Zapalenie opon mózgowych diagnozuje się na podstawie wywiadu, badania przedmiotowego, neurologicznego, badania płynu mózgowo-rdzeniowego i morfologii. Leczenie zapalenia opon mózgowych może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Rodzaj terapii uzależniony jest od przyczyny zapalenia opon mózgowych – choroba może mieć podłoże bakteryjne, gruźlicze, wirusowe lub pasożytnicze. Leczenie odbywa się za pomocą antybiotyków, sterydów, środków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych oraz medykamentów zmniejszających ciśnienie śródczaszkowe.

Reklama

Bakteryjne zapalenie opon mózgowych – leczenie

Jeżeli zapalenie opon mózgowych ma podłoże bakteryjne, leczenie odbywa się za pomocą antybiotykoterapii. Leki - penicylinę G i cefotaksym/ceftriakson najczęściej wprowadza się dożylnie. Noworodkom podaje się ampicylinę i aminoglikozydy. Od posiewu (badania mikrobiologicznego, którego celem jest wykrycie drobnoustrojów) zależy dalszy dobór leków. Trzeba leżeć w łóżku 2-3 tygodnie. Przez ten czas podaje się dodatkowo leki przeciwzapalne i przeciwobrzękowe.

Gruźlicze zapalenie opon mózgowych – leczenie

W przypadku gruźliczego zapalenia opon mózgowych kuracja polega na zażywaniu leków przeciwprątkowych. Choroba ma trzy fazy: prodromalną (występuje złe samopoczucie, ból głowy, stan podgorączkowy), neurologiczną (zaburzenia świadomości, senność) i porażenną (śpiączka, wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego). Leczenie gruźliczego zapalenia opon mózgowych jest długotrwałe, często nie kończy się pomyślnie.

Pasożytnicze zapalenie opon mózgowych – leczenie

Kiedy zapalenie opon mózgowych wywołane jest przez pasożyty, należy podać amfoterycynę
lub pirymetaminę.

Wirusowe zapalenie opon mózgowych – leczenie

Wirusowe zapalenie opon mózgowych leczy się wyłącznie objawowo, czyli zmniejsza się związane z chorobą dolegliwości. Podaje się leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz nawadnia się chorego dożylnie.

Zobacz także
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama