Kwiaty na balkonie
Pixabay/Hans/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Jak wybrać kwiaty na słoneczny balkon?

Nie wszystkie rośliny doniczkowe lubią słoneczne stanowisko. Kwiaty na balkon, który oferuje niewiele cienia, muszą dobrze znosić dużą dawkę promieni słonecznych.

Nie wszystkie rośliny doniczkowe lubią słoneczne stanowisko. Kwiaty na balkon, który oferuje niewiele cienia, muszą dobrze znosić dużą dawkę promieni słonecznych.

Zwieszające się kwiaty na balkon

Najpopularniejszymi kwiatami na balkon są petunie i ich bardziej zwieszające się odmiany, czyli surfinie. Surfinie wyglądają efektownie zwłaszcza w wiszących doniczkach. Do podwieszanych pojemników można zasadzić również kwitnące całe lato pelargonie oraz przypominające miniaturowe słoneczniki - sanwitalie. Do wiszących doniczek można zasadzić również lobelie, które mają kwiaty w kolorach od białego, przez różowy, do fioletowego i niebieskiego. W podobnej kolorystyce występują werbeny, mające drobne kwiatki zebrane w dekoracyjne, gęste kuliste kwiatostany. Wyjątkowy kształt ma inny kwiat doniczkowy idealny do wiszących koszyków – scewola. Kwiaty przypominają wachlarz, najczęściej są jasnofioletowe lub białe.

Kwiaty doniczkowe na balkon

Oprócz zwieszających się kwiatów, na słonecznym balkonie dobrze będą czuły się także inne kwiaty doniczkowe, na przykład lantana. To zawsze zielony półkrzew, którego kwiaty zmieniają kolor z żółtego przez pomarańczowy do czerwonego. Przy odpowiedniej pielęgnacji kwitnie bardzo obficie. W podobnej kolorystyce jest szałwia błyszcząca – intensywnie czerwone kwiaty są zebrane na szczytach pędów, oraz żółto-pomarańczowe aksamitki, które dodatkowo intensywnym zapachem odstraszają szkodniki. Bardzo nasłonecznione stanowisko lubi także osteospermum, czyli stokrotka afrykańska. Większą różnorodność kolorystyczną można uzyskać sadząc bratki i cynie. W przypadku balkonów i tarasów parterowych, warto przemyśleć pnącza, na przykład tunbergię oskrzydloną, która pnie się na poręcze i ogrodzenia, kwitnąc na żółto i pomarańczowo.

Odpowiednie pojemniki dla roślin doniczkowych

Kwiaty doniczkowe należy sadzić w jasnych i dużych pojemnikach. Ciemne kolory absorbują promienie słoneczne, w związku z tym ziemia w ciemnych doniczkach będzie się dodatkowo nagrzewała. Może to skutkować przesuszeniem i przegrzaniem kwiatów. Zawsze należy też pamiętać o regularnym nawożeniu i podlewaniu kwiatów.

Balkon w stylu morskim
© RAM/Fotolia.com
Styl życia
Jak urządzić mały balkon w stylu morskim – siedziska, rośliny i ozdoby
Urządzenie balkonu w stylu morskim sprawi, że nawet osoby mieszkające kilkaset kilometrów od morza, w każdej chwili będą mogły poczuć morski klimat. Na balkonie marynistycznym powinny dominować naturalne materiały i tkaniny.

Urządzenie balkonu w stylu morskim sprawi, że nawet osoby mieszkające kilkaset kilometrów od morza, w każdej chwili będą mogły poczuć morski klimat. Na balkonie marynistycznym powinny dominować naturalne materiały i tkaniny. Balkon warto obsadzić ozdobnymi trawami, przypominającymi te, które naturalnie występują nad brzegiem morza. Siedziska na balkon w stylu morskim Na balkonie w stylu morskim można ustawić leżaki, najlepiej wykonane z jasnego drewna o widocznej strukturze i z naturalnej, mocnej tkaniny w kolorach granatowym i białym, z niewielkim dodatkiem czerwieni. Na balkonie w stylu morskim dobrze wyglądają też siedziska z wikliny, przypominające plażowe kosze. Jeśli wielkość balkonu nie pozwala na ustawienie na nim leżaków ani wiklinowych siedzisk, można zamienić je na niewielki stolik i komplet składanych krzeseł. Aby nadać im marynistyczny charakter, na krzesłach można położyć wygodne poduszki , a na stoliku serwetę w marynarskich barwach, z motywem kotwicy. Rośliny na balkon w stylu morskim Przy aranżacji balkonu w stylu morskim nie można zapomnieć o odpowiednich roślinach . Najlepszym wyborem będą trawy ozdobne w doniczkach stojących , wiszących pod zadaszeniem balkonu oraz w doniczkach obustronnych, umieszczonych na poręczy. Dwa ostatnie rozwiązania pozwalają zaoszczędzić miejsce, dlatego są szczególnie zalecane w przypadku balkonów o niewielkiej powierzchni. Gatunek trawy należy dobrać do stopnia nasłonecznienia balkonu. Na balkony słoneczne, leżące po stronie południowej i zachodniej, nadają się trawy kwitnące, o kolorowych liściach. Trawy o zielonych liściach wolą stanowiska zacienione, np. balkony wschodnie i północne. Do traw, które lubią słońce, należą m.in. trawa czerwona, trawa srebrna, proso rózgowate i turzyca. W cieniu natomiast można posadzić m.in. kostrzewę miotlastą, prosowicę rozpierzchłą i szarobródka...

kwiaty w doniczkach
©JackF/fotolia
Styl życia
Rośliny doniczkowe – jakie wybrać do domu?
Kwiaty doniczkowe są niezwykle istotnym elementem budującym charakter domu, ale nie tylko. Kwiaty doniczkowe wpływają na samopoczucie człowieka, gdyż uspokajają i działają pozytywnie na psychikę, poprawiają krążenie krwi i pracę płuc.

Kwiaty doniczkowe są niezwykle istotnym elementem budującym charakter domu, ale nie tylko. Kwiaty doniczkowe wpływają na samopoczucie człowieka, gdyż uspokajają i działają pozytywnie na psychikę, poprawiają krążenie krwi i pracę płuc. Kwiaty, które ozdobią mieszkanie Kwiaty doniczkowe można podzielić na rośliny o ozdobnych kwiatach i na rośliny o ozdobnych liściach. Rośliny doniczkowe są najpiękniejszą ozdobą całego mieszkania. Należy jednak dobrać odpowiednie rośliny i pielęgnować je.   1. Cyklamen perski – kwitnie od października do kwietnia i jest jednym z najpiękniejszych kwiatów doniczkowych. Kwiaty rośliny są łososiowe, różowe, ciemnoczerwone i szkarłatne. Na liściach z kolei widoczne są marmurkowe, srebrzyste wzory. Roślinę należy podlewać umiarkowanie, uważając aby nie zalać bulwy. Ziemia powinna być wilgotna, ale nie mokra. 2. Begonia – kwitnie na biało i ma intensywny zapach. Liście begonii pokryte są łagodnym meszkiem. Najlepiej służy jej wilgotne podłoże i stały dostęp do światła. Begonię powinno się podlewać każdego dnia . 3. Anturium – to egzotyczna roślina o liściach w kształcie łódki i dosyć charakterystycznej kolbie. Kwiaty mogą być różowe, czerwone bądź kremowobiałe. Anturium wymaga pokojowej temperatury i dużej wilgotności powietrza. Należy podlewać go wodą po brzeg doniczki, a po 15 minutach można wylać jej nadmiar z podstawki. Anturium kwitnie cały rok i doskonale ozdabia wnętrze mieszkania. 4. Paproć – roślina o drobnych zielonych liściach, z których wyparowuje dużo wody. Dlatego też podłoże kwiatu powinno być stale wilgotne, ale nie mokre. Paprocie powinno się podlewać regularnie i umiarkowanie, by nie dopuścić do przesuszenia rośliny. Nie należy wystawiać jej na bezpośredni kontakt z promieniami , gdyż najlepiej rośnie...

cebulki tulipanów w doniczce
©sablinstanislav/Fotolia.com
Styl życia
Tulipany - jak zasadzić je w doniczkach, wykorzystując metodę pędzenia?
Tulipany to najpopularniejsze rośliny cebulowe, które kwitną i urozmaicają wygląd mieszkania wczesną wiosną. Aby było to możliwe, należy je sadzić w doniczkach jeszcze w trakcie mroźnych, zimowych dni. W ogrodzie sadzi się je natomiast jesienią.

Tulipany to najpopularniejsze rośliny cebulowe, które kwitną i urozmaicają wygląd mieszkania wczesną wiosną. Aby było to możliwe, należy je sadzić w doniczkach jeszcze w trakcie mroźnych, zimowych dni. W ogrodzie sadzi się je natomiast jesienią. Tulipany są znane głównie z upraw w Holandii. Zanim jednak dotarły do tego kraju, uprawiano je głównie na tureckich stepach i obszarach górskich. Jak wybrać tulipany do sadzenia w doniczkach? Do uprawy w doniczkach nadają się jedynie niektóre odmiany tulipanów. Dorastają one najwyżej do 30 cm i są nazywane karłowatymi. Metoda pędzenia tulipanów sprawdzi się w przypadku takich odmian, jak te z grup Kaufmanna, Fostera lub Greiga oraz tulipanów botanicznych. Należy zwrócić uwagę na nazwę znajdującą się na opakowaniu lub etykiecie cebulek, aby kupić takie, które się przyjmą. Kwiaty pochodzące z wysokich odmian przewieszają się przez doniczkę, ponieważ chcą się wyciągnąć w kierunku światła. Ważne, aby sadzić cebulki dosyć gęsto, jednak w tak dużych odstępach, by się ze sobą nie stykały. Aby zakwitły zimą na dworze, należałoby je sadzić pod koniec września. Jednak można to zrobić także w zimie i wynieść na dwór w kwietniu. Ważne, aby miały kilka miesięcy na ukorzenienie się. Doniczki z tulipanami można postawić w garażu, chłodnej piwnicy lub innym pomieszczeniu o niskiej temperaturze. Kiedy nadejdzie wiosna, a temperatura przekroczy 10 stopni Celsjusza, można wystawić kwiaty na balkon lub taras. Na czym polega zimowe pędzenie tulipanów? Przed sadzeniem cebulek tulipanów należy sprawdzić, czy są zdrowe, czyli nie mają plam ani uszkodzeń. Nie wolno ich zbyt długo przechowywać, ponieważ mogą ulec wtedy nadmiernemu przesuszeniu. Jeśli jednak nie można ich posadzić od razu po zakupie, najlepiej włożyć je do...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner