młoda kobieta z siekierą
© laszlolorik/Fotolia.com
Styl życia

Po czym poznać psychopatę?

Psychopatia to zaburzenie, które charakteryzuje wyrachowanie, instrumentalne traktowanie ludzi oraz poważny deficyt uczuć wyższych, takich jak miłość czy empatia.

Psychopatia to zaburzenie, które charakteryzuje wyrachowanie, instrumentalne traktowanie ludzi oraz poważny deficyt uczuć wyższych, takich jak miłość czy empatia.

Psychopatia – co to jest? Cechy charakterystyczne psychopaty

Osoby z zaburzeniami osobowości, takimi jak psychopatia nie wiążą się z ludźmi z miłości, ale dla osiągnięcia konkretnych korzyści. Manipulacyjność, brak poczucia winy lub skruchy, patologiczne kłamanie oraz powierzchowny urok to najbardziej charakterystyczne cechy psychopaty.

 

Ponadto przejawia on zachowania takie, jak:

  • niestosowanie się do norm i reguł obowiązujących w danej grupie społecznej,
  • niski poziom tolerancji porażek, mała odporność na stres, co często prowadzi do gwałtownych i agresywnych zachowań,
  • brak zdolności do przeżywania poczucia winy, empatii, tzw. „moralna ślepota”,
  • niezdolność do refleksji nad własnym zachowaniem – psychopata nie widzi u siebie wad, w swoim przekonaniu ma same zalety, jest narcyzem,
  • mimo braku trudności w nawiązywaniu kontaktów z otoczeniem, niemożność utrzymania dłuższych relacji,
  • niski poziom strachu, tendencja do szukania mocnych wrażeń, np. sporty ekstremalne,
  • obwinianie za swoje niepowodzenia innych.

Psychopata jako życiowy partner/partnerka

Czy osoba przejawiająca skrajny egoizm i instrumentalnie traktująca ludzi może zbudować prawdziwy i oparty na głębokim uczuciu związek z drugim człowiekiem? Często psychopata na początku relacji jest czarujący, charyzmatyczny, opiekuńczy – jednym słowem - idealny. W pierwszym etapie związku trudno wyobrazić sobie lepszego partnera. Nierzadko stosuje metody, które mają utwierdzić partnera w przeświadczeniu o jego wielkim uczuciu. Ponieważ większość psychopatów traktuje ludzi przedmiotowo i wchodzi w bliższe relacje jedynie dla osiągnięcia własnych korzyści, szybko (np. po ślubie) pokazują swą prawdziwą twarz. Może dochodzić do przemocy psychicznej i fizycznej.

 

Psychopaci to ludzie niezdolni do miłości, pozbawieni skrupułów, nastawieni na kontrolowanie sytuacji oraz otoczenia. Psychopatami są głównie mężczyźni – w 75%, co nie oznacza jednak, że kobieta nie może posiadać cech osobowości psychopatycznej.

 

Twarz zakryta dłońmi
Pixabay/geralt/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Czy z psychopatą da się żyć?
Zdarza się, że w złości nazywamy kogoś psychopatą. Jak wygląda „prawdziwy” psychopata? Ten rodzaj zaburzenia dyssocjalnego objawia się nieumiejętnością nawiązywania relacji, uczenia się norm moralnych i brakiem empatii.

Zdarza się, że w złości nazywamy kogoś psychopatą. Jak wygląda „prawdziwy” psychopata? Ten rodzaj zaburzenia dyssocjalnego objawia się nieumiejętnością nawiązywania relacji, uczenia się norm moralnych i brakiem empatii. Cechy osobowości psychopatycznej Osobowość psychopatyczną charakteryzuje zespół cech: brak empatii, czyli współodczuwania, brak wyrzutów sumienia, wysoka, ale przy tym nieadekwatna samoocena, skłonność do oszustwa i manipulacji, łatwość wypowiedzi, impulsywność i słaba kontrola zachowania, brak odpowiedzialności, wcześnie stwierdzone różnego typu zaburzenia zachowania, a w dorosłości zachowania antyspołeczne. Osoba wykazująca cechy osobowości psychopatycznej nie potrafi korzystać ze swojego doświadczenia i konsekwentnie powtarza zachowania, nawet jeśli była w przeszłości za nie karana. Wynika to z braku poczucia winy i nieodczuwaniu lęku przed ewentualnymi konsekwencjami. Ogólnie psychopaci mają  problem z tworzeniem planów życiowych  i ich realizowaniem.   W kontakcie z innymi ludźmi taka osoba może sprawiać wrażenie towarzyskiej, pełnej uroku osobistego, potrafi wzbudzić do siebie zaufanie, jednocześnie jednak nie umie wchodzić w długotrwałe interakcje społeczne i cechuje ją ubóstwo emocjonalne. Można powiedzieć, że psychopata nie ma potrzeby nawiązywania relacji. Po co więc to robi? Żeby wykorzystać innych do swoich celów, bardzo umiejętnie manipuluje ludźmi. Jak powstaje osobowość psychopatyczna? Mimo wielu badań nie ma wśród naukowców zgody co do przyczyn psychopatii. Istnieją teorie zakładające, że ma ona charakter wrodzony i może wynikać ze specyficznego działania neuroprzekaźników czy też układu nerwowego. Konsekwencją tego są zaburzenia funkcjonowania sfery emocjonalnej i...

kobieta rozrywająca misia
©mariesacha/Fotolia
Styl życia
Socjopata czy psychopata? Rozróżnienie pojęć
Socjopata i psychopata to pojęcia często stosowane zamiennie. Jednak mimo cech wspólnych, socjopata różni się od psychopaty.

Socjopata i psychopata to pojęcia często stosowane zamiennie. Jednak mimo cech wspólnych, socjopata różni się od psychopaty. Psychopata a socjopata – rozróżnienie pojęć Rozróżnienie pojęć psychopata – socjopata odgrywa zasadniczą rolę w ich właściwym zrozumieniu. Ważne jest również ze względu dlatego, że decyduje o tym, czy dana osoba zostanie poddana próbie rehabilitacji zdrowia psychicznego, czy też zostanie umieszczona w zakładzie zamkniętym.   Wielu naukowców dopatruje się źródeł psychopatii w genetycznych zaburzeniach i predyspozycjach - w myśl zasady – psychopatą się rodzisz, a nie stajesz. Natomiast przyczyny socjopatii są determinowane czynnikami zewnętrznymi (np. rodzina, szkoła).   Psychopaci mają niedostatecznie rozwinięte obszary mózgu odpowiadające za uczucia wyższe (tj. empatia, miłość, przywiązanie), regulację emocjonalną czy samokontrolę. Socjopata cierpi z powodu traum, jakie go spotkały przede wszystkim w okresie dzieciństwa. Zachowania socjopaty mają charakter antyspołeczny , jest to osoba, która często nie chce przystosować się do ogólnie panujących norm czy obyczajów. Manipuluje otoczeniem w celu osiągania korzyści, nie ma przy tym żadnych skrupułów, ponieważ nie potrafi osądzić moralności własnych czynów.   Gdy psychopata często zakłada rodzinę i jest przykładnym mężem (przynajmniej na pozór) oraz pracownikiem, socjopata nie jest w stanie dłużej utrzymać jednej pracy. Powłoka wiarygodności i szczerości pozwala socjopacie funkcjonować w społeczeństwie, a rozregulowanie moralne wypływa przede wszystkim z czynników zewnętrznych, które w dzieciństwie zaburzyły a nawet spowodowały neurologiczne zmiany w mózgu. Strach i obrzydzenie – są to uczucia obce psychopacie, jednak potrafi je doskonale zagrać. Często jest to osoba czarująca, jednak w rzeczywistości, pod spodem kryje się człowiek...

krzyczący mężczyzna stojący na białym tle
© vadymvdrobot/Fotolia.com
Styl życia
Dlaczego związek z psychopatą to nie jest dobry pomysł?
Psychopatia, czyli bez emocji i bez serca. Tak najczęściej jest określane to zaburzenie. Psychopata może zupełnie efektywnie funkcjonować w społeczeństwie, jednak deficyty emocjonalne, które ma, a które są przez niego/nią umiejętnie maskowane, nie pozwalają na wchodzenie w zdrowe i satysfakcjonujące dla obu stron bliskie relacje.

Psychopatia, czyli bez emocji i bez serca. Tak najczęściej jest określane to zaburzenie. Psychopata może zupełnie efektywnie funkcjonować w społeczeństwie, jednak deficyty emocjonalne, które ma, a które są przez niego/nią umiejętnie maskowane, nie pozwalają na wchodzenie w zdrowe i satysfakcjonujące dla obu stron bliskie relacje. Jak wygląda związek z psychopatą - trzy etapy związku z psychopatą Związek z psychopatą lub osobą przejawiającą zachowania psychopatyczne można podzielić na 3 etapy: idealizacja, dewaluacja i discard – czyli pozbycie się intruza. Pierwszy etap – idealizacja i „bombardowanie miłością” Idealizacja – polega na zalaniu miłością . Psychopata zapewnia o swoim wielkim uczuciu , snuje plany na przyszłość, dzwoni, nadskakuje, jest czarujący, kochany i czuły. Wtedy poznajemy maskę, która jest przez niego wykorzystywana na co dzień, w relacjach międzyludzkich, słodki, czarujący człowiek, często bardzo inteligentny, dowcipny. Drugi etap – dewaluacja, psychopata zaczyna pokazywać swoją prawdziwą twarz Dewaluacja – w tym etapie psychopata stopniowo odkrywa swoje prawdziwe ja. Bajka o życiu usłanym różami jest kontynuowana. Jednak zaczynają pojawiać się pierwsze niepokojące symptomy. Psychopata zaczyna izolować swojego partnera od rodziny i otoczenia. Kontakty ze światem zewnętrznym ograniczane są do niezbędnego minimum. Gdy na początku wszystko mu się podobało w partnerze, teraz zaczyna dostrzegać mankamenty. W zachowaniu, ubiorze, sposobie poruszania się. Głośno i bezwzględnie je komentuje. Często rezultat jest taki, że krytykowana osoba zaczyna dostosowywać się do szablonu wykrojonego przez psychopatycznego partnera, co jest mu na rękę, ponieważ w pełni kontroluje sytuację. Zdarza się, że posłuszeństwo wobec siebie psychopata egzekwuje przemocą, również w...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Newsy
Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji
Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021
Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle
Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend
Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle
Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają
Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle
Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat
Anna Kusiak