka PiS na premiera nie zdecydowała się nigdy pokazać publicznie z rodziną. Bardzo chroni ich prywatność i nie chce, żeby brali udział w jej kampanii. 

 

5/10
Premier Ewa Kopacz z córką i wnukiem idą po chodniku ze święconką

W 2008 roku, po 23 latach małżeństwa Ewa Kopacz rozwiodła się z mężem Markiem. Informacja o ich rozwodzie nie pojawiła się w mediach, ujawniła ją dopiero córka pary, Katarzyna. Ewa Kopacz nie chciała mówić o rozstaniu z mężem, a gdy media ją o to pytały, odpowiadał: "To moje prywatne sprawy".

Ewa Kopacz - rozwód z mężem

Pojawiły się plotki, że para rozstała się, bo Ewa zbyt wiele czasu poświęcała pracy. Czy to prawda? Były mąż Kopacz zabrał wtedy głos:

"To nie dlatego, że Ewa zaczęła dużo pracować w Warszawie. Winny jestem tylko ja i nikt inny", mówił Marek Kopacz.

Para ma córkę Katarzynę, która również jest lekarką. Katarzyna wyszła za kanadyjskiego lekarza, z którym wychowuje syna Juliana. Ten chłopiec jest oczkiem w głowie Pani premier :-)

 

ZOBACZ:  Córka Ewy Kopacz zapowiada: “Jak PiS wygra, wyjedziemy z Polski!”

 

6/10
Ewa Kopacz w czerwonej marynarce
Eastnews

Znajomi Ewy Kopacz przyznają, że jest ona pedantką, uwielbia sprzątać i prać. Do jej ulubionych domowych czynności z pewnością nie należy gotowanie. Nieczęsto można ją spotkać w kuchni, ale jak każda kobieta ma swoje popisowe danie - zrazy wołowe. 

Sekrety Ewy Kopacz

Jakie są jeszcze sekrety Ewy Kopacz? Premier nie pije alkoholu, ale za to jest nałogową palaczką. Kilka razy już próbowała rzucić palenie, ale nie odniosła na tym polu sukcesu. Ryszard Kalisz śmiał się nawet, że przerwy w obradach Sejmu są spowodowane jej nałogiem. 

7/10
Ewa Kopacz na scenie
Eastnews

Jakie jest największe marzenie Ewy Kopacz? Premier chciałaby wziąć udział w rajdzie samochodowym.

"Marzy mi się rajd samochodowy. Wsiąść i pojechać przez piach i błoto", powiedziała kiedyś Ewy Kopacz. 

 

 

8/10
Beata Szydło podczas rejsu wycieczkowego
EastNews

Beata Szydło nie lubi być w centrum zainteresowania mediów - nie znosi pozować do zdjęć i uśmiechać się na zawołanie. Podczas kampanii wyborczej dużo podróżowała po Polsce, ale w każda niedzielę zjawiała się w swojej parafii w Przecieszynie na mszy. 

Jaka prywatnie jest Beata Szydło?

 

W wywiadach nie mówi o sobie zbyt wiele. Chętniej opowiadają o niej koledzy ze szkoły. Jaka była?

"Kumpelka. Tak bym ją określił. Nie szefowa, liderka, która ma ochotę rządzić, rozstawiać po kątach, ale koleżanka. Równy druh", mówi w rozmowie z dziennikpolski24.pl, kolega z klasy Beaty Szydło, Zdzisław Filip.

Jaką Beata Szydło była uczennicą?

Była prymuska, ale nie zadzierała nosa. Nie była jednak typową uczennicą z czerwonym paskiem, która ciągle siedzi z nosem w książkach. 

"Z drugiej strony pasjonował ją sport. Beata uwielbiała biegi, narty, pływanie. No i oczywiście góry. Mieliśmy zgraną grupę, z którą wyruszaliśmy na tydzień w nasze ukochane Tatry. By się zmęczyć. Beata zakładała trapery, dresy. Ceniła sobie wygodę, nie lubiła się stroić. Malować? Nigdy", mówi jej znajoma Teresa Jankowska.

Znajomi mówią, że jest bardzo ambitna i zawsze dąży do wyznaczonych celów. A co mówi o sobie? "Wolny czas spędzam z rodziną. Zimą jeżdżę na nartach, latem wędruję po górach".

 

9/10
Ewa Kopacz, Donald Tusk razem na scenie
Eastnews

Nie jest tajemnica, że Donald Tusk zawsze miał do Ewy Kopacz słabość. To ją wyznaczył na swoją zastępczynię w rządzie oraz partii, gdy objął ważne stanowisku w Unii Europejskiej i przeniósł się do Brukseli.

Przyjaźń Ewy Kopacz i Donalda Tuska

Tusk i Kopacz przyjaźnią się od lat, a niektórzy wręcz mówili o Ewie, że jest "ochroniarzem premiera". Doradzała mu, gdy przeżywał chorobę siostry, a później mamy. To do niej poszedł, gdy doznał kontuzji. Łączy ich też słabość do piłki nożnej - uwielbiają oglądać razem mecze!

10/10
Beata Szydło, Agata Duda, Andrzej Duda podczas wieczoru wyborczego
Eastnews

Mówi się, że to dzięki Beacie Szydło, która była szefową sztabu wyborczego Andrzeja Dudy, polityk został prezydentem Polski. Wygrane wybory prezydenckie stały się też szansą dla niej na objęcie stanowiska jednej z najważniejszych osób w państwie. Została wyznaczona przez Jarosława Kaczyńskiego na kandydatkę na Prezesa Rady Ministrów. Teraz to Andrzej Duda kibicuje Beacie w wyborach prezydenckich i zbiera dla niej głosy.

"W 2015 r. podczas wyborów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej byłam szefem sztabu Andrzeja Dudy. Wraz z Nim jeździłam po Polsce. Słuchałam i rozmawiałam z Polakami. Dziś wciąż to robię", czytamy na oficjalnej stronie Beaty Szydło. 

Więcej na temat Ewa Kopacz Beata Szydło