Ból głowy
© Daxiao Productions/Fotolia
Styl życia

Zapalenie opon mózgowych. Leczenie zapalenia opon mózgowych

Zapalenie opon mózgowych diagnozuje się na podstawie wywiadu, badania przedmiotowego, neurologicznego, badania płynu mózgowo-rdzeniowego i morfologii. Leczenie zapalenia opon mózgowych może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Rodzaj terapii uzależniony jest od przyczyny zapalenia opon mózgowych – choroba może mieć podłoże bakteryjne, gruźlicze, wirusowe lub pasożytnicze. Leczenie odbywa się za pomocą antybiotyków, sterydów, środków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych oraz medykamentów zmniejszających ciśnienie śródczaszkowe.

Zapalenie opon mózgowych diagnozuje się na podstawie wywiadu, badania przedmiotowego, neurologicznego, badania płynu mózgowo-rdzeniowego i morfologii. Leczenie zapalenia opon mózgowych może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Rodzaj terapii uzależniony jest od przyczyny zapalenia opon mózgowych – choroba może mieć podłoże bakteryjne, gruźlicze, wirusowe lub pasożytnicze. Leczenie odbywa się za pomocą antybiotyków, sterydów, środków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych oraz medykamentów zmniejszających ciśnienie śródczaszkowe.

Bakteryjne zapalenie opon mózgowych – leczenie

Jeżeli zapalenie opon mózgowych ma podłoże bakteryjne, leczenie odbywa się za pomocą antybiotykoterapii. Leki - penicylinę G i cefotaksym/ceftriakson najczęściej wprowadza się dożylnie. Noworodkom podaje się ampicylinę i aminoglikozydy. Od posiewu (badania mikrobiologicznego, którego celem jest wykrycie drobnoustrojów) zależy dalszy dobór leków. Trzeba leżeć w łóżku 2-3 tygodnie. Przez ten czas podaje się dodatkowo leki przeciwzapalne i przeciwobrzękowe.

Gruźlicze zapalenie opon mózgowych – leczenie

W przypadku gruźliczego zapalenia opon mózgowych kuracja polega na zażywaniu leków przeciwprątkowych. Choroba ma trzy fazy: prodromalną (występuje złe samopoczucie, ból głowy, stan podgorączkowy), neurologiczną (zaburzenia świadomości, senność) i porażenną (śpiączka, wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego). Leczenie gruźliczego zapalenia opon mózgowych jest długotrwałe, często nie kończy się pomyślnie.

Pasożytnicze zapalenie opon mózgowych – leczenie

Kiedy zapalenie opon mózgowych wywołane jest przez pasożyty, należy podać amfoterycynę
lub pirymetaminę.

Wirusowe zapalenie opon mózgowych – leczenie

Wirusowe zapalenie opon mózgowych leczy się wyłącznie objawowo, czyli zmniejsza się związane z chorobą dolegliwości. Podaje się leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz nawadnia się chorego dożylnie.

 

leżąca w łóżku dziewczynka trzymająca się za czoło
©svetamart/Fotolia.com
Styl życia
Zapalenie opon mózgowych u dziecka – co wywołuje chorobę? Objawy i leczenie zapalenia opon mózgowych
Zapalenie opon mózgowych u dziecka objawia się m.in. gorączką, wymiotami, sztywnością karku oraz światłowstrętem. W większości przypadków chore dziecko wymaga leczenia szpitalnego.

Zapalenie opon mózgowych u dziecka objawia się m.in. gorączką, wymiotami, sztywnością karku oraz światłowstrętem. W większości przypadków chore dziecko wymaga leczenia szpitalnego. Zapalenie opon mózgowych u dziecka jest chorobą wywoływaną najczęściej przez wirusy lub bakterie. Polega na stanie zapalnym struktur otaczających mózg oraz rdzeń kręgowy. Leczenie choroby należy rozpocząć jak najszybciej, gdyż nieleczona może prowadzić do powikłań zagrażających życiu dziecka. Zapalenie opon mózgowych u dzieci – istota choroby i przyczyny jej rozwoju Zapalenie opon mózgowych u dzieci może być wywołane przez różne czynniki. Jedną z najczęstszych przyczyn choroby jest infekcja wirusowa. Patogenami odpowiadającymi za rozwój większości zachorowań są enterowirusy. Wirusowe zapalenie opon mózgowych może być również wynikiem zakażenia wirusem: odkleszczowego zapalenia mózgu, świnki, odry oraz grypy. Drugą przyczyną choroby u dzieci jest infekcja o podłożu bakteryjnym. Większość zakażeń wywoływana jest przez: meningokoki (inaczej dwoinki zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych), pneumokoki (inaczej dwoinki zapalenia płuc) oraz pałeczkę hemofilną typu B (Haemophilus influenzae). Innymi bakteriami mogącymi prowadzić do zapalenia opon mózgowych u dzieci są: pałeczka okrężnicy (Escherichia coli), gronkowiec oraz bakteria odpowiadająca za boreliozę (Borrelia burgdorferi). Bakteryjne i wirusowe zapalenie opon mózgowych przenosi się drogą kropelkową od osoby chorej lub będącej bezobjawowym nosicielem choroby. Zainfekowana wydzielina z dróg oddechowych w postaci kropelek dostaje się do powietrza podczas kichania lub kasłania chorego. Do zakażenia może dojść również na drodze pokarmowej, poprzez bezpośredni kontakt, np. z zanieczyszczonym przedmiotem (m.in....

Kobieta z bólem głowy
©Picture-Factory/Fotolia
Styl życia
Przyczyny zapalenia opon mózgowych: meningokoki, pneumokoki, paciorkowce, gronkowce, prątki gruźlicy
Zapalenie opon mózgowych to proces zapalny opony miękkiej mózgu, który powoduje zmiany w płynie mózgowo-rdzeniowym oraz uszkodzenia nerwów czaszkowych, a czasami nawet zapalenie mózgu. Choroba jest wywoływana najczęściej przez bakterie, wirusy, grzyby.

Zapalenie opon mózgowych to proces zapalny opony miękkiej mózgu, który powoduje zmiany w płynie mózgowo-rdzeniowym oraz uszkodzenia nerwów czaszkowych, a czasami nawet zapalenie mózgu. Choroba jest wywoływana najczęściej przez bakterie, wirusy, grzyby.   Zapalenie opon mózgowych to poważna choroba, która może zakończyć się nawet śmiercią. Zapalenie opon mózgowych wywołane przez bakterie Zapalenie opon mózgowych może mieć podłoże bakteryjne. Zakażenie następuje drogą kropelkową lub przez częsty kontakt z wydzieliną chorego/nosiciela. Najczęstsze bakterie wywołujące tę chorobę to: bakterie Neisseria meningitidis (bakterie meningokokowe/meningokoki/dwoinki zapalenia opon mózgowych) – grupy A, B, C, W135, Y, Z; Haemophilus influenzae typu b (pałeczka hemofilna); Streptococcus pneumoniae (pneumokoki; dwoinka zapalenia płuc) – narażone są zwłaszcza dzieci i osoby w podeszłym wieku. Zapalenie opon mózgowych wywołane przez prątki gruźlicy O tym, które bakterie są odpowiedzialne za zapalenie opon mózgowych przez prątki gruźlicy decyduje w dużej mierze wiek oraz zdrowotne obciążenia (przebyte choroby). Zapalenie opon mózgowych dotyczy ludzi w każdym wieku: u noworodków chorobę najczęściej powodują pneumokoki, paciorkowiec z grupy B, bakterie Escherichia coli i Listeria monocytogenes; u niemowląt i małych dzieci meningokoki, pałeczka hemofilna typu b, dwoinka zapalenia płuc; u starszych dzieci i dorosłych – pneumokoki, Listeria monocytogenes, bakterie gruźlicy; u osób po urazach głowy i zakażeniu szpitalnym – Escherichia coli, pałeczka ropy błękitnej, pałeczka zapalenia płuc, gronkowiec złocisty. Zapalenie opon mózgowych wywołane przez wirusy Za wirusowe zapalenie opon...

mężczyzna surfujący w internecie
© stokkete/Fotolia.com
Styl życia
Zapalenie opon mózgowych. Skutki zapalenia opon mózgowych w dorosłym życiu
Zapalenie opon mózgowych skutkuje w dorosłym życiu problemami z koordynacją ruchową, mową, słuchem oraz wzrokiem. Skutki uboczne u dzieci to wodogłowie i zaburzenia snu oraz moczenie się w nocy.

Zapalenie opon mózgowych skutkuje w dorosłym życiu problemami z koordynacją ruchową, mową, słuchem oraz wzrokiem. Skutki uboczne u dzieci to wodogłowie i zaburzenia snu oraz moczenie się w nocy.   Pierwsze objawy zapalenia opon mózgowych  to głównie gorączka (39-40 stopni Celsjusza), ból głowy i nieuzasadnione przemęczenie. Symptomów nie można ignorować. Od tego jak szybko podejmie się leczenie, zależy, jakie będą skutki choroby w dorosłym życiu. Zapalenie opon mózgowych a powikłania Bakterie, wirusy i pasożyty to najczęstsze przyczyny wywołujące zapalenie opon mózgowych . Im szybciej rozpocznie się leczenie, tym ryzyko niepożądanych skutków choroby jest mniejsze. Najczęstszym powikłaniem jest zapalenie mózgu, którego skutkiem są : zaburzenia słuchu, a nawet głuchota, pogorszenie się wzroku albo całkowita utrata wzroku , problemy z koncentracją i zapamiętywaniem, zaburzenia koordynacji ruchowej (niedowłady, porażenia rąk i nóg a nawet paraliż całego ciała), trudności z wysławianiem się, zaburzenia psychiczne , takie jak depresja, lęk, niepokój, zgorzel, czyli martwica tkanek , której leczenie polega na chirurgicznym usunięciu obumarłych tkanek z organizmu.   Do najrzadziej występujących skutków choroby należą: ropień mózgu – zagrażający życiu, powstały na skutek zakażenia tkanki mózgowej drobnoustrojami, poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego – powodujące uszkodzenia neuronów ruchowych i czuciowych, tętniak pozapalny – rozwijający się głównie w tętnicy środkowej mózgu.

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik