kobieta pije z filiżanki
Pixabay/Unsplash/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Zapalenie krtani – co robić, gdy ból gardła utrudnia oddychanie?

Na zapalenie krtani podatne są zwłaszcza dzieci poniżej 5 roku życia i ci, którzy często nadwerężają głos. Leczenie zależy od stopnia nasilenia objawów zapalenia oraz od czynnika, który wywołał chorobę. Zapalenie krtani o podłożu wirusowym zazwyczaj można wyleczyć w domu, ale ciężkie przypadki z ostrym obrzękiem krtani mogą wymagać hospitalizacji.

Na zapalenie krtani podatne są zwłaszcza dzieci poniżej 5 roku życia i ci, którzy często nadwerężają głos. Leczenie zależy od stopnia nasilenia objawów zapalenia oraz od czynnika, który wywołał chorobę. Zapalenie krtani o podłożu wirusowym zazwyczaj można wyleczyć w domu, ale ciężkie przypadki z ostrym obrzękiem krtani mogą wymagać hospitalizacji.

Zapalenie krtani – przyczyny, przebieg

Zapalenie krtani jest chorobą błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Mogą je powodować: zakażenie wirusowe lub bakteryjne, nadwerężenie strun głosowych, podrażnienie gardła, np. dymem lub zimnymi napojami, a także choroba refluksowa przełyku. Ostre zapalenie miejscowo uszkadza nabłonek krtani, ale jeśli infekcja zostanie szybko wykryta, leczenie nie powinno przebiegać dłużej niż kilka dni. Przedłużający się stan zapalny może powodować zmiany przewlekłe, które przenoszą się na gardło i tchawicę.

Zapalenie krtani czy zwykłe przeziębienie?

Choroby krtani zwykle rozpoznaje się późno, bo ich pierwsze objawy pokrywają się z objawami infekcji gardła. Chrypka i drapanie w gardle są często lekceważone i traktowane jako symptom zwykłego przeziębienia.

Kasia gotuje z Polki.pl: sernik z rosą

 

Zapalenie krtani można rozpoznać po takich objawach, jak:

  • dyskomfort w gardle: ból, uczucie suchości i swędzenia, wrażenie blokady, trudności w przełykaniu;
  • kaszel: suchy, „szczekający”, duszący, napadowy;
  • trudności w kontrolowaniu głosu: chrypka, zmiana tonu głosu lub całkowita jego utrata, męczliwość;
  • duszności.

Nawilżanie krtani – para wodna i inhalacje

Najważniejsze w leczeniu zapalenia krtani jest odpowiednie nawilżenie, które przyspiesza regenerację błony śluzowej, a także zapobiega nawracającym dusznościom i uczuciu suchości oraz drapania w gardle. Trzeba wypijać duże ilości płynów – oczywiście tych ciepłych i niegazowanych. Najlepiej sprawdzają się herbata malinowa i lipowa oraz soki z witaminą A i C, np. marchwiowy. Aby nawilżyć powietrze, można położyć na grzejnik mokry ręcznik lub użyć specjalnego nawilżacza, który można kupić w sklepach ze sprzętem AGD.

 

Dostępne są tradycyjne, które pod ciśnieniem wyrzucają parę wodną i ultradźwiękowe, rozpylające wodę pod postacią mgiełki. Taki nawilżacza może pracować do 16 h, co jest szczególnie cenne zimą, kiedy nawilżenie powietrza z optymalnego 40% spada do zaledwie 10%. Latem może wystarczyć postawienie w pokoju naczynia z parującą wodą.

 

Bardzo dobrze nawilżają również inhalacje. Ich skład w przypadku zapalenia krtani powinien być zalecony przez lekarza. Tą metodą wraz z parą wodną do dróg oddechowych oprócz nawilżającej wody wprowadzane są lekarstwa, które docierają nawet do drobnych oskrzelików w płucach. Taką drogą dostają się do oskrzeli środki rozkurczające, ułatwiające odkrztuszanie, przeciwzapalne i odczulające, które likwidują odruch duszącego kaszlu. Do podawania leków niezbędne są gotowe inhalatory. Domowe inhalacje z użyciem miski i ręcznika sprawdzają się lepiej z olejkami eterycznymi czy roztworem soli, który jednak może podrażnić błonę śluzową krtani. Przy zapaleniu krtani sprawdzają się łagodniejsze, np. rumiankowe.

Antybiotyki na zapalenie krtani

W leczeniu zapalenia krtani nie pomaga podawanie antybiotyków, ponieważ nie reagują one na wirusy, a najczęstszą postacią choroby jest właśnie zapalenie wirusowe. Antybiotyki zamiast zabijać wirusy, likwidują przyjazną florę bakteryjną, która chroni przed infekcjami. Leczenie polega na stosowaniu środków, które skupiają się na samych objawach choroby – zmniejszaniu uczucia dyskomfortu w gardle, łagodzeniu kaszlu i regeneracji strun głosowych. Pomagają niesterydowe środki przeciwzapalno-przeciwbólowe, takie jak ibuprofen czy paracetamol i tabletki do ssania, które zawierają środki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

 

Dużo trudniejsze do wyleczenia jest w zakażenie bakteryjne, w którym – w przeciwieństwie do wirusowego – występuje wysoka gorączka, a chory odkrztusza zielonkawą wydzielinę. Wówczas wdrożenie leczenia antybiotykiem może okazać się niezbędne.

Jak ratować dziecko w czasie duszności?

Zapalenie krtani jest najgroźniejsze u dzieci poniżej 5 roku życia, co wynika z budowy ich dróg oddechowych. Są one bardzo wąskie, dlatego już niewielki obrzęk może spowodować poważne trudności w oddychaniu. Zagrożenie jest tym większe, że tkanka łączna, budująca krtań małego dziecka, charakteryzuje się wysoką podatnością na stany kurczowe, które mogą zagrozić życiu.

 

Kiedy dziecko zaczyna się dusić, trzeba zachować zimną krew i działać natychmiast – najlepiej od razu wybiec z nim na dwór, bo zimne powietrze najszybciej obkurcza śluzówkę. Trzeba jednak pamiętać, by szczelnie otulić chorego malucha. Można też zabrać dziecko do łazienki i odkręcić gorącą wodę – para wodna hamuje zwężanie krtani. Ważne jest, by podczas takiego ataku nie dawać maluchowi nic do picia, bo może się on zakrztusić. W przypadku wystąpienia tak ostrych duszności trzeba zadzwonić po karetkę, bo możliwe, że dziecko będzie potrzebowało podania środków obkurczających krtań i maski tlenowej. Hospitalizacja jest najbezpieczniejszym wyjściem przy ostrym, kurczowym zapaleniu krtani.

 

doktor badająca dziecko
©Ilike/Fotolia
Styl życia
Zapalenie krtani – najgroźniejsza choroba wirusowa u dzieci
Zapalenie krtani najczęściej ma podłoże wirusowe i atakuje małe – nawet kilkumiesięczne – dzieci, dla których stanowi ogromne zagrożenie ze względu na specyficzną budowę ich górnych dróg oddechowych.

Zapalenie krtani najczęściej ma podłoże wirusowe i atakuje małe – nawet kilkumiesięczne – dzieci, dla których stanowi ogromne zagrożenie ze względu na specyficzną budowę ich górnych dróg oddechowych.   Zapalenie sprawia, że krtań szybko puchnie i utrudnia oddychanie. Aby zapobiec tragicznym konsekwencjom choroby, trzeba wiedzieć, jak leczyć dziecko i jak postępować w momencie ataku. Objawy zapalenia krtani u dziecka Zapalenie krtani najczęściej atakuje nagle, nie dając wcześniej żadnych objawów. Dziecko budzi się w nocy ze „szczekającym” kaszlem, przez który nie może złapać tchu. Podczas wydechu jego struny głosowe charakterystycznie świszczą, co jest efektem obrzęku i zwężania się krtani. Głos malucha jest zachrypnięty lub ściszony aż do szeptu. Czasem chorobie mogą towarzyszyć gorączka, ślinotok, ból gardła i krztuszenie się przy przełykaniu, ale te objawy są typowe tylko dla rzadkiej postaci choroby wywołanej zakażeniem bakteryjnym. Leczenie zapalenia krtani u dziecka: postępowanie podczas ataku Zapalenie krtani jest ogromnym zagrożeniem zwłaszcza dla małych dzieci, których krtań położona jest wysoko i otoczona dużą ilością podatnej na obrzęki tkanki łącznej. W momencie, gdy dochodzi do stanu zapalnego opuchlizna zwęża drogi oddechowe, dlatego dziecko dostaje duszności . Podczas ataku równie ważne jak szybka reakcja jest zachowanie spokoju.   Czasem najbezpieczniej jest wezwać pogotowie lub zawieźć dziecko na ostry dyżur, gdzie otrzyma dożylnie lub domięśniowo leki sterydowe, a w razie potrzeby zostanie zaintubowane. W oczekiwaniu na pomoc trzeba zrobić wszystko, żeby ulżyć dziecku – przede wszystkim je uspokoić. Najpierw jednak samemu trzeba zachować trzeźwość umysłu.   Kiedy maluch zanosi się płaczem, jeszcze bardziej utrudnia sobie oddychanie. W takiej sytuacji dobrym pomysłem jest...

©underdogstudios/Fotolia
Styl życia
Objawy zapalenia krtani to chrypa, a czasem bezgłos. Sprawdź co jest przyczyną infekcji
Objawy zapalenia krtani to m.in. chrypa, uczucie ciała obcego w gardle, a czasem nawet zanik głosu. Na tę chorobę są narażone osoby często przebywające w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz palące duże ilości tytoniu.

Objawy zapalenia krtani to m.in. chrypa, uczucie ciała obcego w gardle, a czasem nawet zanik głosu. Na tę chorobę są narażone osoby często przebywające w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz palące duże ilości tytoniu.   Zapalenie krtani to choroba, która często pojawia się u osób pracujących głosem . Zapadają na nią m.in. nauczyciele, artyści i osoby zajmujące się obsługą klienta. Choroba wywoływana jest zwykle przez wirusy . Przyczyny ostrego zapalenia krtani Zapalenia krtani może być następstwem: zapalenia gardła, zapalenia tchawicy, zapalenia oskrzeli, przeziębienia, nagłego oziębienia krtani , długotrwałego przebywania w pomieszczeniach o suchym powietrzu, np. klimatyzowanych, nieleczonego refluksu żołądkowo-przełykowego, w którym sok żołądkowy podrażnia śluzówkę krtani, palenia tytoniu i picia alkoholu w nadmiernych ilościach, które drażnią krtań w sposób mechaniczny, alergii, ponieważ alergicy są bardziej narażeni na wystąpienie zapalenia krtani. Objawy ostrego zapalenia krtani Osoby cierpiące na zapalenie krtani często mają: chrypkę, kaszel, zmianę barwy głosu , bezgłos, uczucie drapania w gardle, odczuwanie obecności ciała obcego w gardle, w razie zakażenia wywołanego przez bakterie, występuje wydzielina ropna. Przewlekłe zapalenie krtani Nawracające zapalenia narządu głosu są określane mianem przewlekłego zapalenia krtani. Przyczyny przewlekłego zapalenia krtani Przewlekłe zapalenie wynika z powracających nieżytów krtani, nadużywania głosu, np. w pracy, palenia papierosów, picia alkoholu w nadmiarze i przebywania w pomieszczeniach o suchym powietrzu . Ryzyko zachorowania jest większe, kiedy kilka czynników występuje jednocześnie. Zmiany w przewlekłym zapaleniu...

Kobieta z bólem gardła
©zinkevych/Fotolia
Styl życia
Zapalenie krtani: jak wyleczyć chorobę domowymi sposobami?
Zapalenie krtani powoduje problemy z przełykaniem podczas jedzenia czy wypowiadaniem się. Ból gardła może być tak duży, że odczuwamy go podczas snu czy w chwili, gdy nie mówimy i nie jemy.

Zapalenie krtani powoduje problemy z przełykaniem podczas jedzenia czy wypowiadaniem się. Ból gardła może być tak duży, że odczuwamy go podczas snu czy w chwili, gdy nie mówimy i nie jemy.   Oprócz stosowania leków ( zapalenie krtani to choroba, która powinna być leczona przez specjalistę – lekarza pierwszego kontaktu lub laryngologa ), można wypróbować domowe sposoby, które mogą zmniejszyć dyskomfort. Jest nim na pewno płukanka z wody z dodatkiem kuchennej soli jodowanej.   Domowe sposoby na zapalenie krtani przygotujesz z produktów, z których korzystasz na co dzień. Oto kilka z nich: 1. Płukanka – domowej roboty płukanka może być przygotowana z kuchennej soli jodowanej, która odkaża gardło i udrożnia nos. Możesz sięgnąć również po zioła – rumianek, tymianek lub szałwię , ponieważ działają antybakteryjnie. Zalej wrzątkiem jedną torebkę ziół i odstaw do zaparzenia na kwadrans pod przykryciem. Odczekaj później jeszcze kwadrans, aby napar stał się lekko ciepły i przepłucz gardło. Możesz to powtarzać dwa razy dziennie. 2. Inhalacje – jest to świetny sposób na poprawę kondycji górnych dróg oddechowych, szczególnie, gdy zapaleniu krtani towarzyszy kaszel i katar. Opary z wrzącej wody z miętą idealnie udrożnią nos, złagodzą objawy bólu gardła i wspomogą oddychanie. Mięta ma właściwości antybakteryjne i przeciwbólowe. 3. Nabiał – jedz jogurty, pij kefir - prozaiczne, a jakie skuteczne. W ich składzie występują dobroczynne probiotyki, które łagodzą objawy zapalenia krtani i gardła. Nie zapominaj, że przed zjedzeniem nabiał powinien chwilę postać w temperaturze pokojowej, aby nie był zbyt zimny. 4. Woda – podczas zapalenia krtani górne drogi oddechowe, a szczególnie krtań, jest wysuszona i podrażniona, dlatego powinno się pić wodę często, małymi łykami. Podobnie jak nabiał powinna mieć temperaturę...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik