Party Stories
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
laborantka i probówki w laboratorium
© science photo/Fotolia.com
Styl życia

Zbyt mała liczba płytek krwi, czyli małopłytkowość

Niedobór płytek krwi to małopłytkowość (trombocytopenia). Może być spowodowana zmniejszoną produkcją płytek w szpiku kostnym lub wzmożonym niszczeniem ich przez organizm. Małopłytkowość objawia się skazą krwotoczną.

Niedobór płytek krwi to małopłytkowość (trombocytopenia). Może być spowodowana zmniejszoną produkcją płytek w szpiku kostnym lub wzmożonym niszczeniem ich przez organizm. Małopłytkowość objawia się skazą krwotoczną.

 

Małopłytkowość dotyka częściej kobiety w młodym wieku (ok. 20 lat).

Na czym polega niedobór płytek krwi?

Niedobór płytek krwi (trombocytów) to małopłytkowość (trombocytopenia). Trombocyty odgrywają ważną rolę w procesie krzepnięcia krwi. Ich poziom określany jest w oparciu o morfologię krwi. Norma płytek krwi wynosi 150 000 – 400 000 µl. Małopłytkowość pojawia się, gdy liczba płytek krwi sięga poniżej 150 000/µl.

Przyczyny obniżonego poziomu płytek krwi

Nieprawidłowa liczba płytek krwi jest spowodowana naruszeniem równowagi pomiędzy wytwarzaniem, a niszczeniem płytek krwi w krwiobiegu. Małopłytkowości dzieli się na centralne i obwodowe. Centralne są efektem zmniejszonego wytwarzania płytek krwi, a obwodowe większą częstotliwością ich niszczenia.

 

1. Przyczyny małopłytkowości centralnej:

 • choroby szpiku kostnego (np. białaczki, chłoniaki),
 • zakażenia wirusami (np. wirusem HIV, różyczką, HCV),
 • gruźlica,
 • malaria,
 • przerzuty nowotworów do szpiku,
 • nadużywanie alkoholu,
 • niedobór witamin (np. B12),
 • szczepionki i leki (np. niektóre leki przeciwbólowe, antybiotyki, leki moczopędne, heparyna).

2. Przyczyny małopłytkowości obwodowej:

 • zakażenia,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • zespół wykrzepiania wewnątrznaczyniowego (DIC – aktywacja procesów krzepnięcia krwi),
 • niewydolność wątroby,
 • transfuzja krwi,
 • zwiększona aktywność śledziony (hipersplenizm).

Małopłytkowość może mieć też charakter wrodzony (małopłytkowość wrodzona). Obecna jest wówczas od urodzenia, a jej przyczyną są uwarunkowania genetyczne.

Objawy niedoboru płytek krwi

Niedobór płytek krwi zwiększa podatność na krwawienia pod wpływem urazów lub bez określonego powodu. Pojawia się skaza krwotoczna:

Często występują krwawienia w obrębie gałek ocznych. Po urazie lub zastrzyku w mięśniu tworzą się bolesne krwiaki. Małopłytkowość może prowadzić też do krwawień z nosa, dziąseł, dróg moczowych lub układu pokarmowego. Po zabiegach operacyjnych, porodach i innych inwazyjnych procedurach, może dochodzić do krwotoków wewnętrznych (w okolicach klatki piersiowej lub jamy brzusznej) oraz do centralnego układu nerwowego.

Leczenie niedoboru płytek krwi

Leczenie małopłytkowości centralnej polega na usunięciu choroby pierwotnej, która zaburza równowagę tworzenia i niszczenia płytek krwi. W przypadku, gdy nie jest to możliwe, można przetoczyć koncentraty krwinek płytkowych lub zrobić przeszczep szpiku kostnego. W leczeniu małopłytkowości obwodowej wykorzystywane są glikokortykosteroidy i leki immunosupresyjne. Inne metody leczenia to: podanie leków, które pobudzają szpik do syntezy płytek krwi lub usunięcie śledziony (organu odpowiedzialnego za usuwanie płytek z krążenia).

Niedobór płytek krwi u kobiet w ciąży

Niski poziom płytek krwi może pojawić się także w ciąży. Problem dotyczy co dwudziestej kobiety i zazwyczaj przebiega bezobjawowo. Pojawia się pod koniec ciąży, a obniżenie poziomu płytek jest umiarkowane. Taka postać trombocytopenii wymaga wyłącznie obserwacji i nie wpływa na obniżenie poziomu płytek krwi u dziecka. Niepokojącym sygnałem jest pojawienie się spadku płytek krwi do poziomu <70 000/µl już w pierwszych miesiącach ciąży. W takim przypadku, zwykle, występuje też inna, głębsza przyczyna małopłytkowości.

 

probówka krwi
Pixabay/PublicDomainPictures/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Trombocyty – skutki wahań PLT w organizmie
Trombocyty, inaczej płytki krwi, które odpowiadają za proces krzepnięcia, to strzępki komórek pozbawionych jądra. Są mniejsze niż pozostałe komórkowe składniki krwi.

Trombocyty, inaczej płytki krwi, które odpowiadają za proces krzepnięcia, to strzępki komórek pozbawionych jądra. Są mniejsze niż pozostałe komórkowe składniki krwi.   Liczbę trombocytów określa parametr PLT, który jest elementem podstawowego badania morfologicznego krwi . Zarówno nadmiar, jak i niedobór płytek krwi, mogą stanowić poważne zagrożenie dla organizmu. Krzepnięcie krwi – podstawowa funkcja trombocytów Płytki krwi inicjują proces krzepnięcia i rozkładu (fibrynolizy) zakrzepu, odpowiadają również za wzrost i skurcz naczyń krwionośnych, wzrost mięśni gładkich i zmiany miażdżycowe. Proces krzepnięcia krwi rozpoczyna się w momencie, kiedy tkanka zostaje uszkodzona. Ma wtedy miejsce cały szereg reakcji chemicznych, które przekształcają białko występujące w osoczu (fibrynogen) w cząsteczki białka prostego (fibryna) o zdolności do zlepiania się. Na powierzchni rany tworzy się rodzaj siateczki, a erytrocyty i trombocyty wpadają w nią, tworząc skrzep. Zaburzenia związane wahaniami PLT W 1 mikrolitrze (mm³) ludzkiego osocza znajduje się ok. 150–400 tys. płytek krwi (150000–400000/μl lub 150–400 K/μl). Żyją one w krwioobiegu od 8 do 12 dni, po czym są rozkładane przez wątrobę i śledzionę. Nowe płytki krwi produkuje szpik kostny w postaci megakariocytu, który staje się trombocytem dopiero kiedy traci jądro komórkowe. W organizmie może dojść do zaburzeń związanych zarówno z wytwarzaniem, jak i z niszczeniem płytek krwi. Mamy w wówczas do czynienia ze znacznymi wahaniami PLT, które wywołują trzy rodzaje zaburzeń: Trombocytopenię (małopłytkowość) – obniżenie poziomu PLT do mniej niż 300 K/μl. Trombocytozę (nadpłytkowość) – podwyższenie poziomu PLT do więcej niż 450 K/μl....

Badanie krwi
© science photo/Fotolia.com
Styl życia
Trombocytopenia może objawiać się siniakami i częstymi krwawieniami - jak ją rozpoznać i leczyć
Trombocytopenia, czyli małopłytkowość, oznacza niedobór płytek krwi. Najczęściej występuje u kobiet w ciąży i w następstwie chorób nowotworowych krwi i kości. Objawia się trudnością w gojeniu ran, krwotokami i siniakami. Leczenie małopłytkowości opiera się na trafnym zdiagnozowaniu przyczyny i zazwyczaj trwa poniżej roku.

Trombocytopenia, czyli małopłytkowość, oznacza niedobór płytek krwi. Najczęściej występuje u kobiet w ciąży i w następstwie chorób nowotworowych krwi i kości. Objawia się trudnością w gojeniu ran, krwotokami i siniakami. Leczenie małopłytkowości opiera się na trafnym zdiagnozowaniu przyczyny i zazwyczaj trwa poniżej roku.   Trombocyty to płytki krwi produkowane w szpiku kostnym. Odgrywają one bardzo ważną rolę w krzepnięciu krwi i hamują jej upływ w razie uszkodzenia naczyń krwionośnych. Kiedy płytek krwi jest za mało, zwiększa się ryzyko krwawień i krwotoków. Przyczyny małopłytkowości: choroby, niewłaściwa dieta, przyjmowane leki Mało płytek krwi to najczęściej skutek chorób, nowotworów i zakażeń wirusowych.   Do przyczyn małopłytkowości zalicza się między innymi: nowotwory kości i krwi (białaczka, szpiczak) i układu odpornościowego (chłoniak), stosowanie leków leczących nowotwory, zakażenie bakteryjne i wirusowe szpiku, na przykład AIDS . dietę ubogą w witaminę B12 i kwas foliowy, samoistny zanik szpiku, nadmierne powiększenie śledziony, krwotoki i przewlekłe krwawienia, choroby autoimmunologiczne , choroby bakteryjne, szczepienia, w tym na żółtaczkę, stosowanie leków moczopędnych, przeciwnowotworowych, przeciwalergicznych, przeciwpadaczkowych, leków na arytmię serca, chininy i aspiryny, kontakt z toksynami , szkodliwe promieniowanie, alkoholizm. Za mało płytek krwi w ciąży Niedobór trombocytów często występuje u kobiet w ciąży. Jest to to naturalny stan spowodowany tym, że płytki krwi u kobiety ciężarnej pojawiają się w również w krążeniu łożyskowym oraz skraca się ich czas przeżycia. Małopłytkowość w ciąży z reguły nie jest powodem do niepokoju, pod...

Badanie krwi
© toeytoey/Fotolia.com
Styl życia
Nadmiar trombocytów, czyli płytek krwi – skutki i przyczyny
Za dużo płytek krwi, czyli tzw. nadpłytkowość, inaczej zwana trombocytozą lub trombocytemią, ma miejsce, gdy w badaniu morfologicznym ich liczba wynosi lub przekracza 450 000/ul. Prowadzi to do niebezpiecznych dla zdrowia i życia zaburzeń w funkcjonowaniu szpiku kostnego.

Za dużo płytek krwi, czyli tzw. nadpłytkowość, inaczej zwana trombocytozą lub trombocytemią, ma miejsce, gdy w badaniu morfologicznym ich liczba wynosi lub przekracza 450 000/ul. Prowadzi to do niebezpiecznych dla zdrowia i życia zaburzeń w funkcjonowaniu szpiku kostnego.   Trombocyty, czyli płytki krwi (PLT), są najmniejszymi elementami morfotycznymi. Są odpowiedzialne m.in. za proces krzepnięcia. Płytki krwi powyżej normy – interpretacja wyników Pomiar zawartości płytek krwi dokonywany jest podczas standardowego badania morfologicznego. Prawidłowa ilość trombocytów wynosi 150000 do 400000/ul (150-400 K/ul). U mężczyzn zwykle jest ich więcej niż u kobiet. Wszelkie odchylenia tych wartości , zarówno w dolnej, jak i w górnej granicy, powodują zaburzenia funkcjonowania organizmu.   W sytuacji, gdy płytki są na poziomie 450K/ul (450 000/ul) lub wyższym mówi się o trombocytozie , nadpłytkowości lub trombocytemii. Jeżeli ilość płytek spadnie poniżej 100K/ul (100 000/ul), ma miejsce trombocytopenia, zwana również małopłytkowością   Zbyt mała ilość płytek krwi powoduje, że krew nie krzepnie. Przy najmniejszym urazie może dojść do zagrażającego życiu krwotoku zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Za duża liczba trombocytów to zagrożenie polegające na nadmiernej krzepliwości niosącej za sobą ryzyko powstawania zatorów. Przyczyny i skutki nadmiaru płytek krwi Zwiększona liczba trombocytów, to często konsekwencja: nadmiernego wysiłku (przez około 15-30 minut, tzw. nadpłytkowość powysiłkowa), porodu, częstego oddawania krwi, niedoboru żelaza , choroby alkoholowej, usunięcia śledziony (splenektomii), urazów, oparzeń i zabiegów chirurgicznych, infekcji i przewlekłych zapaleń, np. w sarkoidozie...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner