Dorota Wellman

Dorota Wellman największą popularność zyskała jako prowadząca programy telewizyjne. Najpierw było to "Pytanie na śniadanie" w Telewizji Polskiej, a później "Dzień dobry TVN". Telewizja to jednak tylko jedna z wielu aktywności Doroty Wellman. Można ją usłyszeć w audycjach radiowych, a felietony przeczytać w takich czasopismach jak "Wprost". Dorota Wellman jest również związana z filmem jako aktorka i reżyser. Wreszcie znana dziennikarka pisze i wydaje książki. Poznaj więcej informacji o Dorocie Wellman.

Imię: Dorota Hanna

Nazwisko: Owczuk-Wellman

Nazwisko panieńskie: Owczuk

Pseudonim: -

Wzrost: 165 cm

Data urodzenia: 02.03.1961 r.

Znak zodiaku: ryby

Zawód: dziennikarka, prezenterka, producentka programów telewizyjnych i radiowych

Osoby - związki: od 1988 roku w związku małżeńskim z Krzysztofem Wellmanem (ur. 1958 r.), z zawodu artystą fotografem.

Rodzice: matka Wanda Sudnik-Owczuk była dziennikarką Polskiego Radia.

Dzieci: syn Jakub (ur. 1993 r.)

Rodzeństwo: -

BIO: Dorota Wellman urodziła się w Warszawie i tam uczęszczała do II Liceum Ogólnokształcącego. Po zdaniu egzaminu maturalnego dostała się na Wydział Filologii Polskiej i Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Jeszcze w trakcie studiów związała się z filmem. W 1983 roku wyreżyserowała film "Stan wewnętrzny", pełniła też funkcję II reżysera w takich obrazach jak "Ostatni dzwonek" czy "Stan strachu". Wystąpiła także w dwóch filmach. W 2013 roku można ją było zobaczyć na dużym ekranie w roli Henryki Krzywonos w filmie "Wałęsa. Człowiek z nadziei".Karierę dziennikarską rozpoczęła od radia, a jej głos można było usłyszeć najpierw w Radiu Solidarność, a później Radiu Zet (prowadziła audycję "Bulion"), TOK FM (audycja "TOK o'clock" w latach 2005-2006) czy Radiu Eska.Pracę w telewizji rozpoczęła na początku XXI wieku. W TVP pracowała przy takich programach jak "Goniec" czy "Tylko w Jedynce". W 2002 roku została jedną z prowadzących program poranny "Pytanie na śniadanie" (w parze z Marcinem Prokopem), a od 2006 roku była odpowiedzialna za audycję "Podróże z żartem", gdzie ludzie z całego świata opowiadali dowcipy pochodzące ze swoich krajów.W 2007 roku podjęła decyzję o zmianie pracodawcy. Wtedy to wspólnie z Marcinem Prokopem zostali prowadzącymi program "Dzień dobry TVN.". Widzowie bardzo szybko polubili żywiołowy duet prowadzących. Na jednym programie Dorota Wellman nie poprzestała. Można ją było oglądać w takich produkcjach TVN jak "Miasto kobiet", "Ten jeden dzień", "Czytam, bo lubię", "A momenty były?" czy Inspirujące kobiety". Dorota Wellman jest też felietonistką, a jej artykuły można czytać m.in. w "Gali", "Vivie" i "Wprost". Umiejętność i przyjemność pisania zaowocowały wieloma publikacjami wydanymi w formie książek, w których dziennikarka dzieli się swoją życiową wiedzą.

Znana z: " Dzień dobry TVN" to niewątpliwie program, z którego najbardziej znana jest Dorota Wellman. Razem z Marcinem Prokopem wprowadzają do studia znakomitą i przyjazną atmosferę, a poruszane przez nich tematy są interesujące dla szerokiego grona odbiorców. Wiele osób używa wobec nich nawet określenia "charyzmatyczny duet".

Funkcja w filmie: - współreżyseria filmu "Stan wewnętrzny" (1983), - współreżyseria filmu "Do domu" (1987), - współreżyseria filmu "Szkoła kochanków, czyli Cosi Fan Tutte" (1987). - współreżyseria filmu "Schodami w górę, schodami w dół" (1988), - współreżyseria filmu "Ostatni dzwonek" (1989), - współreżyseria filmu "Stan strachu" (1989); - rola drugoplanowa w filmie "Wałęsa. Człowiek z nadziei" (2013) - rola drugoplanowa w filmie "Miłość jest wszystkim" (2018).

Płyty: -

Książki:
 • 2008 "Arytmia uczuć", współautor - Janusz Leon Wiśniewski;
 • 2013 "Kalendarzyk niemałżeński", współautor - Paulina Młynarska;
 • 2014 "Ja nie mogę być modelką?!";
 • 2015 "Ryby są super", współautor - Karol Okrasa;
 • 2015 "Jak zostać zwierzem telewizyjnym?";
 • 2016 "Siedem lat później", współautor - Janusz Leon Wiśniewski;
 • 2017 "Jak być przyzwoitym człowiekiem";
 • 2017 "Być jak Pągowski", współautor - Andrzej Pągowski;
 • 2018 "Życie towarzyskie";
 • 2019 "I ty możesz być modelką!";
 • 2020 "#przyjaźń".


 • Nagrody: 2008 - nagroda Hiacynt Fundacji Równość w kategorii "Media" wspólnie z Marcinem Prokopem "za oswajanie Polaków z innością przy porannej kawie";2011 - nagroda Wiktory w kategorii "Prezenter telewizyjny"; 2018 - miejsce w rankingu "25 najcenniejszych polskich gwiazd 2018 roku" stworzonym przez magazyn Forbes.

  LINK Instagram: https://www.instagram.com/dorota.wellman/ 


  Link FB: https://www.facebook.com/profile.php?id=100044414888036 
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index