Dziecko w żłobku
©Picture-Factory/Fotolia
Styl życia

Jak przygotować dziecko do żłobka: co potrzebne na wyprawkę dla dziecka

Maluszek idący do żłobka powinien mieć: piżamkę do spania i ubranka na zmianę. Wyprawka dla dziecka powinna zawierać także: kapcie, ulubioną przytulankę i poduszkę, 2 plastikowe butelki, ręcznik, pastę i szczoteczkę do zębów oraz kubeczek.

Maluszek idący do żłobka powinien mieć: piżamkę do spania i ubranka na zmianę. Wyprawka dla dziecka powinna zawierać także: kapcie, ulubioną przytulankę i poduszkę, 2 plastikowe butelki, ręcznik, pastę i szczoteczkę do zębów oraz kubeczek.

 

Przed kupnem wyprawki warto zasięgnąć rady w żłobku do którego zapisane jest dziecko, aby dowiedzieć się co należy przygotować. Być może część rzeczy zapewnia placówka, a inne nie są w niej wymagane.

Co jest potrzebne do żłobka?

Przygotowując dziecko do żłobka, dobrze pozwolić maluchowi wybrać np. ubranka lub zabawkę, które zabierze ze sobą. Każdą z rzeczy najlepiej jest podpisać imieniem i nazwiskiem dziecka. Pozwoli to na szybsze odnalezienie ewentualnej zguby i zapobiegnie zamianie przedmiotów między dziećmi. W wyprawce do żłobka powinny się znaleźć:

 • Ubranka na zmianę – 2 komplety ubranek zapasowych na wypadek, gdyby dziecko zamoczyło się lub pobrudziło. W żłobku dobrze jest zostawić: podkoszulki, bluzeczki, rajstopki, spodenki i skarpetki.
 • Buty lub kapcie na zmianę – najlepiej, aby były zapinane na rzepy i miały antypoślizgową podeszwę. Obuwie powinno mieć usztywniane cholewki trzymające stabilnie kostkę.
 • Piżamka do spania – dzieci w żłobku często śpią w ciągu dnia. Dobrze, żeby piżamka podobała się maluchowi i była wygodna.
 • Poduszka, kołderka lub kocyk i prześcieradło – niektóre placówki zapewniają pościel, inne chcą, aby rodzice dostarczyli swoją. W drugim przypadku dobrze jest dowiedzieć się wcześniej, jakie są wymiary łóżeczek. Prześcieradło najlepiej kupić z gumką, a na pościel dobrać miękką poszewkę. Dobrze, żeby maluch zabrał ze sobą swoją ulubioną poduszkę.
 • Worek na buty – w niektórych żłobkach są szafki na buty, wtedy worek nie jest wymagany.
 • Pieluszki dla dziecka – liczba pieluszek ma być dostosowana do potrzeb dziecka. Na podstawie codziennych obserwacji rodzic będzie wiedział ile pieluszek zużywa się w ciągu dnia.
 • Pasta i szczotka do zębów oraz kubeczek.
 • Ręcznik – imię i nazwisko dziecka można wyszyć na ręczniku za pomocą igły i nitki.
 • Smoczek – szczególnie w przypadku młodszych dzieci, pomaga w usypianiu dziecka.
 • Przytulanka – ulubiony miś lub lalka pomoże maluszkowi poczuć się raźnej, szczególnie w pierwszych dniach w żłobku.
 • 2 plastikowe butelki – jedna na mleko, a druga na picie np. sok. Jeżeli dziecko nie pije już z butelki, można mu kupić kubeczek z przykrywką.
 • Śliniaczek – ochroni ubranko przez pobrudzeniem w czasie jedzenia.

Przygotowanie dziecka na pójście do żłobka

Warto uprzedzić dziecko, że pójdzie do żłobka. Dobrze, aby rodzic wytłumaczył maluchowi, dlaczego tam pójdzie i opisał, że będą tam inne dzieci i ciocie, które będą się nim opiekować. W czasie pierwszych dni (a zwłaszcza w trakcie dni otwartych, pozwalających na zapoznanie się dziecka ze żłobkiem) rodzic może zostać z dzieckiem, aby pobawić się z nim na terenie placówki. Można też czytać maluszkowi książeczki o bohaterach, którzy też wybierają się do żłobka.

 

Dziecko w szkole
©Picture-Factory/fotolia
Styl życia
Co kupić na wyprawkę dla 5 i 6 latków w przedszkolu? Artykuły papiernicze, do higieny osobistej i ubrania na zmianę
Wyprawka do zerówki zawiera artykuły szkolne, takie jak: kredki, flamastry, zeszyty i bloki rysunkowe. W przedszkolu dzieci korzystają też z własnych przyborów do higieny, np. szczoteczki do zębów, mydła, ręcznika. W czasie zabawy przedszkolaki mogą się pobrudzić, dobrze więc zaopatrzyć dziecko w dodatkowe ubranka na zmianę.

Wyprawka do zerówki zawiera artykuły szkolne, takie jak: kredki, flamastry, zeszyty i bloki rysunkowe. W przedszkolu dzieci korzystają też z własnych przyborów do higieny, np. szczoteczki do zębów, mydła, ręcznika. W czasie zabawy przedszkolaki mogą się pobrudzić, dobrze więc zaopatrzyć dziecko w dodatkowe ubranka na zmianę.   Pierwsze dni dziecka w przedszkolu , np. po dłuższej wakacyjnej przerwie, to duże przeżycie dla malucha . Warto więc dopilnować, aby dziecku niczego nie brakowało w wyprawce, by zaoszczędzić mu ewentualnego dodatkowego stresu. Gdzie szukać informacji o wyprawce dla dziecka Informacje o dokładnej zawartości wyprawki rodzic może uzyskać bezpośrednio w budynku przedszkola lub na stronie internetowej placówki. Każde przedszkole ma swoją listę rzeczy dla dziecka , które rodzic ma dostarczyć na rozpoczęcie roku. Co zawiera wyprawka do przedszkola Wyprawka do przedszkola to wszystkie przedmioty, jakie przydadzą się dziecku w czasie zajęć przedszkolnych . W skład wyprawki wchodzą: plecak, piórnik, przybory szkolne, ubrania do ćwiczeń i leżakowania , odzież do zabaw na dworze, przybory do higieny oraz artykuły papiernicze. Standardowa wyprawka dla 5 latka i 6 latka zawiera: Przybory szkolne i papiernicze: blok rysunkowy i techniczny, patyczki do liczenia, ołówek, gumka do ścierania, kredki świecowe i ołówkowe, mazaki, temperówka, farby plakatowe i akwarelowe, pędzelki do malowania, kubek na wodę, klej do papieru, plastelina, zeszyty, kolorowanki, wycinanki, nożyczki, kolorowa bibuła, arkusze białego papieru zwinięte w rolkę, teczka na rysunki. Przybory do higieny osobistej: ręcznik do wycierania rąk, szczoteczkę i pastę do zębów oraz kubeczek, mydło do rąk,...

Noworodek
© Romolo Tavani/Fotolia.com
Styl życia
Pierwsze dni noworodka w domu. Czego potrzebuje maluszek
Niemowlak potrzebuje wygodnych ubranek, skarpetek i czapeczki. Do zmiany pieluszek najlepiej używać stołu do przewijania. Potrzebna będzie też wanienka i kocyk.

Niemowlak potrzebuje wygodnych ubranek, skarpetek i czapeczki. Do zmiany pieluszek najlepiej używać stołu do przewijania. Potrzebna będzie też wanienka i kocyk.   Okres noworodkowy obejmuje 28 pierwszych dni życia. Dzieci urodzone między 38 a 42 tygodniem ciąży są pod względem cech fizycznych i funkcji organizmu najlepiej przygotowane do życia poza organizmem mamy. Ubranka dla niemowlaka: śpioszki, skarpetki, czapeczki Najwygodniejsze ubranka dla niemowląt to body, czyli jednoczęściowy kostium rozpinany w kroku. Dodatkowo dziecku przydadzą się śpioszki, skarpetki i czapeczki (grubsza i cieńsza). Jeżeli dziecko urodziło się zimą warto kupić także: kombinezon, rajstopy, rękawiczki i miękkie buciki. Stół do zmieniania pieluszek tzw. „przewijak” Pieluszki najwygodniej zmienia się na przewijaku. Można go kupić w postaci nakładki na łóżeczko. Jej koszt wynosi około 30-150 zł. Za komodę z wmontowanym przewijakiem trzeba zapłacić około 200-400 złotych. Akcesoria do spania: rożek, kocyk, pościel Dla noworodka wystarczą 2-3 komplety bawełnianej pościeli. Rożek (czyli rodzaj otulaka, w nim dziecko nie odkryje się samo) będzie przydatny podczas karmienia. Z kolei kocykiem można okrywać noworodka podczas drzemki w ciągu dnia. Temometr do mierzenia temperatury pomieszczeń   Optymalna temperatura, w której powinien przebywać noworodek wynosi od 20 do 22 stopni Celsjusza . Pomieszczenie w czasie kąpieli dziecka dobrze jest nagrzać do 23-24 stopni Celsjusza. Co potrzeba do kąpieli noworodka: wanienka, gaziki i sól fizjologiczna Do mycia dziecka potrzebna jest wanienka , którą ustawia się na stojaku lub stole. Wodę (o temperaturze 37 stopni Celsjusza) nalewa się na wysokość około 5 do 10 centymetrów. Dziecko myje się wodą z solą fizjologiczną (do kupienia w każdej...

łóżeczko dziecięce
©andreysafonov/Fotolia
Styl życia
Jaka pościel dla niemowlaka – hipoalergiczna, przewiewna i bawełniana
Pościel dla dziecka powinna być antyalergiczna, najlepiej bawełniana. Jeśli będzie zrobiona z naturalnych materiałów, łatwiej będzie ją utrzymać w czystości, bo można ją prać w wyższych temperaturach, pozbywając się przy tym zarazków i roztoczy.

Pościel dla dziecka powinna być antyalergiczna, najlepiej bawełniana. Jeśli będzie zrobiona z naturalnych materiałów, łatwiej będzie ją utrzymać w czystości, bo można ją prać w wyższych temperaturach, pozbywając się przy tym zarazków i roztoczy. Jaka pościel dla niemowląt? Pościel dla niemowląt przede wszystkim musi być łatwa do utrzymania w czystości. Do tego najlepiej nadają się naturalne materiały, które można prać w temperaturach wyższych niż włókna syntetyczne. Najlepiej sprawdza się bawełna, która dodatkowo jest przewiewna i przyjemna w dotyku.   Dobrze byłoby, aby pościel dla niemowlaka była także wygodna w użytkowaniu. Dobrze sprawdzi się prześcieradło z gumką, które nie będzie się ślizgało i zapewni dziecku bezpieczny sen . Są także na rynku specjalne komplety pościeli przeznaczone wyłącznie dla noworodków, w których prześcieradło jest zrobione z materiału, który „trzyma się” łóżeczka i nie zsuwa. Wiele kompletów nie posiada poduszki, ponieważ w tym wieku dziecko powinno spać z głową położoną wprost na prześcieradle.   Jeśli chodzi o względy estetyczne to najlepiej, by pościel dla noworodków była dwukolorowa . Maluchy w tym wieku rozróżniają wyłącznie intensywne barwy.   Podczas kupowania pościeli dla niemowlaka należy także zadbać, aby była ona hipoalergiczna. Jest to szczególnie ważne, gdyż maluchy są bardzo wrażliwe na alergeny. Do najpopularniejszych alergenów , które silnie uczulają można zaliczyć: kurz, pierze, i roztocza, czyli elementy bardzo często „obecne” w naszych pościelach. Jak dbać o pościel dla niemowląt? Pościel dla niemowląt należy utrzymywać w bezwzględnej czystości . Dlatego polecane są naturalne materiały, takie jak bawełna. Można je często prać, a pościel dla dziecka powinna być prana nie rzadziej niż raz w tygodniu. Dodatkowo pranie powinno...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner