styl międzynarodowy
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Styl międzynarodowy w architekturze: proste, regularne bryły i brak dekoracji

Styl międzynarodowy to określenie głównego nurtu w architekturze modernistycznej charakteryzującego się prostymi, regularnymi bryłami i brakiem zewnętrznych dekoracji budynków. Cechy tego stylu wynikają z założenia, że estetyka formy ma być podporządkowana jej funkcji. Jednym z polskich przykładów tego stylu jest warszawski wieżowiec „Oxford Tower”.

Styl międzynarodowy to określenie głównego nurtu w architekturze modernistycznej charakteryzującego się prostymi, regularnymi bryłami i brakiem zewnętrznych dekoracji budynków. Cechy tego stylu wynikają z założenia, że estetyka formy ma być podporządkowana jej funkcji. Jednym z polskich przykładów tego stylu jest warszawski wieżowiec „Oxford Tower”.

Początki stylu międzynarodowego w architekturze

Początki stylu międzynarodowego w architekturze sięgają wczesnych lat 20. XX wieku. Inspirowany jest on pośrednio futurystyczną i kubistyczną twórczością malarzy i poetów. Podstawowe cechy stylu międzynarodowego wywodzą się z funkcjonalistycznych założeń budynków projektowanych wówczas w Europie w duchu modernizmu, w opozycji do budowli secesyjnych.

 

Nazwę tego stylu wprowadzili oraz jego najważniejsze cechy opisali Henry Russel Hitchcock i Philip Johnson w książce „The Internatiomal Style: Architecture Since 1922”. Książka ta została wydana w związku z wystawą „Styl międzynarodowy”, która odbyła się w 1932 r. w Nowym Jorku w Museum of Modern Art. Słowo „międzynarodowy” w nazwie stylu miało podkreślać uniwersalizm nurtu, który zgodnie z zamierzeniami autorów miał być nienaznaczony różnicami narodowymi.

 

Styl międzynarodowy dominował w architekturze światowej także po II wojnie światowej, aż do lat 60., kiedy ustąpił postmodernistycznemu budownictwu.

Cechy stylu międzynarodowego w architekturze

Zgodnie z założeniami Hitchcocka i Johnsona podstawowymi cechami stylu międzynarodowego miały być:

  •  ekonomiczna forma uzależniona od funkcji i użyteczności,
  •  prostota i geometryczne kształty oparte na prostych bryłach geometrycznych: proste linie, kąty, płaskie dachy, prostokątny plan budowli,
  •  wykorzystanie nowoczesnych materiałów: żelbetu i stali.

 

Budynki zaprojektowane w tym stylu często mają szkieletowe konstrukcje oraz gładkie, przeszklone ściany. Ich okna oraz widoczne na zewnątrz elementy konstrukcyjne tworzą rytmiczne ciągi. Silnie zaakcentowane są w nich na ogół wertykalne elementy. Kolorystycznie dominują biele i jasne odcienie szarości.

Dostępny w Abra meble kod rabatowy to świetna okazja, aby sprawić sobie dodatki w stylu międzynarodowym.

Przykłady stylu międzynarodowego w architekturze

Jedną z pierwszych budowli w stylu międzynarodowym był wzniesiony w 1929 r. Pawilon Niemiecki na Wystawę Światową w Barcelonie, projektu Ludwiga Miesa van der Rohe'a. Inną jest willa Savoye w Poissy z 1931 r. według projektu Le Corbusiera.

 

Rozwój stylu międzynarodowego w Stanach Zjednoczonych był wynikiem emigracji wielu europejskich architektów do Ameryki. Za oceanem tworzył sam Mies van der Rohe. W latach 1949-1951 wybudowano zaprojektowane przez niego bliźniacze apartamentowce ze szkła i stali „860–880 Lake Shore Drive” w pobliżu Chicago, a w 1958 r. Seagram building w Nowym Jorku.

 

W Polsce przykładem inspiracji stylem międzynarodowym w architekturze jest budynek Centralnego Domu Towarowego przy al. Jerozolimskich w Warszawie. Powstał on w latach 1948-1952 według projektu Zbigniewa Ihnatowicza i Jerzego Romańskiego. Innym polskim przykładem tego stylu jest Oxford Tower przy ul. Chałubińskiego, zaprojektowany przez Jerzego Skrzypczaka, Halinę Świergocką-Kaim, Jana Zdanowicza, Wojciecha Grzybowskiego i Jerzego Janczaka, wzniesiony w latach 1975-1978.

 

Salon w ciemnych barwach i oryginalnymi meblami
Flickr/Ben Husmann/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Dekonstruktywizm: fragmentacja i krzywe linie
Dekonstruktywizm charakteryzuje się zaskakującym pomysłem, wyrwaniem się z ogólnie przyjętych reguł architektonicznych. Dobrym przykładem architektury dekonstruktywizmu może być krzywy domek w Sopocie.

Dekonstruktywizm charakteryzuje się zaskakującym pomysłem, wyrwaniem się z ogólnie przyjętych reguł architektonicznych. Dobrym przykładem architektury dekonstruktywizmu może być krzywy domek w Sopocie.   Dekonstruktywizm jako nurt w sztuce i architekturze powstał na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego stulecia. Był odpowiedzią na sztywne, pragmatyczne zasady modernizmu, jednocześnie odwoływał się do historycznych inspiracji postmodernizmu. Te trzy style w architekturze odcisnęły duże piętno na obecnych trendach – minimalizmie, stylu skandynawskim, antydesignie czy hi-tech. Cechy dekonstruktywizmu Główne cechy dekonstruktywizmu to: fragmentacja – dzielenie całej konstrukcji na czynniki pierwsze, pojedyncze elementy budowy są już sztuką samą w sobie;   łamanie ustalonych zasad – twórcy dekonstruktywizmu przekraczają granice. Dla przykładu: gdy wszyscy wybierają prostą linię, oni z pewnością wybiorą krzywą lub zakręconą;   artystyczny nieład – ten styl jest zaprzeczeniem minimalizmu. Mimo że nurty mają wiele cech wspólnych – ubogość, surowość, brak dodatków, to jednak dekonstruktywizm nie ma w sobie nic z minimalistycznej prostoty i porządku;   zaskakujące rozwiązania – krzywe ściany w budynkach, brak prostych konstrukcji budynków, nieprzewidywalne pomysły w sferze architektonicznej;   sztuka dla sztuk i – jednym z największych mankamentów tego nurtu jest brak użytkowości. Krytycy jednogłośnie przyznają, że jest to „sztuka dla sztuki”, która nie może być wykorzystana w codziennym życiu. Rozwiązania są niefunkcjonalne, niewygodne i mało trwałe;   kontrolowany chaos – budynki i konstrukcje w stylu dekonstruktywistycznym wyglądają...

Pokój w stylu skandynawskim
©virtua73/Fotolia
Styl życia
Art deco, industrialny, rustykalny, skandynawski – poznaj style w architekturze wnętrz
Style w architekturze wnętrz różnią się od siebie wykorzystanymi materiałami, kolorystyką, czy rozwiązaniami geometrycznymi. Użycie drewna w stylu skandynawskim, geometryczne wzory art deco czy najbardziej typowa ściana z czerwonej cegły ze stylu industrialnego może zainspirować do stworzenia niepowtarzalnego wnętrza w domu.

Style w architekturze wnętrz różnią się od siebie wykorzystanymi materiałami, kolorystyką, czy rozwiązaniami geometrycznymi. Użycie drewna w stylu skandynawskim, geometryczne wzory art deco czy najbardziej typowa ściana z czerwonej cegły ze stylu industrialnego może zainspirować do stworzenia niepowtarzalnego wnętrza w domu. Styl art deco – geometryczne wnętrza Styl art deco charakteryzuje się harmonią i symetrią . Materiały, które często występują w tym nurcie dekoracji to płaskie szkło, ebonit, marmur, stal, złoto czy skóra. Miłośnicy art deco inspirują się kulturą i sztuką Dalekiego Wschodu oraz starożytnego Egiptu. Stąd wiele dodatków odwołujących się do kultów religijnych (przeważnie akcenty solarne) i zdecydowana kolorystyka pomieszczeń – przeważają brązy, pomarańcze, zielenie. Meble w stylu art deco wyglądają na ciężkie, są ciemne i zaprojektowane są przy użyciu prostych, wyraźnych linii. W całym domu przeważają geometryczne kształty – charakterystyczna geometria pojawia się we wzorach na narzucie w salonie, na kafelkach w łazience czy na obrazie na ścianie. Wnętrza zaprojektowane w stylu art deco wyglądają bardzo elegancko i luksusowo. Styl industrialny – przemysłowa wygoda Przemysłowa stylizacja, minimalizm i duża przestrzeń – tak można w skrócie opisać styl industrialny. Ulubiony styl wnętrz Amerykanów, którzy w swoich wysokometrażowych mieszkaniach zamiast dekoracyjnych ozdób wieszają na ścianach duże obrazy z fotografiami mostów, miast i konstrukcji budowlanych. W industrialnym pomieszczeniu sufit jest bardzo wysoki, a ściany pozbawione są gładzi – widoczna jest charakterystyczna dla tego nurtu czerwona cegła . Minimalistyczny wystrój, okrojony do położonego na podłodze materaca zamiast łóżka oraz prostych elementów...

Styl loftowy
© Christian Hillebrand/Fotolia.com
Styl życia
Podoba Ci się styl loftowy? Te pomysły możesz wykorzystać w domu i w mieszkaniu
W stylu loftowym ważne są nie tyle elementy dekoracyjne, ile surowe wykończenia. Pierwsze skrzypce gra tutaj klimat przestrzeni postprodukcyjnej – monumentalnej, szaroburej i na wskroś praktycznej. Nie ma miejsca na przesyt, ale można wpuścić trochę blasku.

W stylu loftowym ważne są nie tyle elementy dekoracyjne, ile surowe wykończenia. Pierwsze skrzypce gra tutaj klimat przestrzeni postprodukcyjnej – monumentalnej, szaroburej i na wskroś praktycznej. Nie ma miejsca na przesyt, ale można wpuścić trochę blasku.   Najwięcej starych pofabrycznych budynków, które można zaadaptować na pełnokrwisty loft (hard loft), znajduje się w Łodzi i Katowicach. Nowoczesne kompleksy budowane od podstaw na wzór fabryk określa się mianem soft loft.   Styl loftowy: początki Styl loftowy, inaczej industrialny, narodził się w latach 60. XX wieku i zyskał popularność za sprawą nowojorskiej grupy artystów z Andym Warholem na czele. Znani awangardziści stworzyli swoją pracownię w upadłej fabryce na Manhattanie i nazwali ją The Factory. Miejsce to miało nawiązywać do swojej przemysłowej historii, a sposób zaadaptowania wnętrza stał się manifestacją nowego stylu w architekturze . Ściany budynku, zrobione z cegły pokrytej odpadającym tynkiem , oklejone zostały folią cynową i ozdobione potłuczonymi lustrami, dlatego pracownię Warhola nazywano The Silver Factory. Potem artyści przenosili się dwukrotnie w inne miejsca, ale ich koncepcja pozostała niezmienna – przestrzeń twórcza miała surowa i obnażać wszystkie detale konstrukcyjne. Pierwszym w Polsce budynkiem mieszkalnym urządzonym według tej estetyki, było Bolko-loft projektu Przemo Łukasika, czyli dawna lampiarnia na terenie nieczynnej kopalni węgla w Bytomiu, znajdująca się 8 metrów nad ziemią.   Styl loftowy: cechy W stylu loftowym ogromną rolę pełni przestrzeń, dlatego najatrakcyjniejsze budynki do odtwarzania industrialnego klimatu to obiekty pofabryczne. Ważne są zarówno wysokości pomieszczeń, jak i duże metraże. Dąży się do ograniczenia ilości ścianek działowych, tak by wszystkie pokoje...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik