Dwójka uśmiechniętych dzieci mierzy swój wzrost miarką na ścianie. Dziewczynka sprawdza, ile mierzy chłopiec.
©Sergey Novikov/Fotolia.com
Styl życia

Wewnętrzne i zewnętrzne przyczyny niskiego wzrostu u dzieci

Niskorosłość u dzieci jest zależna od czynników wewnętrznych (uwarunkowania genetyczne związane z płcią i rasą) i zewnętrznych (np. czynniki środowiskowe). O niskorosłości świadczy wzrost dziecka, mieszczący się poniżej 3. centyla dla danej płci i wieku.

Niskorosłość u dzieci jest zależna od czynników wewnętrznych (uwarunkowania genetyczne związane z płcią i rasą) i zewnętrznych (np. czynniki środowiskowe). O niskorosłości świadczy wzrost dziecka, mieszczący się poniżej 3. centyla dla danej płci i wieku.

 

Częstotliwość występowania niskorosłości wynosi 3-10% urodzeń.

Zewnętrzne przyczyny niskorosłości: dieta, środowisko

Najważniejszym zewnętrznym czynnikiem powodującym niski wzrost u dzieci jest niewłaściwe odżywianie. Dieta uboga w białko, witaminy (np. A, D i witaminy z grupy B) i minerały (np. fosfor i potas) niezbędne do prawidłowego rozwoju, powoduje spowolnienie lub zahamowanie procesu wzrastania i osłabia układ kostny. Czynnikiem środowiskowym, mającym wpływ na zmniejszenie szybkości wzrastania, jest np. deprywacja emocjonalna lub poczucie braku bezpieczeństwa i odrzucenia.

Wewnętrzne czynniki niskiego wzrostu: hormony, choroby

O niskorosłości dziecka może świadczyć wzrost rodziców lub dziadków. Za zmniejszenie szybkości wzrastania odpowiedzialny jest też układ hormonalny. Przed narodzeniem dziecka na jego wzrost oddziałują głównie – czynniki wzrostowe (np. IGF-1) oraz insulina. Po narodzeniu najważniejszy wpływ mają: hormony tarczycy, białko wiążące IGF-1 i somatotropina (hormon wzrostu). Podczas dojrzewania niebagatelną rolę odgrywają też hormony płciowe. Niskorosłość może być spowodowana niektórymi chorobami, np.:

Objawy niskorosłości u dzieci

Głównym objawem niskorosłości jest spowolnienie tempu wzrostu. Różnica w porównaniu z rówieśnikami widoczna jest zwykle w wieku dziecięcym. Dzieci z niskorosłością mają niekiedy zaburzone proporcje ciała. 

 

Dziewczyna siedzi na łóżku w piżamie z opuszczoną głową
©Alliance/Fotolia
Styl życia
Co powoduje guza jajnika?
Bezpośrednie przyczyny raka jajnika nie są znane, ale często występuje on u kobiet, które przeszły menopauzę. Ryzyko zachorowania wzrasta też u osób, u których w rodzinie byli chorzy na nowotwory: jajnika, piersi, macicy i okrężnicy.

Bezpośrednie przyczyny raka jajnika nie są znane, ale często występuje on u kobiet, które przeszły menopauzę. Ryzyko zachorowania wzrasta też u osób, u których w rodzinie byli chorzy na nowotwory: jajnika, piersi, macicy i okrężnicy. Grupa ryzyka zachorowania na nowotwór jajnika Choć do tej pory nie odkryto bezpośrednich przyczyn powstawania guza jajnika , wiadomo, że wpływ na to schorzenie mają m.in. hormony. Choroba ta dotyka kobiet, które przeszły menopauzę, a więc powyżej 50. roku życia. Ryzyko zachorowania na nowotwór jajnika zwiększa się także w przypadku innych czynników hormonalnych. Należą do nich: wczesne rozpoczęcie miesiączkowania, urodzenie pierwszego dziecka w późnym wieku, brak dzieci, późna menopauza. Ryzyko zachorowania zmniejszają natomiast czynniki, które hamują owulację, np. duża liczba ciąż, karmienie piersią czy pigułki antykoncepcyjne. Predyspozycje genetyczne a guz jajnika Od 5 do 10% chorych na nowotwór jajnika cierpi na tę chorobę z przyczyn genetycznych. Odpowiedzialny jest za to gen BRCA1 . Ten sam gen wywołuje raka piersi. Regularnie badać się w kierunku guza jajnika powinny także kobiety, u których w rodzinie występowały przypadki raka jajnika, macicy, piersi czy okrężnicy. Czynniki środowiskowe mogące powodować raka jajnika Guz jajnika może pojawić się także wówczas, gdy ma odpowiednie warunki środowiskowe. Podejrzewa się, że zachorowaniu sprzyjają: dieta uboga w witaminy i błonnik , długotrwały kontakt z talkiem. Prawdopodobnie wpływ na powstawanie guza jajnika mają też duża waga ciała i wysoki wzrost . Jeśli dokuczają ci wzdęcia i masz problemy trawienne, nie zwlekaj tylko udaj się do lekarza. Możliwe, że są to pierwsze objawy raka jajnika .  Ból brzucha, niestrawność mogą wskazywać na poważną chorobę. Zdiagnozuj raka jelita .  Udaj się...

Dziecko w żłobku
©Picture-Factory/Fotolia
Styl życia
Jak przygotować dziecko do żłobka: co potrzebne na wyprawkę dla dziecka
Maluszek idący do żłobka powinien mieć: piżamkę do spania i ubranka na zmianę. Wyprawka dla dziecka powinna zawierać także: kapcie, ulubioną przytulankę i poduszkę, 2 plastikowe butelki, ręcznik, pastę i szczoteczkę do zębów oraz kubeczek.

Maluszek idący do żłobka powinien mieć: piżamkę do spania i ubranka na zmianę. Wyprawka dla dziecka powinna zawierać także: kapcie, ulubioną przytulankę i poduszkę, 2 plastikowe butelki, ręcznik, pastę i szczoteczkę do zębów oraz kubeczek.   Przed kupnem wyprawki warto zasięgnąć rady w żłobku do którego zapisane jest dziecko, aby dowiedzieć się co należy przygotować. Być może część rzeczy zapewnia placówka, a inne nie są w niej wymagane. Co jest potrzebne do żłobka? Przygotowując dziecko do żłobka, dobrze pozwolić maluchowi wybrać np. ubranka lub zabawkę, które zabierze ze sobą. Każdą z rzeczy najlepiej jest podpisać imieniem i nazwiskiem dziecka. Pozwoli to na szybsze odnalezienie ewentualnej zguby i zapobiegnie zamianie przedmiotów między dziećmi. W wyprawce do żłobka powinny się znaleźć: Ubranka na zmianę – 2 komplety ubranek zapasowych na wypadek, gdyby dziecko zamoczyło się lub pobrudziło. W żłobku dobrze jest zostawić: podkoszulki, bluzeczki, rajstopki, spodenki i skarpetki. Buty lub kapcie na zmianę – najlepiej, aby były zapinane na rzepy i miały antypoślizgową podeszwę. Obuwie powinno mieć usztywniane cholewki trzymające stabilnie kostkę. Piżamka do spania – dzieci w żłobku często śpią w ciągu dnia. Dobrze, żeby piżamka podobała się maluchowi i była wygodna. Poduszka, kołderka lub kocyk i prześcieradło – niektóre placówki zapewniają pościel, inne chcą, aby rodzice dostarczyli swoją. W drugim przypadku dobrze jest dowiedzieć się wcześniej, jakie są wymiary łóżeczek. Prześcieradło najlepiej kupić z gumką, a na pościel dobrać miękką poszewkę. Dobrze, żeby maluch zabrał ze sobą swoją ulubioną poduszkę. Worek na buty – w niektórych żłobkach są szafki na buty, wtedy worek nie jest wymagany. Pieluszki...

Dziewczynka szepcze na ucho drugiej dziewczynce
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jak powinien odżywiać się przedszkolak?
Wiek przedszkolny to okres intensywnego rozwoju psychofizycznego dziecka. Zasady prawidłowego żywienia przedszkolaka opierają się na wiedzy o zapotrzebowaniu energetycznym przedszkolaka.

Wiek przedszkolny to okres intensywnego rozwoju psychofizycznego dziecka. Zasady prawidłowego żywienia przedszkolaka opierają się na wiedzy o zapotrzebowaniu energetycznym przedszkolaka.   Dieta powinna też zapewniać dziecku wszystkie niezbędne witaminy i składniki mineralne. Zapotrzebowanie energetyczne dziecka w wieku przedszkolnym Zapotrzebowanie energetyczne dziecka zależy od jego aktywności fizycznej. Dziecko umiarkowanie aktywne potrzebuje ok. 1600-1800 kcal dziennie. Dziecko, które uprawia jakiś sport i jest bardzo aktywne fizycznie – ok. 2100 kcal. Zapotrzebowanie na białko dziecka w wieku przedszkolnym Białko stanowi podstawowy składnik budulcowy tkanek organizmu. Dziecko w wieku 4-6 lat, czyli w okresie szczególnie intensywnego wzrostu, potrzebuje ok. 21 g białka na dobę. Bogatym źródłem białka jest mięso i nabiał oraz warzywa strączkowe. Zapotrzebowanie na tłuszcze dziecka w wieku przedszkolnym Również tłuszcze stanowią niezbędny składnik diety przedszkolaka. Tłuszcze nie tylko budują tkanki organizmu i zapewniają utrzymanie odpowiedniej ciepłoty ciała, ułatwiają też przyswajanie z pożywienia witamin A, D, E i K. Źródłem zdrowych dla przedszkolaków tłuszczów są produkty pochodzenia roślinnego, masło oraz ryby morskie. Zapotrzebowanie na węglowodany dziecka w wieku przedszkolnym Węglowodany dają dziecku energię potrzebną do codziennej aktywności umysłowej i fizycznej. Najbardziej wartościowym źródłem energii są węglowodany złożone, znajdujące się w produktach takich, jak: pieczywo pełnoziarniste, kasze, ziemniaki, rośliny strączkowe. Należy natomiast unikać węglowodanów prostych: słodyczy, białego pieczywa, słodkich napojów. Dieta bogata w cukry proste może prowadzić do otyłości, próchnicy, nadpobudliwości i odwapnienia kości. Źródła witamin i składników mineralnych Dieta przedszkolaków powinna...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner