Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
pościel
© Dmitry Vereshchagin/Fotolia.com
Styl życia

Jak prać pościel? Praktyczne porady i wskazówki

Sposób prania pościeli zależy od materiału, z jakiego jest wykonana. Najczęściej jednak pierze się ją w pralce, odwróconą na lewą stronę, w temperaturze 40 stopni.

Sposób prania pościeli zależy od materiału, z jakiego jest wykonana. Najczęściej jednak pierze się ją w pralce, odwróconą na lewą stronę, w temperaturze 40 stopni.

 

Pościel zmieniamy w zależności od stopnia zabrudzenia, nie rzadziej niż co 3 tygodnie. Jeśli jednak zabrudzi się ona szybciej, na przykład w czasie choroby, powinna być wyprana od razu.

Jak przygotować pościel do prania?

Pościel przed praniem sortujemy według koloru i materiału, z jakiego została wykonana. Nie wrzucamy jej do bębna pralki razem z np. ręcznikami czy bielizną. Dobrym rozwiązaniem jest pranie pościeli na lewej stronie. Unikamy wtedy otarć i blaknięcia koloru. Przed praniem należy zapiąć zamki i guziki w poszewkach.

Czy można łączyć kolory?

Pościel białą pierzemy oddzielnie. Resztę kolorów (jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań na metce) możemy mieszać, jak przy zwykłym praniu. Nie zaleca się jednak mieszania skrajnie różnych odcieni np. granatu z żółtym.

Jak często pierzemy pościel?

Częstotliwość prania pościeli zależy przede wszystkim od stopnia jej zabrudzenia. Maksymalnym czasem używania jednej zmiany poszewek i prześcieradeł są jednak 3 tygodnie.

 

Granica trzech tygodni na wykorzystywanie pościeli bez prania to jednak maksimum. Częstsze pranie pościeli jest konieczne na przykład w przypadku:

  • Pościeli dla niemowlaka – pierzemy ją nie rzadziej niż co półtora tygodnia. Układ immunologiczny niemowlęcia nie jest jeszcze w pełni wykształcony, dlatego nadmiar bakterii w jego otoczeniu może prowadzić m.in. do biegunki czy ulewania.
  • Pościeli dla przedszkolaka – wiele zależy od tego, czy maluch poradził sobie już z okresem moczenia się w nocy w łóżku. Jeśli tak, pościel wymieniamy co 2 tygodnie.
  • Pościeli dla nastolatka – etap dojrzewania wiąże się z wieloma zmianami w organizmie nastolatka. Przetłuszczona skóra, trądzik, pierwsze miesiączki – to czynniki, na które powinniśmy zwracać szczególną uwagę. Pościel w związku z tym zmieniamy co półtora tygodnia.
  • Choroby – jeśli podczas choroby spędzamy całe dnie w łóżku, pościel powinniśmy wymieniać co 2-3 dni.

Jak prać pościel z satyny bawełnianej?

Satyna bawełniana to najpopularniejszy materiał wykorzystywany do produkcji pościeli. Pierzemy go w temperaturze od 40 do maksymalnie 60 stopni Celsjusza. Nie wolno stosować wybielaczy. Pościeli nie trzeba prasować - wystarczy, że zrezygnujemy z trybu wirowania i wilgotną rozwiesimy do wyschnięcia.

Jak prać pościel z flaneli?

Pościel z flaneli pierzemy ręcznie lub w pralce, w temperaturze od 40 do maksymalnie 60 stopni Celsjusza. Nie stosujemy wybielaczy. Do prania dodajemy małą ilość detergentu do flaneli i płyn do płukania. Dzięki temu flanela będzie miększa i delikatniejsza. Możemy ją prasować.

Jak prać pościel z kory?

Pościel z kory jest łatwa do utrzymania. Pierzemy ja mechanicznie w temperaturze do 60 stopni Celsjusza. Nie stosujemy odwirowywania. Nie prasujemy jej.

Jak prać pościel białą i antyalergiczną?

Pościel białą i antyalergiczną pierzemy w pralce w temperaturze 40 stopni Celsjusza bez środków zmiękczających. Suszymy na słońcu, odwróconą na lewą stronę.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Kobieta w czerwonej kurtce puchowej
©ZoomTeam/Fotolia
Fleszstyle
Jak prać kurtkę puchową: 2 skuteczne sposoby
Kurtkę puchową wbrew powszechnej opinii można prać, a nawet powinno się to robić. Taka kurtka podczas prania wchłania dużo wody, dlatego najlepiej prać ją w pralce z dużym bębnem. Wszelkie uszkodzenia i rozprucia należy wcześniej naprawić, aby kurtka się nie zniszczyła.

Kurtkę puchową wbrew powszechnej opinii można prać, a nawet powinno się to robić. Taka kurtka podczas prania wchłania dużo wody, dlatego najlepiej prać ją w pralce z dużym bębnem. Wszelkie uszkodzenia i rozprucia należy wcześniej naprawić, aby kurtka się nie zniszczyła.   Przed praniem puchowej kurtki należy usunąć rzeczy z kieszeni oraz odpiąć dodatkowe elementy – pasek, kaptur czy kołnierz. Po praniu nie wolno kurtki wykręcać i trzeba ją w odpowiedni sposób płukać. Niektórzy radzą, aby wrzucić do prania piłeczki tenisowe – wtedy puch nie będzie się zbijał.   Przed właściwym praniem ubranie puchowe należy przygotować: wyjąć wszystkie rzeczy z kieszeni, odpiąć dodatkowe elementy ubioru jak kaptur, kołnierz, dopinki różnego rodzaju czy pasek, silne zabrudzenia postarać się usunąć gąbką nasączoną wodą z mydłem, rozpiąć rzepy i guziki.   Kurtkę puchową zawsze pierzemy odwróconą na lewą stronę , bez względu na to, czy wybieramy sposób ręczny, czy wrzucamy ją do pralki. Jeżeli odzież jest rozpruta czy jakiś element (np. suwak) jest popsuty, należy ją najpierw naprawić, a później prać. Inaczej pranie spowoduje jeszcze większe szkody w miejscu uszkodzenia. Jak prać kurtkę puchową ręcznie W przypadku prania ręcznego kurtka (należy jej wcześniej rozpiąć suwak) powinna na początku zostać wymoczona w letniej wodzie, a następnie prana w ok. 40 stopniach Celsjusza z dodatkiem proszku do prania pierza. Odzież puchowa powinna być lekko ugniatana jak ciasto, jednak nie należy jej wykręcać ani gwałtownie uciskać. Bardzo trudno ją wypłukać, dlatego czynność tę powinno się wielokrotnie powtarzać, aby uniknąć zacieków. Podczas schnięcia co jakiś czas należy wyciskać wodę z kurtki (nie wykręcać, aby nie uszkodzić kurtki) albo...

suszące się jeansy
© pavel1964/Fotolia.com
Styl życia
Jak prać, suszyć i prasować jeans? Porady i zalecenia
Jeans to tkanina bawełniana typu denim. Każde pranie, a później suszenie i prasowanie pogarsza stan materiału.

Jeans to tkanina bawełniana typu denim. Każde pranie, a później suszenie i prasowanie pogarsza stan materiału.   Denim podczas prania kurczy się nawet do 30%. Jest to niezależne od temperatury. Największą różnicę można odnotować przy pierwszych 2-3 praniach materiału. Jak prać jeans? Aby w pełni chronić jeans należałoby go wcale nie prać, a stosować czyszczenie chemiczne. Ze zdroworozsądkowego punktu widzenia nie jest to jednak możliwe. Warto więc pamiętać o kilku ważnych zasadach: dżinsy pierzemy obrócone na lewą stronę , zapinamy guziki i suwaki, pamiętamy o opróżnieniu kieszeni, gorąca woda źle wpływa na bawełniane włókna, denim pierzemy w maksymalnie 30 °C , wybieramy najkrótsze cykle prania, nie stosujemy odplamiaczy i wybielaczy , jeans pierzemy oddzielnie, ponieważ ma on tendencję do oddawania koloru. Jak suszyć dżinsy? Jeans suszymy w zacienionych miejscach. Słońce źle wpływa na kolor ubrania i powoduje jego płowienie, a nawet odbarwienia. Należy unikać rozkładania materiału na grzejnikach i stosowania suszarek bębnowych. Po praniu nie powinno się również wyciskać wody z ubrania, ponieważ może to spowodować zniszczenie kroju. Denim suszymy na płasko lub łapiąc materiał klamerkami tak, by wisiał swobodnie bez żadnych zagięć. Jak dbać o jeans? By jeans służył jak najdłużej zaleca się: nie trzymać zbyt często rąk w kieszeniach (powoduje to przetarcia i odgniecenia), nie wieszać go w szafie lub zostawiać na innych ubraniach (by zachował swój kształt należy go przechowywać równo złożony), umiejętnie usuwać z niego plamy (nie trzeć, nie stosować nadmiernych ilości mydła czy innych płynów), stosować parę (wygładza to zgniecenia i likwiduje nieprzyjemny zapach). Każdorazowe użycie...

kurtki puchowe
© eightstock/Fotolia.com
Styl życia
Jak prać kurtkę puchową – w pralce czy ręcznie?
Kurtkę puchową, wbrew powszechnej opinii, można prać zarówno w pralce, jak i ręcznie. Jeśli zdecydujemy się na pranie mechaniczne, pamiętajmy o ustawieniu jak najniższej temperatury.

Kurtkę puchową, wbrew powszechnej opinii, można prać zarówno w pralce, jak i ręcznie. Jeśli zdecydujemy się na pranie mechaniczne, pamiętajmy o ustawieniu jak najniższej temperatury.   Przy wyborze sposobu prania puchowej kurtki decydujące są oznaczenia na metce. Jeśli nie ma tam zakazu prania w pralce lub adnotacji o konieczności czyszczenia chemicznego, śmiało możemy prać kurtkę samodzielnie. Pranie kurtki puchowej w pralce Zanim kurtka trafi do pralki, trzeba pamiętać o zapięciu wszystkich rzepów, zamków i kieszeni. Zalecane jest ustawienie programu z jak najniższą możliwą temperaturą (30 stopni jest odpowiednie), przy użyciu małej ilości proszku, lub płynu do prania. By uniknąć zbijania puchu, powinniśmy wrzucić do pralki od trzech do czterech piłeczek tenisowych. Po praniu roztrzepujemy kurtkę przy pomocy np. trzepaczki do dywanów. Pranie kurtki puchowej ręcznie Przygotowujemy dużą miskę w której zmieści się nam kurtka puchowa. Potem wlewamy ciepłą wodę i dodajemy 3 miarki płynu do prania odzieży puchowej. Zostawiamy namoczoną kurtkę na 5 minut w misce. Potem zaczynamy prać ręcznie skupiając się na brudnych miejscach. Na koniec płuczemy kurtkę w letniej wodzie. Suszenie kurtki puchowej Kurtki puchowej nie suszymy na kaloryferze. Należy powiesić ją w przewiewnym miejscu i co jakiś czas obracać, roztrzepując puch. Kurtkę puchową zawsze suszymy rozłożoną w poziomie , gdy zaczniemy ją suszyć na klamerkach lub na wieszaku, mokry puch opadnie na dół. Czyszczenie chemiczne kurtki puchowej Jeśli chcemy pozbyć się jedynie plamy z puchowej kurtki, możemy użyć benzyny ekstrakcyjnej. Nie zniszczy ona materiału ani puchu. Po usunięciu plamy powinniśmy dobrze wywietrzyć kurtkę, by nie było czuć zapachu benzyny. Masz jedwabną bluzkę? Dowiedz się,  jak prać,...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner