kobieta trzymająca się za gardło
© lucassg83/Fotolia.com
Styl życia

Najczęstsze przyczyny nadczynności tarczycy i jej objawy: nadmierna potliwość i wypadanie włosów

Zwiększona produkcja hormonów w narządzie powoduje nadczynność tarczycy. Objawy tego schorzenia to m.in. nerwowość, chudnięcie i nadmierna potliwość.

Zwiększona produkcja hormonów w narządzie powoduje nadczynność tarczycy. Objawy tego schorzenia to m.in. nerwowość, chudnięcie i nadmierna potliwość.

 

Nadczynność tarczycy występuje, kiedy TSH (hormon tyreotropowy, wytwarzany przez przysadkę mózgową) jest poniżej normy i gdy organizm wytwarza nadmierną ilość hormonów T3 (trójjodotyronina) i T4 (tyroksyna). Wysokie stężenie hormonów często powoduje pojawianie się w tarczycy guzków: zimnych, które nie produkują hormonów, oraz gorących.

Przyczyny nadczynności tarczycy

Zaburzenia tarczycy, takie jak nadczynność, zazwyczaj dotyczą kobiet. Chora tarczyca u mężczyzn występuje około 10 razy rzadziej.

 

Tarczyca produkuje hormony, T3 i T4, których działanie jest ściśle powiązane z wytwarzaniem hormonu TSH na zasadzie tzw. ujemnego sprzężenia zwrotnego. Im więcej hormonów T3 i T4 produkuje tarczyca, tym mniejsze jest wydzielanie TSH. I odwrotnie - niedobór hormonów wpływa na zwiększenie produkcji TSH.

 

T3 i T4 to związki jodu, dlatego tarczyca potrzebuje odpowiedniej ilości jodu, aby sprawnie funkcjonować. Przewlekły niedobór jodu jest jednym z powodów niedoczynności tarczycy.

 

Przyczyny nadczynności tarczycy są uzależnione od predyspozycji genetycznych i wieku. Chorobę mogą wywoływać silne emocje, takie jak gniew lub lęk. Nadczynność bywa wynikiem problemów we współżyciu lub zaburzeń hormonalnych zachodzących w czasie przekwitania.

 

Wytwarzanie zbyt dużej ilości hormonów przez tarczycę może być skutkiem przewlekłej choroby zakaźnej bądź guza przysadki mózgowej. Nadczynność tarczycy może pojawić się też przy leczeniu hormonami tarczycy zbyt wysoką dawką.

 

Najczęstsze przyczyny niewydolności tarczycy to choroba Gravesa-Basedowa oraz guzki tarczycy. Choroba Gravesa-Basedowa to zaburzenie autoimmunologiczne, w którym przeciwciała zwiększają ilość wytwarzanych przez tarczycę hormonów.

 

Rzadziej nadczynność pojawia się w wyniku poporodowego zapalenia tarczycy bądź podostrego zapalenia tarczycy. Podostre zapalenie występuje po przebytej infekcji wywołanej przez wirusy.

Objawy nadczynności tarczycy

Objawy chorej tarczycy są następujące:

  • nadmierna potliwość,
  • chudnięcie występujące przy większym apetycie,
  • nadwrażliwość na wysokie temperatury,
  • drżenie rąk,
  • niepokój i nerwowość,
  • przyspieszenie akcji serca, kołatanie,
  • wypadanie włosów,
  • zmniejszenie siły mięśniowej,
  • zaburzenia miesiączkowania, mogące prowadzić do niepłodności,
  • wytrzeszcz oczu, zaczerwienienie i obrzęk na powiekach lub zaczerwienienie spojówek, podwójne widzenie.

 

U starszych osób nadczynność ma słabsze objawy i obejmuje głównie problemy z układem krążenia, np. migotanie przedsionków lub objawy niewydolności serca. Występuje też znaczne osłabienie.

 

dziecko u doktora
©WavebreakMediaMicro/Fotolia
Styl życia
Tarczyca u dzieci: jakie są przyczyny i objawy nadczynności tarczycy?
Nadczynność tarczycy u dzieci to schorzenie rzadko spotykane, ale stwarzające realne ryzyko zwłaszcza u potomstwa kobiet obciążonych chorobą Gravesa-Basedowa. Nadczynność tarczycy w okresie niemowlęcym może doprowadzić do śmierci dziecka, bo powiększony gruczoł utrudnia oddychanie, a wzrost ilości TSH we krwi powoduje częstoskurcz serca.

Nadczynność tarczycy u dzieci to schorzenie rzadko spotykane, ale stwarzające realne ryzyko zwłaszcza u potomstwa kobiet obciążonych chorobą Gravesa-Basedowa. Nadczynność tarczycy w okresie niemowlęcym może doprowadzić do śmierci dziecka, bo powiększony gruczoł utrudnia oddychanie, a wzrost ilości TSH we krwi powoduje częstoskurcz serca. Przyczyny nadczynności tarczycy u dzieci Na nadczynność tarczycy narażone są szczególnie dzieci, których matki cierpią na chorobę Gravesa-Basedowa . W wyniku tego zaburzenia autoimmunologicznego organizm produkuje przeciwciała, które stymulują tarczycę do produkcji nadmiernej ilości hormonów. U kobiety ciężarnej przeciwciała te przenikają przez łożysko i sprawiają, że tarczyca płodu również wytwarza zbyt dużo tyroksyny. Nadczynność tarczycy u dziecka w tej postaci jest zwykle przejściowa. Trwała odmiana choroby wynika z mutacji genu, do której jednak dochodzi bardzo rzadko. Inne przyczyny tarczycy u dzieci to: zapalenie tarczycy, nadmierna podaż jodu lub egzogennych hormonów tarczycowych, gruczolaki przysadki mózgowej , oporność tkanek na hormon tarczycy. Objawy nadczynności tarczycy u dzieci Nadczynność tarczycy wiąże się ze stanem hipermetabolizmu, który sprawia, że wszystkie procesy wewnątrz organizmu przebiegają ze wzmożoną intensywnością. Zwiększa się zwłaszcza przemiana materii i zachodzi bezproduktywne spalanie substancji odżywczych, podczas którego wytwarza się nadmiar energii cieplnej. Nadczynność tarczycy zagraża przede wszystkim niemowlętom. W 10–15 % przypadków kończy się śmiercią dziecka. Do najgroźniejszych objawów nadczynności tarczycy należą: tachykardia (częstoskurcz serca), trombocytopenia (ubytek trombocytów we krwi), niewydolność krążenia, niewydolność oddechowa, brak przyrostu masy ciała. U starszych dzieci choroba stwarza mniejsze...

wzmożona potliwość
© pathdoc/Fotolia.com
Styl życia
Obniżone wyniki TSH mogą świadczyć o nadczynności tarczycy
Niskie TSH to znak, że tarczyca nie funkcjonuje prawidłowo. Gdy wyniki hormonu tyreotropowego są obniżone, zwykle świadczy to o nadczynności tarczycy. Czasami jednak może to być efekt głodówek lub zażywania leków.

Niskie TSH to znak, że tarczyca nie funkcjonuje prawidłowo. Gdy wyniki hormonu tyreotropowego są obniżone, zwykle świadczy to o nadczynności tarczycy. Czasami jednak może to być efekt głodówek lub zażywania leków.   Normy TSH wynoszą orientacyjnie 0,32-5,0 mU/l, ale w poszczególnych laboratoriach mogą się nieco różnić ze względu na inne metody analizy. Zawsze są jednak podane razem z wynikami badań. Objawy niskiego TSH, czyli nadczynności tarczycy Objawem zaawansowanej nadczynności tarczycy, o której świadczą niskie wyniki TSH, jest tzw. wole , czyli obrzęk wokół szyi. Jednak o obniżonym TSH świadczą również inne, subtelniejsze zmiany: utrata masy ciała przy jednoczesnym dobrym apetycie, wzmożona potliwość i większa wrażliwość na ciepło, osłabienie, męczliwość i duszności nawet po niewielkim wysiłku, problemy ze snem , rozdrażnienie i podenerwowanie, czasami także drżenie rąk, zaburzenia rytmu serca i jego kołatanie, u kobiet - nieregularne miesiączki. Przyczyny niskiego TSH Nadczynność tarczycy najczęściej wynika z choroby Gravesa-Basedowa . Jest to choroba autoimmunologiczna o podłożu genetycznym. Polega na produkowaniu przeciwciał, które atakują organizm i jednocześnie stymulują pracę komórek tarczycy. W konsekwencji produkowany jest nadmiar hormonów tarczycy. Przyczyną niskiego TSH może być także wole guzkowe toksyczne, które najczęściej rozwija się w wyniku niedoboru jodu w pożywieniu. Jednak nadczynność może powstać również w wyniku nadmiernego spożywania jodu jak ma to miejsce w leczeniu zespołu Jod-Basedow. Rzadziej niskie TSH może być konsekwencją guzów przysadki mózgowej lub pojawiać się samoistnie w III trymestrze ciąży. Leczenie niskiego TSH Leczenie ma na celu unormowanie...

Twarz zamyślonej kobiety.
©zea_lenanet/Fotolia
Styl życia
Czym objawia się choroba Gravesa-Basedowa – nadczynność tarczycy
Choroba Gravesa-Basedowa jest schorzeniem autoimmunologicznym. Oprócz symptomów charakterystycznych dla niedoczynności tarczycy, pojawiają się również objawy specyficzne: wytrzeszcz gałek ocznych, akropachia tarczycowa i obrzęk przedgoleniowy.

Choroba Gravesa-Basedowa jest schorzeniem autoimmunologicznym. Oprócz symptomów charakterystycznych dla niedoczynności tarczycy, pojawiają się również objawy specyficzne: wytrzeszcz gałek ocznych, akropachia tarczycowa i obrzęk przedgoleniowy.   Tarczyca jest gruczołem wydzielania wewnętrznego, który przede wszystkim odpowiada za produkcję dwóch hormonów: tyroksyny i trójjodotyroniny. Jednym ze schorzeń dotyczącym tego narządu jest choroba Gravesa – Basedowa. Czym jest choroba Gravesa – Basedowa Choroba Gravesa-Basedowa jest chorobą autoimmunologiczną powstałą wskutek wytwarzania przeciwciał, które skierowane są przeciwko własnym komórkom i atakują struktury tarczycy. Wynikiem takiego działania jest pobudzenie tarczycy do produkcji hormonów, co skutkuje nadmiarem tyroksyny i trójjodotyroniny. Schorzenie ma podłoże genetyczne i dziesięć razy częściej występuje wśród kobiet niż u mężczyzn. Nadczynność tarczycy Dla choroby Gravesa-Basedowa charakterystyczne jest występowanie nadczynności tarczycy. Nadczynność jest stanem polegającym na nadmiernym wydzielaniu hormonów tarczycowych. Objawy choroby Gravesa-Basedowa w głównej mierze są wynikiem tego stanu, aczkolwiek istnieją również symptomy specyficzne dla tego schorzenia. Nadczynności tarczycy towarzyszą nerwowość, wzmożona potliwość, problemy z zasypianiem, uczucie duszności i nietolerancja wysokich temperatur. Osoby cierpiące na nadczynność często uskarżają się na odczuwanie gorąca , nawet gdy w pomieszczeniach jest niska temperatura. Ponadto pojawia się uczucie duszności, przyspieszona praca serca, utrata wagi i pobudzenie ruchowe. U kobiet obecne są zaburzenia miesiączkowania. Specyficzne objawy choroby Gravesa-Basedowa Wole tarczycowe - występuje się...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner