Grażyna Torbicka

Grażyna Torbicka to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich dziennikarek i prezenterek telewizyjnych. Kontynuowała tradycje rodzinne, a jej matka Krystyna Loska była prawdziwą legendą telewizji. Grażyna Torbicka bardzo szybko zyskała dużą popularność i przez 30 lat była twarzą Telewizji Polskiej, a jej najważniejszy program to "Kocham kino". Prowadziła też festiwale, koncerty i inne imprezy organizowane przez telewizję. Za swoją pracę odebrała osiem statuetek Wiktora i cztery Telekamery. Poznaj więcej informacji o Grażynie Torbickiej.

Imię: Grażyna

Nazwisko: Torbicka

Nazwisko panieńskie: Loska

Pseudonim: -

Wzrost: 172 cm

Data urodzenia: 24 maja 1959 r.

Znak zodiaku: bliźnięta

Zawód: dziennikarka, prezenterka telewizyjna, konferansjerka

Osoby - związki: Od 1981 roku jest w związku małżeńskim z kardiologiem Adamem Torbickim (ur. 1953 r.)

Rodzice: matka - Krystyna Loska (ur. 1937 r.), legendarna spikerka i prezenterka telewizyjna; ojciec - Henryk Loska (ur. 1932 r. - zm. 2016 r.), inżynier górnik, działacz sportowy, były kierownik sekcji piłki nożnej Górnika Zabrze.

Dzieci: -

Rodzeństwo: -

BIO: Grażyna Torbicka urodziła się w Pszczynie w województwie śląskim. W dzieciństwie często zmieniała miejsce zamieszkania, w związku z czym uczyła się w szkołach podstawowych w Lędzinach, Katowicach i wreszcie w Warszawie, gdzie osiadła na stałe. Po ukończeniu Liceum im. Stefana Batorego w 1978 roku zdała na Wydział Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Niedługo po ukończeniu studiów postanowiła pójść w ślady matki Krystyny Loski, legendarnej spikerki telewizyjnej i rozpoczęła pracę w Telewizji Polskiej. Debiutowała w 1985 roku w programie "Sportowa niedziela" u boku Włodzimierza Szaranowicza, a później podjęła współpracę z działem literackim Teatru Telewizji. W tym samym roku zadebiutowała jako konferansjerka na festiwalu w Sopocie. Jej występ był tak udany, że w kolejnych latach prowadziła najważniejsze gale i imprezy orgnaizowane przez Telewizje Polską, m.in. 56 finał Miss World czy Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. W 1994 roku zdobyła pierwszą statuetkę Wiktora, a później jeszcze siedmiokrotnie otrzymywała to wyróżnienie. Czterokrotnie odbierała też Telekamerę.Przełomowy dla niej był rok 1996, kiedy rozpoczęła prowadzenie autorskiego programu "Kocham kino", w którym przez kolejne 22 lata zajmowała się najważniejszymi wydarzeniami ze świata filmu. Od 2011 roku zasiadała w Komisji Etyki TVP. W 2016 roku odeszła z Telewizji Polskiej i podjęła współpracę z TVN. Na TVN Fabuła od 2018 roku można oglądać jej autorski program "Grażyna Torbicka zaprasza", a od 2019 roku na falach Radia Zet prowadzi audycję "Kocham Cię kino".Grażyna Torbicka wystąpiła również w kilku filmach. Zadebiutowała już w wieku 16 lat niewielką rolą w filmie "Mniejszy szuka dużego". Grała też m.in. w kultowym filmie "Młode wilki" oraz w serialu "M jak Miłość". Bardzo ciekawy w jej karierze jest film "Gwiazdy", w którym zagrała... swoją matkę Krystynę Loskę.

Znana z: "Kocham kino" to niewątpliwie program, dzięki któremu Grażyna Torbicka zdobyła największą popularność. Program w Telewizji Polskiej zadebiutował w 1994 roku i był emitowany przez ponad 20 lat. Grażyna Torbicka relacjonowała w nim wydarzenia z najważniejszych festiwali filmowych na świecie, a także zapowiadała nadchodzące premiery.

Funkcja w filmie: - rola drugoplanowa w filmie "Mniejszy szuka Dużego" (1975); - rola drugoplanowa w filmie "Smród" (1994); - rola drugoplanowa w filmie "Młode wilki" (1995); - rola drugoplanowa w serialu "M jak miłość" (2003, 2005); - rola drugoplanowa w filmie "Gwiazdy" (2017).

Płyty: -

Książki: "Całe szczęście jestem kobietą" to książka autorstwa Sylwia Stano i Romy Gąsiorowskiej, zawierająca 10 wywiadów z kobietami sukcesu, w tym z Grażyną Torbicką.

Nagrody: 1994 - nagroda Wiktora w kategorii "Najlepszy prezenter lub spiker telewizyjny";1995 - nagroda Wiktora w kategorii "Najlepszy prezenter lub spiker telewizyjny";1998 - nagroda Wiktora w kategorii "Najlepszy prezenter lub spiker telewizyjny";1999 - nagroda Telekamery w kategorii "Prezenterzy"2000 - nagroda Wiktora w kategorii "Najlepszy prezenter lub spiker telewizyjny";2000 - nagroda Telekamery w kategorii "Prezenterzy"2001 - nagroda Telekamery w kategorii "Prezenterzy";2002 - nagroda Wiktora w kategorii "Najlepszy prezenter lub spiker telewizyjny";2002 - nagroda Złotej Telekamery;2003 - nagroda SuperWiktora;2005 - odznaczenie Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"2009 - nagroda Wiktora w kategorii "Osobowość telewizyjna";2009 - nagroda Róży Gali w kategorii "Piękna zawsze";2010 - nagroda Mistrzynie stylu XX-lecia Twojego Stylu w kategorii "Media";2011 - nagroda Wiktora w kategorii "Najpopularniejsza osobowość telewizyjna";2013 – odznaczenie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

LINK Instagram: https://www.instagram.com/grazyna.torbicka/ 


Link FB: https://www.facebook.com/profile.php?id=100044225449824 
Advertisement MPU index
Advertisement MPU index