paleta malarska
© inventart/Fotolia.com
Styl życia

Hiperrealizm w sztuce – historia, charakterystyka i najważniejsi przedstawiciele

Hiperrealizm to nurt w sztuce XX i XXI wieku, którego najważniejszymi cechami jest werystyczne przedstawianie rzeczywistości, wybór tematów z życia codziennego, a często nawet swego rodzaju turpizm, czyli odwzorowywanie rzeczy powszechnie uważanych za nieestetyczne.

Hiperrealizm to nurt w sztuce XX i XXI wieku, którego najważniejszymi cechami jest werystyczne przedstawianie rzeczywistości, wybór tematów z życia codziennego, a często nawet swego rodzaju turpizm, czyli odwzorowywanie rzeczy powszechnie uważanych za nieestetyczne.

 

Dla dzieł utrzymanych w stylistyce hiperrealizmu wzorcem jest fotografia. Artyści starają się jak najdokładniej przenieść ją na obraz lub odtworzyć w formie rzeźby.

Realizm w malarstwie

Umiejętność wiernego przedstawiania rzeczywistości na obrazach w wielu epokach uważana była za dowód biegłości malarza w sztuce, a zarazem za najważniejsze kryterium wartości artystycznej jego dzieła. Znana jest legenda o dziele Apellesa, uznawanego przez współczesnych za najwybitniejszego malarza starożytnej Grecji. Podobno namalował on konia tak realistycznie, że na jego widok rżały prawdziwe konie. Realizm w malarstwie to jednak nie tylko cecha formy. W drugiej połowie XIX w. francuscy malarze, wśród nich Goustav Courbet, zapoczątkowali nurt zwany realizmem. Jego najważniejszą cechą były przyziemne, codzienne, „realistyczne” tematy, np. sceny przedstawiające życie i ciężką pracę chłopów. W drugiej połowie XX w. w Stanach Zjednoczonych zaczął rozwijać się hiperrealizm, czyli realizm posunięty do fotograficznej wręcz precyzji w przedstawianiu rzeczywistości. Stąd jego inna nazwa: fotorealizm.

Hiperrealizm, czyli fotografia namalowana pędzlem

Amerykański hiperrealizm powstał jako opozycja do sztuki abstrakcyjnej, m.in. op-artu i suprematyzmu. Najważniejsze cechy dzieł tworzonych w tym nurcie to:

  • malowanie lub rzeźbienie na podstawie zdjęcia,
  • wierne przenoszenie fotografii na obraz,
  • dokładność i precyzja w przedstawianiu obiektów,
  • technika malarska lub rzeźbiarska całkowicie podporządkowana jest tematowi, ma on być przedstawiony jak najbardziej wiarygodnie,
  • wybór tematów dzieła z życia codziennego,
  • nieunikanie brzydoty i elementów dalekich od klasycznie rozumianego piękna.

 

Jednymi z najważniejszych przedstawicieli hiperrealizmu w malarstwie są Richard Estes, autor m.in. krajobrazów miejskich, oraz Don Eddy, który namalował serię obrazów przedstawiających popularne samochody „garbusy”. Hiperrealizm jako styl w sztuce najczęściej kojarzony jest jednak z rzeźbami australijskiego artysty, Rona Muecka, który tworzy trójwymiarowe postacie ludzkie. Do złudzenia przypominają one żywych ludzi, tyle że w 2-3 razy większej lub mniejszej skali. Na twarzach tych postaci niezwykle wiarygodnie przedstawione są emocje. Ich ciała są niedoskonałe, można na nich dostrzec fałdy, włosy, pieprzyki i zmarszczki.

 

Kobieta ubrana w renesansowy strój
©nicoletaionescu/Fotolia
Fleszstyle
Jak zmieniał się kanon piękna kobiety w antyku, średniowieczu, renesansie i baroku
O tym, jak w danej epoce historycznej wyglądał ideał kobiety, możemy przekonać się przede wszystkim z dzieł sztuki: rzeźb i obrazów. Choć taka analiza musi opierać się na wielu uproszczeniach, chociażby z uwagi na zróżnicowanie nurtów w sztuce poszczególnych epok, daje nam ona pewne wyobrażenie o tym, jakie cechy były u kobiet pożądane na przestrzeni wieków.

O tym, jak w danej epoce historycznej wyglądał ideał kobiety, możemy przekonać się przede wszystkim z dzieł sztuki: rzeźb i obrazów. Choć taka analiza musi opierać się na wielu uproszczeniach, chociażby z uwagi na zróżnicowanie nurtów w sztuce poszczególnych epok, daje nam ona pewne wyobrażenie o tym, jakie cechy były u kobiet pożądane na przestrzeni wieków.   Kobiety zaczęto portretować w sposób zindywidualizowany w epoce renesansu. W baroku charakterystyczna uroda stała się popularnym tematem w sztuce. Klasyczny ideał piękna – starożytna rzeźba grecka Zarówno mężczyźni, jak i kobiety przedstawiani są w sztuce antycznej jako harmonijnie zbudowani i pełni gracji. Ich sylwetki są smukłe, wyraźnie jednak zarysowane są na nich mięśnie. Postacie najczęściej stoją w kontrapoście: ciężar ich ciała spoczywa na jednej nodze, podczas gdy druga jest swobodnie wysunięta do przodu i lekko zgięta. U kobiet obwód ciała w biuście jest najczęściej nieco mniejszy niż obwód ciała w biodrach, przy czym wcięcie w talii nie jest zbyt znaczące. Kobiety najczęściej przedstawiane są z włosami ułożonymi w fale , zebranymi z tyłu głowy w węzeł. Twarz jest pociągła, jej rysy są delikatne, nos prosty, a usta niewielkie i wypukłe. Przykładem jest rzeźba Wenus z Milo. Średniowieczny ideał kobiecego piękna: eteryczna blondynka z wydatnym czołem W malarstwie i rzeźbie wczesnego średniowiecza postaciom często brakuje indywidualnych cech. Są one przedstawiane, tak jak zresztą cały świat odwzorowywany w sztuce tej epoki, poprzez pewne schematy. Kobieta, o ile nie ma nakrycia głowy, jest jasnowłosa. Ma włosy zebrane przy głowie w koki i puszczone swobodnie na plecy lub zaplecione w warkocz. Jej cera jest bardzo blada, delikatnie zaróżowiona na policzkach. Średniowieczne kobiety przedstawiane w...

mężczyzna z projektami pod ręką
© gpointstudio/Fotolia.com
Styl życia
Pragmatyk myśli logicznie i postępuje praktycznie
Pragmatyzm charakteryzuje się potrzebą postępowania i myślenia praktycznego, czyli opłacalnego, użytecznego i logicznego. Pragmatyk skupia się na realizacji wyznaczonego celu. Może przy tym zaniedbywać relacje z bliskimi osobami.

Pragmatyzm charakteryzuje się potrzebą postępowania i myślenia praktycznego, czyli opłacalnego, użytecznego i logicznego. Pragmatyk skupia się na realizacji wyznaczonego celu. Może przy tym zaniedbywać relacje z bliskimi osobami.   Pragmatyk jest jednym z 4 typów osobowości, które powstały na bazie teorii szwajcarskiego psychiatry, Carla Gustava Junga. Pragmatyk to osoba konkretna i subiektywna, lubiąca opierać się na sprawdzonych rozwiązaniach. Cechy pragmatyka Pragmatyk myśli i działa w sposób praktyczny. Lubi, gdy przedmioty są użyteczne, a w rozmowach i postępowaniu stawia na konkret. Innymi cechami pragmatyków są: logiczne myślenie i działanie, realizm w ocenianiu rzeczywistości, zdolności analityczne, skuteczne realizowanie swoich celów , talent do zarządzania grupą, konsekwencja w wykonywaniu zadań, potrzeba dominowania w zespole, wywoływanie konfliktów z innymi ludźmi, perfekcjonizm, czyli pragnienie osiągnięcia doskonałości w jakiejś dziedzinie , pracowitość, niechęć do snucia marzeń i fantazji, niezdolność do kreatywnego myślenia , szacunek dla tradycyjnych wartości i sprawdzonych rozwiązań. Jak się zachowują pragmatycy? Pragmatycy lubią mieć konkretne zadania do wykonania. Dobrze się odnajdują w roli przywódców , ale niechętnie dzielą się z innymi osobami obowiązkami do wykonania. Ponadto pragmatycy: niejednokrotnie uważają, że zrealizują zadanie lepiej, niż ich współpracownicy, lubią ubierać się w ubrania eleganckie i dobrej jakości, mogą dążyć do przeforsowania swojego zdania, wbrew wszelkim przeciwnościom i opiniom członków grupy, nie zawsze liczą się ze zdaniem innych ludzi, podejmują decyzje samodzielnie, bez konsultacji z współpracownikami, rodziną czy...

Kobieta czytająca książkę
© nenetus/Adobe Stock
Styl życia
Literatura dystopijna - przegląd najciekawszych tytułów YA
Świat na opak, zniszczony przez katastrofy, targany wewnętrznymi konfliktami – taki obraz wyłania się z kart powieści dystopijnych. Literatura, ukazując czarne wizje przyszłości, przestrzega przed zagrożeniami, ale daje też nadzieję na lepsze jutro.

Świat na opak, zniszczony przez katastrofy, targany wewnętrznymi konfliktami – taki obraz wyłania się z kart powieści dystopijnych. Literatura, ukazując czarne wizje przyszłości, przestrzega przed zagrożeniami, ale daje też nadzieję na lepsze jutro.   Dystopia to nurt w literaturze fantastyczno-naukowej , który ukazuje wizję świata nieuporządkowanego, poddanego terrorowi i nieludzkim systemom. Jest przeciwstawiona utopii, czyli arkadyjskiemu miejscu. Wizję tę wywodzi z bezpośredniej obserwacji rzeczywistości. Literatura YA, czyli Young Adult, to książki dla tzw. “młodych dorosłych”. Współczesne dystopie YA charakteryzują się występowaniem silnej postaci, której postawa i bunt wobec systemu dają siłę i wiarę na zmianę ówczesnego porządku. Jakie książki wpisują się w ten nurt i które warto przeczytać? Trylogia “Igrzyska śmierci” Suzanne Collins “Igrzyska Śmierci” przedstawiają świat po wojnie, w którym nowopowstałe Państwo Panem podzielone jest na 12 dystryktów. Co roku organizowane są w nim tzw. dożynki. W każdym z dystryktów losuje się dwóch przedstawicieli: płci żeńskiej i męskiej w wieku od 12 do 18 lat. 24 zawodników walczy na specjalnie stworzonej arenie na śmierć i życie. Zwycięzca może być tylko jeden. Ale czy na pewno? Katniss Everdeen z chwilą wkroczenia na arenę udowadnia, że ta zasada przestaje obowiązywać.   Trylogia “Zbuntowana” Veronica Roth Katastrofa zniszczyła świat. W Chicago społeczeństwo podzielone jest na pięć frakcji - altruizm, prawość, nieustraszoność, serdeczność i erudycję. W wieku szesnastu lat każda osoba przechodzi test na predyspozycję i jest przydzielana do jednej z frakcji. Tris pochodzi z altruizmu, jednak dokonuje innego wyboru. Przechodzi do nieustraszonych. Traci dom, dawne życie i...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner