Ranczo

Polub stronę
Ranczo

obsada

„Osobowości i Sukcesy Roku 2017”, Artur Barciś

Artur Barciś

Violetta Arlak

Violetta Arlak

Marta Lipińska w programie "Świat się kręci"

Marta Lipińksa

o serialu

 • Gdzie:
  TVP1
 • Premiera:
  5 marca 2006
 • Ostatni wyemitowany odcinek:
  27 listopada 2016
 • Reżyseria:
  Wojciech Adamczyk
 • Piosenka tytułowa:
  Anna Jurksztowicz
 • Sezony:
  10

„Ranczo” jest polskim serialem komediowym, który od 2006 do 2016 można było oglądać w TVP1. Reżyserują go Wojciech Adamczyk, Robert Buttler i Jerzy Niemczuk. W 2016 roku zobaczyliśmy 10., ostatni sezon.

Serial zyskał miano kultowego. Powodów tego jest wiele, jak np. podwójna rola Cezarego Żaka, który wciela się w braci bliźniaków – księdza i wójta. Kolejna pamiętna rola to Ilona Ostrowska, która gra Lucy. W serialu oglądamy też Pawła Królikowskiego, Artura Barcisia, Piotra Pręgowskiego, Sylwestra Maciejowskiego, Katarzynę Żak, Franciszka Pieczke, Bogdana Kalusa, Dorotę Nowakowską, Martę Lipińską i Violettę Arlak.

Serial opowiada o losach dość hermetycznej wiejskiej społeczności, w którą - wraz z przybyciem Amerykanki Lucy - wkrada się chaos. O przywództwo nad Wilkowyjami rywalizuje dwóch skonfliktowanych ze sobą braci bliźniaków, jeden z nich jest proboszczem (potem biskupem), a drugi wójtem. Kiedy w Wilkowyjach zamieszkuje Amerykanka, zaczyna wprowadzać własne pomysły - stara się unowocześnić wieś i uaktywnić społeczne jej mieszkańców. Nie podoba się to ani jednemu, ani drugiemu z braci.

„Ranczo” przedstawia życie mieszkańców maleńkiej gminy w krzywym zwierciadle. Symbolem nieróbstwa, pijaństwa, zacofania, ale i cennych "mądrości ludowych" jest słynna ławeczka pod sklepem, na której spotykają się i popijają tanie wino gospodarze – pan Stach, Hadziuk, Pietrek i Solejuk. Popularność „Rancza” sprawiła, że serialowi zostały przyznane dwie Telekamery i Telekamera Roku.

„Ranczo” stało się też inspiracją dla twórców serialu „Ławeczka w Unii”, którego powstanie związane było z obchodzonym w 2014 roku dziesięcioleciem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.