Alicja Węgorzewska

Alicja Węgorzewska jest uznaną polską śpiewaczką operową. Jej typ głosu to mezzosopran. Artystka miała okazję występować m.in. w Operze Bałtyckiej i Operze Narodowej w Warszawie. Występowała także na scenach wiedeńskich, berlińskich i amsterdamskich. Grała również drobne role w serialach i była nauczycielem śpiewu w jednej z edycji programu "Bitwa na głosy".

Imię: Alicja Dorota

Nazwisko: Węgorzewska-Whiskerd

Nazwisko panieńskie: Węgorzewska

Pseudonim: Alicja Węgorzewska

Wzrost: brak informacji

Data urodzenia: 28 lutego 1967 r.

Znak zodiaku: ryby

Zawód: śpiewaczka operowa

Osoby - związki: -

mąż: Peter Whiskerd

Rodzice: brak informacji

Dzieci: Amelia (ur. 2002 r.)

Rodzeństwo: brak informacji

BIO: Przygoda Alicji Węgorzewskiej z muzyką rozpoczęła się, gdy ta miała pięć lat. To właśnie wtedy zaczęła uczęszczać na lekcje nauki gry na fortepianie. Uczęszczała do liceum muzycznego w Szczecinie. Śpiewała wówczas w chórze. Postanowiła rozwijać się w tym kierunku. Przed podjęciem studiów miała okazję śpiewać w chórze Opery Szczecińskiej. Następnie podjęła naukę na Akademii Muzycznej w Gdańsku na Wydziale Wokalnym. Kolejnym krokiem w rozwoju jej talentu były studia na Wydziale Wokalnym Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.Miała okazję zadebiutować na scenie jeszcze przed ukończeniem studiów w 1992 r. Był to występ w Teatrze Wielkim Opery Narodowej w Warszawie. Kilka lat później mogła już koncertować na międzynarodowych scenach. Początkowo była związana z Wiedeńską Operą Kameralną. Śpiewała także w Berlinie, Amsterdamie, Budapeszcie czy Bahrajnie.

Znana z: W Polsce Alicja Węgorzewska znana jest szerszej publiczności przede wszystkim z występu w programie "Bitwa na głosy", a także ról epizodycznych w serialach takich jak: "Barwy szczęścia" czy "Na dobre i na złe". Jednak najbardziej rozpoznawalna w świecie muzyki jest ze swoich występów operowych. Wśród ról operowych, które odgrywała, warto wymienić m.in.: partię Dardane w "Pielgrzymie z Mekki", partię Carmen w "Carmen", partię Lukrecji w "Gwałcie na Lukrecji", partię Doroty w "Zabobonie, czyli Krakowiakach i Góralach", partię Olgi w "Eugeniuszu Onieginie", a także partię Marii w "Maria de Buenos Aires".Aktualne poczynania artystki można śledzić m.in. na jej kontach na portalach społecznościowych - Facebooku i Instagramie.

Funkcja w filmie:


 • aktorka: "Dom nad rozlewiskiem" (2009 r.), "Na dobre i na złe" (2013 r.), "Barwy szczęścia" (2017 r.);


 • wokalistka: "Wiedźmin" - wykonanie muzyki (2001 r.)


 • Płyty: "Wiedźmin" (2001 r.), "Kronprinz Friedrich - Rheinsberg Kammeroper Schloss Rheinsberg" (2002 r.), "Chopin Songs - Hungaroton Classics" (2010 r.), "Najpiękniejsze Kolędy" (2013 r.), "Duety - Liber - Pożegnanie" (2013 r.), "I collori dell'Amore" (2014 r.), "Polskie Kolędy" (2014 r.), "Gorzki & Friends HIT Rappers" (2014 r.), "Nierdzewny - Michał Wiśniewski - Amo Vitam" (2016 r.), "Hymn Inki" (2016 r.), "Hymn Papieski" (2018 r.), "Tanga Świata" (2020 r.), "Kolędy" (2021 r.)

  Książki: -

  Nagrody:Women in Cinema Awards: nagroda specjalna za działalność artystyczną i produkcję filmów operowych oraz zaangażowanie we wspieranie talentu młodych artystów znajdujących się w trudnej sytuacji w 2020 r.;Nagroda miasta Sorrento i Fondazione Sorrento za promocję kultury włoskiej w Polsce i na świecie w 2020 r.;Nagroda Maria Callas Tribute Prize NY w 2019 r.;Telekamery: nominacja w kategorii: Najlepszy juror za "Bitwę na głosy" w 2012 r. i 2013 r.

  Link Instagram: @alicja.wegorzewska


  Link FB: http://facebook.com/a.wegorzewska
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index