Rośliny wodne (tzw. hydrofity) zdobią przydomowe oczka wodne i stawy. Ich funkcją jest nie tylko dekoracja wodnych zbiorowisk, ale też napowietrzanie zbiorników i zmniejszenie liczby glonów. W domowych stawach ogrodowych najmodniejsze rośliny wodne to m.in.: lilie i hiacynty wodne oraz grążele żółte.

Reklama

Hydrofity mają słabo rozwinięty system korzeniowy i bujne kłącza. Dzielą się na trzy grupy: rośliny pływające, przyczepione do podłoża i korzeniące się w podłożu. Pierwsze swobodnie unoszą się na wodzie, drugie pływają w wodzie, ale mają korzenie osadzone w dnie zbiornika, a trzecie znajdują się bezpośrednio na podłożu.

Lilia wodna, kotewka orzech wodny i trzcina pospolita: najchętniej wybierane rośliny wodne

Wodne zakątki w naszych ogrodach tworzą romantyczny klimat. Ich urok jest jeszcze większy, gdy w wodzie i na jej powierzchni pływają dekoracyjne rośliny. Najpopularniejsze hydrofity to:

Reklama
  • Lilia wodna. Jest jednym z najchętniej wybieranych i najpiękniejszych kwiatów wodnych. Ma duże, ciemnozielone liście, które kształtem przypominają serca. Kwiatostan lilii wodnej, najczęściej biały lub jasnoróżowy, może dochodzić do 10 cm. Ten gatunek hydrofitów lubi wody stojące, np. oczka lub stawy, w których głębokość wody sięga 150 cm. Okres kwitnienia lilii wodnej to czas od czerwca do września.
  • Kotewka orzech wodny. Rośnie w wodach stojących lub wolno płynących. Jest rośliną ozdobną o jadalnych owocach a jej zakotwiczone w dnie zbiornika wodnego pędy sięgają długości od 0,5 do 1,5 metra. Liście orzecha wodnego mają romboidalny kształt i ząbkowane brzegi. Kwiaty rozwijają się na wysokości 1 cm nad wodą i szybko opadają, by mógł rozwinąć się w nich zalążek orzecha.
  • Trzcina pospolita. To łatwa w uprawie i powszechnie znana roślina, której wysokość może sięgać kilku metrów. Ma sinozielone długie liście, wyrastające dwurzędowo ze sztywnego źdźbła. Kwiatostan trzciny pospolitej tworzy niesymetryczna wiecha, której wierzchołek skierowany jest w jednym kierunku. Roślina jest wiatropylna i kwitnie od lipca do września.
  • Hiacynt wodny. Jest gatunkiem rośliny jednorocznej, która wymaga szczególnej pielęgnacji i kwitnie w wodzie o temperaturze powyżej 20 stopni Celsjusza. Ma kwiatostan o białej lub jasnoniebieskiej barwie oraz duże, mięsiste liście.
  • Grążel żółty. To kolejna z roślin kwitnących. Ma duże (4-5 cm), żółte kwiaty o intensywnym zapachu oraz owalne ciemnozielone lub brunatne liście. Lubi środowiska wód stojących - stawy i oczka oraz miejsca osłonięte od wiatru. Optymalna głębokość sadzenia grążeli żółtych to 200 cm. Okres kwitnienia rozpoczyna się w maju, a kończy we wrześniu.
Reklama
Reklama
Reklama